Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Przygrywka

Propozycje oraz szkice artykułów do wiki, oraz wszelkie dyskusje dotyczące naszej "niemenopedii".

Dyskografia 2009-04-01 - 2011-04-09 rem 17 13157
rem
2009-04-01 20:27:11
Szanowni Fani
Jak przystało na szanującą się i najlepszą Stronę o CN, powinna ona być kopalnią wiedzy o Artyście a tak niestety nie jest ... Czas uzupełnić dyskografię !!! Do roboty Panie i Panowie - wszystkim będzie przyjemniej tutaj zaglądać wiedząc, że jest tu wszystko co być powinno ... Szczególnie liczę na Znawców Twórczości CN, których na forum nie brakuje ... a uprzedzając zgryźliwe komentarze zaznaczę, że sam też się za to wezmę ... chociaż za znawcę się nie uważam :)
Darek Sieradzki
2009-04-03 09:49:37
Zapraszam, wiki stoi otworem :)

Ja bym np. bardzo chętnie widział nieco bardziej rozwinięte artykuły dot. poszczególnych utworów. Coś więcej niż wymienienie autora muzyki/tekstu i ewentualnie tekst utworu. Ciekawsza od tego byłaby jakaś notka wyjaśniająca genezę utworu, jakieś ciekawostki (w stylu "do nagrania Rapsodu namówił go Wojciech Młynarski", "to była pierwsza piosenka do której muzykę skomponował Niemen", itd.), może cytat z wywiadów Niemena (co sądził o nagraniu)...

DS
TomekG
2009-04-03 13:19:13
Witam wszystkich :) Forum przeglądam już jakiś czas, ale na razie tylko pochłaniam wiedzę innych ;) Ten temat jednak "zmusił mnie" do odezwania się w jednej sprawie. Też traktuję tą stronę jako pewną wyrocznię, to tutaj zacząłem np. sprawdzać sobie teksty utworów, i właśnie niedawno zauważyłem, że jest trochę błędów( chyba, że nie wiem o różnych wersjach :) ) Chciałem to pozbierać do kupy i dopiero wtedy się odezwać, ale to nie jest takie proste. ;)

Przykładowo w Płonącej Stodole raczej nie ma:
"Płonie stodoła, alarm trwa, jesteśmy na dnie" tylko
"Płonie stodoła, alarm trwa, więc myślę - a nie
Dlaczego właśnie ja..."

Smutny Ktoś, biedny Nikt

"Źle komuś, źle Nikomu
W przestrzeni i w domu
Nikt gra na smętnym flecie
I myśli o zaświecie

Ten, kto chce zostać Nikim"

"Źle komuś, źle Nikomu
I w przestrzeni i w domu
Nikt gra na smętnym flecie
Śpiewa o zaświecie

Ktoś, kto chce zostać Nikim"

Widziałem chyba jeszcze kilka, ale nie zapisałem sobie, bo przecież będę pamiętał... ;)

Czasami mam wątpliwości, wiem że tak nie jest, ale do końca nie wiem jak jest. :)
Nie wiem jak to wygląda od strony technicznej, ale przydałoby się aby teksty po uporządkowaniu nie mogły być edytowane. Ktoś sobie może dla kawału je pozmieniać. Takich ludzi nie brakuje... Może zamnknąć je i teraz, ale wtedy musiałaby być osoba której zgłasza się uwagi.
Cześć sam mogę poprawić, ale prosiłbym o zwrócenie uwagi przez przeglądających teksty, bo to musi być tak jak musi być ;)

P.S. Na wikipedii wisi link do recenzji płyty "Spodchmurykapelusza" gdzie ocena jest 0/10...
Różnie się mówi o tej płycie, ale chyba każdy normalny stwierdzi, że ocena 0 to przegięcie.... Także jak ktoś by miał pomysł, którą porządną recenzję tam wstawić, to też fajnie by było to zmienić.
Ewa
2009-04-03 14:35:55
Witaj Tomku!
Dzięki za czujność. :)
Te dwa teksty już poprawiłam.
Darek Sieradzki
2009-04-03 14:42:43
TomekGWidziałem chyba jeszcze kilka, ale nie zapisałem sobie, bo przecież będę pamiętał... ;)
Czasami mam wątpliwości, wiem że tak nie jest, ale do końca nie wiem jak jest. :)

Jeśli widzisz jakieś błędy, to poprawiaj. Najwyżej cofniemy do poprzedniej wersji jeśli akurat nie miałeś racji, nic złego się nie stanie.

TomekGNie wiem jak to wygląda od strony technicznej, ale przydałoby się aby teksty po uporządkowaniu nie mogły być edytowane. Ktoś sobie może dla kawału je pozmieniać. Takich ludzi nie brakuje... Może zamnknąć je i teraz, ale wtedy musiałaby być osoba której zgłasza się uwagi.

Jeśli będą przypadki wandalizmu, będę na nie reagować, nie ma potrzeby martwić się o to z góry. Staram się przeglądać wszystkie zmiany w wiki, wiem, że Ewa też regularnie tam zagląda, więc "żartownisie" nie ujdą naszej uwagi.

