[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest pt sie 14, 2020 15:13

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 92 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostZamieszczono: ndz kwie 22, 2007 20:16 
Awatar użytkownika

Wątpię, że ktoś ma to już precyzyjnie ustalone i tylko nie ma ochoty swą wiedzą się podzielić. Gdyby tak było, to któryś z biografów zamieściłby te daty, tym bardziej, że było takie oczekiwanie (przynajmniej na forum). Owszem ,na pewno są ludzie, którzy mogliby wszystko ustalić, gdyż mają ku temu wiedzę i materiały faktograficzne. Niestety, niekażdy ma czas lub cierpliwość do takich badań.
Ale Ty NIE ODPUSZCZAJ ! Jak widzę, słomiany zapał to chyba nie Twoja bajka.
A jak z moim pytaniem z poprzedniego postu, możliwy ten październik ?

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: ndz kwie 22, 2007 20:35 
Awatar użytkownika

Tomku,
i Ty coś pominąłeś. Na str. 383 (Kalendarium. T.Skliński) - informacja już jest.
"Strange Is Tkis World" - wydana premierowo 15 MAJA 1972
Kolejny tłusty druk!
Teraz zaczną się zapewnw schody, jak mawiał Wieniawa-Długoszowski.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: ndz kwie 22, 2007 20:43 
Awatar użytkownika

Wszystko jest możliwe (mam pewne przypuszczenia o innej sprawie, ale o tym kiedy indziej), ale październik, zgodnie z naszymi założeniami dedukcji stosowanej (nie piszę mniemanologii ze względów oczywistych), raczej odpada. Czas składania i druku (miesiąc poprzedzający) raczej to wyklucza. Pisane było we wrześniu i w trybie oznajmującym, a nie dopuszczającym taką możliwość. Zatem konsekwentnie = WRZESIEŃ

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: ndz kwie 22, 2007 20:47 
Awatar użytkownika

Zgadza się, sprawdziłem i już precyzuję otwierający post.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: ndz kwie 22, 2007 21:15 
Awatar użytkownika

.

Ostatnio zmieniony ndz kwie 22, 2007 21:29 przez ratajczak bogdan, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: ndz kwie 22, 2007 21:22 
Awatar użytkownika

Teraz kolej na pozycję #:
10. Mourner’s Rhapsody – 1974 - w Niemczech 1974, oficjalna premiera odbyła się jednak w Wielkiej Brytanii – 14.02.1975]
Chodzi nam o ustalenie daty oficjalnej premiery, zatem na tym etapie, ta data jest decydująca. I ja bym ją ujął, jako docelową i poprawną. Wydanie niemieckie, mimo że pierwsze, nie miało tej rangi.
Ani dla Niemena, ani dla CBS.
Swoją drogą, na str. 385 "Kalendarium" T.S., widnieje jednodniowe opóźnienie - 15.02 1975 w Londynie.
Nie wierzę, żeby promocja w Londynie była opóźniona w stosunku do tej na prowincji.
A zatem 14 czy 15 LUTEGO 1975?
14 - to był piątek, 15 - sobota. Jak sądzisz, kiedy w Anglii najlepiej rozpocząć premierę płyty? W dzień roboczy, czy weekend?
I czy w weekendy sklepy były czynne i bardziej oblegane?
Nie byłem w Anglii (co więcej w najbliższej przyszłości też się nie wybieram) i nic o tym nie wiem.
A może to zwykła "literówka" ("cyfrówka"?)
Pomyśl?

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: ndz kwie 22, 2007 21:35 
Awatar użytkownika

Już wcześniej zastanawiałem się nad problemem LP "Mourner's". Ja jednak zostanę przy swoim. W innych przypadkach brałem pod uwagę moment, kiedy płyta po raz pierwszy ukazała się na rynku. Prawdziwa premiera była w Niemczech, a tylko oficjalna "pompa" miała miejsce 14.02.75. Troszkę podobnie, choć w pewnym sensie odwrotnie, było z "Enigmatic" i "Postscriptum". Po raz pierwszy ukazały się na MIDEM, ale były to raczej swoiste prapremiery w niewielkich nakładach (ta druga do tego w wersji demo). Praktycznie na rynek weszły kilka miesięcy potem. Tak jak i "Idee".
Mimo wszystko, podane na tłusto daty, to pierwszy moment, kiedy dana płyta, nawet w niewielkim nakładzie, ale jednak była publicznie zaprezentowana.
Nie oszukujmy się, album został wydany w Niemczech już w 1974 roku.

