[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest sob sty 16, 2021 4:21

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 241 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 17  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostZamieszczono: śr maja 02, 2007 17:31 
Awatar użytkownika

Bożena pisze:
Na razie moje konkretne dane to koncert na którym byłam:
Częstochowa ,Filharmonia ,rok 1975
Ale ten koncert jest ujęty w kalendarium

Bożeno,
świetnie, że przypominasz sobie ten koncert w Filharmonii Częstochowskiej, ale w kalendarium Tadeusza Sklińskiego nie ma o tym ani słowa. Są co prawda w obiegu bootlegi (2CD) - z koncertów Niemena z Laboratorium, ale określa się je jako - jesień 1975.
Możesz skonkretyzować datę tego koncertu? Bilet? Program? Recenzja z prasy Częstochowskiej? To by wyjaśniło nam wszystkim wiele zagadek terminarzu koncertowego.
Sład znam z rozmów z muzykami Laboratorium, repertuar tez jest znany ale ten termin???
Proszę poszperaj w zakamarkach pamięci, a najlepiej w dokumentach, aby były to ścisłe dane. Wierzę, że uda sie to na pewno. Troche wysiłku, proszę!
Oczywiście ten koncert w Filharmonii nanoszę juz na listę.
Na razie dziekuję i czekam na więcej.

Ostatnio zmieniony pt maja 18, 2007 12:08 przez ratajczak bogdan, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: śr maja 02, 2007 17:51 
Awatar użytkownika

No tak to cała ja :D
Oczywiście miałam na myśli kalendarium w książce Marka Gaszyńskiego

Maj -czerwiec 1975 rok koncerty m.in.
we Wrocławiu i w Częstochowie z grupą Laboratorium.

Jasne ,że poszperam bo pamięć jest zawodna :wink:

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: śr maja 02, 2007 17:59 
Awatar użytkownika

Ewa pisze:
Na str. 387 kalendarium T. Sklińskiego pod datą 07.08.77r. widnieje koncert, na którym pierwszy raz zobaczyłam Niemena na żywo. Nie jest tylko podane miejsce tego koncertu. Był to amfiteatr w Koszalinie przy ul. Piastowskiej, prawdopodobnie największy amiteatr w Polsce (ok.6 tys miejsc).
Niemen występował z grupą Laboratorium na zakończenie wielkiego koncertu galowego, zamykającego V Koszalińskie Spotkania Filmowe "Młodzi i Film". Niestety nie pamiętam dokładnie, co wtedy wykonywał, wydaje mi się, że "Twarzą do słońca", "Moją Ojczyznę", "Larwę" i chyba jeszcze jeden utwór. Może znajdzie się jeszcze ktoś, kto pamięta ten występ.

A czy Ty Ewo przypadkiem pamiętasz, czy Laboratorium na pewno grało już z braćmi Ścierańskimi - Krzysztofem i Pawłem?
Widownia jest imponująca, ale jak było z frekwencją?

Ostatnio zmieniony pt maja 18, 2007 12:08 przez ratajczak bogdan, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: śr maja 02, 2007 18:14 
Awatar użytkownika

Bożena pisze:

Maj -czerwiec 1975 rok koncerty m.in.
we Wrocławiu i w Częstochowie z grupą Laboratorium.
Jasne ,że poszperam bo pamięć jest zawodna :wink:

Bożeno poszperaj zatem, bo mnie się wydaje, że Niemen poznał muzyków Laboratorium podczas letnich koncertów w "Żaku".
Tak mi wspominał Mieczysław Górka z Laboratorium i dopiero później ruszyli na wspólną trasę poczynając od Krakowa (dwa koncerty) To był wrzesień 1975 rok. W maju i czerwcu muzycy jeszcze się nie znali.
Zatem szukaj w okolicach września 1975 roku. To jest informacja pewna w 100% i potwierdzona.
Ciekaw jestem, co bliżej zdołasz ustalić . Nie załamuj się, to wymaga czasu, uporu i konsekwencji, ale jest konieczne.
Inaczej nadal będziemy poruszali się w sferze domysłów.
Trasa koncertowa (T.Skliński) s.386 - 15-26.09.1975 - woj. katowickie (gdzie?), woj. rzeszowskie (gdzie?), woj. krakowskie (gdzie?) no i wszędzie pytanie precyzujące - kiedy?
Miejscowość, miejsce i data.

