Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Przygrywka

Propozycje oraz szkice artykułów do wiki, oraz wszelkie dyskusje dotyczące naszej "niemenopedii".

Programy TV: Koncert dla Solidarności (Sopot 1990) 2009-01-09 - 2009-01-21 Markovitz 1 4594
Markovitz
2009-01-09 23:00:20
Tytuł telewizyjnej rejestracji koncertu: CZESŁAW NIEMEN

Tytuły dwóch części koncertu (funkcjonujących jako odrębne programy) :

Część pierwsza : "Dziwny jest ten świat"

Część druga : "Terra deflorata"

Realizacja telewizyjna : Marian Ligęza
Dźwięk : Wiktor Niemiro
Montaż : Tadeusz Choiński, Jerzy Hajdamowicz
Redakcja : Aleksander Szostak
Produkcja : TVP3 Gdańsk, 1990

Koncert Niemena dla Solidarności odbył się w Sopocie w dniu 25 sierpnia 1990r., a okazją była dziesiąta rocznica powstania związku i wielkiego ruch społecznego.

Organizatorami koncertu były : Bałtycka Agencja Artystyczna (BART) oraz PSJ Warszawa i Agencja Artystyczna "Artus" z Lublina.

Tych programów (jak i koncertu) brak w wykazach w DYSKOGRAFii Tadeusza Sklińskiego.

Rejestracji koncertu dokonała Telewizji Polska- Oddział w Gdańsku. Po dokonanym przez Niemena wyborze utworów koncert został pokazany w dwóch częściach w programie ogólnopolskim TVP (we wrześniu i w październiku 1990r.). Miał też emisje w TVP3 Gdańsk.

Artysta dedykował swój występ Solidarności i Lechowi Wałęsie.
Wśród publiczności dostrzec można działaczy związkowych m.in. Bogdana Borusewicza i Alinę Pieńkowską. Jest też na widowni spora grupa młodzieży na wózkach inwalidzkich.
Niestety montaż całego koncertu pozostawia wiele do życzenia : niektóre przebitki kilka razy się powtarzają i co gorsza, nie pasują do klimatu poszczególnych utworów.

Koncertowe wykonanie piosenki "Czy mnie jeszcze pamiętasz" jako samodzielny teledysk pokazywane było w kilku odcinkach programu "Dozwolone od lat 40..." oraz w stacji MTV Classic - już po śmierci Czesława Niemena.

Utwory - część pierwsza koncertu tv (w rzeczywistości druga) :

1. Wspomnienie
2. Wiem, że nie wrócisz
3. Stoję w oknie
4. Jednego serca
5. Płonąca stodoła
6. Czy mnie jeszcze pamiętasz
7. Czas jak rzeka
8. Dziwny jest ten świat

Utwory - część druga koncertu tv (w rzeczywistości pierwsza) :

1. Spojrzenie za siebie
2. Za płotem - wykonanie a capella wiersza Norwida
3. Miłość (fraszka) - recytacja wiersza Norwida
4. Unisono na pomieszane języki
5. Nic nowego (Doloniedola)
6. Zezowata bieda
7. Terra deflorata
8. Nie obawiajcie się prawdy (Amen)
Markovitz
2009-01-21 16:44:10
Na żądanie autora książki "NIEMEN Dyskografia.Fakty i twórczość"-p.Tadeusza Sklińskiego odniosę się do poprzedniej swojej wypowiedzi :

M-tz Tych programów (jak i koncertu) brak w wykazach w DYSKOGRAFii Tadeusza Sklińskiego.

Uściślam : informacji o tych programach i o koncercie w Sopocie w sierpniu 1990r. (z okazji obchodów X- lecia Solidarności) brak w wykazie Ważniejszych programów telewizyjnych oraz w Kalendarium (pod hasłem "1990" na str.392-393).

Natomiast informacja o koncercie jest zamieszczona w spisie Nagrań Radiowych, Studyjnych i koncertowych (na str.338).
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Przygrywka | górę strony