[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest pn gru 10, 2018 15:05

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna

Który z festiwalowych występów Cz.Niemena w Opolu cenisz najbardziej ?
Opole '64 (m.in.Czy mnie jeszcze..Pamiętam ten dzień) 0%  0%  [ 0 ]
Opole '65 (Wspomnienie, Baw się w ciuciubabkę) 0%  0%  [ 0 ]
Opole '67 (Dziwny jest ten świat ..Sen o Warszawie) 44%  44%  [ 7 ]
Opole '71 (Bema pamięci, Nie jesteś moja) 13%  13%  [ 2 ]
Opole '72 (Piosenka dla zmarłej) 19%  19%  [ 3 ]
Opole '74 (Kamyk) 6%  6%  [ 1 ]
Opole '75 (Co się stało Matko z moim snem..? Śpiew Ocalenia)) 6%  6%  [ 1 ]
Opole '79 (Dziwny..Pieśń Wojów) 6%  6%  [ 1 ]
Opole '89 (Dziwny..Hymn o Miłości) 6%  6%  [ 1 ]
Liczba głosów : 16
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: czw cze 14, 2007 22:23 
Awatar użytkownika

Od dawna jest strona poświęcona festiwalom w Opolu, a tam tekst o Opolu'67 zaczyna się tak :

"Na piątym festiwalu wystąpiło 80 solistów, odśpiewano ponad 100 piosenek. Największe wrażenie wywarł Młynarski i jego piosenki: W co się bawić oraz Jesteśmy na wczasach."

Bardzo cenię Wojciecha Młynarskiego, a z Jego repertuaru już szczególnie przypadły mi do gustu wspomniane piosenki (lubię je bardziej niż późniejsze śpiewane felietony), lecz mam podstawy przypuszczać, że to nie było do końca tak, jak napisano...

Który festiwalowy występ Niemena w Opolu zrobił na Was największe wrażenie ?

I jeszcze wiadomość, którą przyjąłem z satysfakcją - swoje gwiazdy w opolskiej Alei Gwiazd mają od dziś : działający od kilkunastu lat zespół Myslovitz, Małgorzata Ostrowska (przez długi czas ulubiona polska wokalistka Cz.Niemena) oraz przedwcześnie zmarły (22 XII 2001r.) Grzegorz Ciechowski...

P.S. Nie wszystkie festiwalowe występy zamieściłem w ankiecie. Dla orientacji podałem w nawiasach tytuły wykonywanych w Opolu utworów.

Ostatnio zmieniony pt cze 15, 2007 10:07 przez Markovitz, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pt cze 15, 2007 10:04 
Awatar użytkownika

Markovitz pisze:
Który festiwalowy występ Niemena w Opolu zrobił na Was największe wrażenie ?

Niestety większość tych występów znam tylko z taśm, więc trudno mówić o jakimś bezpośrednim wrażeniu. Najlepiej pamiętam dwa ostatnie wymienione w ankiecie opolskie występy i oba uważam za bardzo ważne i udane. W 79r. zachwyciła mnie nowa wersja Dziwnego świata i wspaniale brzmiąca, monumentalna "Pieśń wojów", a w 89r. byłam pod wielkim wrażeniem wykonanego a'capella "Hymnu o miłości", nie spodziewałam się usłyszeć czegoś takiego w Opolu.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Opole '89
PostZamieszczono: pt cze 15, 2007 10:23 
Awatar użytkownika

Ewa pisze:
w 89r. byłam pod wielkim wrażeniem wykonanego a'capella "Hymnu o miłości", nie spodziewałam się usłyszeć czegoś takiego w Opolu.

Przyznam, że oddając głos w ankiecie wahałem się między tym koncertem a występami z lat 70-tych... :)

Może na moim wyborze zaważył fakt, że w 1989r. słyszalne były problemy ze sprzętem. Słychać to w nieco zubożonej aranżacyjnie wersji utworu "Dziwny jest ten świat", choć z drugiej strony to też ma dobre strony - lepiej dochodzi wokal :D No i potężny plus za wykonanie "Hymnu o miłości".
Ten występ zapowiadali : Andrzej Jaroszewski i Katarzyna Dowbor, a inny koncert festiwalowy zapowiadała w Opolu'89 Małgorzata Niemen.

Po tym koncercie, na którym publiczność opolska na stojąco odśpiewała Czesławowi "Sto lat" więcej już na KFPP nie wystąpił. Przypuszczam, że obraził się za manipulację na późniejszej edycji festiwalu z głosowaniem na przebój wszech czasów (kiedy okazało się, że "Dziwny j..t. świat" zwyciężył w głosowaniu czytelników, zarządzono dogrywkę audiotele...).

