[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest śr lis 22, 2017 6:40

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 80 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostZamieszczono: śr mar 21, 2007 17:24 
Awatar użytkownika

Witam wszystkich forumowiczów. Chciałbym króciutko nawiązać do pytania Domina 189 (25.02.br) dotyczącego "Rapsodu". Utwór ten wykonuje Weronika Szypura, mało tego - "Rapsod..." w jej interpretacji znalazł się na płycie "Weronika Szypura - Rozwiana". Płyta ukazała się w sierpniu ub.roku.
Pozdrawiam z zadeszczonego Poznania, mając nadzieję, że wiosna i tak kiedyś do nas przyjdzie :)

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: śr mar 21, 2007 19:40 
Awatar użytkownika

Witamy instruktora Weroniki Szypury. :)
Rapsodu w wykonaniu Weroniki co prawda jeszcze nie słyszałam, ale na jej stronie internetowej można posłuchać ciekawej interpretacji Dziwnego świata. :wink:

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Wiosna
PostZamieszczono: śr mar 21, 2007 19:40 
Awatar użytkownika

Witam serdecznie (Panie) Andrzeju na naszym forum. :)
Tym razem spotykamy się tu!
Gdzie następnym razem? :wink:
Po-zdrowie-nia wio-SENNE- dla wszystkich!

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: śr mar 21, 2007 19:59 
Awatar użytkownika

Cieszę się z tak sympatycznego przyjęcia mnie przez Ewę i Piotra :) Bardzo dziekuję. Wobec tego dodam jedynie, że za ok. półtora miesiąca planujemy z Weroniką nagranie "Śpiewu ocalenia", nad którym aktualnie bardzo intensywnie pracujemy. Dziekuję Ewie za przychylną ocenę "Dziwnego świata" :)

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: śr mar 21, 2007 20:37 
Awatar użytkownika

Ja też odsłuchałem "Dziwny..." w wykonaniu Weroniki. Bardzo ciekawa i dobra interpretacja. Powiem szczerze, lepszej, w wykonaniu innym niż Niemena, nie słyszałem

(moje)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw sty 31, 2013 8:23 
Awatar użytkownika

"Bema pamięci rapsod żałobny" w wykonaniu Czesława Niemena widziałem w telewizji, wtedy , gdy była premiera tej kompozycji w telewizji polskiej. Czesław Niemen śpiewa pieśń sławiącą bohatera , tekst Cypriana Kamila Norwida , śpiewa i imponująco gra Czesław Niemen , mnóstwo świec palących się wokoło Czesława Niemena, dzieło organowo-oratoryjne, smutne. Czesłąw Niemen odczuł zapotrzebowanie społeczne w Polsce na pieśni sławiące bohaterów. I na takie zapotrzebowanie Czesław Niemen odpowiedział posługując się poetyckim tekstem Norwida.
Jakie w tym czasie były słyszalne pieśni sławiące bohaterów w Polsce. Byłem na takim koncercie , Krzysztof Klenczon sławił bosmana walczącego ze wzburzonym morzem . To dopiero działa na wyobrażnię, bohater stawiąjący się przeciwnościom natury, podporządkowujący sobie ludzi i sprzęt , w sytuacji trudnej do opanowania. Na tym koncercie bis to pieśń sławiąca bohatera, czyli "10 w skali Buforta". Tekst Janusz Kondratowicz, muzyka Krzysztof Klenczon, data powstania tekstu i muzyki 1969.
Są różne pieśni sławiące bohaterów.
Stan Borys sławi bohatera ze Słowacji , pieśń "Janosik".
Filipinki sławią bohaterkę ze Związku Radzieckiego , Walentynę Tiereszkową , piosenka "Walentyna Twist".
Halina Frąckowiak sławi bohaterkę ze Skandynawii , pieśń "Geira".
SBB i Teatr Wizji i Ruchu z Lublina sławi polskiego malarza Malczewskiego , w spektaklu "Malczewski". Malczewski malował obrazy o bohaterach.
Rudi Schubert sławi bohatera , kombajnistę kombajnu Bizon.
Franek Kimono sławi bohatera Bruce Lee, w piosence "King Bruce Lee karate mistrz".

