Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Odkrycie nowej galaktyki

Sprzedam, kupię, wymienię, udostępnię... Tablica ogłoszeń dla fanów poszukujących niemenowych nagrań i memorabiliów.

"Kiedy się dziwić przestanę" - poszukiwane ;] 2007-04-03 - 2007-04-04 Domin189 7 163
Domin189
2007-04-03 18:21:09
Bardzo mnie interesują informacje na temat tego utworu Niemena; był on kompozytorem muzyki, czy udzielał się wokalnie? Jak doszło do współpracy z Marylą Rodowicz?

Utwór znajduje sie na płycie:

Obraz pobrany 2023-04-10 z zewnętrznego adresu.


Tytuł: ROK
Wykonawca: Rodowicz, Maryla
Wytwórnia: Muza
Data wydania: 1974
Numer: SXL 1099
Nośnik: LP

Jako fan o mniejszym stażu pragnę wypytywać o wszystko,
co się nawinie, bądźcie zatem wyrozumiali i pomóżcie mi wzbogacić się
o wiedzę o Czesławie Niemenie - bo kto, jak nie Wy może mi pomóc?


Co-nie-co było już pisane na temat współpracy na linii Rodowicz-Niemen, zbierzmy to wszystko do kupy, a wtedy można zmienić tytuł tematu i przenieść go do innego działu :-)
migaweczka
2007-04-03 18:44:59
Co nieco o Maryli Rodowicz już było Dominie, lecz na dobre to niektórym nie wyszło... :wink:
szach' raj
2007-04-03 19:06:34
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2007-04-03 19:06:34 przez szach' raj
Niemen tam nie śpiewa ani nie gra. Jest kompozytorem utworu, a tekst napisał Kofta. Więcej informacji znajdziesz w książce Tadusza Sklińskiego na stronie 283. CD m.in z tym utworem często za "grosze" można kupić (bez licytacji) na allegro, wcześniej można było tę płytę ("Damą być") nabyć jako dodatek do kobiecego pisma (o ile mnie pamięć nie myli).
Jak doszło do tej współpracy ? Dobre pytanie. W książkach i wywiadach znalazłem bardzo niewiele informacji na ten temat. Chcąc umieścić jakieś konkrety dotyczące tej kwestii w "Artystycznych kontaktach" pytałem o to kiedyś na forum Maryli. W tym celu próbowałem też nawiązać kontakt z szefami jej strony internetowej. Ale kiedy jeden z nich usilnie chciał mnie przekonać, że Niemen dla Rodowicz był "rodzonym" ... wujem, dałem sobie " na luz ".
Ewa
2007-04-03 19:21:37
szach' raj Ale kiedy jeden z nich usilnie chciał mnie przekonać, że Niemen dla Rodowicz był "rodzonym" ... wujem, dałem sobie " na luz ".

Spokrewnieni jednak byli (przez rodzinę Markiewiczów), choć to raczej dalsze pokrewieństwo. Wujem Maryla nazywała Niemena dla żartu, zdaje się, że bardzo tego nie lubił. :wink:
szach' raj
2007-04-03 19:25:57
Podobno tak go nazywała (dosłownie : "wujek"), ale faktycznie chyba tu o żadnych bratanicach, siostrzenicach, stryjach czy wujach mowy być nie może. A może ... ?!
:roll:
[ Ich wspólny wuj - Władysław Markiewicz ? Hmm... Wspomina m.in. Maryla : http://www.zwoje-scrolls.com/zwoje38/text03p.htm ]
Prośmy Romualda, niech wyjaśni te związki.
matt
2007-04-03 21:46:11
Na podstawie przytoczonych wyzej wypowiedzi i źródel to o tym "wuju" raczej prawda :wink:

A jesli chodzi o "Kiedy sie dziwic przestane" to płyte z prezentowanego zdjecia zakupilem na allegro. Oczywiscie winylową 8) . Zreszta chyba nie byla wydana na cd. Jedynie utwór o ktorym mowimy znalazl sie, jak sie wlasnie dowiedzialem, na promocyjnych plytach.

Jesli chodzi jeszcze o sam tytul to warto wspomniec cos co chyba wszyscy wiemy: "Kiedy sie dziwic przestane" to również tytul monografii Romana.

Jeśli chodzi o współprace :n:-a i Rodowicz to mysle (to nie sa sprawdzone informacje), ze po prostu znali sie z festiwali i koncertow i :n: postanowil napisac dla niej jakis kawalek. Tak samo jak np. dla Ady Rusowicz.
Romuald Juliusz Wydrzycki
2007-04-03 22:02:14
Alez Maryla lubiła mówić wuju nie tylko do Czeska.
To oczywiscie nie mialo nic wspólnego z pokrewieństwem.
Jednak Ona twierdzila, że są dalekimi krewnymi przez zbieżność nazwisk dalszych krewnych.
Czesław twierdził że Marylka coś plecie.
Znałem ten wątek dokładniej, ale uleciał mi w siną dal.
Mama Czeska ojca , no i mojego była z Lipińskich i tu nowe koligacje z innymi tez znanymi osobami.
Tyle plącze się po mojej głowie po audycji w Radio Szczecin muzycznej i powitaniu szczecińskich medalistów w pływaniu.
Mam nadzieję że temat poszerzy się samoistnie.
Ja postaram się coś poszukać w moich materiałach, a może i w pamięci. :)
szach' raj
2007-04-04 12:44:23
Trudno tu porównywać Adę Rusowicz z Marylą Rodowicz. Ada przez kilka lat występowała z Niemenem w jednym zespole, Maryla, nie. Poza tym , kontakty Rusowicz z Niemenem były kiedyś bardziej osobiste…. Piosenek też napisał jej więcej.
Poza płytą dołączoną do czasopisma, utwór „Kiedy się dziwić przestanę” można znaleźć na innym CD M. Rodowicz : „Antologia 1”, ale to już większy wydatek.
Matt’cie , Dominie 189, jeżeli zakupicie książkę : „Niemen. Dyskografia, fakty, twórczość”, to znajdziecie tam wiele odpowiedzi na pytania, które Was ostatnio nurtują. Dwie (tylko) kwestie są w niej dla mnie akurat nie do końca jasne, ale i tak - warto mieć !
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Odkrycie nowej galaktyki | górę strony