[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest pt gru 04, 2020 11:35

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 241 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 17  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostZamieszczono: ndz cze 10, 2007 8:07 
Awatar użytkownika

WIELKOPOLSKA - WIELKOPOLSKA - WIELKOPOLSKA - WIELKOPOLSKA

SZTANDAR MŁODYCH O GRUPIE NIEMEN

w starych wycinkach prasowych (SM rubryka "METRONOM" z 9.12.1972r.)
Dariusz Michalski zapowiedział małą trasę Grupy Niemen.

"GRUPA NIEMEN przedstawi swój recitalowy program w woj. poznńskim (11-15 XII)"

Należy przyjąć , że ta trasa doszła do skutku.
Wpiszę ją na MAPĘ, a ewentualnych świadków tych koncertów proszę o uzupełnienia.

Ostatnio zmieniony wt lip 24, 2007 11:39 przez ratajczak bogdan, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pn cze 11, 2007 16:15 
Awatar użytkownika

POZNAŃ - NIEMEN - POZNAŃ - NIEMEN - POZNAŃ

Przeglądając rocznik "Non Stopu" 1978 w rubryce "Z kraju jednym tchem" zaciekawiła mnie informacj, z którą nie zetknąłem się w żadnej z książek.
Informacja dotyczy występu Niemena w Poznaniu w okresie pomiędzy 10-24 czerwca 1978 roku w ramach "Jarmarku Świętojańskiego".
W tych dniach wystąpiła w poznańskich imprezach krajowa czołówka z
T.Woźniakiem, L. Długoszem, Grupą Pod Budą, M.Grechutą i Anawa, K. Krawczykiem, duetem fortepianowym Zubek-Banasik. M. Umer i K. Sadowskim. Gościli w tak atrakcyjnych miejscach jak: Pałac Działyńskich, Muzeum Instrumentów Muzycznych, kawiarni "Literacka" i Miodostynia.

Czy ktoś z Poznaniaków pamięta, gdzie i kiedy wystąpił NIEMEN.

Na razie jedynie umieszczę sam FAKT koncertu NIEMENA w tych dniach w POZNANIU.
Na dodatkowe informacje będę oczekiwał i mam nadzieję, że komuś coś się przypomni.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pn cze 11, 2007 16:36 
Awatar użytkownika

Alicja Nocoń wspomniała o swych spotkaniach z Niemenem. Napisała m.in.
]w lutym 1967r[/b]. w mym rodzinnym Kędzierzynie-Koźlu. Odważyłam się pójść w przerwie za kulisy by porozmawiać z ulubionym wykonawcą, udało się, po krótkiej rozmowie dostałam autograf. W sumie byłam kilkanaście razy na Jego koncertach - we Wrocławiu w Teatrze Polskim i Hali Ludowej (lata 70-te).
Ostatni raz byłam na koncercie Niemena w 1992r. w Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu.

W innym poście Alicja napisała:
(...)" w lutym 1967 byłam pierwszy raz na Koncercie w Kędzierzynie (Dom Kultury "Chemik"), w przerwie poszłam za kulisy. Spotkałam tam m.in. Adę Rusowicz, Helenę Majdaniec, Piotra Jaczerskiego no i oczywiście Niemena. Podzękowałam za koncert i poprosiłam o autograf na odwrocie tego zdjęcia. Uśmiechnął się i podpisał. Mam więc dwa autpgrafy na jednym zdjęciu. To był taki duży koncert, grali Niebiesko-Czarni z Wojtkiem Kordą, Grupa Skifflowa Piotra Jaczerskiego i Niemen z Akwarelami. Program tego koncertu przedstawia Marek Gaszyński w swej książce".

Uzupełnię MAPĘ o te miejsca, a do Ciebie Alu miałbym prośbę o uszczegółowienie informacji (zwłaszcza dotyczących koncertu w 1992r. w Teatrze im. J.Kochanowskiego w Opolu, bo to nigdzie nie jest dotychczas odnotowane), o ile w ogóle, po tylu latach, jest to jeszcze możliwe.