Opisałem kilka pieśni sławiących bohaterów. Bo jest taka odmiana pieśni , i w takiej kategorii , jest rozważana przeze mnie kompozycja Czesława Niemena do tekstu Cypriana Kamila Norwida.
Początek lat osiemdziesiątych , jestem na koncercie w studenckim klubie "Rotunda" w Krakowie i słyszę tekst śpiewany z estrady tego klubu. "Dlaczego u nas nie ma bohatera i jest nudno jak cholera". Zapotrzebowanie na bohaterów i , co za tym idzie , na pieśni sławiące tych bohaterów istniało, istnieje i będzie istnieć.
W moim wpisie uwydatniam , staram się uporządkować wydarzenia muzyczne dziejące się mimo kompozycji Czesława Niemena "Bema pamięci rapsod żałobny " . Czyli po pierwsze , jaka jest to kategoria pieśni. Po drugie , jakie są jeszcze różne pieśni tej kategorii.
Chcę zwrócić uwagę na jeszcze jedną kategorię pieśni , w której bohaterami są śpiewający.
"Bo dla naszej kompanii szturmowej nie ma przeszkód i nie ma złych dróg" , piosenka uczestników Powstania Warszawskiego w 1944 roku.
"Tak , to właśnie my , cała piątka znów przed wami" piosenka zespołu Czerwone Gitary .

Po takim wstępie objaśniajacym czas przystąpić do rzeczy. Jakie jest miejsce, jaka jest pozycja kompozycji Czesława Niemena "Bema pamięci rapsod żałobny" w polskiej muzyce . Czytałem w miesięczniku "Teraz Rock" , jest to najwyżej notowana kompozycja polska wsród różnych z kraju i ze świata.
Jak rzeczywiście wyglądała konfrontacja przed publicznością na wspólnej trasie Czesława Niemena i węgierskiego zespołu Omega. W 1970 roku są publikowane , "Bema pamięci rapsod żałobny " Niemena i "Dziewczyna o perłowych włosach " Omegi. Wykonawcy potem mieli wspólną trasę. No to proszę , popisowe numery Niemena i Omegi. Koncert rockowy, publiczność słucha rocka z estrady. Niemen i Omega. Czytałem kilka wpisów na tym forum , po wykonaniu kompozycji "Bema pamięci rapsod żałobny" ludzie wychodzili z sali , zapanowała cisza. Czytałem opis koncertu "Omegi" , koncert "Omegi" to oczekiwanie na wykonanie kompozycji "Dziewczyna o perłowych włosach" i wykonanie tej piosenki. Ludzie to kochają .

Gdy w telewizji po raz pierwszy pokazano tą kompozycję , pomyślałem, Czesław Niemen śpiewa takie różne świetne piosenki z zespołem "Akwarele" , a proszę ; wielkie dzieło oratoryjno-organowe , smutne.

Pozdrawiam
Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn mar 18, 2013 9:50 
Awatar użytkownika

Piosenka "Szturmówka" , którą wymieniłem ; ze słowami Stanisława Ryszarda Dobrowolskiego i muzyką Jana Ekiera powstała w 1942 roku i była śpiewana nie tylko w Warszawie , ale w całym kraju.
Pozdrawiam
Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw lip 03, 2014 19:25 
Awatar użytkownika

Tomasz Jaśkiewicz zamieścił dziś na facebooku recenzję płyty Niemen Enigmatic, której końcówka wzbudziła u czytelników spore kontrowersje:
http://screenagers.pl/index.php?service ... =show&id=2

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt lip 04, 2014 10:13 
Awatar użytkownika

Czytałem felieton spod linku podanego przez Ewę i po części zgadzam się z autorem felietonu co do skłonności Niemena do moralizowania, zgadzam się też z tym, że apogeum w twórczosći Niemena to album "Bema..." , kolejne choć dobre, to jednak wg. mnie gorsze... a może inne.
Częste podkreślanie swojej skromności jest pewną formą przeceniania siebie samego, co autor artykułu też zauważył, choć nazwał to zbyt obcesowo.