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pt cze 15, 2007 12:40 
Awatar użytkownika

W ankiecie zauważyłem tytuły utworów, które "metodologicznie" troszeczkę odbiegają od ram czasowych w jakich powstały i były wykonywane. Chodzi o dwa umieszczone tytuły: Baw się w ciuciubabkę i Śpiew ocalenia.
Na płycie Sen o Warszawie, Niemen jeden z nich zatytułował Zabawa w ciuciubabkę. To okres niebieskoczarny, połowa lat 60-tych. Niby ten sam utwór, a na płycie Czy mnie jeszcze pamiętasz - akwarelowa - już nosi tytuł Baw się w ciuciubabkę. Wydaje mi się zatem, że do 1965 roku bardziej pasuje tytuł Zabawa w ciuciubabkę niż wymieniony w ankiecie.
Podobnie ma się sprawa ze Śpiewem ocalenia. Na festiwalu opolskim w 1975 roku, ten utwór nosił tytuł Pieśń ocalenia, był trochę inaczej zaaranżowany i wykonany niż znany Śpiew ocalenia z Kayah.
Podobnie sprawa ma się jeszcze z kilkoma utworami spoza listy i myślę, że warto o tym pamiętać. Chociaż, komu to potrzebne???

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pt cze 15, 2007 12:47 
Awatar użytkownika

Ewa pisze:
...a w 89r. byłam pod wielkim wrażeniem wykonanego a'capella "Hymnu o miłości", nie spodziewałam się usłyszeć czegoś takiego w Opolu.

Hymn śpiewał a'cappella już na Old Rock Meeting w 1986 roku - pamiętasz??

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pt cze 15, 2007 13:39 
Awatar użytkownika

Ed pisze:
Hymn śpiewał a'cappella już na Old Rock Meeting w 1986 roku - pamiętasz??

Nie, tego zupełnie nie pamiętam. Albo moja pamięć szwankuje, albo nie śpiewał tego na koncercie, na którym byłam. Wydaje mi się, że to drugie, ale skoro Ty pamiętasz, że śpiewał... :wink:

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pt cze 15, 2007 14:03 
Awatar użytkownika

Ewa pisze:
Nie, tego zupełnie nie pamiętam. Albo moja pamięć szwankuje, albo nie śpiewał tego na koncercie, na którym byłam. Wydaje mi się, że to drugie, ale skoro Ty pamiętasz, że śpiewał... :wink:

... mam nawet zdjęcie wyniesionych wysoko rąk w momencie "...i choćbym góry przenosił..." i doskonale te góry pamiętam... :P

Możliwe, że na Twoim koncercie mógł tego nie śpiewać. Pamiętam reakcję znużonej publiczności tym utworem. Wyraźnie oczekiwała czegoś szybszego i znanego.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt cze 15, 2007 15:18 
Awatar użytkownika

Ed pisze:
W ankiecie zauważyłem tytuły utworów, które "metodologicznie" troszeczkę odbiegają od ram czasowych w jakich powstały i były wykonywane. (...)
Wydaje mi się zatem, że do 1965 roku bardziej pasuje tytuł Zabawa w ciuciubabkę niż wymieniony w ankiecie.

Może i pasuje, ale Piotr Skrzynecki zapowiadał tę piosenkę Niemena w 1965r. jako "Baw się w ciciubabkę".
A Piwnica pod Baranami i jej słynny konferansjer rządzili w Opolu'65 8)
Natomiast w książce Tadeusza Sklińskiego ten utwór wykonany w tym samym roku podczas Giełdy Piosenki ma jeszcze inny tytuł - "Ciuciubabka".

Ed pisze:
Podobnie ma się sprawa ze Śpiewem ocalenia. Na festiwalu opolskim w 1975 roku, ten utwór nosił tytuł Pieśń ocalenia, był trochę inaczej zaaranżowany i wykonany niż znany Śpiew ocalenia z Kayah.

Pisaliśmy już kiedyś o tym, więc liczyłem, że tą wersją tytułu skłonię Cię do wypowiedzi :D

Ed pisze:
... mam nawet zdjęcie wyniesionych wysoko rąk w momencie "...i choćbym góry przenosił..." i doskonale te góry pamiętam... Możliwe, że na Twoim koncercie mógł tego nie śpiewać. Pamiętam reakcję znużonej publiczności tym utworem. Wyraźnie oczekiwała czegoś szybszego i znanego.

Ale byłeś wtedy w Operze Leśnej, czy później oglądałeś bądź słuchałeś relacji z imprezy ?

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt cze 15, 2007 17:54 
Awatar użytkownika

Markovitz pisze:
Ale byłeś wtedy w Operze Leśnej, czy później oglądałeś bądź słuchałeś relacji z imprezy ?