Ostatnio zmieniony wt lip 24, 2007 11:43 przez ratajczak bogdan, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: koncert 1975
PostZamieszczono: wt cze 12, 2007 10:03 
Awatar użytkownika

Witaj Bogdanie! Znalazłam zeszyt, w którym opisałam spotkanie z Niemenem w Hotelu Panorama (ale o tym w innym miejscu). Jest tam też coś, co zainteresuje Ciebie - przepisana notatka ze Sztandaru Młodych sobota-niedziela 11/12 .I. 1975 autorstwa Dariuisza Michalskiego. Oto jej treść: " 6.01.Czesław Niemen rozpocząl tournee po Polsce, prezentując swój znakomity recital (jego premiera odbyła się w Warszawie 17.12.1974r.) Wystąpi jeszcze 12.01. w Poznaniu, 13 i 14 w Bydgoszczy, 15 - w Gdańsku, 17 - w Zielonej Górze, 18 - we Wrocławiu, 19 - w Katowicach, 21 - ponownie w Warszawie. Czesław Niemen (śpiew, recytacja, organy Hammonda, mellotron, syntetyzer) występuje ze swoim zespołem w składzie: Sławomir Piwowar - gitara; Andrzej Nowak - fortepian Fendera, klawinet, organy Hammonda; Jacek Gazda - gitara basowa; Piotr Dziemski - perkusja. 14 lutego brytyjska CBS wyda wreszcie longplay Niemena "Mourners Rhapsody". W związku z tym od 21.02. do 9.03. wokalista wystąpi na tournee w brytyjskich ośrodkach uniwersyteckich" Cieszę się, że mogłam pomóc, szukam dalej. Pozdrawiam Ala. [/b]

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Niemen 1975
PostZamieszczono: wt cze 12, 2007 11:14 
Awatar użytkownika

Krótkie dopełnienie poprzedniej informacji. Byłam na koncercie Niemena w Hali Ludowej we Wrocławiu 18.01.1975r. Zanotowałam, że pierwszym wykonanym utworem był "Kamyk", potem "Cztery ściany świata" do słów Jonasza Kofty, trzeciim "Pielgrzym" wykonany a capella. W kolejności były "Bzy i szampan", "I search of love" z polskim tekstem "Smutny ktoś i biedny nikt" M.Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. W drugiej połowie koncertu wykonywał fragmenty "Pana Cogito" Herberta. Zanotowałam póbki dialogu Niemena z publicznością, której część zachowywała się agresywnie - gwizdy na powitanie, okrzyki - dlaczego śpiewasz po angielsku, nie znasz polskiego? Niemen odpowiadał, że wydawało mu się, że j.angielski jest obowiązkowym przedmiotem w szkole, zapowiadając kolejną piosenkę "I search of love" mówił - Zrozumiałeś, przyjacielu? Chwileczkę, już ci tłumaczę, kochany. W poszukiwaniu, no czego? Miłości, no właśnie.
Po pierwszym utworze, skwitowanym gwizdami, gdy rozbłysły światła,spojrzał w kierunku balkonu i powiedział - Na tym koncercie jest tylko jedna osoba, choć widzę tyle twarzy. Zupełnie inna atmosfera panowała na koncertach w Teatrze Polskim, tam nie było tych krzyczących młodzieńców. Pozdrawiam Ala

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: wt cze 12, 2007 13:25 
Awatar użytkownika

Alu,
tyle lat minęło, a Ty wciąż pamiętasz takie szczególiki!
O czymś to świadczy! Gdyby wszyscy bywalcy koncertów, tak właśnie odbierali spektakle Niemena, mielibyśmy dzisiaj obraz zdecydowanie barwniejszy i pełniejszy. Nie wszystko było tejestrowane na taśmach, mało na filmach. Pozostaje pamięć wrażliwych i uważnych, którym chciało się zrobić nawet notatkę. Nieczęste to, nawet pośród nas. Dziękuję za szczegóły i już biorę się za nanoszenie na MAPĘ.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Niemen 1975
PostZamieszczono: wt cze 12, 2007 14:09 
Awatar użytkownika

Alicja Nocoń pisze:
Byłam na koncercie Niemena w Hali Ludowej we Wrocławiu 18.01.1975r. Zupełnie inna atmosfera panowała na koncertach w Teatrze Polskim, tam nie było tych krzyczących młodzieńców.

