[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest czw paź 01, 2020 17:55

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 92 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostZamieszczono: czw kwie 26, 2007 21:11 
Awatar użytkownika

To nie było częste, a tym bardziej typowe. Wszystko prawie było postawione "na głowie", lecz nie zmienia to faktu, że mogło czasami tak się zdarzyć.
Coś w tych czasach zupełnie "odlotowego", bo normalnego, zgodnego z zasadami znanymi w cywilizowanym świecie.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: czw kwie 26, 2007 21:23 
Awatar użytkownika

Dobra, bez względu na to czy to tylko nasze pobożne życzenia, czy też nie - idąc Twoim śladem myślowym, uznam za wielce prawdopodobne, iż premiera płyty miała miejsce na JJ'87, i że było to połączone z promocyjnym koncertem z tej okazji. Mogło tak być tym bardziej, że podczas Sopotu, Opola i Wiosny Estradowej w Poznaniu już tak się zdarzało wcześniej.
JJ'87 Niemen wprawdzie nie zaszczycił swą obecnością , ale myślę, że takie łączenie koncertów ( na uznanym i popularnym festiwalu ) z premierą płyty aż tak niezwykłe u nas nie było.
Nanoszę więc stosowną poprawkę.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pt kwie 27, 2007 8:44 
Awatar użytkownika

Tomku!
Tu mam pewność prawie 100%.
Chodzi mianowicie o datowanie pozycji:
17. Przeprowadzka – 1982,
W marcowym Non Stopie z 1983 r Jerzy Bojanowicz opisując działalność Rogotu napisał:
Po pierwsze. ROGOT działa na podstawie decyzji MKiS z 24 czerwca ub.r (czyli 1982). Dalej pisze (...)"ROGOT" istnieje od czerwca lecz faktycznie działalność rozpoczął dopiero w październiku.
Po drugie (i to jest najistotniejsze):
(...) W styczniu w biurze firmy (...) odbyło sie party związane z wydaniem pierwszych wyrobów fonograficznych: singla i kasety Niemena.
Można zatem przyjąć, że było to w STYCZNIU 1983
lub zakładając, że wspomniane "party" mogło się nieco przesunąć w czasie (okres świąteczny) w GRUDNIU 1982 roku.
Jestem za tym właśnie wariantem, zważywszy, że nagrania powinny sprzedawać się jako potencjalne prezenty świąteczne. Nie bez przyczyny jest tam kompozycja "Przed wigilią Bożego Narodzenia" - temat co prawda z filmu i niejako wymuszony, ale jednak w styczniu, byłoby "po herbacie" i tematycznie i marketingowo. No chyba, że byłaby to herbata ziołowa na dolegliwości żołądkowo-wątrobowe, po sutych i mocno zakrapianych (jak to u nas) świętach.
Dodam, dla uzupełnienia kolekcjonerów wiedzy wszelakiej o Niemenie, bo tego w książce Tadeusza nie ma, że pierwszy nakład płytki i kasety - po 10 tysięcy egzemplarzy.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pt kwie 27, 2007 10:32 
Awatar użytkownika

Wpisuję więc grudzień, tym bardziej, że wewnątrz okładki do kasety widnieje napis:"Produced by FAGOT Productions 1982", a przecież materiał zawarty na kasecie nagrano parę lat wcześniej. Poza tym wszystkie znane mi dyskografie podają rok 1982.

Przy okazji; na podstawie felietonów "Tylko Rocka" można domniemywać, że wersję kompaktową "Terra Deflorata" wydano przed wrześniem 1991 r. Zechce to ktoś doprecyzować ?

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: sob kwie 28, 2007 15:24 
Awatar użytkownika

