[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest pt gru 04, 2020 12:29

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 241 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 17  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostZamieszczono: wt maja 15, 2007 8:04 
Awatar użytkownika

ratajczak bogdan pisze:
1987 - mam DVD chyba z jakiegoś teatru - Niemen śpiewa 3- 4 utwory. - jaki teatr, jaka sala? cały repertuar?

Myślę, że chodzi tu o koncert we wrocławskim Imparcie z 1988 r. lub 1987 r. Trudno jest mi określić, który rok jest właściwy. Dedukując z wypowiedzi, można wnioskować że chodzi jednak o 1988 r., gdyż Niemen odnosił się do koncertu sprzed dwu lat, a taki koncert miał miejsce w 1986 r.
Osoba, która sfilmowała fragmenty koncertu, też nie bardzo już pamięta, te szczegóły.
Jednak wiedząc, że koncert odbył się w Imparcie, można resztę dokładnie już ustalić.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: wt maja 15, 2007 10:25 
Awatar użytkownika

Andrzej Mróz pisze:
ratajczak bogdan pisze:
1987 - mam DVD chyba z jakiegoś teatru - Niemen śpiewa 3- 4 utwory. - jaki teatr, jaka sala? cały repertuar?

Myślę, że chodzi tu o koncert we wrocławskim Imparcie z 1988 r. lub 1987 r. Trudno jest mi określić, który rok jest właściwy. Dedukując z wypowiedzi, można wnioskować że chodzi jednak o 1988 r., gdyż Niemen odnosił się do koncertu sprzed dwu lat, a taki koncert miał miejsce w 1986 r.

Przejrzałem jeszcze raz DVD - i uszczegółowię dane wynikające z filmu (przerywanego):
Zaczęło się w ciemności od "PANTHEONU", następnie Czesław zapowiedział: [b]" rok 1988 - dwie ósemki, może będą szczęśliwe, razem 16, 16-tego jestem urodzony - szczęśliwa liczba"[/b]

Następnie przedstawił program pierwszej części : "SPOJRZENIE ZA SIEBIE", "kLAUSTROFOBIA", "STATUS MOJEGO JA", ZEZOWATA BIEDA", po czym ewentualnie miało być coś jeszcze, w zależności od tego, jaka będzi atmosfera.
Mam nagranie "ZEZOWATEJ BIEDY" (reszta jest wycięta) i następnie słyszymy "FROM CAIN ON" i na zakończenie nagrania DVD "ANTROPOCOSMICUS BLUES".
Widać, że niepełny to spektakl i co było ponad to, nadal pozostaje tajemnicą.
Andrzeju podajesz ważne domniemanie, że chodzi o IMPART - i tak może być, ale właśnie zakończyłem rozmowę telefoniczną z Centrum Sztuki IMPART i tam otrzymałem informację, że IMPART działa jako Centrum sZTUKI dopiero od 1990 roku.
Przedtem była to siedziba Wojewódzkiego Domu Kultury przy ulicy Mazowiecka 17 ( tu też mieści się obecnie IMPART) i tam mieściła się sala teatralno-koncertowa.
Zatem Niemen musiał, ewentualnie - biorąc pod uwagę, że chodzi o IMPART) wystąpić tylko tam.

I to należy przyjąć za miejsce tego koncertu w 1988 roku ( Niemen na powitanie: "Witam serdecznie po dwóch latach....

TAK TEŻ ZROBIŁEM I WPISAŁEM NA MAPĘ

Do wyjaśnienia pozostaje data dzienna i cały repertuar.

Może ktoś coś dorzuci i uzupeni luki w naszej wiedzy?

Ostatnio zmieniony pt maja 18, 2007 12:00 przez ratajczak bogdan, łącznie zmieniany 2 razy

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: wt maja 15, 2007 11:12 
Awatar użytkownika

Jedyny utwór w całości to właśnie Antropocosmicus, reszta jest w kawałkach. Mówimy więc o tym samym koncercie. IMPART to obecny gospodarz, ale sala ta sama. Reszta do ustalenia.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: wt maja 15, 2007 18:04 
Awatar użytkownika

Czołówka w ilosci dwóch osób , tszeci narazie znikl , zbiera punkty u spa dajcie. Na co liczycie , no chyba że najemnicy zwas. Myślicie ze ja nie mam nerwuw. Więc tez czasem dokładam i wam , którzy tylko dokładacie. Jesli potraficie wyobrazić siebie w mojej sytuacji, jedynego z rodziny , ktory tu zabiera głos to nie dziwilibyscie sie moim pretensjom do spa , nieszczęście że używa pseudonimu Czeska, ale szczeście że nie uzywa swojego nazwiska , mojego rodowego. Mam nadzieję że analizujac moją pisownie dacie choć na chwile spokuj tym kturych dreczycie bez snu konca i początku. :? :? :?

