[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest ndz sty 17, 2021 19:46

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 241 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 17  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostZamieszczono: ndz maja 06, 2007 19:40 
Awatar użytkownika

Bylem tez na koncercie Joachima Perlika doskonale interpretujacego, a momentami wrecz imitujacego Niemena. Bylo to w polowie listopada 2005 w kosciele Marii Magdaleny we Wroclawiu. A dlaczego o tym pisze? Bo bylo to jakoby dokladnie 28 lat po tym jak w tym kosciele sam Niemen zagral swoj koncert.
Czyli polowa listopada 1977... Ktos wie o tym koncercie?

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: ndz maja 06, 2007 19:51 
Awatar użytkownika

Wiem tylko, że w kościele św. Marii Magdaleny we Wrocławiu Niemen wystąpił w 1991 lub 1992 r.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: ndz maja 06, 2007 20:29 
Awatar użytkownika

chrisbern pisze:
Bylem tez na koncercie Joachima Perlika doskonale interpretujacego, a momentami wrecz imitujacego Niemena. Bylo to w polowie listopada 2005 w kościele Marii Magdaleny we Wroclawiu. A dlaczego o tym pisze? Bo bylo to jakoby dokladnie 28 lat po tym jak w tym kosciele sam Niemen zagral swoj koncert.
Czyli polowa listopada 1977... Ktos wie o tym koncercie?

"chrisbern", skąd zaczerpnąłeś informację, że było to 28 lat po pierwszym koncercie w tym Kościele?
Nigdzie tego nie znalazłem, w żadnym kalendarium. To trzeba koniecznie sprawdzić. Podaj źródło, dobrze?

Ostatnio zmieniony pt maja 18, 2007 12:26 przez ratajczak bogdan, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: ndz maja 06, 2007 20:38 
Awatar użytkownika

Andrzej Mróz pisze:
Wiem tylko, że w kościele św. Marii Magdaleny we Wrocławiu. Niemen wystąpił w 1991 lub 1992 r.

Andrzeju zgadza się, było to na pewno w 1991 roku w Kościele Polskim św. Marii Magdaleny.
Zaraz to naniosę na MAPĘ. Tylko co z tym 1977, o którym mówi "chrisbern"?

Swoją drogą w ilu i jakich kościołach Niemen koncertował. Część jest w "Dyskografii" T.Sklińskiego, ale to tylko część.

I kiedy zaczęły się te koncerty w kościołach polskich i zagranicznych.

Na pewno trzebaby zacząć od Starych Wasiliszek. Tam śpiewał przecież, już jako kilkuletni chłopak w chórze.

Ostatnio zmieniony pt maja 18, 2007 12:27 przez ratajczak bogdan, łącznie zmieniany 2 razy

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Koncerty ?
PostZamieszczono: ndz maja 06, 2007 20:53 
Awatar użytkownika

Ratajczak Bogdan pisze:
I kiedy zaczęły się te koncerty w kościołach polskich i zagranicznych ?

Na pewno trzeba by zacząć od Starych Wasiliszek. Tam śpiewał przecież już jako kilkuletni chłopak w chórze.

Śpiewania chóralnego w czasie liturgii koncertami bym nie nazywał ... :D

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: ndz maja 06, 2007 20:58 
Awatar użytkownika

Wielu z nas posiada zapisy dźwiękowe różnych koncertów, które nie znalazły się w "Dyskografii", z pamięci mogę wymienić np. Kłodzko 86r. czy Bytom 87r. Tyle, że nie zawsze znane są dokładne miejsca tych koncertów. Mimo wszystko chyba warto byłoby zaznaczyć je na mapie.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Koncerty ?
PostZamieszczono: ndz maja 06, 2007 21:39 
Awatar użytkownika

Markovitz pisze:

Śpiewania chóralnego w czasie liturgii koncertami bym nie nazywał ... :D

Dziękuję Marku za zwrócenie uwagi na kwestię niepoprawnej nomenklatury. Użyłem nieadekwatnego słowa, bo nie da się zaprzeczyć, iż udział w liturgii nie jest koncertem.
Wiesz jednak, że inne były moje intencje. Chodziło o śpiewanie zarówno chóralne, liturgiczne, jak i późniejsze recitale i koncerty zespołowe np. w Kościele Polskim w Berlinie.
Może jednak mógłbyś się włączyć i "dorzucić" jakieś nieznane szczegóły do tworzonej Mapy?

