Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Przygrywka

Propozycje oraz szkice artykułów do wiki, oraz wszelkie dyskusje dotyczące naszej "niemenopedii".

2 LP Marionetki? 2008-04-08 - 2016-01-20 Darek Sieradzki 6 7782
Darek Sieradzki
2008-04-08 13:28:17
W wiki Angur napisał (w haśle "Albumy"):

Niemen nigdy nie wydal podwojnego albumu LP "Marionetki" tylko dwa calkowicie oddzielne albumy Niemen vol.1 i Niemen vol.2. Longplaye te nigdy nie posiadaly wspolnego etui. Wydanie plyt osobno podyktowane bylo powodami komercjalnymi; zarowno wydawca jak i artysta spodziewali sie ze popyt na LP Niemen vol.1 bedzie duzo mniejszy niz na vol.2, z uwagi na zawarty tam, duzo trudniejszy, material muzyczny. I tutaj wydawca sie pomylil gdyz zagorzali zwolennicy Niemena kupowali obie plyty razem a sluchajacy muzyki lzejszej nie kupowali ich wcale.

"Marionetki", jako tytul plyty, pojawily sie po raz pierwszy przy wznowieniu plyt na CD, dlatego nie mozna tego tytulu umieszczac w wykazie albumow dlugograjacych ani traktowac tych wydawnictw jako albumu oryginalnie podwojnego.


A jakie jest wasze zdanie?

ps. Angur, wiki nie jest dobrym miejscem do dyskusji nad poprawnością artykułów (a jeżeli już to nie w treści artykułu, tylko na oddzielnej stronie do której wchodzi się klikając link "dyskusja"), dlatego przenoszę twój wpis do forum.
Ewa
2008-04-08 15:01:33
Ja myślę, że w spisie można pozostawić ten tytuł, zwłaszcza, że znajduje się tam odpowiednie objaśnienie:
Album wydany pierwotnie jako dwa oddzielne longplay'e zatytułowane Niemen vol. 1 (XL/SXL 0895, utwory 6-8) oraz Niemen vol. 2 (XL/SXL 0896, utowry 1-5). Reedycje kompaktowe zawierają oba albumy na jednej płycie, w kolejności podanej powyżej.

Sam Niemen też używał tego tytułu w odniesieniu do obu LP. Zresztą podobnie zrobił Szach'raj w temacie "Datowanie" i jakoś nie było wtedy obiekcji.
angur
2008-04-09 06:57:17
Przyznaje sie do bledu ze moja uwaga znalazla sie w nieodpowiednim miejscu i przepraszam bo widze ze Darek poczul sie obrazony.

Niemniej uwazam ze reakcja na wyszukanie bledu powinno byc jego poprawienie a nie szukanie opinii innych.

EwaJa myślę, że w spisie można pozostawić ten tytuł, zwłaszcza...


No wlasnie ("ja mysle, ze ... mozna..." itd), szukamy opinii o prawdzie historycznej. Czy fakt ze ktos sie kiedys pomylil czyni z bledu fakt historyczny? Nawet Bodgan dal sie na to nabrac i w swojej, bardzo zreszta ciekawej, recenzji plyt pomylil vol.1 z vol.2.

Wg mojej opinii Darek powinien wypieprzyc moja uwage z nieodpowiedniego miejsca (o! widze ze to zrobil, bardzo dobrze) i poprawic blad, no ale to tylko moja opinia...
Darek Sieradzki
2008-04-09 08:32:06
angurPrzyznaje sie do bledu ze moja uwaga znalazla sie w nieodpowiednim miejscu i przepraszam bo widze ze Darek poczul sie obrazony.

Bynajmniej :) Obrażam się dopiero gdy ktoś mnie obraża :)

A już na pewno nie robię problemów z technicznych potknięć dotyczących wiki - ja wiem, że na początku oprogramowanie wikipedii może nastręczać nieco trudności, dlatego staram się je tłumaczyć i prostować.
angurNiemniej uwazam ze reakcja na wyszukanie bledu powinno byc jego poprawienie a nie szukanie opinii innych.

Pytam o opinię innych, bo nie jestem przekonany czy to faktycznie jest błąd. Nie da się nie zauważyć, że oba albumy:

- były wydane jednocześnie lub prawie jednocześnie (?)
- w okładkach które są (z dokładnością do wariacji kolorystycznych) identyczne
- z identycznymi nazwami sugerującymi dwa "tomy" jednego dzieła
- nagrane w identycznym składzie, w identycznym stylu
- odseparowane jedynie z powodów komercyjnych a nie artystycznych
- chętnie na powrót połączone przez Niemena w czasach gdy kwestia "komercyjności" przestała grać jakąkolwiek rolę.

Jak wspomniała Ewa, wpis o "Marionetkach" opatrzony jest stosownym komentarzem o początkowym odseparowaniu obu albumów, więc gdzie tak dokładnie wiki mija się z prawdą? Może wystarczy komentarz rozwinąć o niektóre z twoich uwag, żeby nie było wątpliwości?

DS
Veriton
2014-05-09 19:17:57
Problem z tymi dwoma winylami jest też taki, że na pewno ukazały sie pod różnymi numerami katalogowymi.
Jest wersja SX, jest wersja SXL (obie stereo), a zapewne XL (mono) też była wydana.
Markovitz
2015-12-28 14:15:08
Wydawca, który oferuje nową kompaktową edycję tych płyt, połączył te dwa stosowane dotąd tytuły zachowując program płyt składających się na album 2 CD "Marionetki vol.1 i vol. 2".

W opisie znalazłem kilka nieścisłości, ale sam pomysł "pożenienia" dwóch koncepcji, o które wiedliście kiedyś spór, przypadł mi do gustu. A może to tylko pomysł na promocję płyt, tak aby każdy odbiorca (starszy "winylowy", jak i młodszy "kompaktowy" *) skojarzył, o które płyty chodzi..?

Patrz stronę Warner Bros. => link

Zaplanowana data rozpoczęcia sprzedaży albumu 2 CD: 12.02.2016


* Kryterium wiekowe to- rzecz jasna - uproszczenie. Wiem, że wielu młodych zbiera winyle 8-)
Krzysztof
2016-01-20 07:02:20
VeritonProblem z tymi dwoma winylami jest też taki, że na pewno ukazały sie pod różnymi numerami katalogowymi.
Jest wersja SX, jest wersja SXL (obie stereo), a zapewne XL (mono) też była wydana.


Była, bo w przypadku egzemplarza vol. 2 taką posiadam.
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Przygrywka | górę strony