Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Odkrycie nowej galaktyki

Sprzedam, kupię, wymienię, udostępnię... Tablica ogłoszeń dla fanów poszukujących niemenowych nagrań i memorabiliów.

Nagrania koncertowe 2007-10-31 - 2007-11-05 blackmoon 4 155
blackmoon
2007-10-31 17:55:14
Witam wszystkich miłośników twórczości Czesława Niemena.
Dopiero od niedawna słucham Cześka (oprócz paru <hitów> które zna każdy kto słucha radia) i mam parę pytań.
Przede wszystkim mam ogromny problem ze znalezieniem wydawnictw Niemena w sklepach. Nie wiem co jest tego przyczyną, ale jak narazie widziałem tylko jedną płytę Niemena w Media Markt.

Chciałem was, bardziej doświadczonych fanów, zapytać gdzie mogę dostać, posłuchać nagrań koncertowych Czesława? Jestem oczarowany jego głosem i bardzo chciałem posłuchać jego utworów w wersji live, zaznaczam od razu, że chodzi mi o "pełnoprawne utwory", a nie improwizacje zespołowe (41PPJ) np. Dziwny jest ten świat (widziałem wykonanie z Sopotu 79 bodaj), Bema pamięci...., itp. O ile się orientuję nie ma oficjalnych wydawnictw dokumentujących jego regularne koncerty, więc pytam o jakieś nieoficjalne nagrania, bootlegi.
Szczególnie interesują mnie właśnie utwory, które wymieniłem powyżej.
Z góry dzięki

Sprawa kolejna to utwory studyjne Niemena. Które z nich moglibyście polecić początkującemu słuchaczowi Cześka? Jak narazie znam niewiele, ba, posiadam tylko mp3, gdyż jak wspominałem powyżej, ciężko znaleźć mi jakąś składankę dla kogoś kto zaczyna przygodę z jego muzyką.
I znów, dzięki z góry za odpowiedź
rutek66
2007-10-31 22:28:19
:D
Niemena słucham o dprawie 30 lat , to znaczy znam i lubię.
polecam ci dwa boxy na których jest wszystko co wydane wcześniej :idea:
Nagrania koncertowe chodzą w drugim obiegu , czyli np tutaj. czekaj na pw albo sam poślij do kogoś prośbę! jakośc niedobra niestety.
Zacznij od boxów studyjnych!!!
c-u :D
cocomo
2007-11-02 11:45:51
Ze znalezieniem oficjalnych wydawnictw Cz.Niemena nie powinieneś mieć najmniejszych problemów. Jeżeli czegoś nie znajdziesz w sklepach typu MMarkt to na pewno będzie w sklepach internetowych oraz na Allegro.

Nie wiem co już słyszałeś i jakie nagrania już masz, ale rozumiem, że chciałbyś zacząć od tych bardziej przystępnych wydawnictw Artysty. Na twoim miejscu zaopatrzyłbym się przede wszystkim w box "Od początku" nr.1 a z boxu nr 2 w płytę "Postscriptum", czyli w sumie 7 CD. Te płyty praktycznie zwierają wszystkie nagrania, które funkcjonują w mediach jako tzw. "przeboje". Wszystkie te płyty są do kupienia na Allegro.

Gdybyś zechciał pójść dalej to polecam bardziej "progresywne" płyty - Aerolit i Marionetki/Requiem dla van Gogha z boxu nr 2 oraz wydania płyt zaganicznych (Ode To Venus, Strange Is This World, Mourner's Rhapsody) - te drugie do zdobycia na Allegro i eBayu, niestety ceny pozostawiają trochę to życzenia - być może doczekamy się wydania polskiego w przystępnej cenie :?:

Podsumowując, początkujący adept twórczości Cz.N. zadanie ma raczej ułatwione - od początku lat 90-tych niektóre płyty były wydawane na CD po kilka razy i nie powinno być problemu z ich zdobyciem. Gorzej jest z nagraniami radiowymi i takimi, które nigdy nie pojawiły się na winylu (czyli np.koncertowymi) - tutaj raczej będziesz zdany na źródła prywatne, chociaż pierwszy krok w postaci "Potencjometrów" został zrobiony.
Ewa
2007-11-02 14:06:13
blackmoon
Chciałem was, bardziej doświadczonych fanów, zapytać gdzie mogę dostać, posłuchać nagrań koncertowych Czesława?

Jeżeli masz TVP Kultura to tam już kilkakrotnie pokazywali np. koncert Niemena z Sopotu'74 (jego fragment jest też na you tube), z Sopotu'79 czy Sopotu'80. Ostatnio na Kulturze mogliśmy obejrzeć fragmenty koncertu Dinozaurów z 87r., gdzie również wystąpił Niemen.
O wszystkich tych koncertach informujemy wcześniej na forum w rubryce "Cztery ściany świata".

Z płyt polecam zachodnie cd, o których wspomniał Cocomo (najtaniej można je dostać na Allegro) oraz płyty z drugiego boxu, szczególnie "Niemen Aerolit", "Marionetki" i "Idee Fixe", oczywiście zakładając, że znasz już takie klasyczne pozycje, jak płyty "Dziwny jest ten świat" i "Niemen Enigmatic". :)
blackmoon
2007-11-05 12:44:36
przyznam , że ciekawią mnie głównie utwory z okresu bardziej progresywnego i awangardowego (Enigmatic właśnie). ALe w swoim pierwszym poście miałem na myśli właśnie nagrania oficjalnie, niekoniecznie bootlegi (większość pewnie w parszywej jakości) ale np. nagrania radiowe. Słyszałem, że krąży gdzieś nagranie z Koncertu w Trójce. Ma ktoś?
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Odkrycie nowej galaktyki | górę strony