Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Muzyko moja

Dyskusje o twórczości Niemena.

Solo z Leningradu 2005-06-11 - 2005-07-08 Aredel 5 4138
Aredel
2005-06-11 14:28:00
Bawie się troche robieniem muzyki elektronicznej i chciałbym w jednym z moich utworów umieścić fragment klawiszewgo sola Czesława Niemena z bootlegu z Lengingradu. Chodzi mi o początkowe 30 sekund utworu "Improwizacje na temat Twarzą Do Słońca". Skoro jest to bootleg, to dostęp do tej muzyki nie jest chyba chroniony prawnie, ale może się mylę. Muszę mieć pewność, bo moja muzyka może powędrować gdzieś do internetu i jeśli zdecyduje się umieścić w niej cytat z (bądź co bądź nieoficjalnego) wydawnictwa Niemena nie chciałbym mieć z tego powodu nieprzyjemności. Czy ktoś wie coś może na ten temat?
bitels
2005-06-12 10:46:23
To chyba nie ma znaczenia czy to bootleg czy nie. Jest to dzieło artysty chronione prawem autorskim.
Zapoznaj sie z treścią ustawy o prawach autorskich to się dowiesz...
Markovitz
2005-06-12 13:06:50
bitels.. nie ma znaczenia czy to bootleg czy nie. Jest to dzieło artysty chronione prawem autorskim(...)

Uważam, że Bitels ma rację -wykorzystany w utworze Aredela będzie wszak fragment muzyki, która ma swego autora i wykonawcę w osobie :N: i koncert ,z którego ten utwór pochodzi miał już swoje nadania w Polskim Radio.
Ale pomijając cały aspekt prawny-chodzi tu także o dobre obyczaje, a te w odniesieniu do wykorzystywania muzyki :n: -a były często naruszane (casus hip-hopowców; grupy Jane, a ostatnio niestety P.Kuźniaka, który zamieścił na okładce swej płyty wizerunek :N: ). Jednym słowem Muzyku- jeśli nie wiesz ,czy możesz- :idea: zapytaj proszę Tych ,którzy mają prawo rozporządzać dorobkiem :n: -a .
gasket
2005-07-07 16:14:18
- hej - no bez zartow - nikt chyba nie bedzie scigal amatorskiego grajka za wykorzystanie sampla z bootlega sprzed 30 lat artysty zapoznanego

ile czasu i pieniedzy kosztowaloby takie sample clearance

jesli nasz amator zostanie w koncu gwiazda i bedzie nadzieja na miliony za ten numer z samplem - wtedy trzeba to zrobic
a nie zastraszac ludzi na zapas

zycze udanej zabawy przy samplowaniu nae
gasket
roman
2005-07-08 09:48:47
Sorry, gasket, ale nie masz racji. Prawo autorskie obowiąuje KAŻDEGO, także "amatorskiego grajka", choć nie wiem, czy zainteresowany MUZYK zgodziłby się na takie określenie swego statusu. To po pierwsze. Po drugie: zwrócenie się do osób dysponujących dorobkiem :N: jest także wyrazem dobrej woli i kultury. Co zrobił w 2001 roku zespół CHEMICAL BROTHERS? Zwrócił się listownie do Niemena (i Norwida!) z prośbą o zgodę na wykorzystanie sampla z instrumentalnego fragmentu improwizacji z "Pielgrzyma"! I tak właśnie należy to robić...
gasket
2005-07-08 14:41:59
- racja - racja - racja
tak nalezy robic

w praktyce grania domowego - to jest niewykonalne

jestem kompletnym amatorem - mam w domu studio - pare lat temu nagralem kolede wykorzystujac w sumie 8 sekund sampli z pod papugami
taka trip-hopowa koleda
glosu nae tam nie bylo
i kogo mam prosic o pozwolenie na rozeslanie paru kopii kolegom z liceum?
- poszczegolnych czlonkow akwarel+chorku
- pana inzyniera dzwieku
- studio w ktorym to bylo nagrywane
- autora muzyki
- polskie nagrania
- wlascicieli piosenki
- wlasciciela obecnych praw do piosenki
- wydawce owczesnego i obecnego
- i wielu innych - musialbym zatrudnic prawnika zeby mi wymienil wszystkich - i sekretarke zeby sie z nimi kontaktowala

do tego dochodzi druga strona - wyrazajaca zgode na wykorzystanie ich sampli kazdemu amatorowi - kompletna bzdura

chemicals - to profesjonalisci - mieli szczescie bo wystarczylo ok nae - i nie robili tego sami - tylko ich prawnicy

przyklady verve i jb tez warto wziac pod uwage

nie warto zameczac zniechecac i zastraszac kogos kto wraca po pracy o 18 i bawi sie w muzykowanie

jeszcze na wolnosci - gasket
tak samo - dzielmy sie bootlegami - jak beda powszechne - to nikt na nich kasy nie zrobi
bo tylko o kase tu chodzi
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Muzyko moja | górę strony