[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest śr lip 24, 2019 2:27

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 92 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: DATOWANIE
PostZamieszczono: pn kwie 09, 2007 12:32 
Awatar użytkownika

Co jakiś czas występują na forum sytuacje , w których pojawia się problem datowania albumowych wydawnictw Czesława Niemena. Przy różnych okazjach podejmowałem już ten temat. Mimo zapowiedzi, jak do tej pory żadna z biografii nie określa nawet dat rocznych ukazania się w sprzedaży płyt Niemena (z nielicznymi wyjątkami). Wydawnictwa te zawierają jedynie dokładne terminy sesji nagraniowych, co na świecie przyjęło się umieszczać wyłącznie w kalendarium. Natomiast w dyskografiach najważniejszymi datami są premiery wydawnicze, momenty, w których płyta pojawiła się na rynku. W systemie polityczno-społecznym, który mieliśmy przed 1989 r. czasami, zwłaszcza w latch 70 tych, okres od nagrania do wydania płyty był dość długi, bywało, że sięgał nawet 2 lat, co być może trochę pomniejsza znaczenie tych dat. Mimo wszystko, dorobek artysty tej miary co Niemen powinien doczekać się tego rodzaju podsumowania czy usystematyzowania. Dopóki się tego nie zrobi co pewien czas nadal będą pojawiać się różne dylematy i niejasności. Każdy kto pisuje o Niemenie, moim zdaniem powinien taki chronologiczny kontekst mieć na uwadze przez cały czas. W innym przypadku pewne sprawy mogą być poddawane błędnemu wnioskowaniu, co w konsekwencji doporowadzić może do kolejnych niezamierzonych "powikłań".
Jak więc tą sprawę wyjaśnić ? Nie wiem, czy Polskie Nagrania i inne wydawnictwa mają gdzieś w archiwach dane na ten temat – może ktoś ma odpowiednie kontakty, żeby to sprawdzić ? Póki co, długoletni fani mogą sięgnąć do prywatnych archiwów i pamięci. Żeby od czegoś zacząć, podaję poniżej moje, po części luźne „sugestie”. Nie wziąłem ich zupełnie „z powietrza”. Bazowałem na materiałach, które posiadam, a przede wszystkim na recenzjach płytowych, które cytuje Tadeusz Skliński w swojej książce. Zauważyłem np, że panowie Ibis i L. Kydryński raczej na bieżąco, zaraz po wydaniu dokonywali oceny albumowych dokonań Niemena. Wziąłem pod uwagę, że Ibis publikował częściej w miesięcznikach, Kydryński w prasie bieżącej, tygodnikach (zwykle recenzował w ciągu 2 tygodni od wydania). Spis obejmuje albumy, na których Niemen występuje we wszystkich utworach. Są tam przede wszystkim płyty, na których zawarto premierowy "materiał", przynajmniej po części nie publikowany wcześniej (np inne wersje lub wcześniej nie wydawane bonusy). Wyjątek (ze wzgledu wysoki nakład i popularność albumu) - "The Best Of Niemen". Pytajcie, weryfikujcie ,uzupełniajcie, poprawiajcie. Moje sugestie to jeden wielki znak zapytania. Tylko Wy możecie temu nadać wiarygodną formę końcową .

