[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest pn gru 10, 2018 9:43

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Który z festiwalowych występów Cz.Niemena w Opolu cenisz najbardziej ?
Opole '64 (m.in.Czy mnie jeszcze..Pamiętam ten dzień) 0%  0%  [ 0 ]
Opole '65 (Wspomnienie, Baw się w ciuciubabkę) 0%  0%  [ 0 ]
Opole '67 (Dziwny jest ten świat ..Sen o Warszawie) 44%  44%  [ 7 ]
Opole '71 (Bema pamięci, Nie jesteś moja) 13%  13%  [ 2 ]
Opole '72 (Piosenka dla zmarłej) 19%  19%  [ 3 ]
Opole '74 (Kamyk) 6%  6%  [ 1 ]
Opole '75 (Co się stało Matko z moim snem..? Śpiew Ocalenia)) 6%  6%  [ 1 ]
Opole '79 (Dziwny..Pieśń Wojów) 6%  6%  [ 1 ]
Opole '89 (Dziwny..Hymn o Miłości) 6%  6%  [ 1 ]
Liczba głosów : 16
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostZamieszczono: pn cze 18, 2007 21:18 
Awatar użytkownika

Na pytanie zadane przez Marka może być, wydaje mi się, jedna odpowiedź: Oploe 67( „Dziwny..”) . Od tego utworu zaczęła się kariera Niemena; tym utworem przełamał wszelkie kanony wokalistyki rockowej, obowiązujące na polskiej scenie; tym utworem wrył się na wieki w pamięć wielu , do dzisiaj wiernym, fanom. Myślę, że nie istnieje fan Niemena , który "załapał" się na Niego wcześniej, jeszcze przed" Dziwnym...” ( jak odmieniać przez przypadki pełne brzmienie tego tytułu? ) Późniejsze festiwale z Jego udziałem były zawsze wielkim wydarzeniem artystycznym, jednak Ople 67 było krokiem milowym na polskiej scenie rockowej i dlatego ten festiwal uważam za najważniejszy i najbardziej go cenię

(moje)

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pn cze 18, 2007 21:37 
Awatar użytkownika

Tadeusz pisze:
Na pytanie zadane przez Marka może być, wydaje mi się, jedna odpowiedź: Opole 67( „Dziwny..”) . Od tego utworu zaczęła się kariera Niemena; tym utworem przełamał wszelkie kanony wokalistyki rockowej, obowiązujące na polskiej scenie; tym utworem wrył się na wieki w pamięć wielu , do dzisiaj wiernym, fanom.

Choć nie widziałam tego występu na żywo i nie mogłam napisać o bezpośrednich wrażeniach, to również doceniam jego wagę i uważam go za przełom w polskiej muzyce.
Dlatego właśnie zaznaczyłam go w ankiecie. :)

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: fan Niemena
PostZamieszczono: pn cze 18, 2007 22:58 
Awatar użytkownika

Tadeusz pisze: Myślę, że nie istnieje fan Niemena , który "załapał" się na Niego wcześniej, jeszcze przed" Dziwnym...” - mylisz się. Ja jesten tym wyjątkiem. Niemen zafascynował mnie już od 1963r., to jest od chwili, gdy po raz pierwszy usłyszałam jego piosenkę w radiu (była to audycja Muzyka i Aktualności). Miałam wówczas kilkanaście lat, ale to pierwsze wrażenie zapamiętałam i od tego czasu zaczęłam poszukiwać wszelkich materiałów, pomagających mi dowiedzie się czegoś więcej o osobie, obdarzonej tak niezwykłym głosem. Zaczęłam zbierać płyty Niemena, najpierw były to single i czwórki, przesłuchiwane setki razy, ku utrapieniu rodziców i sąsiadów, potem płyty długogrające. Muzyka Niemena początku lat 60-tych XX wieku, a to, co tworzył w latach 70-tych i później to dwa różne światy, ale wędrowałam wytrwale za Nim, otwierały się dla mnie nowe horyzonty, odkryłam dla siebie piękno poezji Norwida (ileż jego wierszy umiałam wówczas! Niemen rozwijał się, wokalnie i instrumentalnie, rozwijałam się i ja. Tamte lata, do 1967 r. to było zachłyśnięcie się Niemenem. Musiałam o tym teraz napisać, przepraszam za może zbyt ostry ton. Pozdrawiam Cię - Ala

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: wt cze 19, 2007 6:19 
Awatar użytkownika

