[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest sob sty 16, 2021 3:20

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 241 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 17  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostZamieszczono: pt maja 04, 2007 20:53 
Awatar użytkownika

chrisbern pisze:
Ja byłem około roku 1990 w Hali Ludowej we Wroclawiu na koncercie promującym Terra Deflorate. Znajdę ulotkę i podam dokładną datę!
:D

Chyba dobrze kojarzysz, to był rok 1990, ale dokładnie? A może masz jakieś informacje ściślejsze: repertuar? Jak liczna była widownia? Poszperaj na pewno coś znajdziesz, bilet, notatka w kalendarzyku, wycinek prasowy, recenzja, zdjęcie z autografem? A najlepiej ulotkę - program, o którym wspomniałeś. To byłby dowód niezbity.

Ostatnio zmieniony pt maja 18, 2007 12:17 przez ratajczak bogdan, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: sob maja 05, 2007 7:38 
Awatar użytkownika

Wspomniany koncert we Wrocławiu w 1990 r. w Hali Ludowej opisany jest w Dyskografi Tadeusza Sklińskiego. Dodam jedynie, że Niemen oprócz wymienionych w Dyskografi chronologicznie tytułów wykonał jeszcze kolejno po Płonącej stodole: Jednego serca, Dziwny jest ten świat i Czy mnie jeszcze pamiętasz.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: sob maja 05, 2007 8:28 
Awatar użytkownika

Andrzej Mróz pisze:
Dodam jedynie, że Niemen oprócz wymienionych w Dyskografi tytułów wykonał jeszcze po "Płonącej stodole": "Jednego serca", "Dziwny jest ten świat" i "Czy mnie jeszcze pamiętasz".

Dziękuję Andrzeju za te uzupełnienie, nie znaliśmy tych faktów.
Zaraz dopiszę tę wzbogaconą informację do MAPY MIEJSC KONCERTÓW NIEMENA.
Krok za krokiem...

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: sob maja 05, 2007 9:03 
Awatar użytkownika

Przeglądając temat "Koncert Niemena 1973" jest informacja:
Ed pisze:
"
(...) 4 sierpnia 1973 r. - Kołobrzeg - Amfiteatr. Godzina 18.30 - ogromne tłumy idące w stronę przeciwną aniżeli zwykle (tj. molo).
Godzina 19.55 - wszyscy na swoich miejscach, na estradzie tylko Niemen. Ogląda trzyczęściowe instrumenty organowe. Powoli schodzi z estrady. Godzina 20.00. Grupa łódzkich sportowców na poczekaniu układa i chóralnie wyśpiewuje jednozwrotkowe piosenki na cześć Niemena. Rytmiczne oklaski. Kolejno prezentują się publiczności: Skrzek, Piotrowski, Apostolis i kilkoma podskokami zajmuje swoje miejsce leader Niemen. Grupy już nie istniejącej. Kołobrzeski koncert był jednym z czterech pożegnalnych Niemena z pozostałymi muzykami.
Grupa Niemen przedstawia polskiej widowni program płyty nagranej dla CBS w RFN "Oda do Wenus" (...) I część (całość w języku angielskim) "Com uczynił", "Lecąc nad polami żółtych słoneczników" popis wszechstronności J. Skrzeka, "Inicjały" - kompozycja zbiorowa całego zespołu. II część "Oda do Wenus" poprzedzona dedykacją dla pięknej kobiety, "Z pierwszych ważniejszych odkryć" , "Rock for Mack" utwór instrumentalny.
Koncert trwał z nawiązką 2 godziny. A co pozostało po nim? Wyniosłam artystyczny wyraz tego co przekazywał Niemen jako interpretator i Niemen jako grupa 4 muzyków. Bałam się że te przydługie solowe partie poszczególnych instrumentalistów nie trafią do mnie, że nie zaakceptuje ich publiczność. Obawy okazały się bezpodstawne. Już od pierwszych minut dało się odczuć wewnętrzną dyscyplinę wśród muzyków, współzależność idącą w parze z indywidualnością, zgranie zespołu z solową improwizacją. Każdy dawał z siebie wszystko. A przewodził temu Niemen. Fascynował wszystkich wspaniałym wyczuciem rytmu, urozmaiconą grą na trzech instrumentach i niebywale sugestywnym przekazywaniem treści utworów. Wytworzyła się znakomita atmosfera, czuło się nawiązany kontakt, nie było sztywności. (...) Dla odbiorców niemenowskiego warsztatu muzycznego nie jest ważne: ile zarabia, peruka czy nie, jaki samochód, natomiast ważne jest co nowego przyniesie kolejny etap poszukiwań, czego i my będziemy musieli się nauczyć, aby nie pozostać w tyle."