A jesli mogłabyś przypomnieć sobie datę tego drugiego koncertu w Teatrze Polskim, byłoby już zupełnie ciekawie, bo tego nie mogę znaleźć w żadnych kalendariach.
Rozumiem, że były to koncerty, blisko oddalone od siebie czasowo, i z podobnym repertuarem?

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: koncert 1967
PostZamieszczono: śr cze 13, 2007 10:53 
Awatar użytkownika

Bogdanie, znalazłam notatki z 1967 r. i mogę podać dokładną datę dzienną koncertu w Domu Kultury "Chemik" w Kędzierzynie-Koźlu - było to w piątek 17 lutego, a więc dzień po urodzinach Niemena. Co do koncertów z Teatrze Polskim we Wrocławiu - były później, jeszcze nie mogę podać daty. Porównywałam reakcje publiczności, która przychodziła na koncerty do Hali i teatru. Do teatru chodziłam na wszystkie koncerty, gdy były dwa jednego dnia - byłam na obu, gdy cztery w ciągu dwóch dni - byłam na czterech. I tam reakcja publiczności była różna, wytwarzał się inny klimat, inaczej też reagował Niemen. Pamiętam np. takie wydarzenie - na popołudniowym koncercie zaśpiewał pieśń "Pielgrzym", stojąc przy instrumentach klawiszowych, na wieczornym - gdy doszedł do tego punktu, wziął do ręki mikrofon, usiadł na stopniach prowadzących na scenę, i półgłosem, w absolutnej ciszy, wyrecytował ten wiersz Norwida. Warto było spędzić parę godzin w teatrze, by być świadkiem tego wydarzenia, by to przeżyć. Pozdrawiam Ala

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr cze 13, 2007 11:54 
Awatar użytkownika

Zdopingowałeś mnie do poszukiwań, Bogdanie. Odnajduję materiały, o istnieniu których dawno zapomniałam. Oto, przepisany z ulotki wydanej przez Polską Federację Jazzową pt. "Niemen Enigmatic" harmonogram trasy koncertowej z 1969r., w której uczestniczyli obok grupy Niemen Enigmatic także zespół Flamengo i (w niektórych miastach) Alibabki.Trasa trwała od 7 do 28 września 1969r. Plan koncertów: 7 i 8.09. - Gdańsk, 10 i 11.09. Katowice, 12.09. - Opole, 13.09. - Racibórz (bez Alibabek), 14.09. - Kędzierzyn (bez Alibabek) [byłam na tym koncercie!], 15, 16 i 17.09 - Warszawa, 18.09. - Warszawa (bez Alibabek), 19.09. - Grudziądz, 20.09. - Włocławek, 21.09. - Bydgoszcz, 22.09. - Inowrocław, 23 i 24.09- Zielona Góra, 25.09. - Zgorzelec, 26 i 27.09. - Zabrze (bez Alibabek), 28.09. - Lublin. Po tych inh formacjach jest zastrzeżenie - Zastrzega się zmiany w podanej trasie. W Kędzierzynie koncert odbył się na pewno w podanym dniu, pamiętam to dobrze, bo skutki odczuwałam przez bardzo długi okres. Ale o tym przy innej okazji. I jeszcze informacja z ulotki - informacji, opatrzonej zdjęciem Niemena z autografem (musiałam to od kogoś dostać) o recitalu Niemena 25.09.1974r. godz. 22.00 w Klubie Dziennikarza we Wrocławiu, ul. Świdnicka 39. Pozdrawiam Ala

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: czw cze 14, 2007 16:52 
Awatar użytkownika