Może pomyślimy o finalizowaniu niektórych dat, bo po mału nasze prywatne "źródełka" wysychają, a zainteresowani jeno się przyglądają i zaczynają czynić sobie nieprzystojne żarciki.
Może wstępnie przyjęte przez Ciebie daty, należy - na tym etapie - przyjąć za ostateczne (wytłuszczyć), pozostawiając jednak "furtkę" dla tych, którzy w przyszłości przekonają nas, że dysponują tzw. "twardymi" dowodami, iż daty przyjęte za "ostateczne", są nieprawdziwe i należy je zmienić.
Mam na myśli np. "Czerwony album"
- L. Kydryński napisał recenzję w tygodniku "Przekrój" - 18.04.1971 i, jak słusznie wcześniej zauważasz, reagował w miarę szybko na nowości. Skoro nie ma innych, wcześniejszych informacji z innej prasy. Przyjąć można, że było to w KWIETNIU. .
Dwa tygodnie na napisanie recenzji w zupełności wystarczało. (Tydzień to minimalny czas, konieczny do oddania materiałów do redakcji.)
Inna prasa fachowa - "Jazz" - odnotowała pojawienie się albumu na rynku dopiero w numerze czerwcowym - w rubryce "Wśród płyt". Obok The Tremeloes, The Marmalade, The Love Affair, a zpolskich płyt m.in. "Na szkle malowane" - również zawierającą dwie piosenki Niemena.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: sob kwie 28, 2007 16:23 
Awatar użytkownika

A więc jeśli "Jazz" podaje to w czerwcu, a mieliśmy już przykłady, że takie czasopisma (miesięczniki) reagowały po około 2 miesiącach, a z drugiej strony tygodnik "Przekrój" (datowany na 18.04.71), gdzie reakcje Kydryńskiego zawsze były szybkie - mamy więc kolejną datę miesięczną (a nawet lepiej, bo źródła sugerują początek kwietnia).
Każde kolejne zbliżenie się do prawdy ułatwia ustalanie dat następnych wydawnictw - poprzez analogię i coraz lepszą umiejętność "rozszyfrowywania" tempa działania polskiej prasy muzycznej lub pojedyńczych artykułów tego rodzaju.

ps - zrozum Maćka, dla niego nr 1 to Skaldowie, a tam zapewne sprawa z datowaniem jest jasna.
Zajrzałem i sprawdziłem. Na stronie Skaldów (zrobionej przez Maćka właśnie) jest wyraźne odzielenie terminów sesji od dat wydania.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: sob kwie 28, 2007 20:50 
Awatar użytkownika

Wracam do longplaya
2. Sukces – 20.08.1968 [Sopot, przed MFP Sopot'68],
skoro płyta ukazała się na dwa dni przed MFP w Sopocie,
który przypominam, trwał od 21-25.08 1968r (środa - niedziela - posługuję się "Kalendarium" z książki Tadeusza - może Tomku tu tkwi błąd, możesz to ustalić precyzyjnie?), to nie można powiedzieć, że ukazał się 20.08.1968r (bo to byłby zaledwie jeden dzień przed inauguracją), lecz 19.08.1968r, czyli w poniedziałek, a nie we wtorek. Jest to logiczne zarówno od strony matematycznej jak marketingowej (początek tygodnia - nowy towar dla zgłodniałych fanów).
Zatem należy uściślić datę dzienną na poniedziałek 19 SIERPNIA 1968
Pytał ktoś o godziny w jakich ta pozycja mogła być dostępna w sprzedaży?
Można zatem pokusić się o uściślenie i założyć, że między godziną 9 a 10, gdy otwierano sklepy muzyczne i księgarnie.

Ostatnio zmieniony pn kwie 30, 2007 7:26 przez ratajczak bogdan, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: sob kwie 28, 2007 21:02 
Awatar użytkownika

Tu bym zostawił, gdyż nie wiemy, czy Tadeusz Skliński "na wyjściu" miał datę, czy też informację, że dwa dni przed. Raczej najpierw była data - w kalendarium przecież dokładnie podaje ramy czasowe festiwalu.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: sob kwie 28, 2007 21:20 
Awatar użytkownika

Nie zamierzam polemizować z tym, co Tadeusz miał na myśli, pisząc tekst wyjaśniający, dotyczący precyzyjnej daty (czasu) wydania LP.
Przy najbliższej okazji zapytam go o to.
Jednak skoro pisze: na dwa dni przed MFP... to konsekwencją, tak ujętego określenia daty ukazania się płyty na rynku, jest mój, wydaje mi się, że całkiem logiczny wywód.
Inaczej, wychodząc z założenia , że znał datę dzienną, zdanie powinno brzmieć : na jeden dzień przed...
Na coś trzeba się zdecydować, bo jedno zaprzecza drugiemu.
Albo, albo...