Tekst powyższy był wydrukowany w 1973 r., napisała go Halina Czaplak ze Świdwina. Może ktoś z Was ma jakieś wspomnienia z koncertów Niemena i chciałby się nimi podzielić?

To umiejscawia koncert i uściśla informację z Dyskografii T. Sklińskiego s.384, dotyczącą ostatnich koncertów Grupy Niemen.
Zapisujemy więc kolejne, ważne uzupełnienie na MAPIE.

Ostatnio zmieniony pt maja 18, 2007 12:18 przez ratajczak bogdan, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: sob maja 05, 2007 9:24 
Awatar użytkownika

W tym samym temacie, o którym wspominam powyżej:
wireq pisze:

Sierpień 1973: Toruń - lodowisko klubu hokejowego "Pomorzanin" (na szczęście było wtedy gorące lato). Jeden z czterech pożegnalnych koncertów grupy NIEMEN. Ten sam skład grupy, ten sam program, ta sama kolejność utworów, co wymienione poście "Eda". Moje pierwsze spotkanie "live" z jego (ich) muzyką ... niezapomniane. Lecz w odróżnieniu od atmosfery w Kołobrzegu wyraźny chłód i zdziwienie widowni. Większość oczekiwała zapewne repertuaru z okresu "Enigmatic", a może też "Akwareli". Po kilkudziesięciu minutach, nie mogąc ścierpieć osobliwych komentarzy niektórych "słuchaczy" przeniosłem się w inny sektor trybun, aby w spokoju delektować się przekazem Niemena, Skrzeka, Piotrowskiego i Apostolisa. Do dziś obecne jest we mnie, to co płynęło ze sceny. NIEMEN - jak zawsze - wyprzedził o lata świetlne gusta masowego odbiorcy, oczekującego dźwiękowego "fast foodu", niezmuszającego do myślenia lub aktywizowania wyobraźni i wrażliwości. Było na odwrót: nie lubię słowa awangarda, ale w tamtym okresie niewiele było na tej planecie tak oryginalnej muzyki, tworzonej przez kilku facetów wykorzystujących typowe, rockowe akcesoria. Trudno po latach szukać w zawodnej pamięci szczegółów, ale nie sposób zapomnieć Jego głosu (zwłaszcza w „Com uczynił” lub „Odzie do Wenus”), Lakisa ukrywającego się za ścianą „Marshalli”, wirtuozerii i dźwiękowej agresji Skrzeka, czy znakomicie panującego nad całością Piotrowskiego – śmiem twierdzić, że obarczonego najtrudniejszą rolą w tworzeniu muzyki bez wyraźnie określonych granic czasowych i harmonicznych. Żałowałem jedynie, że w pożegnalnych koncertach zabrakło Helmuta Nadolskiego i Andrzeja Przybielskiego – pomysł ich współpracy w tym czasie z Niemenem był „strzałem w dziesiątkę”: pomyślcie, o ile uboższa kolorystycznie byłaby bez nich muzyka utrwalona na „Marionetkach” i „Requiem dla van Gogha”?

