Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Przygrywka

Propozycje oraz szkice artykułów do wiki, oraz wszelkie dyskusje dotyczące naszej "niemenopedii".

Programy TV: Helsinki 1973 2008-02-24 - 2009-09-11 Darek Sieradzki 10 11054
Darek Sieradzki
2008-02-24 17:55:20
Dodałem wpis na temat koncertu z Helsinek:
http://niemen.aerolit.pl/wiki/Koncert_z_Helsinek_1973

Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.


Jakieś uwagi, poprawki, uzupełnienia?...
Markovitz
2008-02-24 18:49:55
Pięknie zrobione są te fotosy ...

Ja uzupełniłbym tytuł "From The First Major Discoveries" o dwa inne tytuły, które tam słyszę:

- "Inicjały" -improwizowana wokaliza Niemena,

- "Figo-fago"- jako utwór, który wyrósł na bazie kompozycji J.Skrzeka "Z pierwszych ważniejszych odkryć" :idea:

Ciekaw jestem co na ten temat sądzą Art i inni aktywni Userzy, a także Wireq, Szach'raj i ..Ed..

Przydałaby się Ich wiedza w tym podforum
8)
art
2008-02-26 12:50:29
Jeszcze wracając do kwestii skąd i z kiedy tak naprawdę jest to nagranie. Grali jeszcze na festiwalu w Saarijarvi (recenzje prasowe były w gazetach publikowanych w Helsinkach). Ponadto - z artykułu zamieszczonego w JF 3/1973: "Na belgijskim festiwalu w Blizen 10-tysięczne audytorium zmusiło grupę do wielokrotnych bisów. Podobnie było na festiwalu w Helsinkach." - zważywszy, że artykuł ukazał się świeżo po nagraniu "Ody..." w grę wchodzi występ w roku 1972 a nie 73...
Markovitz
2008-02-26 16:43:16
Wielce prawdopodobne jest, iż koncert ten odbył się w sierpniu 1972r.
Wskazuje na to i repertuar i nawet charakterystyczny t-shirt Czesława ...
Ten sam, w którym wystąpił w drugiej połowie sierpnia w Monachium :)

Czyli mógłby to być np. koncert w ramach Polar Rock Festival.
Dodam, że o ten właśnie występ pytano w ub.roku fińską telewizję.
O koncercie w ramach Pori Jazz Festiwal dowiedziałem się dużo później.

Art Ponadto - z artykułu zamieszczonego w JF 3/1973: "Na belgijskim festiwalu w Blizen 10-tysięczne audytorium zmusiło grupę do wielokrotnych bisów.

Trochę szkoda, że w kronice festiwalu w Bilzen jest tylko nazwa NIEMEN i termin koncertu...
art
2008-02-27 20:32:38
Polar Rock wlasnie byl w Saarijärvi. Nie wiem jak w 1972, ale w 1973 festiwal odbyl sie na poczatku lipca.
Markovitz
2008-02-27 21:15:59
Czesław Niemen ze swoimi zespołami wystąpił na tym fińskim festiwalu aż trzy razy pod rząd poczynając od 1971r.(wtedy jeszcze z Tomkiem Jaśkiewiczem).

Grupa NIEMEN (już bez H. Nadolskiego) wystąpiła na Polar Rock Festival 28 sierpnia 1972r...

I to jest chyba to,czego szukaliśmy ...
Andrzej Mróz
2008-02-27 21:40:33
MarkovitzGrupa NIEMEN (już bez H. Nadolskiego) wystąpiła na Polar Rock Festival 28 sierpnia 1972r...

I to jest chyba to,czego szukaliśmy ...


Ciepło, albo nawet gorąco. Innego wytłumaczenia na zaprezentowany repertuar nie ma, chyba że jeszcze coś było.
Arcana
2009-09-09 21:38:21
Sorry for bringing up an old topic, and my lack of knowledge of Polish language.

I can confirm that the date of the Helsinki concert in question was 28.8.1972. However, the venue was Finlandia-hall in Helsinki (http://www.finlandiatalo.fi/en/).

The band borrowed the drum set used in this gig from a Finnish band called Haikara (that's why it says Haikara in the bass drum). This concert was part of the annual "Helsinki Festival". Also another Polish band, Klan performed at Finlandia-talo this same day.

Niemen visited Finland several times in the early seventies. The Polar Rock Festival visit was in summer 1973. I have also seen an article in a Finnish magazine, which suggests that Niemen may have already visited Finland in the mid-1960s (perhaps as early as 1962?) as the lead singer of Niebiesko-Czarni, but I have no certain information about this.