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: śr maja 16, 2007 19:00 
Awatar użytkownika

Z tematu uzupełnienia przeniosłem kolejne pytanie do tworzonej przez nas MAPY

w dniach 21.05-21.06. 1997 roku Niemen
za namową Maryli Rodowicz zgodził się wziąć udziała w TRASIE po Plsce w ramach "Koncert 30 - lecia"
Łącznie 30 koncertów organizowanych pod patronatem TV POLSAT.
Udział wzięli:

NIEMEN, RODOWICZ, KRAJEWSKI, GRECHUTA , THE ANIMALS.

GDZIE I KIEDY WYSTĘPOWALI?

KTO BYŁ, ZAPEWNE PAMIETA.

JAKI TO BYŁ RODZAJ WYSTĘPÓW, I CO ŚPIEWAŁ CZESŁAW?
CZY PRZETRWAŁ CAŁE TOURNEE?

Romuald Juliusz Wydrzycki - odpisał:

Byli w Szczecinie w Amfiteatrze z tym koncertem. Połowę pierwszą koncertu przesiedział Czesław u mnie pojadając . Mieszkam blisko Amfiteatru.

Romualadzie - już zapisałem na MAPIE.
Pozostaje jedynie kwestia ustalenia dnia koncertu.

Pozostało jeszcze tyko 28 koncertów tej trasy i wszystko będzie jasne.
Kto pamieta? Kto oglądzł i wie coś na ten temat ?

Ostatnio zmieniony pt maja 18, 2007 12:02 przez ratajczak bogdan, łącznie zmieniany 2 razy

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw maja 17, 2007 7:22 
Awatar użytkownika

Ponieważ trochę tutaj próbowano odbiec od tematu, przypomnę to co dotychczas już ustaliliśmy:

PROSZĘ WSZELKIE NOWO ZGŁOSZONE PRZEZ SIEBIE MIEJSCA KONCERTÓW NIEMENA OGLĄDAĆ NA STRONIE PIERWSZEJ

* druk niepogrubiony - informacja do uzupełnienia.
? - wymagane uzupełnienia i uściślenia

Teraz MYŚLĘ, ŻE spokojnie możemy kontynuować SPORZĄDZANIE NASZEJ MAPY

Ja wyszperałem w swych archiwach dwa kolejne miejsca koncertów Niemena. WARSZAWĘ I PUŁAWY
Chodzi o trasę "Koncert 30-lecia" w 1997 roku.

Ostatnio zmieniony ndz maja 20, 2007 15:56 przez ratajczak bogdan, łącznie zmieniany 3 razy

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: czw maja 17, 2007 9:44 
Awatar użytkownika

Trasa "Koncert 30-lecia:

1997 ROK - MAJ/CZERWIEC

Niemen w "Pantheonie" ("TR") napisał:

(...)Muszę przyznać, że niebagatelną rolę w zniechęceniu mnie do muzykowania odegrała dziwna trasa weteranów z udziałem Maryli Rodowicz, Seweryna Krajewskiego, Marka Grechuty, moim i kopii Animalsów na przełomie maja i czerwca.
Przesyt tak doszczętnie obrzydził mi scenę, że z wielkimi oporami pojawiłem sie na niej dopiero późną jesienią.
Tylko akcja na rzecz powodzian zmobilizowała mnie na krótko.(...)

Krótko (dokładnie miesiąc) przed planowaną trasą, Niemen napisał
(21.04.1997 - poniedziałek) wiersz "Spokojnym krokiem", mającym w 2001 roku otwierać jego ostatnią płytę "Spodchmurykapelusza"!
Wiersz przytoczony w prasie, z małą jedynie zmianą w stosunku do ostatecznej jego formy, brzmiał w początkowej części następująco:

(...)siedmiomilowe buty
niosły mnie
po roziskrzonym
niebie(...)