Ostatnio zmieniony pt maja 18, 2007 12:10 przez ratajczak bogdan, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: śr maja 02, 2007 18:25 
Awatar użytkownika

Bogdan napisał:
...jaki repertuar był wówczas wykonywany. To w końcu szalenie ważny występ - premiera i debiut! Co grali?...

Pamiętam, że na pewno grali wówczas: Marionetki / Piosenka dla zmarłej / Z pierwszych ważniejszych odkryć / Ptaszek / Com uczynił i trochę instrumentalnych kawałków z popisowymi solówkami Nadolskiego.
Wstyd mi było w pewnym momencie za kolegów, bo znudzeni instrumentalnymi popisami, zaczęli stukać łyżeczkami o szklanki, na co Niemen - zirytowany nieco: źle stroją te wasze instrumenty, dajcie spokój. To poskutkowało, wśród publicznosci zapanowała cisza.
„Pałacyk” mieścił się przy ul. Kościuszki. Czy dzisiaj działa tam klub? Tego nie wiem.
Występ był kameralny, było na nim może 70 osób.

Ostatnio zmieniony śr maja 02, 2007 18:34 przez Tadeusz, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: śr maja 02, 2007 18:33 
Awatar użytkownika

ratajczak bogdan pisze:
A czy Ty Ewo przypadkiem pamiętasz, czy Laboratorium na pewno grało już z braćmi Ścierańskimi - Krzysztofem i Pawłem?

Niestety, nie pamiętam.
ratajczak bogdan pisze:
Widownia jest imponująca, ale jak było z frekwencją?

Na początku amfiteatr był pełen, ale jak już wspomniałam, Niemen wystąpił na samym końcu, gdzieś około północy, więc pewnie zostali już tylko ci najbardziej wytrwali i ci, którzy przyszli tam tylko dla Niemena. :)
Tak poważnie, to nie zwracałam wtedy wielkiej uwagi na publiczność, ale myślę, że przynajmniej połowa widowni została do końca. :wink:

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: śr maja 02, 2007 18:57 
Awatar użytkownika

Ewo to o czym piszesz jest bardzo ciekawe - dysponujesz fenomenalną pamięcią - toż od tego czasu mija dokładnie 30 lat!
Sorry, bez żadnych kontekstów, bo ich zwyczajnie nie ma!

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: śr maja 02, 2007 19:22 
Awatar użytkownika

ratajczak bogdan pisze:
Ewo to o czym piszesz jest bardzo ciekawe - dysponujesz fenomenalną pamięcią - toż od tego czasu mija dokładnie 30 lat!

O rany, to było aż tak dawno??? :o :wink:
Przyznam się, że trochę tej mojej pamięci pomógł zachowany bilet z dokładną datą i godziną koncertu.
Przyznam się też, że innych wykonawców tamtego koncertu zupełnie nie pamiętam. :oops: :)

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: śr maja 02, 2007 20:14 
Awatar użytkownika

Ewa pisze:
Skoro jesteś Dominie taki niecierpliwy, to ja mogę zacząć.
Z :N: bezpośrednio zetknęłam się tylko raz, za kulisami koszalińskiego amfiteatru w 1977r. Byłam wtedy bardzo nieśmiałą nastolatką, w dodatku szaleńczo zakochaną w swoim Idolu. Było to bardzo krótkie spotkanie, bo z tego całego wrażenia nie potrafiłam wydukać nic sensownego, poza podziękowaniem za występ i prośbą o autograf:N: uśmiechnął się i ucieszył, że tak mi się podobało oraz podpisał mi zdjęcie, które miałam przy sobie. Jaka ja byłam wtedy szczęśliwa! :D
Zdjęcie i bilet z tego koncertu przechowuję zresztą do dziś.