(moje)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt lip 08, 2014 6:08 
Awatar użytkownika

Ciekawie napisany wstęp do felietonu. To prawda, że artyści urodzeni w latach 30-tych i 40-tych to często geniusze.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw kwie 14, 2016 18:24 
Awatar użytkownika

Witam szanownych forumowiczów chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z tutaj obecnych wie może gdzie znaleźć można wersje rapsodu z sali kongresowej z okazji wręczenia złotej płyty za album "Dziwny Jest Ten Świat"? Widziałem jej urywek w filmie "Sen O Warszawie" i zaintrygowało mnie to żeby znaleźć pełną wersje z tego koncertu moim zdaniem najlepszego utworu Czesława.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz kwie 24, 2016 10:23 
Awatar użytkownika

Rozważania z poprzednich stron dość daleko odbiegły od Rapsodu jako głównego tematu. Ostatnio na tapecie była mało wnikliwa recenzja z modnego niegdyś portalu Screenagers. Moim zdaniem- imć Jakub Radkowski jest autorem zdania, które w Sevres może stanowić wzorzec zarozumiałej niewiedzy:
Cytuj:
Lata 60. w Polsce to okres muzycznie przegrany. Nigdy nie odrobimy już tego wielkiego dystansu, jaki dzieli polski rock od zachodniego

Rynce opadajo... Czy autor słyszał o takich artystach jak Krzysztof Klenczon, Seweryn Krajewski, Wojtek Korda, Leszek Grzyb (Bogdanowicz), Tadeusz Nalepa, Stan Borys..?, o zespołach jak: Niebiesko-Czarni, Polanie, Skaldowie, Blackout i Breakout, Romuald i Roman.? Mam nadzieję, że minione lata zweryfikowały tę niesprawiedliwą ocenę polskiej muzyki lat 60 . Wymienieni przeze mnie twórcy i artyści - mimo kordonów granic- byli muzycznie blisko tego, co działo się w Europie Zach. Mieli utrudniony dostęp do instrumentów i dobrych studiów nagraniowych, były problemy z wyjazdami, ale tworzyli świetną muzykę. Niebiesko-Czarni debiutowali na scenie paryskiej razem z Steve Wonderem i Eagles, Polanie wygrali konkurs zespołów w Hamburgu, a z konkursu w Rennes Polacy przywozili trofea niemal co roku. Breakout grał w Holandii obok najlepszych grup -jak się wtedy mówiło- undergroundowych.
A jednak - zdaniem autora- docenić płytę "Niemen Enigmatic" można tylko na tle obrazu zacofanego polskiego beatu.

Od wielu lat obserwuję deprecjonowanie niemenowskiej interpretacji wiersza Norwida. Pamiętam jak pani Magda Umer w programie Archiwizja wywodziła, że jest w stanie zaakceptować "Wspomnienie", ale już nie "Rapsod". Prowadzący ten program Wojciech Mann i Grzegorz Wasowski nie zdobyli się na polemikę. W filmie dok. o Niemenie Michał Urbaniak opowiadał o rzekomych oporach producenta amerykańskiego co do pomysłu nagrania "Rapsodu". To dość wątpliwe rewelacje, ponieważ pomysł na nagranie przez płyty w USA wyniknął właśnie z powodzenia płyty "Niemen Enigmatic" w Europie Środkowo-Wschodniej. Deczko irytujące są też próby pomniejszenia tego utworu przez przekręcanie tytułu na "żałosny rapsod". Że niby coś zrealizowanego z rozmachem i patosem nie pasuje do rocka. To przykre, że z Rapsodu dworują sobie muzycy, którzy brali udział w sesji Enigmatic. Kpiarze nie chcą zauważyć, że bez "Bema" ten album wiele traci na swej wyjątkowości.

Ale ja nie chciałem się rozpisywać o nieprzemyślanych opiniach muzyków i nieopierzonych wojowników pióra, ale o czymś pozytywnym.

W najnowszym magazynie LIZARD ukazało się obszerne omówienie tej właśnie kompozycji Niemena autorstwa norwidologa Piotra Chlebowskiego. Rzecz warta lektury, lecz w mojej opinii jeden aspekt autor pominął w artykule- mianowicie - co skłoniło Niemena do porwania się na interpretację tak poważnej poezji..?
Dlaczego Czesław sięgnął właśnie po wiersz wskazany mu przez W. Młynarskiego..? Czy tylko po to, aby wyświadczyć uprzejmość elokwentnemu koledze z autokaru "Zgaduj-zgaduli"..? Przy całej sympatii dla autora "Jesteśmy na wczasach" nie sądzę, żeby to wystarczyło za genezę powstania kompozycji, która oprócz uznania przysporzyła jednak kompozytorowi spory ból głowy z powodu zarzutów o szarganiu wielkiej poezji polskiej.