Zamiana z jaką mamy do czynienia, niby kosmetyczna, dotyczyła jednego zaledwie wersu.
(zamiast pierwotnego: "po roziskrzonym niebie" - przyjął on formę: "przez zamęt burz po niebie").
Jednak jak wymownego i przyprawionego, w swej finalnej wersji, sporą dozą niekłamanej goryczy.
Pierwotne romantyczne i poetyckie "roziskrzone niebo", ostatecznie przyjęło dramatyczną formę "zamętu burz".

Czy następna zwrotka, była komentarzem i pytaniem, zadanym sobie tuż przed zbliżającą się i, niechętnie przyjętą przez Niemena, propozycją tak długiej trasy?
Oczywiście nie! Było to pytanie głębsze i daleko bardziej sięgające wstecz, ale jednak i ten, czekający go trud, musiał przyprawić go o te refleksje. To zostało napisane dokładnie wówczas!

(...) lecz oto usłyszałem
już przed sobą
oddalający się
ich zgiełk
i skrzek

czy to możliwe
że wróciłem?
że zatoczyłem
pełne koło?
więc po co była
ta wędrówka?

Była to ostatnia tak długa i wyczerpująca trasa koncertowa Niemena w ogóle!
Stąd właśnie moje nią zainteresowanie.
Później były już tlko sporadyczne koncerty, na ogół okazjonalne!
Związane z rocznicami (jego i innych), benefisami, oficjalnymi uroczystościami państwowymi itp.
Tą TRASĄ Niemen, nie zdając sobie z tego sprawy, żegnał się z tak szeroką publicznością w kraju.
Dlatego ustalenie faktów jest tak ważne!

Ostatnio zmieniony wt maja 22, 2007 8:50 przez ratajczak bogdan, łącznie zmieniany 6 razy

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: czw maja 17, 2007 22:53 
Awatar użytkownika

Trudno się dziwić że przesiedział u mnie połowę koncertu. Jeszcze trudniej sobie uzmysłowić że w obawie o losy Pantheonu proponował aby go...Męczaca to sprawa tak jak i masa innych !
No ale jesli jest prowadzący entuzjasta to pomagajmy.
Info po ostatniej rozmowie z W.L.
Koncerty Terra Deflorata w Szwecji i Danii 16.11 - 6.12.88 kolejno Malmo , Lund , Geteborg , Stokholm , Kopenhaga , Orhus
Dodatkowo Geteborg 25.05.89
Pamieta on mega koncert z chórami w Kościele Mariackim w Legnicy w maju 91
Ja byłem na MFP w Sopocie 17-20.08.67 gdzie Czesław reprezentował Polskie Nagrania jest to jesden z wielu na których byłem, ale ten uściśliłem .
Dodatkowo uściśliłem datę koncertu z Animalsami w Szczecinie 30.05.97 piątek. Czesław proponował mi jazdę autokarem artystów na część dalszej trasy, ale nie mogłem bo WL był u mnie i miałem go odwieść na prom.`
Polecam str19 D TS I FMT Szczecin 29.06 -1.07.62 Finały na Terenie Kortów Tenisowych. Czesław Wydrzycki śpiewa Malaguenie i Adieu Tristese z CC
Juliusz Wydrzycki z NC koncerty 1963
D TS str 43 Czesław Niemen z NC 17.01.64 Dom Kultury WSM na Rakowcu -W-wa ?
Czesław Wydrzycki z NC 19.01 64 sala Kino ASG Bydgoszcz ? :)

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: ndz maja 20, 2007 9:40 
Awatar użytkownika

Dziękuję Romualdzie!
Jak zwykle jesteś niezawodny. Ja jeszcze nie zdążyłem skontaktować się z
W.L. , a Ty już podsyłasz mi takie rewelacyjne wieści.
Oczywiście za chwilę wpiszę je na naszą MAPĘ.