"Mój" Niemen też zaczął się wcześniej, jeszcze przed "Dziwnym światem".
Nawet powiem więcej, "Dziwny świat" jakkolwiek był dla mnie wielkim wydarzeniem, to nie aż takim jak wynikałoby z wypowiedzi innych fanów.
Ja też pamiętam Niemena z początku lat 60 - tych, ale był to Niemen "z drugiej ręki". Moje starsze koleżanki z podwórka, a i starsi koledzy również masowo śpiewali, nucili Jego piosenki. Ja nie miałem wówczas zielonego pojęcia, że to piosenki Niemena, ale gdy starsi koledzy pokazali mi swoje zbiory płytowe (czwórki), to i do mnie już wszystko dotarło. Radio też (wprawdzie tylko jeden program) emitowało wystarczająco wiele, aby ta forma kultury mogła się szerzyć. Malaguenię pamiętam przede wszystkim ze śpiewów moich starszych koleżanek, koledzy (jak to mężczyźni) zawsze nadto ambitni, próbowali naśladować popisy wokalne wówczas jeszcze Czesława (Juliusza) Wydrzyckiego. A było co... ja jeszcze dziś umiem (trochę za duże to słowo) trąbić samymi ustami. A jakie modne było w tamtych czasach parodiowanie gitary hawajskiej. Wszystko to jednak pamiętam jedynie jako wtórne wykonania moich starszych koleżanek i kolegów.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: wt cze 19, 2007 7:39 
Awatar użytkownika

Alicja napisała:
Musiałam o tym teraz napisać, przepraszam za może zbyt ostry ton. Pozdrawiam Cię - Ala

No i bardzo dobrze, że w zdecydowany sposób. :wink: Prawdziwy fan Niemena nie może sobie pozwolić na wmawianie mu czegokolwiek, co nie jest zgodne z jego historią fana. :lol:

Ja dopiero po „Dziwnym…” sięgnąłem do Niemena wcześniejszego, ale nie byłem specjalnie zachwycony (na tyle aby zostac jego fanem) tym co usłyszałem, co nie oznacza, że nie spodobały mi się tamte piosenki. To właśnie "Dziwny.." spowodował, że poszedłem z Nim dalej, aż do końca. Szedłem wytrwale, choć czasami trudno było mi nadążyć. Warto jednak było ponieść ten trud. "Spodchmurykapelusza"- tutaj wielu fanów zawiodło Go, twierdząc, że jest to próba umizgiwania się do mniej wybrednych odbiorców. Ja zdecydowanie temu protestuję ( jest na forum wątek na ten temat, niezbyt sympatyczny – to dla Twojej informacji Alu droga!)
Odwaga wystąpienia z „ czymś takim” i absolutne nowatorstwo, nie mogły nie zwrócić uwagi szerszej publiczności, niezależnie od tego jakie miała na ten temat zdanie. Część z tej publiczności, do której ja należę, stała się fanami.

(moje)

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: wt cze 19, 2007 19:07 
Awatar użytkownika

Myślę, że fanów ,którzy słuchali i lubili Niemena zanim jeszcze zaśpiewał
„Dziwny jest ten świat” jest dużo więcej. Sama się do nich zaliczam.
Moje pierwsze płytki pochodzą z 1964 roku. Już wtedy urzekł mnie jego
głos i piosenki takie jak:” Czy mnie jeszcze pamiętasz”, ”Wiem, że nie wrócisz”,
„Czas jak rzeka”, ”Ptaki śpiewają kocham”.
Przed „Dziwnym światem” był jeszcze „Sen o Warszawie” .Ta czwórka
była grana przeze mnie najczęściej.
Przesłanie Dziwnego świata dotarło do mnie dużo później.
W tym czasie gdy piosenka ta powstała, byłam w podstawówce
i nie miałam jeszcze pojęcia , że świat jest dziwny.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Opole'67
PostZamieszczono: wt cze 19, 2007 20:21 
Awatar użytkownika

Myślę, że zestaw na Opole'67 był bardzo dobry, ale znane nam problemy z realizatorem dźwięku i nadmiar emocji po stronie Wykonawcy sprawiły, że do dziś materiał ten w Telewizji Polskiej jest zastrzeżony...

Dasza pisze:
W tym czasie gdy piosenka ta powstała, byłam w podstawówce i nie miałam jeszcze pojęcia , że świat jest dziwny.

Także do mnie Dziwny dotarł, gdy byłem w podstawówce, ale wcześniej znałem już Sen o Warszawie i Wspomnienie . Wrażenie było tak silne, że śpiewając Deszcze niespokojne wplatałem cytat z Dziwnego :)

Najbardziej żal, że telewizja nie zarejestrowała koncertu formacji Niemen Enigmatic z Opola'71 , a w rok później skasowano koncert Grupy Niemen :x

Może dlatego, by wypełnić tak dotkliwą lukę film J.Rzeszewskiego ma nadaną kategorię "koncert" ?

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Fani Niemena
PostZamieszczono: wt cze 19, 2007 22:02 
Awatar użytkownika

Cieszę się, że nie jestem odosobniona. Dzięki, Daszo za wspomnienia. A "Stoję w oknie", "Jeszcze sen", "Jak można wierzyć tylko słowom" pamiętasz? Niemen nagrywał je dwukrotnie - dla radia i na płyty, wersje różniły się. Pamiętam, jak Roman Waschko zachwycał się radiowymi wersjami piosenek, zwłaszcza nagrywanymi na magnetofonie wielośladowym chórkami w wykonaniu Niemena. Na płycie chórki to "Błękitne pończochy"/ Chciałabym doczekać czasów, gdy te radiowe nagrania ukażą się na płytach. A może już się ukazały, a ja nic o tym nie wiem? Pozdrawiam wszystkich Ala.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: czw cze 21, 2007 13:33 
Awatar użytkownika

Oczywiście, że pamietam, ale tylko te płytowe.
Niestety radiowych nagrań nie pamiętam.