Witam.
Więc tak. Fanem Czesława Niemna jestem od dziecka ale pierwszy raz na Jego koncercie byłem dopiero kiedy byłem już dorosły i zamieszkałem w Ostrowcu Św. W moim mieście od 1981 roku Mistrz Niemen występował trzy razy, oczywiście we wszystkich tych koncertach uczestniczyłem. Pierwszy raz było to 19 listopada 1985 roku. Koncert rozpoczął się o godz. 1700. Do dziś posiadam bilet wstępu z tego koncertu. Organizator Delegatura Estrady Łódzkiej, cena biletu 350,- zł.
Daty drugiego koncertu nie jestem w stanie sobie przypomnieć, był to okres kiedy Śp. Czesław Niemen koncertował w kościołach. U nas było to w kościele na Piaskach.
Trzeci koncert w Ostrowcu Św. odbył się 09.10.1996 roku w Zakładowym Domu Kultury. Mistrz :N: na koncert spóźnił się około 1 godz. Oczywiście serdecznie przeprosił podając powody spóżnienia. Prawdopodobnie (żeby nagrodzić naszą cierpliwość) przed swoim występem (jak to czynił) nic nie wspominał i nie prosił o nie wykonywaniu zdjęć i nagrywaniu tego koncertu. Oczywiście miałem przy sobie kamerę analogową VHSC w związku z czym jestem posiadaczem nagranych fragmentów tego koncertu (45 minut). Jak się domyślam z tego to też powodu po koncercie cierpliwie wszystkim rozdawał autografy, a przed estradą stal tłum fanów. Osobiście byłem na to przygotowany i przy sobie miałem okładki z płyt CD, które do tego czasu były wydane. Na wszystkich tych okładkach złożył autograf, nawet zażartował, że mogłem też przytaskać płyty winylowe. Oczywiście potem tego faktu, że ich przy sobie nie posiadałem żałowałem.
Pozdrawiam: piotr

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: czw lip 12, 2007 12:32 
Awatar użytkownika

POZNAŃ - POZNAŃ - POZNAŃ - POZNAŃ - POZNAŃ - POZNAŃ- POZNAŃ - POZNAŃ

Dasza pisze:
W Dyskografii Tadeusza Sklińskiego jest taki wpis dotyczący
roku 1991 -28.06. – występ w Poznaniu.
Mam na kasecie VHS nagrane dwa utwory Terra Deflorata i
Za płotem. Niemen występuje ze swoją Robotestrą przed
gmachem Auli UAM. Na budynku jest wielki napis
„35 rocznica poznańskiego Czerwca 1956”. Przypuszczam
więc , że notatka Tadeusza S. i moje nagranie to ten sam występ.
Niestety na nagraniu żadnej daty nie ma. Nie wiem też
czy Niemen wykonał wówczas tylko te dwa utwory, czy było ich więcej.
Może ktoś z Poznania lub okolic widział wtedy ten występ i pamięta?

Daszo, aż takie przeoczenie? Mea culpa!
Powracam więc do tego koncertu i nanoszę na naszą MAPĘ z podtrzymaniem Twego końcowego zapytania - Czy nikt z Poznaniaków nie pamięta większej ilości szczegółów tego ważnego dla Poznania i Niemena koncertu?

POZNAŃ - POZNAŃ - POZNAŃ - POZNAŃ - POZNAŃ - POZNAŃ - POZNAŃ

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: sob lip 14, 2007 16:03 
Awatar użytkownika

Daszo,
przepraszam, że mimo braku dopowiedzi, o które prosimy i..., na które NADAL!!! czekamy, przejdę do kolejnego koncertu w POZNANIU.

Tym razem z 11 maja 1980 roku, o którym wspomina w "SM" - w rubryce "Metronom" - Dariusz Michalski.