Ewo.
Jakiś czas temu tak właśnie napisałaś. (Dziękuję Tadeuszowi za przypomnienie).
To, że nie pamiętasz szczegółow, łatwo wytłumaczyć emocjami.
Mogę jedynie dodać, że trasa z Laboratorium, odbyła się w ramach corocznego letniego festiwalu objazdowego po ośrodkach nadbałtyckich (tym razem, wyjatkowo, zakończonego w Sali Kongresowej).

"- Pamiętam te koncerty - mówi Krzysztof Ścierański.
W 1977 roku Jazz Jantar rozpoczynał się w Szczecinie. Laboratorium występowało w podwójnej roli - pod własnym szyldem i jako zespół akompaniujący Czesławowi. Graliśmy wtedy w kwintecie, z Pawłem i Krzyśkiem Ścierańskimi.

A zaczęła się 6 sierpnia 1977 od występu w Szczecinie (Mieczysław Górka - perkusista Laborki - pamięta jedynie, że było to w jakiejś szkole:
"naokoło walały się jakieś krzesła, ławki szkolne"...) - może ktoś ze Szczecina lepiej zapamiętał to miejsce i wie dokładnie, gdzie to miało miejsce?

Ps. Romuald - może Ty sobie coś przypominasz?
Musiałeś o tym wiedzieć i na pewno nie przepuściłeś okazji, by chociaż przelotnie, spotkać się z Czesławem.
Wspomnij proszę ten moment, a sprawę z łatwością rozwikłasz.

Ostatnio zmieniony pt maja 18, 2007 12:13 przez ratajczak bogdan, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: śr maja 02, 2007 23:57 
Awatar użytkownika

Ale mi zabawa, głowa peka. Aby nie zaprzepaścić sprawy wymieniam koncerty na których byłem w pamięci na dzisiaj. Będę to uaktualniał w miarę możliwości. Możliwe że ktos inny tez to uzupełni.
1. I FMT w Szczecinie 1962
2. Kino Promień w Szczecinie 1984
3. Kino Colloseum w Szczecinie
4 Dom Kultury Słowianin w Szczecinie
5 Filharmonia Narodowa w Szczecinie 1973
6 Opera i Operetka w Szczecinie /Zamek Ksiażat Pomorskich/
7 Dom Kultury w Żydowcach / Szczecin /
8 Kino Jamka za Domem Kultury w Międzyzdrojach
9 Dom Kultury w Nowogardzie
10 Amfiteatr w Szczecinie
11 Amfiteatr Zilona Góra
12 Amfiteatr Kołobrzeg
13 Opera Lesna w Sopocie MFP
14 Opera Lesna w Sopocie ORM 1986
15 Non Stop w Sopocie
16 Friedrich Stadt Palast Berlin
17 Sala Koncertowa Metropol Berlin
Były na pewno
1 Amfiteatr Świnoujście
2 Dom Kultury Świebodzin
3 Kościół Polski Berlin 1986
4 Tytan Club Rzym 1969
5 Teatr miejski Lund Szwecja
6 QEH w Londynie 1987
Chyba ten Marek ma racje że to zabawa i to wyczerpująca :)

Ostatnio zmieniony czw maja 03, 2007 8:42 przez Romuald Juliusz Wydrzycki, łącznie zmieniany 2 razy

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: czw maja 03, 2007 5:32 
Awatar użytkownika