Ostatnio zmieniony pt maja 18, 2007 12:28 przez ratajczak bogdan, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: ndz maja 06, 2007 21:53 
Awatar użytkownika

Ewa pisze:
Wielu z nas posiada zapisy dźwiękowe różnych koncertów, które nie znalazły się w "Dyskografii", z pamięci mogę wymienić np. Kłodzko 86r. czy Bytom 87r. Tyle, że nie zawsze znane są dokładne miejsca tych koncertów. Mimo wszystko chyba warto byłoby zaznaczyć je na mapie.

Ewo,
i właśnie w tym tkwi problem.
Są bootlegowe nagrania, ktoś je przecież zarejestrował na taśmach i teraz są w obiegu Forumowiczów.
To do nich (osób nagrywających te koncerty) kierujemy również ten apel o uszczegółowienie miejsca i daty.
Inaczej każdy zacznie (często się z tym przecież spotykamy), montować różne koncerty w jedną całość, nada im dowolnie wymyśloną nazwę, umiejscowi gdziekolwiek i w dowolnie wybranym (nie wypełnionym treścią w datach umieszczonych w kalendariach) miejscu i z tego galimatiasu nikt juz nie wyjdzie. No chyba, że komuś właśnie na tym zależy.

Ale oczywiście zapisuję na Mapie i czekamy na uściślenia ludzi z Kłodzka i Bytomia.

Ostatnio zmieniony pt maja 18, 2007 12:29 przez ratajczak bogdan, łącznie zmieniany 2 razy

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: ndz maja 06, 2007 22:25 
Awatar użytkownika

ratajczak bogdan pisze:
"angurze" - nie zachowuj tego tylko dla siebie.
Proszę, podziel się teraz tym co, i gdzie widziałeś.
MAPA wzbogaci się zdecydowanie.

Obiecuje ze dorzuce wszystko co pamietam. Pracuje nad tym choc dostep do "archiwow" mam conieco utrudniony. Prosze jeszcze tylko o troche cierpliwosci.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: ndz maja 06, 2007 22:58 
Awatar użytkownika

angur pisze:
ratajczak bogdan pisze:
"angurze" - nie zachowuj tego tylko dla siebie.
Proszę, podziel się teraz tym co, i gdzie widziałeś.
MAPA wzbogaci się zdecydowanie.

Obiecuje ze dorzuce wszystko co pamietam. Pracuje nad tym choc dostep do "archiwow" mam conieco utrudniony. Prosze jeszcze tylko o troche cierpliwosci.

"angur" -
deklaracja padła na Forum. To zobowiązuje. Trzymamy za słowo i
CZEKAMY (z nadzieją i niecierpliwością).

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pn maja 07, 2007 9:54 
Awatar użytkownika

W Dyskografii Tadeusza Sklińskiego jest taki wpis dotyczący
roku 1991 -28.06. – występ w Poznaniu.
Mam na kasecie VHS nagrane dwa utwory Terra Deflorata i
Za płotem. Niemen występuje ze swoją Robotestrą przed
gmachem Auli UAM. Na budynku jest wielki napis
„35 rocznica poznańskiego Czerwca 1956”. Przypuszczam
więc , że notatka Tadeusza S. i moje nagranie to ten sam występ.
Niestety na nagraniu żadnej daty nie ma. Nie mialam zwyczaju
opisywać swoich kaset, co dzisiaj uważam za duży błąd. Nie wiem też
czy Niemen wykonał wówczas tylko te dwa utwory, czy było ich więcej.
Może ktoś z Poznania lub okolic widział wtedy ten występ i pamięta?

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pn maja 07, 2007 13:19 
Awatar użytkownika

Bogdanie, czy Twoim wstępnym założeniem było skatalogowanie jedynie koncertów od 1962 roku ? Tak by sugerował pierwszy wytłuszczony rocznik. A przecież choćby z książki Sklińskiego wiemy , gdzie i z kim występował Niemen wcześniej, m.in w gdańskiej "Kwadratowej" i w "Żaku". Szczegóły znajdziesz na s. 376. Zresztą, wszystkie kalendaria i wszyscy biografowie o tym wspominają.
Z tego co słyszałem w ostatniej audycji i czytałem w poście Markovitza właściwy początek to chyba rok 1959 .