1. Dziwny jest ten świat – 10.1967,
2. Sukces – 20.08.1968 [Sopot, przed MFP Sopot'68],
3. Czy mnie jeszcze pamiętasz ? - 1969 [02.1969 ?],
4. Niemen Enigmatic – 26-30.01.1970 [Cann, MIDEM]*,
5. Niemen („Czerwony Album”) – 04.1971,
6. Strange Is This World – 15.05.1972,
7. Ode to Venus – 08.1973,
8. Niemen "Marionetki" - 09.1973,
9. Russische Lieder - 1973 [10.1973 ?],
10. Mourner’s Rhapsody – 1974 [w Niemczech 1974, oficjalna premiera odbyła się w Londynie: 15.02.1975]**,
11. Niemen Aerolit - 25-29.06.1975 [Opole, XIII KFPP],
12. Meditation - 03.1976,
13. Katharsis – 09.1976 ,
14. Idee Fixe – 4-7.05. 1978 [Poznań, Międzynarodowa Wiosna Estradowa'78],
15. The Best Of Niemen - 1979 [najwcześniej we wrześniu],
16. Postscriptum – 23.01.1980 [wersja demo,Cann, MIDEM],
17. Przeprowadzka – 12.1982,
18. Samarpan – 20-25.10.1987 [Warszawa, JJ'87],
19. Terra Deflorata – 26-29.10.1989 [Warszawa, JJ'89],
20. Gwiazdy mocnego uderzenia : Czesław Niemen - 05/06.1991,
21. Terra Deflorata (wersja CD) - 1991 [najpóźniej w sierpniu],
22. Mourner’s Rhapsody (wersja CD) – 8.05.1993 [Nowy Jork, The Town Hall Theatre (Broadway)],
23. Sen o Warszawie - 19.12.1995 [Warszawa, Planet Music],
24. Czas jak rzeka - 8.07.2000,
25. spodchmurykapelusza – 10.11.2001,
26. niemen od początku I (BOX) - 5.12.2002,
27. niemen od poczatku II (BOX) - 1.12.2003.

(nadal wierzę, że na tym się nie skończy...)

[ tłusty druk - sprawa jasna; ? - data nieprecyzyjna, możliwa wcześniejsza ]

* "Niemen Enigmatic" swą premierę miał na targach MIDEM'70. Kto ma możliwość weryfikacji, niech sprawdzi, czy MIDEM'70 odbyło się dokładnie 26-30 stycznia - mam częściowo rozbieżne informacje.
** W niektórych opracowaniach podawany jest też 14 luty. Możliwe, że chodzi tu o planowany termin oficjalnej premiery albumu.

Wszelkie poprawki będę umieszczał w pierwszym poście.

Ostatnio zmieniony czw maja 17, 2007 12:47 przez szach' raj, łącznie zmieniany 43 razy

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: sob kwie 21, 2007 16:32 
Awatar użytkownika

Pokrótce o datach, które podając jako pewnik wytłuściłem w pierwszym poście;
Albumy : „Czas jak rzeka”, „spodchmurykapelusza” i box-y – na podstawie porównywania i analizy różnych źródeł, głównie internetowych, np. recenzji płytowych, wywiadów, stron wydawnictw i sklepów muzycznych, na których podawano daty premier.
Płyty : „Sukces”, „Meditation”, „Idee Fixe”, „Postscriptum”, „Mourner’s Rhapsody”, “Sen o Warszawie” – książka Tadeusza Sklińskiego.
„Dziwny jest ten świat” i „Terra Deflorata” – źródła prasowe Bogdana Ratajczaka.
„Niemen Enigmatic” – książka Dariusza Michalskiego (s.61), gdzie sam Niemen wskazuje na MIDEM’70. Doprecyzowanie – Internet, z tym, że po długich poszukiwaniach natrafiłem na dwa terminy tej imprezy : 26-30 styczeń 1970 (od poniedziałku) albo 25-31 styczeń 1970. Porównywałem do innych dat targów MIDEM, i np. słynne targi z 1968 trwały tydzień , rozpoczynając się w niedzielę. Nie było to regułą, gdyż w późniejszym czasie zwykle trwały krócej (przeważnie 5 dni), a zaczynały się najczęściej w poniedziałek.
Było trochę „dłubania”, ale jakże przyjemnie jest "dokopać się" do jakichś konkretów. Niemen po prostu jest tego wart.
Gdyby nie pomoc Bogdana Ratajczaka, nie posunąłbym się do przodu, bo źródła nagle mi się skończyły i utknąłem. Tak samo teraz - wszystko więc w Waszych rękach.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: sob kwie 21, 2007 21:13 
Awatar użytkownika

Tomku.
Tym razem mogę jedynie zasiać trochę wątpliwości, ale może jednak nie?
Chodzi o pozycję:
11. Niemen Aerolit - 1975 [08.1975 ?],

1. W czerwcowym "Non Stopie" # 6 (35) z 1975 roku na stronach
"Z kraju..."
Janusz Kosiński, redagujący tę kolumnę napisał:
"...W czerwcu ukażą się płyty z okazji festiwalu "Opole'75".
Będą wśród nich longpleje m.in. "SZUKAM PRZYJACIELA" Stana Borysa i "NIEMEN AEROLIT" (...)