"(...) Koncercie dość głośnym, gdyż przygotowanym z okazji tegorocznych Targów MIDEM w Cannes.
Poznański występ zgromadził wierną Niemenowi, acz bardzo krytyczną publiczość: nie wszyscy dotrwali do końca koncertu, znudzeni monotonią nie tyle muzyki, ile samego programu - jakby bez kontrolowanego przebiegu, bez logicznych nastepstw, bez finalnej pointy. A przecież cała muzyka została wcześniej rozpisana na syntezatory i nagrana na taśmę magnetyczną, a więc nie może być tu mowy o przypadku. Najwyżej - o złym (może raczej mało trafnym) doborze i układzie repertuaru.
Początek koncertu był ostry, wręcz przebojowy: nowa wersja "Dziwnego świata" (...). Później "Moje zapatrzenie" i.. kompromitacja: liryczny, osobisty song pieknie zaspiewany, jednak fatalnie zagrany. - Niemen jest bardzo złym pianistą (grał na fortepianie koncertowym), błądząc palcami po klawiaturze wywołuje ducha ni to Noskowskiego, ni to Moniuszki, ni to Chopina.
[recenzja niczym spod pióra gasketa!? - przyp. BR] :(
(...) dopiero kiedy rozbrzmiewa "Pieśń milenijna" (...) zachwyca dosłownie wszystkich (...) w moich uszach do dziś pozostał Niemenowski chór z "Pieśni o zdobyciu Kołobrzegu".
Oczywiście Niemen nie byłby sobą, gdyby nie dał się wciągnąć w niepotrzebną rozmowę z publicznością. (...) Czesław ciągle zapomina, że jest juz Artystą, Postacią, Osobowością., którą po prostu szpeci każda wulgarność. Mówić i rozmawiać trzeba umieć.(...)

Czy inni (zwracam się głównie do POZNANIAKÓW!!!, choć każda opina jest na równi ważna ) obecni na tym koncercie też odnieśli podobne wrażenie.
Napiszcie o swych spostrzeżeniach i tego i innych POZNAŃSKICH koncertów.

Szczegóły zamieszczam na naszej MAPIE...
Warto poczytać, może coś zostało pominięte, a warte jest przypomnienia?

Ostatnio zmieniony sob lip 14, 2007 19:25 przez ratajczak bogdan, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob lip 14, 2007 19:23 
Awatar użytkownika

TRASA "NAF" 1969 ROK - TRASA "NAF" 1969 ROK -TRASA "NAF" 1969 ROK -TRASA "NAF" 1969 ROK -TRASA "NAF" 1969 ROK -

Alicja Nocoń pisze:
Zdopingowałeś mnie do poszukiwań, Bogdanie. Odnajduję materiały, o istnieniu których dawno zapomniałam. Oto, przepisany z ulotki wydanej przez Polską Federację Jazzową pt. "Niemen Enigmatic" harmonogram trasy koncertowej z 1969r., w której uczestniczyli obok grupy Niemen Enigmatic także zespół Flamengo i (w niektórych miastach) Alibabki.Trasa trwała od 7 do 28 września 1969r. Plan koncertów: 7 i 8.09. - Gdańsk, 10 i 11.09. Katowice, 12.09. - Opole, 13.09. - Racibórz (bez Alibabek), 14.09. - Kędzierzyn (bez Alibabek) [byłam na tym koncercie!], 15, 16 i 17.09 - Warszawa, 18.09. - Warszawa (bez Alibabek), 19.09. - Grudziądz, 20.09. - Włocławek, 21.09. - Bydgoszcz, 22.09. - Inowrocław, 23 i 24.09- Zielona Góra, 25.09. - Zgorzelec, 26 i 27.09. - Zabrze (bez Alibabek), 28.09. - Lublin. Po tych inh formacjach jest zastrzeżenie - Zastrzega się zmiany w podanej trasie. W Kędzierzynie koncert odbył się na pewno w podanym dniu, pamiętam to dobrze, bo skutki odczuwałam przez bardzo długi okres. Ale o tym przy innej okazji.