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pn maja 07, 2007 15:11 
Awatar użytkownika

Widzę, że zareagowałeś :lol:
Wracając jeszcze do roku 1962; biografowie wspominają (najdokładniej Radoszewski, s.381 i nie tylko) o pierwszym koncercie z N-C, 24 marzec, "Żak". Niemen jako tylko jeden z kilku wokalistów N-C wykonał 3 utwory :"Malaguenę", Ave Maria no Moro" i po angielsku (po raz pierwszy !) "My Prayer".
Natomiast 3 czerwca odbył się słynny więzienny koncert w Grudziądzu...

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pn maja 07, 2007 15:49 
Awatar użytkownika

szach' raj pisze:
Bogdanie, czy Twoim wstępnym założeniem było skatalogowanie jedynie koncertów od 1962 roku ? Tak by sugerował pierwszy wytłuszczony rocznik. A przecież choćby z książki Sklińskiego wiemy , gdzie i z kim występował Niemen wcześniej, m.in w gdańskiej "Kwadratowej" i w "Żaku". Szczegóły znajdziesz na s. 376. Zresztą, wszystkie kalendaria i wszyscy biografowie o tym wspominają.
Z tego co słyszałem w ostatniej audycji i czytałem w poście Markovitza właściwy początek to chyba rok 1959 .

To oczywiste przeoczenie i dziękuję Tomku, że zwróciłeś na to moje niedopatrzenie uwagę.
Fakty, o których wspominasz, znam z innych źródeł i nie potrzebne są do tego żadne książki, ani posty Markovitza.
Markovitza i innych liderów Foru Niemena - prosiłbym raczej o liderowanie i swym przykładem, zachęcanie innych do włączenia się w to zadanie.
Mnie chodziło o wypełnienie treścią zbyt pojemnych i ogólnikowych sformułowań typu: koncertował w województwie.... Gdzie? w Jakim mieście, w jakim miejscu? Składy zespołu towarzyszącego Niemenowi (mogły być przecież różne absencje, chwilowe zastępstwa instrumentalistów).
Precyzyjne dane, bo tego tam brakuje - usunięcie białych plam.
Można, a nawet trzeba, opierać się na istniejących opracowaniach, bo to jest doskonały punkt wyjścia do dalszej penetracji i niepodważalna zasługa ich twórców.
Jednak wyszedłem z założenia, że wobec wielu braków, błędów i luk - o czym pisałem we wstępie tematu MAPA - należy uruchomić wszelkie możliwe ścieżki poznania nowych faktów, szukać formy uściślenia i skorygowania zauważonych niedociągnięć.
Liczyłem na szeroki odzew Forumowiczów, bo oni najlepiej pamiętają, gdzie i kiedy Niemen wystąpił w ich mieście czy okolicy.
Chodzili przecież na koncerty, nagrywali je, mają wycinki prasowe i artykuły dokumentujące te występy.
To miała i nadal ma być, z założenia, MAPA stworzona przez Forumowiczów.
Pełna i optymalnie wiarygodna. Każdy może sam dołożyć swoją cegiełkę i dopisać kawałek nieznanej trasy na tej MAPIE. To ma być i swego rodzaju zabawa, ale i wspólna, przyznam, mozolna praca stricto archiwistyczna. Satysfakcja płynąca z każdego, nowo odkrytego faktu, a nie powtórzenie.
Na końcu dopiero uzupełniona, niepodważalnymi i udokumentowanymi już danymi, ustalonymi z dużym nakładem sił i czasu, już wcześniej, przez autorów książek.
I tak się dzieje. Może ten proces nie jest na razie zbyt szybki, ale i materia jest trudna, bo tyczy czasów niejednokrotnie bardzo już odległych, a i Forumowicze to ludzie, choć nie przypadkowi, to jednak mający różne możliwości włączenia się w te poszukiwania, choćby ze względu na ich zróżnicowany wiek, czy miejsce zamieszkania.
Wielu nie miało możliwości zobaczyć Niemena na "żywo".
Ale przecież i oni mają szansę uczestniczenia w tym przedsięwzięciu, choćby poprzez przeglądnięcie prasy archiwalnej, popytania znajomych, etc.
Ciągle na to liczę. Jeden człowiek nie jest w stanie się z tym uporać.
Nikt nie wie wszystkiego. Trzeba współdziałania. To jedyna szansa na wymierne efekty.

Ostatnio zmieniony pt maja 18, 2007 12:30 przez ratajczak bogdan, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pn maja 07, 2007 16:12 
Awatar użytkownika

Na ostatnim koncercie we Wrocławiu w Kościele św MM też byłem. O koncercie tam CN wie wszystko Alina Dopart , a dokładniej Ryszard z byłej prywatnej TV Wrocław. :)

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 241 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 17  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.