Gdyby tak było w istocie (niestety zapowiedzi PN nie zawsze były dotrzymywane) to datą wydania byłyby dni Festiwalu (Niemen wystąpił dwukrotnie: w piątek i sobotę [27-28.06]).

2. Oparłeś się na "Non Stopie" z września 1975 i recenzji "Ibisa" Wróblewskiego. Dało to na domniemanie, że chodzi o sierpień.
Mogło być i tak. Ale równie dobrze mógł być to inny, wcześniejszy, czyli czerwcowy miesiąc (kwestia urlopów itp.)
3. Popierałaby to również zbiorcza recenzja w Październikowym "Jazzie"
# 10 (230) z 1975 roku, gdzie Janusz Mechanisz pisze krótko w kąciku "wśród płyt" o dwóch, wymienionych w "Non Stopie" płytach, tej Stana Borysa i Niemen Aerolit.
4. Z ostatniej chwili:
Zajrzałem do lipcowego # 7 (36) z 1975 roku "Non Stopu" i czytam kolumny "Z kraju jednym tchem" - w opracowaniu Marka Gaszyńskiego. pisze on:
"W księgarniach i sklepach muzycznych ukazały się w czerwcu następujące płyty Polskich Nagrań:
Stan Borys "SZUKAM PRZYJACIELA", (...) Niemen "AEROLIT".

Kolejna sprawa wyjaśniona - wpisz - Czerwiec 1975 (może nawet data dzienna - Festiwalu w Opolu), komuś w końcu trzeba uwierzyć.

Przy okazji "Szukam przyjaciela" - Stana Borysa i naszych prób ustalenia dat ukazania się płyt, przypomniały mi się słowa jednej z piosenek Grzegorza Ciechowskiego „...gdzie oni są, ci wszyscy moi przyjaciele, ele, ele...” - (nie chodzi mi o przyjaciół sensu stricto, ale tych wszystkich, którzy ponoć mogą nas wesprzeć, bo to wiedza także dla nich).
Kochani włączcie się, będzie łatwiej i satysfakcja większa, że zrobiliśmy coś wspólnymi siłami.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: sob kwie 21, 2007 21:26 
Awatar użytkownika

Świetnie, już poprawiam. Dobrze dedukujesz na jakiej recenzji się opierałem. W pierwszym poście pisałem, że daty ze znakami zapytania mogą być wcześniejsze. No i mamy właśnie taką sytuację.
No to teraz już z górki. Dzięki wielkie !

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: sob kwie 21, 2007 21:55 
Awatar użytkownika

Tomku,
idąc "za ciosem" wyszperałem kolejne uściślenie. Chodzi o pozycję:

20. Gwiazdy mocnego uderzenia : Czesław Niemen - 1991,

W "Magazynie Muzycznym" # 7/8 (389/390) lipiec/sierpień z 1991roku
w rubryce "Fononowości" jest informacja:

Nareszcie normalnieje (choć powoli) [prawie jak na forum - przyp. B.R.] polski rynek płytowy. Ostatnio ukazało sie kilka interesujących pozycji rodzimej produkcji. Listę otwierają płyty i kasety z serii "Gwiazdy Mocnego Uderzenia", wydawanej przez Polskie Nagrania (...) Czesław Niemen - SX 2995, CK 1155

Biorąc pod uwagę, że inne materiały, dotyczące spraw bieżących, dotyczyły głównie końca miesiąca maja i początku czerwca, należy przyjąć przybliżoną datę pojawienia się na rynku, jako przełom miesięcy
MAJ/CZERWIEC 1991 roku[/b]

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: ndz kwie 22, 2007 9:44 
Awatar użytkownika

He, he ładne mi normalnienie - wydać płytę (ostatni LP w dyskografii Niemena) bez zgody twórcy. Ale najwazniejsze : mamy już 15 album w szeregu tych "tłustych". Gdyby ktoś jeszcze włączył się do poszukiwań (ktoś kto ma odpowiednią bazę źródłową) to poszłoby jeszcze szybciej.
A propos doprecyzowań, gdybyś Bogdanie znalazł przypadkiem jakieś uściślenie ustalonych już dat miesięcznych, to też poinformuj.
Dzięki !

