Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Muzyko moja

Dyskusje o twórczości Niemena.

Syntezatory 2005-07-15 - 2006-10-12 gasket 23 14371
gasket
2005-07-15 15:04:32
- tym razem nie zagadka - a pytanie

jakich syntezatorow sequencerow i samplerow uzywal nae

podzielcie sie informacjami

bede dzwieczny-gasket
gasket
2005-07-28 15:14:10
ponownie -

nae byl takze znany jako muzyk uzywajacy instr elektronicznych

czy ktos ma liste - na jakich grywal nae
gasket
2005-08-05 13:15:06
w dawniejszych latach nae uzywal popularnego monofonicznego minimooga

gdzie ten instrument obacnie sie znajduje?
czy bedzie zbieral kurz w jakims muzeum?

jako wieloletni fan - (na studiach koledzy nazywali mnie - choc raczej za wyglad - niemen) - bylbym zainteresowany zakupem

- do kogo moge sie w tej sprawie zwrocic?
Bożena
2005-08-05 18:46:20
Dlaczego mam nieodparte wrażenie że gastet za wszelką cenę
chce zrobić z siebie duplikat Kogoś kim nigdy nie będzie. :?:
bitels
2005-08-06 08:47:47
Odnosnie sprzętu Niemena - w książce M. Gaszyńskiego "Czas jak rzeka" jest rozdział "Elektronika" i tam pada parę nazw tych instrumentów. Widać je tez na zdjęciach.
gasket
2005-08-08 10:35:49
bitels - dzieki za wskazowki

wlasciwie to moje pytanie wyniklo wlasnie z przegladanie zdjec na tej stronce
zdalem sobie wtedy sprawe ze b malo wiem o instrumentarium nae - zwlaszcza pozniejszym

czesto na internetowych stronach muzykow zajmujacych sie elektronika - sa wymienione ich instrumenty
a instrumenty elektroniczne to jeden z moich konikow - mam takie male domowe studio na strychu

wiedza z tej dziedziny pomaga zrozumiec prace danego muzyka

przyklad - ostatnia plyta nae - ktora bardzo lubie
spotkalem sie z opinia dawnych fanow nae ze brzmienie jest przestarzale - podobnie o koncertach 2000/2
nie sposob z tym dyskutowac - bo tak jest
ale dzieki znajomosci techniki ktora - podejrzewam - wykorzystywal nae - doceniam ogrom wlozonej pracy

BożenaDlaczego... :?:
nie mam zielonego pojecia dlaczego
moze dlatego ze kazdy dazy do jakiegos idealu ktorym nigdy nie bedzie - ja oczywiscie tez
ten ideal jest zazwyczaj indywidualnym - ewoluujacym w czasie - zlepkiem
nie zlozonym jednak - w moim przypadku - z muzykow pop-rockowych - jesli to mialas na mysli
tak - glos jak nae chcialbym miec - chociaz nie wiem po co
uklony-gastek
bitels
2005-08-08 11:04:37
Wracając do elektroniki - napewno grał na sprzęcie jaki przywiózł z USA po nagraniu "Mourner's Rhapsody".
Potem też doszedł jakiś syntezator, pianino Fendera czy clavinet.
gasket
2005-08-08 11:58:32
z tego co pamietam z dawnego sprzetu nae to
-hammond ale nie wiem jaki numerek bo chyba nie b3
-mellotron - to te smyczki i flety
-minimoog - sola
-ems - pozostale dzwieki
i fendera na pewno mieli... clavinet tez???

z tego co wypatrzylem na zdjeciach - ale bez wiekszego studiowania to
-korg t3
-korg 01/w
-yamaha dx7
-yamaha vl1
-sampler emu ale ktory?

sequencera nie widac ale nie wierze zeby w ostatnich latach ciagle uzywal magnetofonu czy dat-a
chociaz moze tak...?

czy ktos moglby uzupelnic powyzsza liste? mozna by potem wywiesic na stronce...
gasket
bitels
2005-08-09 18:04:09
http://www.terazrock.pl/index.php?id_pa ... 3969fed403

