[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest czw gru 13, 2018 10:42

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Który z festiwalowych występów Cz.Niemena w Opolu cenisz najbardziej ?
Opole '64 (m.in.Czy mnie jeszcze..Pamiętam ten dzień) 0%  0%  [ 0 ]
Opole '65 (Wspomnienie, Baw się w ciuciubabkę) 0%  0%  [ 0 ]
Opole '67 (Dziwny jest ten świat ..Sen o Warszawie) 44%  44%  [ 7 ]
Opole '71 (Bema pamięci, Nie jesteś moja) 13%  13%  [ 2 ]
Opole '72 (Piosenka dla zmarłej) 19%  19%  [ 3 ]
Opole '74 (Kamyk) 6%  6%  [ 1 ]
Opole '75 (Co się stało Matko z moim snem..? Śpiew Ocalenia)) 6%  6%  [ 1 ]
Opole '79 (Dziwny..Pieśń Wojów) 6%  6%  [ 1 ]
Opole '89 (Dziwny..Hymn o Miłości) 6%  6%  [ 1 ]
Liczba głosów : 16
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: czw cze 20, 2013 20:05 
Awatar użytkownika

Klasę się ma albo nie ! Naprawdę szkoda... bo " Dziwny jest ten świat " w Opolu został fajnie wykonany.

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn cze 24, 2013 19:52 
Awatar użytkownika

Zbyszek Nowak pisze:
zakończenie dedykuje natrętnym fanom.

Co to znaczy "natrętny fan" ? Chyba pomyliłeś adres kolego. Na tym forum takich ludzi nie ma. Na dokładkę jest to jedyna i największa kopalnia wiedzy o Czesławie Niemenie w kraju. Na pewno wdowa nie ma takiej wiedzy o Niemenie - artyście, jaka jest tu zawarta. Tylko ludzie złej woli mogą mogą tego nie dostrzegać. Po wypowiedziach Natalii po koncercie sądzę, że wpisuje się ona w powyższy kontekst ludzi złej woli. Aż dziwne bo jest ona związana ze środowiskiem katolickim gdzie mówi się dużo o miłości i braterstwie, i wychodzi znowu na to, że to tylko puste słowa.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn cze 24, 2013 20:22 
Awatar użytkownika

Zbyszek Nowak napisał:
Cytuj:
Ciszę się, że dedykowała swoje przesłanie tzw. „złym fanom Czesława”.

A Ty Zbyszku Nowaku jakim jesteś fanem - dobrym, czy złym ?
PS. Nie przejmuj się moim sarkazmem. To Forum jest dla wszystkich, którzy znają się na muzyce i mają coś do powiedzenia, więc jeżeli uważasz, że spełniasz te kryteria, to również jest ono dla Ciebie.

(moje)

Ostatnio zmieniony pn cze 24, 2013 20:39 przez Tadeusz, łącznie zmieniany 2 razy

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn cze 24, 2013 20:28 
Awatar użytkownika

Byłem na festiwalu i wykonanie p. N. Niemen było bardzo dobre, ale wcale nie uważam je za rewelację tegorocznego Opola - niestety dzisiejsze portale muszą czymś żyć :) Dodatkowo zakończenie dla mnie było żenyjące i popsuło nie tylko piosenkę, ale również sympatyczną wcześniejszą wypowiedź p. Małgorzty Niemen. Oczywiście p. N. Niemen ma prawo do wyrażania swoich odczuć, ale czy akurat w ten sposób ?! Myślę, że troszkę nie bardzo rozumie fanów CN, a nawet więcej... nie stara się ich zrozumieć, a szkoda ! Mnie osobiście p.NN nie uraziła, bo dla mnie takie manifestacje są infantylne - podobnie jak wpis p. Zbyszka Nowaka.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt cze 25, 2013 20:57 
Awatar użytkownika

Wywiad z Natalią Niemen znajdziemy również w najnowszym 22 nr tygodnika "Do Rzeczy".

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt cze 28, 2013 18:50 
Awatar użytkownika

Zbyszek Nowak napisał:
Cytuj:
Kogo według Ciebie można zaliczyć do grona „znających się na muzyce” . Jakie stosujesz kryteria? Wtedy Tobie odpowiem czy jestem dobrym czy złym fanem.