Pamiętajmy, że początkowo za uznaniem niemenowej interpretacji stali głównie wielbiciele talentu Wykonawcy i .. nauczyciele jęz.polskiego.

Ci nauczyciele, a zwłaszcza młode polonistki kilka lat wcześniej chodziły na koncerty Niemena i słuchały "big- beatu" 8-)

W mojej szkole na lekcji języka polskiego z płytą "N.Enigamtic" nauczycielka zaproponowała, aby wysłuchać tej pieśni z zamkniętymi oczami starając się wyobrazić sobie pogrzeb wielkiego człowieka. O taką właśnie projekcję wyobraźni pokusił się - VidMak- twórca klipu na You Tube, który z urywków różnych dzieł filmowych zmontował i przedstawił nam obraz wyimaginowanego pochówku niedocenionego bohatera. Warto obejrzeć, żeby samemu spróbować odpowiedzieć sobie na pytanie o genezę niemenowskiego opus magnum...

=> Bema pamięci żałobny rapsod

P.S. Przypominam, że utwór ten jest w zestawie do głosowania na polski TOP wszech czasów (PR3).

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr cze 08, 2016 21:33 
Awatar użytkownika

Idee Fixe pisze:
Witam szanownych forumowiczów chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z tutaj obecnych wie może gdzie znaleźć można wersje rapsodu z sali kongresowej z okazji wręczenia złotej płyty za album "Dziwny Jest Ten Świat"? Widziałem jej urywek w filmie "Sen O Warszawie" i zaintrygowało mnie to żeby znaleźć pełną wersje z tego koncertu moim zdaniem najlepszego utworu Czesława.

Można to znaleźć na Allegro, niestety cena niezbyt przystępna:
http://allegro.pl/czeslaw-niemen-live-i ... 09870.html

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr cze 08, 2016 21:42 
Awatar użytkownika

Niestety to nie ten concert i nie ta zlota plyta :?

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr cze 08, 2016 21:57 
Awatar użytkownika

Ach, witaj Angurze - szkoda, że tak zdawkowo. Brakuje nam Twoich komentarzy, wspomnień i luźnych wypowiedzi 8)

Rzeczywiście - użytkownikowi Idee fixe chodziło o wcześniejszą wersję Rapsodu - tę z Akwarelami z Sali Kongresowej z grudnia 1968r. I co ciekawe, to nie jedyna osoba, która ostatnimi czasy poszukuje tego "mitycznego" nagrania.

Wiemy, że urywek z próby koncertowej użyty w filmie "Sen o Warszawie" pochodzi z Polskiej Kroniki Filmowej (fragment tego wykonania jest skutecznie zagłuszany komentarzem lektora). Jednakże od starszych fanów można usłyszeć, że w Rozgłośni Harcerskiej w 1969r. było prezentowane koncertowe nagranie- jeszcze z Akwarelami...

No właśnie- naprawdę było, czy się tylko komuś śniło..?

Rapsod w znanej nam wszystkim wersji studyjnej (ale bez wstępu i z wyciszeniem) prezentowany był w radio jeszcze przed premierą płyty "Niemen Enigmatic". Być może prezenterzy z przyzwyczajenia używali nazwy "Niemen i Akwarele"..?

Jak niektórzy pamiętają- Czesław nieco się wzbraniał przed nadaniem nazwy nowemu zespołowi, tłumacząc że "Niemen Enigmatic" to określenie nowej formuły muzycznej (?), nowego etapu. A jednak nowa nazwa przyjęła się na oznaczenie zespołu. W napisach do dwóch filmów Janusza Rzeszewskiego towarzyszący Niemenowi band podpisano jako "Enigmatic". Drugi skład tej formacji zagrał nieco zmienioną wersję "Bema pamięci żałobnego rapsodu" na festiwalu w Opolu w 1971, gdzie lider odebrał od p. Franciszka Pukackiego Złotą płytę za longplay nagrany jesienią 1969r..

Gdzieś w przepastnych archiwach istnieje jeszcze koncertowe nagranie "Rapsodu" dokonane przez ten drugi skład z Jackiem Mikułą i Andrzejem Tylcem. Na koniec przypomnę fragm. Rapsodu z Akwarelami. Takiej wersji od lat poszukują kolekcjonerzy => PKF 3a/69

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 80 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.