Wywiad z Niemenem, m. in. nieco o sprzęcie elektroniczym.
art
2005-08-10 02:20:40
Hammond bodajze T-200 albo cos z tej serii. Clavinet byl. Moog Taurus byl. Pozniej nawet sie Jupiter 6 czy 8 trafil Rolanda... Czasami wystarczy poczytac okladki plyt ;-)
gasket
2005-08-11 15:42:12
dzieki za info -

fajny wywiad - pelen punktow - zapalnych - do dyskusji

zawsze myslalem ze te gitary na ostatniej plycie to vl1 albo jakas inna yamaha moze ex5 albo pozniejsze klony-
zreszta motif to tez taki daleki klon ex5

szkoda ze nae nie uwspolczesnil perkusji - bo to stare emu brzmi bardzo - plasko

okladki - gdybym ja je mial

art - piszesz o 3:20!!! - ciagle w stanach?
Bożena
2005-08-11 19:37:28
1) Jesteś podobny do :N:( z wyglądu) -jak piszesz
2)chcesz wejść w posiadanie instr.elektr. :n:
3)bez wahania wykorzystał byś utwory Jego (wiesz że tego nie popierał)
4) lekceważysz sobie artystów (liczy się tylko muzyka)
5)brzmienie utworów na ostatniej płycie jest przestarzałe (zmienił byś je
w swoim studio)
to wszystko daje mi do myślenia ,że nie jesteś wiernym fanem :N: ,ale chodzi ci wyłącznie o wykorzystanie Jego twórczości we własnym celu.
Jeżeli się mylę to przepraszam.

podrawiam
gasket
2005-08-15 15:52:05
lista sie powieksza-

hammond t-200
minimoog
clavinet
moog taurus
ems
synthi
emu - sp12 + sampler
korg - t3 + 01/w
roland - jupiter
yamaha - dx7 + vl1 + motif + tx816

czy ktos ma wiecej informacji?

btw - czy ktos mial okazje grywac na rolandzie jd800?
jest to piekny mebelek ale czy poza tym warto kupowac?
pamietam ze genesis na nim grali a i klaus wspolczesnie uzywa go na koncertach

gasket
art
2005-08-27 11:51:40
gasketart - piszesz o 3:20!!! - ciagle w stanach?