Ostatnio zmieniony ndz kwie 22, 2007 21:47 przez szach' raj, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: ndz kwie 22, 2007 21:47 
Awatar użytkownika

Faktycznie, skoro przyjąłeś taką zasadę, należy być konsekwentny.
Sugerując, takie nowe rozwiązanie, chciałem zasygnalizować również, te różnice w dacie dziennej. Co z tym?

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: ndz kwie 22, 2007 21:50 
Awatar użytkownika

D. Michalski podaje 15 luty (tak też właśnie wpisałem). Ale z mojego punktu widzenia nie ma to większego znaczenia. Premiera rzeczywista miała miejsce w Niemczech 1974 roku. Tego już się nie wymaże z kart historii.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: ndz kwie 22, 2007 22:18 
Awatar użytkownika

Widzisz Tomku.
Praca nie poszła na marne. Pozostały nierozstrzygniętę jeszcze kwestie związane z ośmioma płytami. Ale co nasze, to nasze.
Na dziś fajrant.
"Dobranoc"
[A.M./A.K./C.N.] - All Saints

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: śr kwie 25, 2007 11:21 
Awatar użytkownika

Doszedłem do wniosku, że na liście z postu otwierającego temat należy umieścić wersję compactową „Terra Defloraty”. W 1991 dodano bowiem trzy utwory + jeden w innej wersji. A więc, analogicznie do ”Mourner’s Rhapsody” powinniśmy spróbować datować również i to wydawnictwo. Podobnie było z albumami : Idee Fixe” i „Postscriptum”, gdzie widać wyraźne różnice między wersją CD ,a LP. Jednak tam zmiany Niemen wprowadził dopiero na box-ie, a te są już dokładnie datowane.Chodzi mi jedynie o zmiany typu : nowa wersja lub/przede wszystkim utwór wcześniej niepublikowany. Natomiast sądzę, że można sobie darować przynajmniej te płyty , do których dołączono jedynie utwory znane od dawna z singli.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: czw kwie 26, 2007 18:34 
Awatar użytkownika

Dzisiaj chwilka relaksu, więc przeglądam archiwa i może zastanówmy się nad :
18. Samarpan – 1987 [11.1987 ?]

Jazz Forum # 6/'87 [listopad-grudzień]
1. Recenzja wydanej płyty "SAMARPAN", a więc była już na rynku i musiała pojawić się przed listopadem!
2. Relacja z Jazz Jamboree'87:
(...)Sobota, 24 PAŹDZIERNIKA..
Koncert w Sali Kongresowej (...) Przedstawiony cykl utworów zatytułowany Samarpan (...).Warto dodać, że koncert był publiczną prezentacją materiału zawartego na płycie o tym samym tytule. Istotny czynnik improwizacji sprawił, że mieliśmy do czynienia z muzyką zbliżoną do płyty tylko w ogólnym sensie, tym bardziej, że partię solową śpiewał nie Czesław Niemen, lecz Mieczysław Szcześniak(...).
Skoro recenzujący koncert - Roman Kowal - pisze tak właśnie (relacja z 24.10), znaczy, że znał juz płytę i sądzić należy, iż PN zdążyły ją wydać właśnie na JJ'87 - w PAŹDZIERNIKU.
[JJ'87 trwał od 20-25 X]. Zakładam, że ukazał się na stoiskach w PKiN w trakcie trwania JJ'87 (jeżeli zakładać , że PN miały choćby namiastkę zmysłu promocyjnego, co oczywiście nie jest już takie jednoznaczne), to by uściśliło datę konkretnie na dzień 20 PAŹDZIERNIKA 1987 roku.
Co Ty na to Tomku?
To i tak rewelacyjne tempo - nagrania zakończone 24 stycznia 1987, a juz (!!!) w Październiku była na rynku? A tyle utyskiwano nad długością procesu wydawniczego! Jak się chciało, możbna było to zrobić w zaledwie (!??) 9 miesięcy!!! Tyle, co od poczęcia do narodzin człowieka!
W zgodzie z prawami natury.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: czw kwie 26, 2007 19:22 
Awatar użytkownika

