Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Muzyko moja

Dyskusje o twórczości Niemena.

Prezentacja maturalna - prośba o pomoc 2012-02-22 - 2013-06-22 hype 3 3911
hype
2012-02-22 23:46:25
Witam serdecznie wszystkich.

Zwracam się do was z ogromną prośbą. Przygotowuję prezentację maturalną, której tematyka ściśle dotyczy tekstów i muzyki Czesława Niemena. Oto dokładna treść tematu:

Interpretacja twórczości romantycznych poetów przez współczesnych artystów –
Czesława Niemena i Marka Grechutę. Omów temat na wybranych przykładach,
uwzględniając rolę muzyki.

Z muzyką Czesława Niemena mam kontakt od wczesnego dzieciństwa - ojciec ma wiele płyt, które wspólnie słuchaliśmy. Mogę nawet rzec, że dzięki niej mogę pochwalić się teraz dobrym (w moim przekonaniu) gustem muzycznym. Te wspomnienia przekonały mnie do wyboru tego tematu prezentacji - jest on bardzo ciekawy, nietypowy i pozwala mi podjąć walkę z samym sobą aby wykonać ją rzetelnie. Niestety, jak wiadomo dostępność tak szczegółowych informacji nie jest łatwa - nawet w epoce internetu. Odkrywając tę stronę stwierdziłem, że zaryzykuję i poproszę o pomoc osoby które dobrze znają te zagadnienia i które jeśli wyrażą chęć i pomoc udzielą dobrej rady. W tym miejscu z góry przepraszam za (być może) wybranie niewłaściwego działu do umieszczenia tego topiku.

Każda rada jest dla mnie cenna. To, co aktualnie posiadam to zbiór wywiadów, oraz książka Dariusza Michalskiego - Czesław Niemen "Czy go jeszcze pamiętasz". Zebrałem też kolekcję płyt od ojca i rodziny w celu jeszcze bliższego zapoznania się z jego muzyką. Wsparciem w temacie Marka Grechuty też nie pogardzę :)

Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za pomoc,

h.
minimoog
2012-02-23 17:37:38
Witaj!
Na pewno Niemen korzystał z wierszy Norwida dlatego, iż były (niektóre nawet dotychczas) aktualne. Np. "Sariusz" odnosił się do ruskich. "Larwa" była elementem koncertowego "Pamfletu na ludzkość", czyli zwykłego wyśmiania społeczności pieniądza (wartość i aktualność wciąż rośnie). Poza tym Niemen uwielbiał tę poezję. Niedosłowność Norwida oraz piękno i trudność muzyki Niemena są świetnym połączeniem kreującym świetny gust i mądrość.
Napisałem trochę pobieżnie, bo mam odgraniczony dostęp do internetu. Innym razem napiszę więcej.
hype
2012-03-14 19:18:43
Witam serdecznie!

Czekam z niecierpliwością. Udało mi się powrócić do zdrowia i zabieram się do pracy.
sunniva
2013-06-22 06:26:31
w tym m-cu takze w "jazz forum" jest artykuł poświecony Niemenowi - autorka skupia sie w nim na osobie artysty, niewiele jest tam jednak o muzyce
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Muzyko moja | górę strony