As far as I know, Finnish television has not broadcasted this since 1972.

GOOGLE TRANSLATE:
Przepraszamy za wychowywanie starego tematu, a mój brak znajomości języka polskiego.

Mogę potwierdzić, że w dniu koncertu w Helsinkach o którym mowa, 28.8.1972. Jednakże, miejsce było Finlandia-Hall w Helsinkach (http://www.finlandiatalo.fi/en/).

Zespół pożyczonych perkusji użyte w tym koncert z fińskim zespole Haikara (dlatego mówi Haikara w bass drum). Koncert był częścią rocznego "Helsinki Festival". Również inny polski zespół Klan wykonywane w Finlandia-talo tego samego dnia.

Niemen Finlandii odwiedziła kilka razy na początku lat siedemdziesiątych. Polar Rock Festival była wizyta w lecie 1973 roku. Widziałem też artykuł w fińskiej magazyn, co sugeruje, że Niemen może został już odwiedzony Finlandii w połowie lat 1960 (być może już w 1962?) Jako wokalista Niebiesko-Czarni, ale nie mam pewnych informacji na ten temat .

O ile mi wiadomo, nie ma fińskiej telewizji nadawane tym od 1972 roku.
Darek Sieradzki
2009-09-10 14:49:14
Hello Arcana and thank you for your invaluable input. Don't worry about the language - Google translation, though grammatically incorrect, is actually pretty accurate.
We were wondering about the date, because Polish TV advertised it as recorded in 1973 while setlist suggests earlier recording. I think your post clarifies this, thank you again.

Polish translation / Polskie tłumaczenie:

Witaj Arcana i dziękuję z nieoceniony wkład. Nie martw się językiem - tłumaczenie z Googli, choć gramatycznie niepoprawne, jest całkiem dokładne.
Zastanawialiśmy się nad datą występu, ponieważ polska telewizja reklamowała go jako nagrania z 1973 roku, podczas gdy zestaw utworów sugeruje, że nagrany był wcześniej. Myślę, że twój post wyjaśnia tę sprawę, jeszcze raz dziękuje.
ratajczak bogdan
2009-09-11 12:12:28
Darek Sieradzki Myślę, że twój post wyjaśnia tę sprawę[/i][/size]


Post Arcana niczego nie musiał rozstrzygać - my tę datę już dawno ustaliliśmy i sprostowaliśmy.
Ale miło, że Arcana zajął stanowisko w sprawie.
Liczę na fakty dokumentujące ten koncert - najlepiej informację prasową lub plakat czy folder reklamowy.
Fińskie dokumenty byłyby najlepszym dowodem.
To chyba jest możliwe.

(**)
Arcana
2009-09-11 14:13:14
Finlandia-Hall's main stage is relatively easy to recognise to us Finnish concert-goers because of the pipe organ that is also visible on this video (and the screenshots) once in a while. This large organ in located on right side of the stage (looking from the audience).

Additional information about "Helsinki Festival" (=Helsingin Juhlaviikot) in 1972: This concert with Niemen, Klan and Haikara (FIN) was called "Eastern Pop I". There was also "Eastern Pop II" at Kulttuuritalo (House of Culture) on 4.9.1972 with Omega (HUN), Blue Effect (CZE) and Tasavallan Presidentti (FIN).

Niemen played also at Tavastia-Club (http://www.tavastiaklubi.fi/) later in the evening of 28.8.1972.

Unfortunately I don't have any brochures or posters of these events.

---

Finlandia-scenie głównej Hall jest stosunkowo łatwo rozpoznać nam fiński koncert widzów ze względu na organy piszczałkowe, że widoczny jest również na ten film (i zrzuty ekranu) raz na jakiś czas. Ten duży organu mieści się na prawej stronie sceny (patrząc od widowni).

Dodatkowe informacje na temat "Helsinki Festival" (= Helsingin Juhlaviikot) w roku 1972: Koncert z Niemen, Klan i Haikara (FIN) był nazywany "Pop i Wschodniej". Nie było także "Eastern Pop II" w Kulttuuritalo (Dom Kultury), na 4/9/1972 z Omega (HUN), Blue Effect (CZE) i Tasavallan Presidentti (FIN).

Niemen grał również w Tavastia-Club (http://www.tavastiaklubi.fi/) późnym wieczorem dnia 28.8.1972.

Niestety nie mam żadnych broszur i plakatów z tych imprez.
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Przygrywka | górę strony