Romualdzie!
Serdeczne dzięki i wybacz, że "zmusiłem" Cię do tak głębokiej penetracji przeszłości. Gdybym jednak nie wiedział, że Ty wszelkie zagadnienia związane z Cześkiem, stawiasz ponad wszelkie sprawy osobiste, wiesz, że nie zawracałbym Ci głowy.
Wielokrotnie rozmawialiśmy na różne tematy, ale ten jakoś "prześlizgiwał" się między palcami, jak te ryby, które Czesław łapał gołymi rękami we włoskiej rzeczce (gdzie to było - w Boloni?), za co chyba zapłacił mandat karabinierom.
Myślę jednak, że ta z pozoru niewinna i, wydawać by się mogło, nieistotna "zabawa", nie jest pozbawiona sensu.
Ba! Powiem więcej, ta gra warta jest świeczki - i to wcale niemałej. Zauważ jak ulotne są to fakty, jak szybko zacierają się w pamięci, jak pomału giną w odmętach zapomnienia. Kto, za jakiś czas, będzie w stanie odtworzyć tę, tworzoną tu mapę miejsc, ustalających gdzie i kiedy Czesław występował?
Trzeba to uratować od kompletnego zapomnienia, tak jak każdy istotny f a k t jego dotyczący. Bazą każdej biografii są bowiem właśnie z mozołem ustalane fakty, reszta mieści się w sferze odbioru, interpretacji, analiz, porównań....
Nie wszyscy jesteśmy fachowcami w tych sprawach, a zawzięcie dyskutujemy, wyłuskując swe racje. Czy zawsze ta analiza jest poprawna? Śmiem wątpić, choć próbować każdy może, a nawet powinien zmierzyć się z tą materią na tyle, na ile starcza mu wiedzy, wyczucia, wrażliwości.
Wracając do tematu, jeszcze raz z naciskiem podkreślę, iż to, gdzie Czesław występował, było dosyć istotne.
Raz, że są to ślady trwale wpisane (choć pomału zapominane) w jego estradowe życie. Po drugie, juz to napisałem, występy w renomowanych salach z pewnością go nobilitowały i dostarczały mu osobistej satysfakcji (wspominasz koncerty w Filharmonia Narodowa w Szczecinie, Operze i Operetce w Szczecinie). Nie każdemu rockmanowi dane było tam wystąpić. Tego nikt nie może wymazać z jego biografii, chyba, że zaniecha poszukiwań, tych, jakże ważnych, miejsc.
A to nie tylko oznaka braku szacunku, ale zwykły grzech, grzech zaniechania.
Zobacz z jaką emfazą mówią o swych występach w głośnych salach Polski i świata najwięksi z największych. Skoro Czesław juz tego nie powie, musi zrobić to ktoś za niego. Byłeś naocznym świadkiem tych koncertów i jeżeli nie Ty, to kto ma o tym poinformować, przypomnieć i zmusić skrzętnych kronikarzy do ich zapisania i utrwalenia.
Cieszę się, że tematu nie zamknąłeś, bo to, na razie, taka nieco "zgrubna" przymiarka do ostatecznego uściślenia dat. Kilka z nich już znamy włąśnie dzięki dzięki Tobie (data koncertu w kinie Promień), inne czekają na swoją kolej i poszperanie w notatkach, prasie, kalendariach już zrobionych, ale są nadal istotne braki i wierzę, że jeszcze coś "dorzucisz", coś uściślisz. Zwłaszcza te koncerty w Niemczech (stempel, w paszporcie, już byłby jakąś wskazówką określającą datę).
Może przypominasz sobie lokalizację tych miejsc:
Friedrich Stadt Palast Berlin i Sala Koncertowa Metropol Berlin.
Kiedy to było, jakieś przybliżenie czasowe. Podobnie jak pozostałe miejsca, o których wspominasz. A może przypomnisz sobie jeszcze jakieś nie wymienione miejsce. Mówiłeś kiedyś o Zamku Książąt Pomorskich, ale nie pamiętam, czy Czesław miał tam wystąpić, czy wystąpił?
Nie śmiem zbytno Ciebie męczyć, ani tym bardziej ponaglać, ale na spokojnie, postaraj się, może uda Ci się jescze coś dodać, do tych jakże cennych informacji, którymi nas już uraczyłeś.
Bardzo Ci jestem wdzięczny za poświęcony czas i wykazane, po raz kolejny, dobre chęci.
Tak trzymaj!
Życzę Ci miłego spędzenia reszty świątecznego czasu.