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: ndz kwie 22, 2007 10:39 
Awatar użytkownika

Tomku
w miarę możliwości zrobę wszystko, co możliwe, nie rozumiem natomiast milczenia pozostałych. Ale Tomku szperanie po zakamarkach mego archiwum wymaga czasu.
Na mnie możesz liczyć, gdyż tak fundamentalnych spraw, jak wszelkie datowania w każdej biografii są podstawą jej rzetelności.
Czy mamy wznosić błagalne pienia o pomoc? Jeśli tak, to robię to pierwszy, w Twoim i swoim imieni. Pomóżcie!!! Warto!!!

Ostatnio zmieniony pn kwie 30, 2007 16:52 przez ratajczak bogdan, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: ndz kwie 22, 2007 10:55 
Awatar użytkownika

Doskonale zdaję sobie sprawę, że takie badania wymagają czasu i benedyktyńskiej cierpliwości. Ale Bogdanie - i tak "idziesz jak burza", a przy tym pracujesz dokładnie i sumienie, co nie zawsze idzie w parze.
Masz rację, że ustalenie tych terminów to podstawa, sprawa na tyle istotna, że należy wznieść się ponad wszelkie podziały i wespół dokończyć dzieła.
Myślę, że największy kłopot będzie z albumami wydanymi za granicą, i zwłaszcza w tym obszarze każda pomoc, najdrobniejsza wskazówka może okazać się bezcenna.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: ndz kwie 22, 2007 11:26 
Awatar użytkownika

Niestety na mnie nie można liczyc. Interesuję się muzyką pod kątem jej odbioru, faktograf i dokumentalista ze mnie marny. :(

moje

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: ndz kwie 22, 2007 11:39 
Awatar użytkownika

Nie tylko Ty jeden jesteś w takiej sytuacji - pytałem na privach. Ale wielkie dzięki za dobre chęci ! Nasz apel kierujemy do tych z dobrą pamięcią podpartą źródłową faktografią (literatura, prasa, tv, wywiady, również radiowe i telewizyjne, itp).

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: ndz kwie 22, 2007 15:46 
Awatar użytkownika

Tomku,
kolejny sukcesik poszukiwaczy "rzeczy ważnych, a ulotnych".
7. Niemen („Marionetki”) – 1973 [02.1973 ?],

"Non Stop" # 5(22) z maja 1974 roku - pisze nie byle kto, bo sam Krzysztof Wodniczak w artykule - "Album Roku":

Albumem roku 1973 w plebiscycie NON STOP zostały uznane podwójne płyty SXL 0095 i SXL 0896 (...) Ukazału się one w październiku ubiegłego roku (...)

Zatem wpisz - PAŹDZIERNIK 1973[/b][/i]

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: ndz kwie 22, 2007 16:01 
Awatar użytkownika

To dość dziwne, że dopiero październik'73, prędzej bym się spodziewał daty rok wcześniejszej... T.Skliński podaje recenzję tych płyt czytelnika Sztandaru Młodych z końca lutego 1973. Jest więc spora rozbieżność.
Kto ma rację ? Trzeba znaleźć jakiś inny dowód potwierdzający którąś z opcji.
Przy okazji - znalazłem u Michalskiego informację na temat "Ode To Venus". Wydano ją w końcu sierpnia 1973 (s.90).

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: ndz kwie 22, 2007 17:02 
Awatar użytkownika

Sprawdziłem w kolejnym numerze "Non Stopu" z Października 1973 - w ankiecie "Instrumentaliści Roku 1972" - Niemen na 3 pozycji.
Rafał Szczęsny Wagnerowski napisła na końcu recenzji:
(...) W Polsce nie zamierza w najbliższym czasie nagrywać żadnych płyt z obawy przed zbyt długim okresem produkcji. Jego dwie ostatnie płyty długogrające "Requiem..." i "Marionetki" nagrane przed rokiem, ukazały się dopiero w sklepach muzycznych".
Zatem nawet nie w PAŹDZIERNIKU, ale we WRZEŚNIU 1973.