Powołujesz się na numer listopadowo-grudniowy Jazz Forum, tylko weź pod uwagę, że nawet dziś zdarzają się wydawnictwa dwumiesięczne, gdzie prawdziwa data ukazania się magazynu to ten drugi miesiąc. Oczywiście, nie mówię o prasie kobiecej....
I nie wiem jak było w omawianym przypdku.
Drugi punkt bardziej przekonuje mnie do października, ale skąd wniosek, że premiera miała miejsce na JJ ? To trochę dla mnie niejasne, i gdybyś mógł uściślić...domyślam się, że znasz podobne przykłady, ale ja o takich analogiach nic nie wiem.
Co do długości procesu od nagrania do wydania to bywało z tym bardzo różnie. Wszystko kwestia priorytetów "góry" (nie tylko chodzi o nasz rynek, przypomnę choćby ciągle przekładane premiery "Mourner's"). Np album "Sukces" - skończono nagrania 28 maja 1968, wydano 20 sierpnia tegoż roku, albo "Postscriptum", gdzie od nagrania do wydania minęło tylko ok. miesiąca....a jeszcze mieliśmy święta po drodze. Wiemy, że były również przypadki odwrotne, np "Meditation" - prawie 2 lata. Przyjmuje się, że przeciętnym, typowym terminem w okresie PRL od nagrania do wydania to był +/- jeden rok.
Suma sumarum rzeczywiście, "Samarpan" wydano trochę szybciej niż "normalnie".

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Samarpan
PostZamieszczono: czw kwie 26, 2007 20:51 
Awatar użytkownika

Tomku.
W istocie i teraz, i wówczas "Jazz Forum" ukazywał się w tym drugim miesiącu, obejmującym numer dwumiesięczny.
Mogło więc być w istocie i tak, że recenzja mogła teoretycznie dotyczyć płyty z miesiąca poprzedzającego (czyli w tym wypadku - listopada).
Jednak z doświadczenia wiem, że cykl wydawniczy wymaga szybszego złożenia materiału np. recenzenckiego, stąd moja sugestia, że dotyczy to października.
W numerze są materiały jeszcze z września (Rawa Blues - 19-20 września, co potwierdza jedynie dłuższy czas potrzebny na złożenie materiałów w Redakcji.
Są, owszem, materiały zrównież z Listopada, ale one dotyczą jedynie spraw informacyjnych z ostatniej chwili, łatwych w szybkim redagowaniu (krótkie informacje o śmierci muzyków, konkursach, festiwalach).
Recenzje, na ogół, wymagane były, by składano je odpowiednio wcześniej.
Zatem to jedynie moje przypuszczenie, a w żadnym bądź razie nie pewność. Ale wziąwszy pod uwagę opis Roman Kowala z JJ'78 i to, o czym pisałem (domniemanie promocyjnej formy wydania płyty na Festiwal) i zasugerowałem zgodnie jest z logiką i moją skromną znajomością procesu składania materiałów w redakcji. R.Kowal pisał sugerując, że znał już wykonywany materiał prezentowany na koncercie z płyty : [''koncert był publiczną prezentacją materiału zawartego na płycie o tym samym tytule"]. To jest jakaś istotna przesłanka, jakiś argument.
Więcej przemawia za październikiem niż listopadem.
Zrobisz jednak, jak uważasz. Ja dostarczyłem takiej informacji, jaką w danej chwili dysponuję. Jeśli ktoś ma bardziej przekonujące dowody, niech sprostuje, bo nie chodzi o moją rację, ale o ustalenie faktycznej daty.
Na ten moment - optuję zgodnie z logiką - za PAŹDZIERNIKIEM. (20.10.1987 r.)

Ostatnio zmieniony czw kwie 26, 2007 21:00 przez ratajczak bogdan, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: czw kwie 26, 2007 20:55 
Awatar użytkownika

Ja do października nic nie mam, od początku ten miesiąc mi "pasuje", a, tak jak napisałem wyżej, niejasna jest dla mnie sugestia daty dziennej. Znasz podobne przypadki z tamtego okresu ? Jak było to częste i typowe , czy wiele płyt miało swe premiery na JJ i było to łączone z koncertem promocyjnym ?

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 92 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.