Ostatnio zmieniony pt maja 18, 2007 12:15 przez ratajczak bogdan, łącznie zmieniany 2 razy

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: czw maja 03, 2007 8:39 
Awatar użytkownika

Mimo wszystko jest to !? No ale. O nowym terminie , na pewno , są to koncerty znane mi z relacji Cz . Co do innych znanych nie zabieram głosu.
Po długim milczeniu odezwał się Witold Lanskar z Landskrony /WL Music Production/ ze Szwecji , który organizował sporo koncertów tam , ale on nie pisze na compu . :)
Co do Szczecina 1977 nie byłem i nie pamiętam, pewnie letni urlop.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: czw maja 03, 2007 12:18 
Awatar użytkownika

Romku
jescze raz dziękuję, i ciągle wierzę, że nie powiedziałeś ostatniego słowa w tej sprawie. Ale bez pośpiechu, z zastanowieniem, czasem przypadek może sprawić, że natkniesz się na coś konkretnego, wówczas proszę nie zapomnij o tej stronie.
Kropla drąży skałę! A więc pomalutku, z dystansem, konieczną refleksją.
To musi przynieść wymierny efekt. Liczę na Ciebie!
Pozdrawiam, a dzisiaj świętujmy.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pt maja 04, 2007 11:32 
Awatar użytkownika

Dziękuje Piotrowi Starzyńskiemu, za przypomnienie sobie pamiętnych dla siebie koncertów w Poznaniu w roku 1970 w ramach trasy krajowej z zespołem Niemen Enigmatic.
Już je zamieściłem na naszej mapie i liczę oczywiście na więcej.
Nie tylko Poznaniaków, ale pozostałych forumowiczów z całej Polski.
Gdzie Gdańsk, Kraków, Wrocław, Białystok, Rzeszów, Lublin, Zielona Góra..., gdzie Śląsk, Mazowsze, Wybrzeże, Kujawy, Ziemia Lubuska...? Miasta duże i małe?
Proszę, tylko wspólnymi siłami ustalimy te szczegóły.
Każdy powinien czuć dumę z goszczenia Czesława, zatem gdzie to było? Przypomnijcie sobie?
Poznań, swoją drogą, był jednym z bardziej ulubionych przez Czesława miast. Tu często zaglądał, miał stałych i wiernych fanów i za każdym razem podkreślał tę miłą atmosferę, z jaką się tutaj spotykał. A koncertów było naprawdę wiele i nie jest to informacja całkowicie podszyta patriotyzmem lokalnym - jednego z Wielkopolan.
Potwierdza to zarówno Piotr Starzyński, jak i muzycy z tego miasta i regionu, którzy Czesławem współpracowali (Orkiestra Zbigniewa Górnrgo, Hanna Banaszak, Lombard, Małgorzata Ostrowska, Grzegorz Stróżniak, Wojtek Korda, niestety już nieobecna, ale nie wolno o niej zapomnieć - Ada Rusowicz, Grzegorz Kupczyk z Ceti, Piotr Kuźniak, Tomek Dziubiński (wspólne granie w klubach w Stanach, rodowita Poznanianka - Wanda Warska, wielu ludzi bardzo bliskich Czesławowi - np. Krzysztof Wodniczak (Niemen był wszak Honorowym Prezesem Stowarzyszenia "Brzmienia". Tu w końcu zamieszkała na stałe jego córka Natalia. Te związki są zresztą silniejsze...

Ostatnio zmieniony pt maja 18, 2007 12:16 przez ratajczak bogdan, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pt maja 04, 2007 20:25 
Awatar użytkownika

Ja byłem około roku 1990 w Hali Ludowej we Wroclawiu na koncercie promującym Terra Deflorate. Znajdę ulotkę i podam dokładną datę!

:D

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 241 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 17  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.