Alu,
sorry, że dopiero teraz sięgnąłem do Twego postu i tak cennej informacji, ale wiesz, że stały za tym ważne powody. Teraz z nowym zapałem,mogłem nareszcie dopisać na naszej MAPIE, wskazane przez Ciebie miejsca koncertów Niemena.
Nadal pozostaje trochę niejasności odnośnie tej trasy, nazwanej "NAF", ale może inni forumowicze lub osoby spoza forum, będą mogły rozstrzygnąć wszelkie pozostałe wątpliwości???
Nadal liczę również na Twe nieprzebrane archiwa i zapiski w kalendarzach.
Czekam z niecierpliwością, czym mnie teraz zaskoczysz!!! :D

TRASA "NAF" 1969 ROK - TRASA "NAF" 1969 ROK -TRASA "NAF" 1969 ROK -TRASA "NAF" 1969 ROK -TRASA "NAF" 1969 ROK -

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: wt lip 24, 2007 12:18 
Awatar użytkownika

OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI - OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI

bramdip pisze:

W moim mieście od 1981 roku Mistrz Niemen występował trzy razy. Pierwszy raz było to 19 listopada 1985 roku. [Napisz gdzie dokładnie i repertuar???? - przyp. br]
Daty drugiego koncertu nie jestem w stanie sobie przypomnieć, było to w kościele na Piaskach. [Nie znam Ostrowca Św. - napisz Piotrze - jaki to kościół i repertuar - coś zapewne pamiętasz? I ta data???? - przyp. rb]
Trzeci koncert w Ostrowcu Św. odbył się 09.10.1996 roku w Zakładowym Domu Kultury. Oczywiście miałem przy sobie kamerę analogową VHSC w związku z czym jestem posiadaczem nagranych fragmentów tego koncertu (45 minut). [Mając te nagranie znasz repertuar - proszę Piotrze uzupełnij tę informację. Czekam!!! - przyp. ratajczak bogdan]
Pozdrawiam: piotr[/b]

Piotrze nadszedł czas na zajęcie się Twymi wspomnieniami z udziału w koncertach Niemena w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Czekałem na Twe uzupełnienia (Nadal zresztą czekam!!!), ale skoro jeszcze poszukujesz uściśleń, zamieszczę te, które NAM podałeś.
Może inni mieszkańcy Ziemi Kieleckiej i Ostrowca Św. coś do tego dorzucą?
Czekamy!!!

OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI - OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: wt lip 24, 2007 23:13 
Awatar użytkownika

Witaj, Bogdanie! Leży przede mną broszura wydana przez Zrzeszenie Studentów Polskich zatytułowana "VIII Studencki Festiwal Jazzowy "Jazz Nad Odrą", Wrocław 11-14 marca 1971r. Po informacjach przedstawiających sylwetki wykonawców, podany jest Program Imprezy.Czytamy tam:" Czwartek 11 marca 1971 [-]
- godz. 17.00 - Super Session - Hala Ludowa (Old Metropolitan Band, Trio Mieczysława Kosza, Trio Krzysztofa Sadowskiego, Andrzej Dąbrowski, Niemen Enogmatic)
-godz. 20.00 - Super Session - otwarcie Festiwalu - Hala Ludowa (Old Metropolitan Band, Trio Krzysztofa Sadowskiego, Kwintet Tomasza Stańko, Andrzej Dąbrowski, Novi Singers, Grupa Michała Urbaniaka, Niemen Enigmatic)
Sprawdziłam wcześniej na Twej mapie - w 1971r. odnotowany tylko koncert grudniowy, tego nie ma. A ja byłam na otwarciu festiwalu Jazz nad Odrą w Hali Ludowej o godz. 20-tej, siedzieliśmy na podłodze na parterze, tuż przed sceną, wprawdzie wina i miodu nie piłam, ale po koncercie Niemena rozmawiałam z Nim w kuluarach. To dłuższa historia. tu odnotowuję tylko tę datę - 11 marca 1971 rok, Hala Ludowa Wrocław. Pozdrawiam Ala[/b]

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 241 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 17  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.