Przestudiuj wypowiedzi niejakiej Margooniki, która jest ponoć śpiewaczką w Operze Wrocławskiej i twierdzi, że ta Opera przez lata zatrudniała muzyka, który jej zdaniem nie zasługiwał na zatrudnienie w operze. Więc jak widzisz, te kryteria bywają różne - kierownictwo Opery ma inne, a ta pani - Margoonika- ma inne. Ale z jej tonu wypowiedzi wynika, że to ona ma rację, więc ją zapytaj o kryteria, a wówczas nie będziesz miał żadnych wątpliwości i odpowiesz nam jakim jesteś fanem.
Mnie w tą jałową dyskusję nie wciągniesz. Swoją poprzednią wypowiedzią chciałem Ci jedynie dać do zrozumienia, że wyskoczyłeś jak "Filip z konopi".
Kogo pytać o kryteria już wiesz, więc temat jest zamknięty, bo ja tu nie mam zamiaru pisać wypracowań szkolnych na zadany przez Ciebie temat o kryteriach.

I, żebyś już nie miał ochoty na dalszą dyskusję, powiem Ci jedną rzecz: Twoja klasyfikacja fanów Niemena na złych i dobrych jest tyle samo warta co klasyfikacja Niemców przez dawne władze PRL - "dobrzy Niemcy są z NRD, a źli z RFN"

Otwórz poniższy link, a tam znajdziesz wypowiedzi owej śpiewaczki operowej.
viewtopic.php?f=3&t=1070&start=60

Zbyszek Nowak napisał:
Cytuj:
Do Puszka
Jakie Ty kolego rościsz sobie prawo do...

Zbyszku Nowaku, cła ta Twoja pisanina przypomina strzyżenie prosiaka - kwiku dużo, a sierści mało

(moje)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt cze 28, 2013 22:06 
Awatar użytkownika

Pozwólcie, że jednak powrócę do zasadniczego tematu tego wątku, którym są Festiwale opolskie, ze szczególnym uwzględnieniem występów Czesława Niemena. Jako że zabrałem głos przed jubileuszowym, pięćdziesiątym festiwalem, to i wypada abym się odniósł do tego, co się tam zdarzyło - chodzi oczywiście o wspólny występ pani Natalii Niemen-Otremba ze swoim Tatą...

Rozumiem, że wybierając na potrzeby inscenizacji nagranie Niemena i Akwarel z Sopotu'67 kierowano się głównie podobieństwem do wersji, która wcześniej poruszyła publiczność Opola'67. Lepiej z głosem wokalistki współbrzmiałaby wersja z Opola'72 (opublikowana z błędnym opisem przez Polskie Radio i tygodnik "Gala" w boxie wydanym z okazji 45-lecia festiwalu). Szkopuł polega na tym, że z występów Niemena na festiwalu opolskim w 1972r. (zarówno "Dziwny jest ten świat" z orkiestrą, jak i "Strange is this World" z grupą ) zapisy telewizyjne się nie zachowały...

Filmik z próby Natalii Niemen sygnalizował wielkie emocje towarzyszące wykonaniu, ale chyba nikt z nas się nie spodziewał, że artyzm wykonania zostanie poddany ryzykownej próbie w dodanej naprędce codzie, w której pani Natalia postanowiła się rozprawić z bliżej niesprecyzowanym gronem "piewców nienawiści".

Wykrzyczane na modłę soulową zdanie o "bezprawnie pyszniących się prawością" nie ma wprawdzie sensu, albowiem "pysznienie się prawością" nie jest zakazane, więc nie może być bezprawne, a jednak wyrwana z letargu publiczność w amfiteatrze zamarła z wrażenia. Ludzie dobrej woli chyba zwietrzyli w tym zaimprowizowanym przesłaniu aluzję do politycznych sporów, a że upatrywano adresatów apelu w obu wiodących opcjach, to i na koniec niemal wszyscy zgodnie wstali i owacjom nie było końca.