Przy okazji wpiszę też koncert z 1993 r. zagrany przez Czesława i grupę polskich przyjaciół w Nowym Jorku.
[/color]
Powód?
Wczoraj otrzymałem prywatną i szalenie miłą informację od Krzysztofa Medyny, że właśnie dzisiaj 20.05.2007r. o godz. 23.05 w audycji "Europejska i światowa scena jazzowa"
w Polskim Radiu w Programie II - odbędzie sie polska premiera radiowa płyty "Crazy girl" - nie kogo innego, jak jednego z uczestników tego nowojorskiego koncert, wspomnianego wyżej -
Krzysztofa Medyny (jako grupa pn. KOMEDA PROJEKT)

Pisałem już o tym szerzej na forum "CZY O TYM WIESZ, ŻE" w temacie "GITARZYŚCI NIEMENA" - KOMEDA PROJEKT, ale mogło zostać niezauważone, a szkoda byłaby wielka, bo to wszak, jeden z przyjaciół Czesława, kiedyś grający z nim, a teraz robiący to dalej z rewelacyjnym skutkiem. Posłuchajcie!
I to gdzie? W "jaskini lwa" - N.Y.!!!
POLECAM wszystkim miłośnikom dobrej muzyki, wszystkim przyjaciołom, przyjaciół Niemena, wszystkim wielbicielom Krzysztofa Komedy, którego utwory Czesław też przecież wykonywał na pamiętnym Jazz Jamboree w 1972 roku (22.10.'72) ["Kattorna" i "The Hundred Years"].

Ostatnio zmieniony śr maja 23, 2007 7:46 przez ratajczak bogdan, łącznie zmieniany 3 razy

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pn maja 21, 2007 18:47 
Awatar użytkownika

Ciekawe zdjęcie, mówiące o kolejnym miejscu koncertu Niemena przesłał "angur":

"Bogdan,
Z zalaczonego zdjecia - proszę zajrzeć - ZGADUJ ZGADULA z autografem wynika ze Czeslaw byl ze "Zgaduj Zgadula" w Poznaniu 20 pazdziernika 1967. Przepraszam za jakosc
Andrzej (angur)"

Niewyraźne, ale jednak na tyle czytelne, że mozna przyjąć to za dowód obecności Niemena z tym programem w Poznaniu.

Wpiszę więc na MAPĘ z małym znakiem zapytania.

Ostatnio zmieniony śr maja 23, 2007 7:47 przez ratajczak bogdan, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pn maja 21, 2007 20:14 
Awatar użytkownika

Tak gwoli informacji – na mój e-mail odnośnie niepewnego koncertu Niemena we Wrocławiu w 1977 Joachim Perlik jeszcze nie odpowiedział... (i chyba nie bardzo odpowie...) :?

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pn maja 21, 2007 22:17 
Awatar użytkownika

Musisz do tego przywyknąć. To norma. Dobrze, jeżeli odpowie jeden na dziesięciu.
Taka jest niestety prawda o traktowanie jednych ludzi przez innych.
Zważ więc, jaką drogę trzeba pokonać, by w tych warunkach cokolwiek zbudować.
Ale próbować trzeba. Nie zawsze jest niedziela, ale i nie zwsze są tylko dni pochmurne. Czasami jednak słońce zaświeci. Tym bardziej je doceniamy.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pt maja 25, 2007 8:15 
Awatar użytkownika

TRASA 30 LECIA - 1997 rok - c.d.

Wracając do tych koncertów, warto, aby Forumowicze zapoznali się z przebiegiem tej tury koncertowej. Musiała wyglądać, mniej więcej, podobnie na każdym jej etapie (nie znamy jeszcze wielu miejsc).
I w tym miejscu ponawiam prośbę o dosyłanie informacji na ten temat.
Wiem, że nie każdy ma dostęp do prasy sprzed lat.
Można o tym przeczytać właśnie klikając w to miejsce:
NIEMEN i ANIMALSI

Ps. Żeby nie mieszać kilku spraw w jednym poście - odsyłam zainteresowanych do temetu: "Uzupełnienia" - ( tam o brakujacych w pełną treść, epizodach bułgarskich).

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: śr cze 06, 2007 14:36 
Awatar użytkownika

Dodatkowe a pewne dane: Koncert Szczecin Kino Colloseum 17.12.87 , Koncert Fiharmonia Szczecin listopad 94 , Kocert Berlin Metropol 94 rok . :)

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: śr cze 06, 2007 16:35 
Awatar użytkownika

Romualdzie dziękuję za ponowne włączenie się i wsparcie.
Traktuję Twą inicjatywę, jako przykład dla innych nieco uśpionych. W atmosferze zrozumienia zapewne wszystko ruszy z nową energią i popchnie rzecz całą dynamicznie do przodu.
MAPA już jest uzupełniona o wskazane przez Ciebie pozycje.

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 241 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 17  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.