Ostatnio zmieniony czw cze 21, 2007 23:15 przez Dasza, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: lata 60-te
PostZamieszczono: czw cze 21, 2007 23:07 
Awatar użytkownika

Witaj, Daszo! Ja też byłam wówczas w podstawówce, ale lekcje odrabiałam słuchając "Popołudnia z młodością" - audycji w Pogramie 1 Polskiego Radia, a tam w prezentowano tylko te radiowe wersje. W "Popołudniu ..." było "Studio Rytm" a w nim Lista Przebojów (w podziale na piosenki polskie i zagraniczne). Gdy na liście pojawił się "Domek bez adresu", wysłałam kartkę z głosem na tę piosenkę. Jakże byłam zdziwiona, gdy dowiedziałam się, że wylosowałam płytę! Czekałam na nią bardzo długo, do dziś mam tę nagrodę - czwórkę Wojciecha Gąssowskiego z autografem Witolda Pogranicznego Po ogłoszeniu wyników na antenie, zostałam jednodniową bohaterką, nazajutrz cała szkoła przychodziła do mnie z gratulacjami i dopytywała o szczególy. Ale to już było w drugiej połowie lat 60-tych. Pozdrawiam Ciebie i wszystkich Ala

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr cze 12, 2013 16:39 
Awatar użytkownika

Przy okazji złotego jubileuszu festiwalu opolskiego nasze wspomnienia i wyobrażenia o występach Niemena możemy już oprzeć na kilku nagraniach wydanych oficjalnie na płytach Polskiego Radia, a także tych przypomnianych przez tematyczne stacje TVP. W związku z tym nasze opinie mogły się zmienić, więc prosiłbym Moderatorów o "reaktywowanie" ankiety :)

Podczas niedzielnej jubileuszowej gali 50. KFPP w Opolu wystąpią m.in: Grażyna Łobaszewska, Maryla Rodowicz, Skaldowie, Tadeusz Woźniak i Natalia Niemen.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw cze 13, 2013 13:32 
Awatar użytkownika

http://www.24opole.pl/12002,Natalia_Nie ... omosc.html

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw cze 13, 2013 15:19 
Awatar użytkownika

Dzięki Jured za ten link. Natalia pokazała, że jest Córką naszego Idola !!!. Słyszałem wiele wykonań "Dziwnego..", ale to wykonanie kasuje wszystkie dotychczasowe.
Nie będę się rozpisywał. Natalio, wielki szacun!!! A to tylko próba?.
Na próbie pokazała więcej niż wielkie gwiazdy na koncertach galowych !!! Jak będzie na koncercie, wiadomo - oszałamiająco!!!
Natalio, "Dziwny.." .-super, "Himalaje" zrozumienia tekstu, muzyki i oddania tego wokalnie. Szkoda, że Twój tato i nasz Czesław tego nie usłyszy...
Jak głosowałem, jak zagłosuję? - wiadomo !!!
DZIWNY...

Wywiad z Natalią: nazwisko "Niemen" ciąży, szczególnie w kraju gdzie jest dużo nienawiści...
Ma rację, jest tej nienawiści sporo - na drodze, na przejściu dla pieszych, i... i nawet w kolejce do publicznej toalety....

PS. Głosowanie niemożliwe, opcja nieaktywna !

(moje)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt cze 14, 2013 14:34 
Awatar użytkownika

Z okazji 50 festiwalu ukazała się 3-płytowa składanka 50 największych przebojów na 50-lecie festiwalu.
Na CD 1 Niemen i "Dziwny jest ten świat". Całą tracklistę można zobaczyć tutaj:
http://www.eska.pl/news/opole_2013_-_50 ... ideo/84525

A tu można obejrzeć 50 zdjęć na 50-lecie festiwalu (Niemen jest na 2 fotkach):
http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article ... otostory20

Tadeusz pisze:
Głosowanie niemożliwe, opcja nieaktywna !

Zaznaczyłam opcję zmiany głosu, ale niestety nie działa. Szansę więc mają jedynie ci, którzy dotąd nie głosowali...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn cze 17, 2013 6:58 
Awatar użytkownika

Natalia Niemen. Niestety, na koncercie poszło coś nie tak. Do połowy było znośnie, później wokalistka pogubiła się trochę, a na koniec zepsuła klimat całkowicie, wstawiając acapella obcy temu utworowi i w dodatku pretensjonalny teks, który w moim odczuciu zawierał nieudolną aluzję odnoszącą się do wszystkich, którzy nie są w jednym szeregu ze spadkobierczyniami.
Trzeba zdać sobie sprawę, że tekst "Dziwnego..." całkowicie wyczerpuje temat i dodawanie do niego obcych wstawek jest zupełnie zbędne, a nawet szkodliwe dla tego utworu.
Szkoda że tak wyszło...

(moje)

Ostatnio zmieniony wt cze 18, 2013 12:06 przez Tadeusz, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.