Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Muzyko moja

Dyskusje o twórczości Niemena.

Praca magisterska: związki z Norwidem, analiza "Enigmatic" 2017-06-06 - 2017-06-07 Traveller 2 4367
Traveller
2017-06-06 14:08:58
Witam! Mam zamiar napisać pracę magisterską, w której zająłbym się analizą utworów z albumu "Enigmatic", ze szczególnym uwzględnieniem Bema pamięci żałobnego rapsodu. Ponadto chciałem też się zagłębić mocniej w relację z poezją Norwida. Na razie nie jest to jeszcze do końca skonkretyzowane, ale mam pewne pomysły. Niemniej na tym etapie chciałbym się dowiedzieć, czy istnieją wersje nutowe utworów z albumu "Enigmatic" albo jakichkolwiek utworów do wierszy Norwida (ew. innego z polskich poetów, do których twórczości Niemen nawiązywał). Próbuję też dotrzeć do tego, jakie wiersze Norwida zostały muzycznie opracowane i np. były wykonywane na żywo przez Niemena, ale nie znalazły się na oficjalnych wydawnictwach. Przeglądam różne materiały, ale nie wszystko jestem na tym etapie w stanie zweryfikować. Pozdrawiam serdecznie!
Domin189
2017-06-07 20:49:45
Czołem! Może powiesz na początku coś o sobie? Gdzie studiujesz, jaki kierunek, skąd pomysł na taki temat?
Traveller
2017-06-07 22:27:58
Studiuję muzykologię na Uniwersytecie Wrocławskim. Na licencjacie pisałem o intertekstualności w twórczości zespołu Queen. Pisałem w tej pracy m.in. o samej terminologii w badaniach muzyki rozrywkowej. W dużej mierze interesuje mnie znaczeniowość, relacje między różnymi tekstami kultury, stąd właśnie praca dotyczyła intertekstualności.
Natomiast jako temat pracy magisterskiej chciałem wybrać coś bliższego kulturowo, najlepiej polskiego. Dość szybko wpadłem na pomysł, żeby jako obiekt zainteresowań wybrać Czesława Niemena i związki znaczeniowe w jego twórczości. Wiele napisano na temat relacji z Norwidem. Natomiast chciałbym spojrzeć na ten problem pod kątem moich studiów muzykologicznych. Na początku chciałem się jednak skupić na albumie "Enigmatic", a w szczególności na Bema pamięci żałobnym rapsodzie, gdyż wydaje się dość interesującym materiałem do takiej pracy. Na razie cały czas staram się gromadzić różne źródła. Wiele prac, które przeczytałem okazało się interesujących. Natomiast na pewno przydałoby się dowiedzieć, czy nie ma np. materiałów nutowych itd. Z resztą o moich wątpliwościach napisałem trochę już w pierwszym poście.
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Muzyko moja | górę strony