nie, w Polsce cały czas :-) po prostu w miesiacach letnich mam nienormowany czas pracy i snu :-)
Markovitz
2005-08-27 12:08:15
art po prostu w miesiacach letnich mam nienormowany czas pracy i snu :-)
To pasjonujące ,ale czy nie możecie Panowie napisać sobie o tym na p.w.? Tu jest temat o syntezatorach.
matt
2005-08-27 17:16:13
sprzetowi na ktorym gral :n: troche miejsca poswiecil rowniez Roman w swojej ksiazce
gasket
2005-09-05 16:08:55
- niestety ksiazki Romana nie posiadam -
czy ktos z posiadaczy moglby dodac kilka instrumentow do aktualnej listy?
warto tez wspomniec o efektach!
-teksag-
szach' raj
2006-03-30 16:05:57
Z informacji jakie aktualnie można uzyskać na Allegro (właśnie sprzedają tam organy) wynika , że w czasach Akwarel i Enigmatic Niemen grał na Hmmondzie L 100.
szach' raj
2006-09-19 19:41:54
Podobno w okresie "Terra Deflorata" Niemen używał programowanego midi patcher'a AKAI ME 30P. "Midi patcher pozwala na uniknięcie plątaniny kabli i błyskawiczną zmianę połączeń dzięki cyfrowej krosownicy, której konfiguracje zapisywane są w paczach.Tak więc dzięki niemu możemy swobodnie połączyć sequencer, rhytm machine, synthesizer i keyboard z modułem brzmień, dwoma samplerami, i dwoma niezależnymi procesorami midi, na przykład.W kazdym studio poczynajac od produkcji domowej powinno sie znaleźć tego typu urzadzenie (...) patche można przełączać nożnie posługując się zwykłym footswitchem up/down. Świetnie nadaje się więc na scenę, do zmian układów urzadzeń midi w trakcie koncertu (...)".
Tadeusz
2006-09-20 14:40:21
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2006-09-20 14:40:21 przez Tadeusz
Drogi Szach'raju, dobrze, że wyjaśniłeś nam meandry tej zawiłej maszynerii komputerowej. Wiele mi to mówi :wink:
Tak , jak, z pewnością, Tobie moje wyjaśnienie, że aby przystąpić do rozwiązywania kratownicy lub ramy wielokondygnacyjnej i wieloprzęsłowej należy: określić jej stopień niewyznaczalności statycznej i sprawdzić jej geometryczną niezmienność, a następnie przyjąć jedną z metod rozwiązywania – np. metodę deformacji lub metodę ognisk. Można też posługiwac się metodami energetycznymi.
szach' raj
2006-09-20 15:46:11
Ja sam z tego niewiele rozumiem. Gdybym nawet podjął się wyjaśnienia jakiejś kwestii, np. co to są pacze, to musiałbym się posłużyć innymi mało czytelnymi dla „przeciętnego” człowieka hasłami. Jeżeli chcesz Tadeuszu przystępnych i kompetentnych wyjaśnień, to proś o nie gasketa lub angura. Podejrzewam, że mają odpowiednią wiedzę na ten temat. Możesz też „wygooglać” pewne definicje .
Przyznam, że szczegóły zastosowania tego urządzenia niezbyt mnie interesują i nie są mi potrzebne. Techniczne sprawy to nie dla mnie.
Jednak przynajmniej ogólne informacje należy zbierać.
Gdzie jak nie tu, na Stronie Niemena powinno się gromadzić wiedzę (nie szkodzi, że czasem nazbyt specjalistyczną) związaną z najważniejszym dla nas artystą. Niniejsza Strona powinna być czymś w rodzaju skarbnicy wszelkiej wiedzy na temat Niemena. Gdzieś-kiedyś-komuś może te nasze zapiski się przydadzą, może nawet nie będzie musiał szukać dalej…, może pobudzą do czegoś wielkiego, pokierują na właściwą ścieżkę, pozwolą spotkać się z przeznaczeniem.... Kto wie, pomarzyć zawsze można :lol:
Przynajmniej ja tak to rozumiem, tak do tego podchodzę.
Zaglądam czasem na inne fora gnany nagłą chęcią zgłębienia jakiejś kwestii. I często nie znajduję tam nawet wzmianki na interesujący mnie temat.
Na tym Forum jest inaczej.
Jeżeli coś jest niejasne, to najczęściej staramy się wypełniać białe plamy.
Jeszcze ich trochę zostało… :roll:
synt
2006-09-25 20:17:39
Podobno w okresie "Terra Deflorata" Niemen używał programowanego midi patcher'a AKAI ME 30P. "
szach' raj
*****************************
Owszem uzywal ,ale mixera akai analogowego ze sterowaniem cyfrowym (100 pamieci ustawien (poprzez MIDI)) Akai mpx 820.
Uzywal tez samplera akai 1000
Krosownic Midi nie przełączał na scenie .
Jako ciekawostke dodam,ze w 1985r na samą perkusje szlo 48 sladów.
Ktos wspominal o seqencerze .W latach 80-tych byly to Yamaha QX5 i QX1.
Wczesniej w studio byl to mikrokomputer comodore c-64 ze stacją dysków 5i1/4 cala oraz interface MIDI.Pózniej oczywiscie atari st.
pozdrawiam Synt
szach' raj
2006-09-25 20:32:27
Witam ! Czy jako konstruktor tego typu urządzeń miałeś jakieś związki z Niemenem ? A może kontakty były innego rodzaju ? (bo domyślam się, że jakoweś mogły być).
synt
2006-10-12 20:32:19
Czesc!
Z Niemenem widzialem sie czterokrotnie,
Dwa razy po koncercie jego w 1985 i 86 roku,ale bez zadnych dluzszych rozmow tylko autograf .
Natomiast pracowalem w 1984 roku w Warszawie konstruując syntezatory monofoniczne-analogowe.Byly to czasy kiedy nic ne szło kupić i wtedy do tego faceta z którym robilem te mini syntezatory dwukrotnie przyszedl Niemen.Zakladalem w jego Korgu POLY 800 bateryjke podtrzymującą pamiec statyczną RAM (barwy)mialem wtedy tylko 20 lat i to wszystko bylo robione pod szyldem wlasnie tego elektronika z którym pracowalem i Niemen tylko z nim rozmawial.
Natomiast moja matka urodzila sie parę kilometrów od Starych Wasiliszek.
Niestety z Niemenem sie nie znala.
Kilkakrotnie z rodzicami wyjezdzalem wlasnie do Wasiliszek(do rodziny matki) i tam czesto odwiedzalem jego stryja Wiktora ,mam od niego wiele zdjec i pare kartek z pozdrowieniami Niemena.
Teraz po latach mysle ,ze jako elektronik-akustyk mogłbym mu sie przydac,ale zapewne mial kogos dobrego w sprawach elektroniki.
pozdrawiam
Zbychu
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Muzyko moja | górę strony