Ta muzyka była wielka – broniła się sama – bez potrzeby wspomagania jej grą kolorowych świateł, przelotami nadmuchiwanych zwierzaków, wybuchającymi sztucznymi ogniami lub innymi elementami pseudoartystycznego sztafażu. Po koncercie, jako niepoprawny wówczas idealista, zadawałem sobie tylko jedno pytanie: dlaczego Niemen rezygnuje z czegoś, co mogło doprowadzić go (ich) na szczyty nieosiągalne dla polskich muzyków?

Ten koncert nie jest ujęty w Dyskografii, a wart odnotowania, bo okazuje się, że tych pożegnalnych koncertów było nie cztery, a pięć.
Zapisujemy uzupełnienie na MAPIE.

Ostatnio zmieniony pt maja 18, 2007 12:20 przez ratajczak bogdan, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: sob maja 05, 2007 9:55 
Awatar użytkownika

Czy ktoś może powiedzieć coś więcej na temat tych ostatnich koncertów GRUPY NIEMEN?

W Dyskografii Tadeusza Sklińskiego są wymienione jeszcze trzy miejsca, gdzie Grupa Niemen zagrała w ramach sierpniowego
JAZZ JANTAR 1973 to kolejno:
Szczecin, Olsztyn i Sopot.

Gdzie? Kiedy?

Ludzie musicie to pamiętać, jeśli oglądaliście te imprezy.
Wielu z nas uważa, że rozpad GRUPY, była to niepowetowana strata, niewykorzystana do końca szansa..., a zatem bardzo ważne, aby o tym wspomnieć i udokumentować ten etap twórczości Niemena.

Może ktoś ma materiały, bilety, recenzje, fragmenty nagrań na żywo
("z rękawa") lub z TVP?

Ostatnio zmieniony pt maja 18, 2007 12:20 przez ratajczak bogdan, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: sob maja 05, 2007 10:23 
Awatar użytkownika

Wrócę jeszcze na trochę do wrocławskiego koncertu z 1990 r. Otóż atmosfera tego widowiska przypominała jako żywo atmosferę panująca na koncertach Niemena w latach 60 - tych. Początkowo sztywna publiczność zaczęła stopniowo nabierać temperatury rozgrzewając się z każdym kolejnym utworem. Aktualna wówczas młodzież zagrzewana do akcji przez byłą już młodzież w końcu nie wytrzymała i ruszyła pod scenę. Rozentuzjazmowane nastolatki nawet wtargnęły na samą scenę, aby choć na chwilę przylgnąć do Niemena, interweniowała delikatnie ochrona. Rozkrzyczana kilkupokoleniowa młodzież wtórowała artyście, który stopniowo oddawał jej inicjatywę wokalną, doskonale bawiąc się samemu tą sytuacją. Było bardzo miło.

Sam koncert poprzedzony był wyemitowanym dzień wcześniej na żywo długim wywiadem z Niemenem we wrocławskiej na owe czasy wolnej i niezależnej telewizji "Echo". Młodzież miała więc okazję wcześniej poznać artystę, przybliżyć się do Niego i poznać także prezentowane w tejże telewizji jego utwory. Widownia była zapełniona po brzegi.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: sob maja 05, 2007 11:01 
Awatar użytkownika

Widzisz Andrzeju!
Kto tak wspanale zrecenzowałby ten koncert, gdyby Ciebie tam nie było. Pozostałby suchy fakt, data, zapis kronikarski i tyle.
A gdzie emocje, wrażenia, żywy i pełen werwy opis, ukazujący specyfikę TEGO właśnie konceru.
Wielkie dzięki w imieniu swoim i zainteresowanych.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: sob maja 05, 2007 11:06 
Awatar użytkownika

bitels pisze:
Witam !
W necie znalazłem tylko to:
http://miasta.gazeta.pl/poznan/1,36029,1678295.html
może się przyda ?
Pozdrawiam
Bitels

Każda informacja jest ważna, również tak lakoniczna.
Są wskazani konkretni ludzie, ich nazwiska, zawsze można do nich próbować dotrzeć, by coś potwierdzić.
Sądzę, że jest to sytuacja opisana już w MAPIE przez Piotra Starzyńskiego pod datą maj/czerwiec 1970 - Poznań.
Dziękuję "bitels" i liczę na więcej.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: sob maja 05, 2007 17:02 
Awatar użytkownika

Znalazlem ulotke. Niestety repertuaru nie ma, ale o ile pamietam jest tak jak juz wyzej pisaliscie. Bodajze wszystko z Terra Defloraty i pare "everygreenow". Wystepowal z flecista, ktory strasznie cos mieszal na tym swoim flecie...