Byłem wtedy w Operze. Nie czekałem na specjalnie podstawiany jakiś pojazd na szynach i ok 3 rano pomaszerowałem na sopocki kamping Kamienny potok czy jakoś tak... ;)
A w witrynie sklepowej pewnego sklepu na Monte Cassino widziałem wystawione zdjęcie Niemena, duże, ok 40x60, na które do chwili obecnej trafić nie mogę. Pewnie wyrzucili je po imprezie.
Na taśmach koncertowych z dwóch dni Old Rock Meeting nie ma niestety tego utworu. Ktoś zapewne doszedł do wniosku że "szkoda taśmy"... ;)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt cze 15, 2007 18:53 
Awatar użytkownika

Ja byłem w Operze Leśnej rok później - na srebrnym weselu N-Czarnych. Z relacji telewizyjnej można było wnosić, że zagrał Stoję w oknie, Wspomnienie i Jednego serca. A był wtedy wstęp, który stał się potem częścią "Księgi Kolumba" i "Nic nowego"(późniejsza Dolaniedola) i jeszcze kilka utworów. Nie pamiętam tylko, czy była w koncercie Ciuciubabka, ale pamiętam wykonanie z próby :D

Ed pisze:
Na taśmach koncertowych z dwóch dni Old Rock Meeting nie ma niestety tego utworu. Ktoś zapewne doszedł do wniosku że "szkoda taśmy"... ;)

Jest na tych taśmach zapewne fajna wersja Zezowatej biedy. Żal, że nikt nie wpadł na pomysł, aby umieścić to nagranie w CD-boxie Old Rock Meeting.
Lepiej ponarzekać, że ludzie nie znają utworów z ostatnich płyt...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt cze 15, 2007 19:13 
Awatar użytkownika

Markovitz pisze:
Lepiej ponarzekać, że ludzie nie znają utworów z ostatnich płyt...

Ja bym stwierdził, że to dobrze iż nie znają. Gdyby poznali, runęłaby legenda Niemena lat 60tych i 70 tych... ;) więc chyba nie ma co narzekać... :P

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Dwie ostatnie
PostZamieszczono: pt cze 15, 2007 19:25 
Awatar użytkownika

Ed pisze:
Ja bym stwierdził, że to dobrze iż nie znają. Gdyby poznali, runęłaby legenda Niemena lat 60tych i 70 tych... ;) więc chyba nie ma co narzekać...

Płyta Terra deflorata jest doprawdy znakomita i będzie miała jeszcze swój powrót, kiedy Panie odkryją, że jednak nie ma jej w dwuczęściowym boxie :wink:
A Spodchmurykapelusza mogła być równie interesująca, gdyby :N: nie porzucił pierwotnej koncepcji tego albumu, który miał zawierać kilka nowych utworów w wersjach studyjnych, dwie piosenki z tekstami Osieckiej i kilka starszych rzeczy nagranych na żywo.
Na koncertach te utwory wypadały znakomicie !
Z upływem czasu przekonałem się także do wydanej w końcu 2001r. wersji . Co ciekawe - najbardziej odpowiada mi brzmienie .. z oficjalnie wydanej kasety. Nie jest takie ostre...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt cze 15, 2007 20:05 
Awatar użytkownika

Markovitz pisze:
Co ciekawe - najbardziej odpowiada mi brzmienie .. z oficjalnie wydanej kasety. Nie jest takie ostre...

o właśnie - brzmienie budują m.in. zastosowane proporcje głośności poszczególnych śladów i ich mix. W Spodchmury wszystko jest na pierwszym planie łącznie z pałkowym breakiem. :)

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Opole
PostZamieszczono: pn cze 18, 2007 20:45 
Awatar użytkownika

--------------------------------------------------------------------------------

Witajcie! Ogłądam jednym okiem telewizyjną transmisję z Festiwalu w Opolu i w tej chwili uświadomiłam sobie, że w tych dniach minie dokładnie 40 lat od chwili, gdy Niemen zaśpiewał w opolskim amfiteatrze "Dziwny jest ten świat". Pamięć ludzka jest zawodna, czytałam gdzieś na forum, że śpiewał tę piosenkę ubrany w chłopską koszulę (może to nie było na forum, tu są sami specjaliści wysokowykwalifikowani), prostuję, w koszuli śpiewał parę miesięcy później, w Sopocie. W Opolu wystąpił w garniturze. Czuję się w tej chwili jak inżynier Karwowski (Czterdzieści lat minęło, jak jeden dzień). Pozdrowienia dla wszystkich Ala.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Opole 2
PostZamieszczono: pn cze 18, 2007 20:48 
Awatar użytkownika

--------------------------------------------------------------------------------

Jeszcze krótkie dopowiedzenie do poprzedniego postu. Oczywiście oglądałam wtedy transmisję z Opola, parę miesięcy wcześniej byłam po raz pierwszy na Koncercie Niemena w mym mieście, nie śpiewał wóczas tej piosenki.Jak zareagowałam? Siedziałam dosłownie wbita w fotel, nie mogłam muszyć ręką ani nogą, Przede mną leżała broszura z teksami piosenek premierowych (nie był tam tego tekstu), wcześniej odnotowywałam, kto śpiewał kolejną piosenkę. To, co usłyszałam tego czerwcowego wieczoru czterdzieści lat temu odmieniło mnie, odmieniło spojrzenie na wiele spraw. Komu wtedy marzył się internet i forum takie, jak to? " A czas jak rzeka, jak rzeka płynie, unosząc w przeszłość tamte dni". Smutna Ala

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.