Popularna prezenterka Maria Szabłowska oszołomiona tą reakcją zapewniała widownię, że to sukces na miarę legendarnego występu Czesława... Hmm, co by o tym nie myśleć - utwór, który przed laty przyniósł sławę autorowi, kompozytorowi i wykonawcy w jednej osobie, po wielu latach dobrze przysłużył się także jego córce. "Dziwny jest ten świat" nadal porusza ludzi, w czym - także - zasługa wykonawczyni.

Natomiast nie odniosę się z aprobatą do wywiadów, w których suchej nitki nie zostawia się na znawcach i miłośnikach twórczości Czesława Niemena. Jednak i tu można dopatrzeć się pewnego postępu, bo następczyni Artysty mówi o ludziach bezinteresownych i wytrwałych, a nie o żądnych zysku przedsiębiorczych panach...

Ciekawie wypadły odpowiedzi poświęcone planom wykonywania utworów z dwóch ostatnich autorskich albumów Niemena, bo i dla p. Natalii oczywiste jest, że ten materiał znają tylko zagorzali miłośnicy twórczości jej Ojca. W tej sytuacji niezbyt rozsądne jest zniechęcanie tej grupy potencjalnych widzów koncertów i nabywców płyt negatywnymi opiniami na ich temat, prawda..?

P.S. 1 Pan Zbyszek uważa, że nikt nie ma prawa oceniania Pani Małgorzaty Niemen i Pani Natalii Niemen... Trochę to dziwne, bo sam je ocenia - zresztą bardzo pozytywnie... I dobrze, bo pochwały przeczą przypinanej temu Forum łatce, iż piszą tu wyłącznie niechętni Paniom... Okazuje się, że tak nie jest !

P.S. 2 Wystąpienie pani Małgorzaty, która wymieniła nazwiska muzyków zespołu Akwarele i pozdrowiła uczniów szkół im.Cz.Niemena, było dość sympatyczne i bardzo potrzebne.

PS.3 Niedawno "Sen o Warszawie" nagrali na płyty Stanisław Soyka i Krzysztof Krawczyk. W Opolu tę właśnie piosenkę wykonał Zbigniew Wodecki. Te wykonania mogą się podobać, ale z większym polotem "ugryzł" ten utwór na swoim albumie Janusz Radek z pomocą Tomasza Filipczaka (aranżera i dyrygenta).
Jednak wszyscy oni nie doczekali się takiego uznania, z jakim spotkała się przed laty bardzo swobodna interpretacja Roberta Gawlińskiego i Wilków. Moim zdaniem - oprócz kunsztu muzycznego o powodzeniu decyduje to, czy odbiorca uwierzy, że artysta wykonuje utwór nie "z przydziału", ale że śpiewa "od siebie"...

PS. 4 Wracając do występu Natalii Niemen- jakby nie oceniać opolskiego wykonania Dziwnego - miałem wrażenie, że chce nam coś od siebie przekazać... Inna sprawa, czy to co chciała przekazać jest równie uniwersalne jak przekaz jej Ojca..?

Ostatnio zmieniony wt lip 02, 2013 11:06 przez Markovitz, łącznie zmieniany 4 razy

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob cze 29, 2013 10:25 
Awatar użytkownika

Jeżeli w rodzinie jest super dobry hydraulik to wcale nie znaczy, ze jego żona i córki muszą się znać na łączeniu rurek i wymianie uszczelek. Nikt o to nie ma pretensji. Ludzie z tego forum /wielcy fani/ mogą dużo powiedzieć o hydraulice, dlatego rodzina owego hydraulika powinna się spotkać z admin i moderatorami forum aby podziękować i nawiązać dalszą współpracę w propagowaniu twórczości i dowiedzieć się więcej o hydraulice / tej nieznanej /. Lecz obserwując prezentowaną publicznie "wysoulowaną nienawiść" do fanów i niechęć, będzie to trudne.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt lip 02, 2013 15:47 
Awatar użytkownika

Markovitz pisze:
Filmik z próby Natalii Niemen sygnalizował wielkie emocje towarzyszące wykonaniu, ale chyba nikt z nas się nie spodziewał, że artyzm wykonania zostanie poddany ryzykownej próbie w dodanej naprędce codzie, w której pani Natalia postanowiła się rozprawić z bliżej niesprecyzowanym gronem "piewców nienawiści".