Data 17.11.1990 Hala Ludowa - Wroclaw

To byl poczatek mojej milosci do Niemena :)

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: sob maja 05, 2007 17:35 
Awatar użytkownika

chrisbern pisze:
Wystepowal z flecista, ktory strasznie cos mieszal na tym swoim flecie...

Tym flecistą, który chyba niezbyt Ci przypadł do gustu :wink: , był Janusz Smyk.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: sob maja 05, 2007 17:44 
Awatar użytkownika

Janusz Smyk,
dodam był i jest uznanym muzykiem jazzowym - flecistą i saksofonistą , który z Czesławem grał juz wcześniej np. w składzie grupy Sławomira Kulpowicza na LP "Samarpan".
Teraz jest podobno gdieś na Dalekim Wschodzie (Japonia, Hongkong?)
I trudno z nim złapać kontakt. Może jednak ktoś wie, jak go "namierzyć"?

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: sob maja 05, 2007 21:25 
Awatar użytkownika

Dzisiejsza audycja w radiowej Jedynce też coś dorzuciła do naszej MAPY.
Udział Czesława z N-C w "Podwieczorku przy mikrofonie" we wrześniu 1962 roku w stołecznej kawiarni "Stolica".

Słuchajmy, szukajmy, pytajmy i korzystajmy z każdej możliwości likwidacji "białych plam".
To jedyna metoda, inaczej nie posuniemy się w tym marszu zbyt daleko.

Ps. Czy ktoś orientuje się, gdzie mieściło się kawiarnia "Stolica"?
Czy jeszcze istnieje?

Ostatnio zmieniony pt maja 18, 2007 12:22 przez ratajczak bogdan, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: ndz maja 06, 2007 10:12 
Awatar użytkownika

angur pisze:
...
Też bylem na tych Zaduszkach. Grupa Niemen grala w skladzie Nadolski-Skrzek-Apostolis-Piotrowski, wiec chyba jednak zawierala w sobie caly pozniejszy esbebecki sklad. Wystep byl w ramach koncertu w filharmonii poswieconego Komedzie i pamietam ze jednym z utworow byla Kattorna.

A tak w sumie to bylem na conajmniej pieciu koncertach Grupy Niemen z tym sobowtorem w skladzie - ostatni z nich w cyrku w Warszawie.

Jak wspaniale!
Dzięki wskazówce Ewy, znajduję na innej stronie (z tematem o SBB)
takie wspaniałe rewelacje "angura".
"angurze" - nie zachowuj tego tylko dla siebie.
Proszę, podziel się teraz tym co, i gdzie widziałeś.
MAPA wzbogaci się zdecydowanie.

Ostatnio zmieniony pt maja 18, 2007 12:24 przez ratajczak bogdan, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: ndz maja 06, 2007 12:19 
Awatar użytkownika

"Weygant",
napisał w mailu do mnie o kolejnym miejscu koncertu Niemena.

"Jeśli chodzi o mnie, to byłem na koncercie Niemena w Łodzi.
Było to w maju lub czerwcu 1970 roku w hali sportowej klubu sportowego Widzew (prawdopodobnie między 10 maja a 20 czerwca). Wykonywał między innymi Bema pamięci, a na bis "Strange is this world" (po angielsku!)".

Dziękuję i prosiłbym Cię jeszcze, o ile to możliwe, o uściślenie faktów, o które prosiłem w mailu.
Dziękuje za... Czekam na jeszcze.

Już nanoszę na MAPĘ.

Ostatnio zmieniony pt maja 18, 2007 12:25 przez ratajczak bogdan, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 241 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 17  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.