Ostatnio zmieniony sob kwie 28, 2007 21:28 przez ratajczak bogdan, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: sob kwie 28, 2007 21:24 
Awatar użytkownika

Podał konkretną datę i jest możliwe, że po prostu źle obliczył te dwa dni. A może być i niewielki błąd w kalendarium. Tak naprawdę nie wiemy gdzie jest pomyłka i z czego wynika.
Do wyjaśnienia niech tak zostanie jak jest.
Wejdź tu i sprawa się wyjaśni :SOPOT 1968
A więc podana data :20 sierpnia - jest właściwa.

Ostatnio zmieniony sob kwie 28, 2007 21:35 przez szach' raj, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: sob kwie 28, 2007 21:35 
Awatar użytkownika

Mimo wszystko upieram się przy poniedziałku 19 sierpnia, choć dla Maćka, śledzącego z boku naszą wymianę zdań, zapewne cisną się na usta słowa piosenki Skaldów (cytuję z pamięci, zatem proszę o wyrozumiałość, gdyby nie było całkowicie zgodne z tekstem [casus ED] ): "nie o to chodzi, by złapać króliczka, ale, by gonić go..."

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: sob kwie 28, 2007 21:36 
Awatar użytkownika

Wróć do mego poprzedniego postu, a zmienisz zdanie.
Błąd jest w kalendarium.

Ostatnio zmieniony ndz kwie 29, 2007 11:31 przez szach' raj, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: sob kwie 28, 2007 21:47 
Awatar użytkownika

To jest argument, o jaki mi właśnie chodziło. Twardy i jednoznaczny.
Zatem kolejna poprawka w "kalendarium".
"Za taką rozmową
Tęskniłem lata"

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: ndz kwie 29, 2007 12:17 
Awatar użytkownika

ratajczak bogdan pisze:
Wracam do longplaya
2. Sukces – 20.08.1968 [Sopot, przed MFP Sopot'68],
skoro płyta ukazała się na dwa dni przed MFP w Sopocie,
który przypominam, trwał od 21-25.08 1968r (środa - niedziela), to nie można powiedzieć, że ukazał się 20.08.1968r (bo to byłby zaledwie jeden dzień przed inauguracją), lecz 19.08.1968r, czyli w poniedziałek, a nie we wtorek. Jest to logiczne zarówno od strony matematycznej jak marketingowej (początek tygodnia - nowy towar dla zgłodniałych fanów).
Zatem należy uściślić datę dzienną na poniedziałek 19 SIERPNIA 1968
Pytał ktoś o godziny w jakich ta pozycja mogła być dostępna w sprzedaży?
Można zatem pokusić się o uściślenie i założyć, że między godziną 9 a 10, gdy otwierano sklepy muzyczne i księgarnie.

Bogdanie, podśmiewałem się trochę z waszych dochodzeń, ale tylko z jednego powodu. A mianowicie piszesz " Jest to logiczne zarówno od strony matematycznej jak marketingowej... " I tu tkwi błąd w twoim rozumowaniu, ponieważ w czasach PRL wydawanie płyt nie miało nic wspólnego z matematyką, a tym bardziej z marketnigiem :) Opieracie się na numerach czasopism, których przygotowanie trwało bardzo różnie ( od miesiąca do kilku miesiecy ) nie można traktować jako 100% pewne źródło. Bardzo często recenzja konkretnego LP ukazywała się bardzo długo po ukazaniu się płyty, a czasami wręcz odwrotnie, czyli jeszcze przed jej ukazaniem. Podziwiam wasze chęci ustalenia konkretnych dat, ale jeżeli nawet je ustalicie...to i tak będą one w większości obciążone błędem. I jeszcze jedno ( choć wiem, że to była twoja kpinka ), a mianowicie księgarnie otwierano o godz. 11.00 i nigdy nie było tak, by płyta była już w sklepie.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: ndz kwie 29, 2007 12:29 
Awatar użytkownika

Nie czytasz Ty Maćku zbyt dokładnie naszych analiz, oj, nie czytasz...Krótko mówiąc, zanim coś "wytłuścimy" bierzemy wszystko to o czym piszesz pod uwagę.
Poza tym w momencie startu tego tematu nigdzie nie było podanych właściwie nawet dat rocznych poszczególnych wydawnictw, teraz wiemy coraz więcej i - chcesz czy nie - zbliżamy się powoli do prawdy.
Można w tym miejscu szerzej podyskutować, ale po co ,kiedy łatwiej zachęcić do ponownego przeczytania.

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 92 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.