Kolejny wywiad z Natalią Niemen w najnowszym 27 numerze "Angory" już nieco dokładniej precyzuje owe grono. W rozmowie z Bogdanem Gadomskim p. Natalia mówi o pięciu panach, robiących czarny PR najbliższej rodzinie Niemena i wciągających w swoje "nieczyste poczynania" innych, wrażliwych fanów oraz niektórych członków rodziny.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr lip 03, 2013 15:50 
Awatar użytkownika

Ewo a kto to, są ci "ktoś tam" ? Widać z tego, że nie dotyczy to forum ani jego moderatorów. Może ktoś tak bardzo, bardzo nie lubi pań. To sprawa jak zwykle polityczna i szkoda, że rodzina miesza w to naszego MISTRZA. :N:

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr lip 03, 2013 20:49 
Awatar użytkownika

puszek pisze:
Ewo a kto to, są ci "ktoś tam" ? Widać z tego, że nie dotyczy to forum ani jego moderatorów.

Puszku, jeśli nie domyślasz się o kogo chodzi, mogę Ci to objaśnić w PW, ale nie wiem, czy jest sens, bo nie odebrałeś dotąd mojej poprzedniej wiadomości.
W każdym razie niektórzy z owych pięciu Panów mają pewien związek z naszym forum...

Natalia Niemen w w/w wywiadzie mówi:
Cytuj:
W głowie mi się nie mieści, jak można znajdować tyle uciechy w oczernianiu innych. I jeszcze poświęcać na to tyyyle czasu.

Mnie też w głowie się nie mieści, jak można poświęcać tyle czasu na szarpanie się po sądach...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw lip 04, 2013 14:26 
Awatar użytkownika

Posty Dżeka i Tadeusza przeniosłam Tutaj.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr wrz 05, 2018 8:15 
Awatar użytkownika

Ewa pisze:
W każdym razie niektórzy z owych pięciu Panów mają pewien związek z naszym forum...

Dzień dobry! 8)

11 lat temu pojawiła się w tym wątku wypowiedź, która trafiła w samo serce zagadnienia, czyli traktowała o występie Niemena i Akwarel podczas OPOLA '67:

Alicja Nocoń pisze:
Oczywiście oglądałam wtedy transmisję z Opola, parę miesięcy wcześniej byłam po raz pierwszy na Koncercie Niemena w mym mieście, nie śpiewał wówczas tej piosenki. Jak zareagowałam? Siedziałam dosłownie wbita w fotel, nie mogłam ruszyć ręką ani nogą (..). To, co usłyszałam tego czerwcowego wieczoru czterdzieści lat temu odmieniło mnie, odmieniło spojrzenie na wiele spraw.

Komu wtedy marzył się internet i forum takie, jak to? "A czas jak rzeka, jak rzeka płynie, unosząc w przeszłość tamte dni"

Niesłychanie emocjonalne, ale też dramaturgicznie uzasadnione opolskie wykonanie utworu "Dziwny jest ten świat" z 1967 roku pozostawiło w wielu młodych, wrażliwych słuchaczach wrażenie na długie lata. W roku 2011 zamieszczono dwie festiwalowe wersje tego wykonania na pierwszej płycie albumu 2CD "Pamiętam ten dzień". Wcześniej poznałem analogowe nagranie radiowe, ale gdy odsłuchiwałem cyfrowo odczyszczone tracki z płyty to spodziewałem się czegoś więcej i rozziew między moimi oczekiwaniami a brzmieniem nagrań nr 20 i 22 był znaczny. I nie sądzę, że problem tkwił tylko w sposobie dokonanej renowacji dźwięku, czy w miksie archiwalnego fonogramu. Przede wszystkim- co warto sobie uświadomić- możliwości techniczne na opolskiej scenie AD 1967 oraz rejestracja nagrań były dalekie od perfekcji. Wtedy jeszcze mało kto uczył artystów posługiwania się mikrofonem. To był czas siermiężnych warunków, jeśli chodzi o technikę na scenie koncertowej. Zresztą- nie tylko u nas. Po przesłuchaniu koncertowej płyty Bitlesów z nagraniami dokonanymi w latach 1964 i 1965 ("Beatles at the Hollywood Bowl") można pokusić się o stwierdzenie, że te niedostatki były zmorą nie tylko polskich muzyków i inżynierów dźwięku. Koncertowe nagrania the Cream, the Who i Pink Floyd z lat 1968-1971 obrazują, jak wielki postęp, jeśli chodzi o systemy audio dokonał się w ciągu kilku lat w Europie Zachodniej. Grając koncert Złotej płyty w OPOLU '71 Niemen i jego zespół chyba do tych systemów nie miał jeszcze pełnego dostępu albo też jakiś festiwalowy inżynier rzucił swój cień na dźwiękowe widmo...