Czyżby redaktor pisma muzycznego, Warszawiak w końcu i z branży, był aż tak źle poinformowany? Gorzej od Słuchacza ze "Sztandaru Młodych"?
A może ten Słuchacz, jedynie słyszał w radiu fragmenty i zapowiedzi, i na tej podstawie, coś sobie napisał? Albo była jakaś krótka seria (lub płyta) próbna, specjalnie dla Słuchacza i Niemena? Wtedy data lutowa nie wchodzi w grę, gdyż chodzi przecież o ukazanie się płyt w sprzedaży.
Widzisz jakie były różnice w datowaniu wówczas, a co dopiero doszukiwanie się prawdy po latach.
Kto rozstrzygnie? Najlepiej źródła PN, ale czy ktoś ma do nich dostęp?

[/b]

Ostatnio zmieniony ndz kwie 22, 2007 20:50 przez ratajczak bogdan, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: ndz kwie 22, 2007 17:13 
Awatar użytkownika

Dobra, a więc uściślę obie płyty. Ciekawe, między "Odą", a "Marionetkami" tylko miesiąc różnicy. No ale i rynki inne...Czy jest niemożliwe aby w Non Stopie pisano o płycie wydanej tego samego miesiąca co czasopismo ? Bo może jednak październik ?
Tak, czy inaczej muszę oba albumy na liście zamienić miejscami, trudno było przypuszczać, że "Oda" wyszła wcześniej....

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: ndz kwie 22, 2007 19:49 
Awatar użytkownika

Nie dam za wygraną.
Dotarłem do mych zbiorów i wycinków z lat zamierzchłych i co się okazuje.
Słuchacz, to raczej na pewno Dariusz Michalski, bo to on prowadził rubrykę "Koncert z płyt" w "Sztandarze Młodych".
Dariusz był bardzo bliskim przyjacilem Czesława i wiedział (wie nadal!) o nim nieomal wszystko. Cenię jego wiadomaści i twierdzę, że są najrzetelniejsze ze wszystkich. On błędu w tym wypadku nie popełnił, nie popełnił go również Tadeusz Skliński.
Jak to możliwe? Skąd zatem ten luty u Ciebie?
Z prostej przyczyny. Tak się dzieje, gdy mamy możliwość przeczytać wyrwany z konteksty fragment artykułu. Bo oto przed tym, co zamieścił Tadeusz w swej książce, był jeszcze tekst tej oto treści (a nie mając do niego wglądu, pobłądziłeś, co jest naturalne).
"Ci, których niepokoiło nader długie "milczenie" Niemena, mogą już spać spokojnie - lada dzień ([jeśli nic nieprzewidywanego się nie wydarzy na półki sklepów i księgarń muzycznych dotrze nowy, dwupłytowy album wykonawcy (...)

I widocznie coś się wydarzyło!
Zapewne poszło (coś sobie przypominam) o okładkę, a może coś kręcę (muszę to jeszcze sprawdzić) i jak to w PRL-owskiej rzeczywistości, zamiary spaliły na panewce i Niemen ponownie dostał po nosie. Nie pierwszy i nie ostatni raz. Stąd, późniejszy komentarz, w "Non Stopie" , który już Ci cytowałem.
Ot i cała prawda.
A swoja drogą te nasze poszukiwania, są być może wyważaniem otwartych drzwi. Może są ludzie, którzy parzą jak się męczymy i mając dane z PN , naśmiewają się z nas do rozpuku. Byłoby to przykre i małostkowe z ich strony. Nie wierzę, że nikt poza nami nie ma żadnych informacji, bo to ponoć forum gromadzącę "śmietankę" Niemenologów. Jeśli nie Userów, to przynajmniej obserwatorów.

Na szczęście nie wszyscy ( na PW) dostałem jedną informacje i może wkrótce coś więcej się wyjaśni, nie tylko w tej kwestii.

Ostatnio zmieniony pn kwie 30, 2007 16:55 przez ratajczak bogdan, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 92 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.