Od strony technicznej można blokować edycję (np. główna strona wiki jest zablokowana), można też łatwo cofać się do dowolnej wersji artykułu. Tymczasem daleko nam jeszcze do stanu w którym artykuły można by uznać za uporządkowane i skończone :)

DS
angur
2009-04-03 21:48:22
TomekGPrzykładowo w Płonącej Stodole raczej nie ma:
"Płonie stodoła, alarm trwa, jesteśmy na dnie" tylko
"Płonie stodoła, alarm trwa, więc myślę - a nie
Dlaczego właśnie ja..."


Tez mnie ten fragment "Stodoly" bulwersowal od dawna, zwlaszcza ze nasza muzyczna mlodziez zajmujaca sie spiewaniem profesjonalnie ma widac klopoty ze sluchem bo w wiekszosci coverow "Stodoly" spiewaja "jestesmy na dnie" chociaz i bardziej kuriozalne tlumaczenia tego fragmentu z polskiego na polski zdolano nagrac :shock: .

Dla mnie osobiscie bylo to zawsze "..wiec mysle: a niech...".

Inny fragment tekstu na ktory warto zwrocic uwage to poczatek "Wloczegi".
Wystarczy spojrzec na mape by stwierdzic ze do jakiegokolwiek morza jest stamtad baaardzo daleko :wink:
Ewa
2009-04-03 22:20:00
angur

Dla mnie osobiscie bylo to zawsze "..wiec mysle: a niech...".

Dla mnie tak samo i dokładnie tak wpisałam w wiki. :)
Też nie wiem, skąd się wzięło "jesteśmy na dnie", ale rzeczywiście wiele osób tak śpiewa, ostatnio Maleńczuk...

Co do utworu "Smutny Ktoś i Biedny Nikt", to wers, o którym pisał Tomek, dokładnie brzmi "I śpiewa o zaświecie".

We "Włóczędze" poprawiłam "od morza tu sięga" na "od morza gór sięga".
angur
2009-04-03 22:51:26
Tez slysze "...od morza gor siega..." ale mi nigdy to nie pasowalo bo od Bajkalu do najblizszego morza tysiace kilometrow przecie.

Mam dwie alternatywy ktore wydaja sie bardziej logiczne:

"...odnoza gor siega..." lub "...podnoza gor siega..." :wink:
Ewa
2009-04-03 23:17:36
angur

Mam dwie alternatywy ktore wydaja sie bardziej logiczne:

"...odnoza gor siega..." lub "...podnoza gor siega..." :wink:

Najbardziej logiczne jest "podnóża gór sięga" i taki chyba był pierwowzór tekstu. Tyle, że Niemen wyraźnie śpiewa "od morza gór sięga". :)
To co, zmienić ten tekst, czy zostawić tak jak śpiewa Niemen?
TomekG
2009-04-03 23:32:15
Czyli ja zjadłem "ch", ale to chyba lepiej od "bycia na dnie" Bo tego za nic tam nie mogę usłyszeć. ;) Co do Włóczęgi, to zawsze słyszałem tam "od morza gór sięga", ale jak się zacząłem przysłuchiwać teraz, to i "od noża" tam jestem w stanie usłyszeć ;)
Ewa
2009-04-03 23:38:15
Jak przed chwilą słuchałam, to też usłyszałam "odnoża". :P
W każdym razie nie śpiewał "podnóża", a jedynie na taką wersję można zmienić, żeby było poprawnie.
Domin189
2009-04-04 10:28:57
W istocie, słychać zarówno "podnoża" jak i "odnoża" - to chyba zależy od recepcji słuchacza ;)

Co do błędów i nieścisłości w tekstach, jest jeszcze rzecz, która mnie od dawna frapuje:

Oj dużo, dużo razy, jak najczęściej,
Powtarzaj dobry świecie prośby me,
Tak długo, długo
Aż moje nie nieszczęście,
Wreszcie raz zechcesz mnie,
Tak długo, długo
Aż moje nie nieszczęście,
Wreszcie raz zechcesz mnie,
Tak długo, długo
Aż moje nie nieszczęście,
Wreszcie zechcesz mnie.


...ja tam słyszę (może nie tak wyraźnie, ale tak mi się zdaje: )

moje ty nieszczęście,
Wreszcie raz zechcesz mnie
...

co sądzicie?
Ewa
2009-04-04 10:56:32
Ja też słyszę "aż moje ty nieszczęście". I to wyraźnie. :)
Kazimierz Wlekły
2009-04-30 18:18:34
Wreszcie udało mi się kupić winyla EXTRAVAGANZA
ratajczak bogdan
2009-04-30 19:03:25
Kazimierz WlekłyWreszcie udało mi się kupić winyla EXTRAVAGANZA


No, Kazimierzu, to się nazywa konsekwencja.
Gratulacje! :)

(*)
jured
2009-08-26 16:36:36
Proszę o informację jaka "Kołysanka" znajduje się na czwórce wydanej w 1977 roku wraz z "Balladą Łomżyńską".Czy jest to "Uśnij nam" czy nagranie instrumentalne.
Ewa
2009-08-26 21:45:45
juredProszę o informację jaka "Kołysanka" znajduje się na czwórce wydanej w 1977 roku wraz z "Balladą Łomżyńską".Czy jest to "Uśnij nam" czy nagranie instrumentalne.

Jest to nagranie wokalne Niemena rozpoczynające się słowami "Uśnij nam, rośnij".
Maciek
2011-04-09 11:36:36
Nie wiem czy jest ta kaseta...
zzzz.jpg zzzz.jpg
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Przygrywka | górę strony