Te refleksje wróciły do mnie, gdy oglądałem powtórki festiwalowych koncertów z tego roku. Zdumiało mnie jak dobrze zrealizowano transmisje pod względem jakości przekazu audio. W moim odczuciu OPOLE '18 było lepsze niż głośna jubileuszowa edycja FPP z 2013. Po kilku latach artystycznej posuchy dało się zauważyć dominację zdolnych, młodych artystów. Wielkie wrażenie na publiczności zrobił Krzysztof Zalewski z siostrami Przybysz ("Dziwny jest ten świat" i "Przyjdź w taką noc") oraz laureatki festiwalu Niemen Non Stop: Natalia Sikora i Daria Zawiałow. Ich fascynacja polskimi piosenkami z lat 60. i 70. ( w tym utworami Niemena) nie wydaje mi się koniunkturalna.

Wymienieni artyści oprócz talentu i oryginalnego stylu mają jeszcze jedną zaletę- a mianowicie- sprawiają wrażenie, że urodzili się z mikrofonem w ręku! Ich przekaz był technicznie bez zarzutu. Ileż to razy znakomici wokaliści o pięknie brzmiących głosach przegrywali w konfrontacji ze źle ustawionym mikrofonem lub kiepskim systemem nagłośnienia! To aspekt, na który obecnie organizatorzy koncertów i transmisji rtv zwracają większą uwagę niż kiedyś.

Na mnie największe wrażenie zrobił Błażej Król, na którym może jeszcze nie poznała się pani Gacek z Trójki, ale on jest takim 'prawdziwkiem' obok którego wrażliwy słuchacz nie przejdzie obojętnie. Jego inspiracje pochodzą z innych rejonów sceny muzycznej niż wymienionych wcześniej wokalistów, lecz to w jego utworach usłyszałem nutę refleksji nad życiem, która z kolei rezonowała jakąś czułą strunę w mojej duszy.

Nie zawsze przekaz musi być doskonały technicznie, żeby dotarł tam, gdzie powinien...
Pod jednym warunkiem- jeśli w parze z przesłaniem idzie talent, to przekaz dotrze 8)

Tytułem post scriptum:
Ewa pisze:
Posty Dżeka i Tadeusza przeniosłam Tutaj.
Po lekturze zalinkowanego wątku łezka w oku mi się zakręciła... :)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn paź 08, 2018 19:19 
Awatar użytkownika

Nie widzę w ankiecie Opola '73 - pewnie dlatego, że niewiele o nim wiadomo. Pora rozjaśnić co nieco. Z pomocą przyjdzie recenzja zamieszczona w "Dzienniku Bałtyckim" nr 153/1973 (do znalezienia w bibliotece cyfrowej). Dowiadujemy się z niej, że Niemen podczas koncertu "Musicorama", zamykającego KFPP Opole '73 wykonał: "Jakim cudnym jesteś stworzeniem", "Com uczynił", instrumentalny utwór "Inicjały" i "Odę do Wenus".

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt paź 09, 2018 10:28 
Awatar użytkownika

Markovitz pisze:
Lepiej z głosem wokalistki współbrzmiałaby wersja z Opola'72 (opublikowana z błędnym opisem przez Polskie Radio i tygodnik "Gala" w boxie wydanym z okazji 45-lecia festiwalu).

A czy to nagranie nie pochodzi przypadkiem z festiwalu '74, z koncertu "Przeboje XXX-lecia"? W książce Tadeusza Sklinski wymienione jest wyłącznie "Wspomnienie", ale nie spotkałem się z żadnym tropem wskazującym na wykonanie "Dziwnego..." z orkiestrą przy okazji innego opolskiego festiwalu...

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.