Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Przygrywka

Propozycje oraz szkice artykułów do wiki, oraz wszelkie dyskusje dotyczące naszej "niemenopedii".

Programy TV: Bigbit - serial TV czeskiej 2013-02-04 - 2013-02-07 Markovitz 2 4593
Markovitz
2013-02-04 20:44:41
Dokumentalny serial Czeskiej TV p.t. Bigbít poświęcony jest historii rocka w byłej Czechosłowacji.

W jednym z odcinków (17) omówiono inspiracje, którymi była muzyka skupin z Węgier i Czeslawa Niemena.
Byli to na tyle ważni wykonawcy, że twórcy filmu odnotowali ich wpływ na rozwój czeskiej i słowackiej muzyki rockowej. O Niemenie w filmie opowiada Bohumil Durdis - pomysłodawca festiwalu beatowego "Spektrum expres".

Cennym materiałem ikonograficznym są fotografie z koncertu Niemena w praskiej Lucernie.

Serial zrealizowano dzięki pomocy Ministerstwa Kultury Republiki Czeskiej i Popmuzeum.

Reżyseria odcinka : Václav Kučera

patrz od 5:48 => You Tube

PS. To nie jedyna polska inspiracja- w odcinku 24. przedstawiono zespół SBB 8)
Spectrum expres - line up.jpg Spectrum expres - line up.jpg
Domin189
2013-02-05 16:50:14
Zaiste, możemy takiego serialu pozazdrościć naszym sąsiadom 8) Dodam tylko z mojej strony, że trafiłem na ów materiał zupełnie przypadkiem, szukając informacji o występach :n: iemena w Czechosłowacji.

Negatywnie zaskoczył mnie fakt, że wśród artystów występujących na festiwalu jest "Czesław Niemen" a nie np. "Niemen i Enigmatic". Już przy okazji dyskusji o zespole N.AE. vel Niemen Aerolit II zastanawiała mnie kwestia nazewnictwa zespołu akompaniującego. Do teraz nie mam również pewności, czy istniała "Grupa Niemen" czy też grupa "Niemen".
Markovitz
2013-02-07 22:26:59
Rzeczywiście - nazewnictwo jest skomplikowane :)

Wracając do czeskiego filmu - trzeba docenić pieczołowitość w odtwarzaniu historii muzyki rockowej. Co prawda- w okresie PRL-u zrealizowano u nas telewizyjny Leksykon Polskiej Muzyki Rozrywkowej, ale był to cykl poświęcony całej muzyce popularnej (w tym np. piosence kabaretowej), obejmujący także okres międzywojenny. Natomiast serii filmów tak drobiazgowo analizującej polską muzykę rockową nie przypominam sobie.

W drugiej części odcinka 24. serialu Bigbit pojawiają się Maryla Rodowicz i zespół SBB. Nasi wciąż aktywni artyści, których apogeum popularności przypada na lata 70., nadal są w Czechach pamiętani.

Jest scena w tym filmie, gdy pani Maryla odwiedza Ośrodek Kultury Polskiej. To właśnie tam Czesi mogli się zaopatrzyć w polskie płyty. Oprócz okładki Żyj mój świecie M. Rodowicz widać także albumy z okresu Niemen Enigmatic. Wypada tu przypomnieć, iż słynny niemenowski album z wierszami doczekał się wydania przez firmę Supraphon.

Nazwa formacji użyta w PKF z 1969r. brzmiała "Enigmatic", ale Lider zwykle uściślał: "Niemen Enigmatic" 8)

Tę część cyklu (od odcinka 18 do końca) reżyserował Václav Křístek.

Polskie akcenty w filmie Bigbit- od 2min.44sek.=> You Tube (Bohaterowie tego odcinka to m.in. Blue Effect, Bohemia, M. Rodowicz, SBB i Józef Skrzek, Yes, Progres2)
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Przygrywka | górę strony