[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest pn gru 10, 2018 9:36

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5

Który z festiwalowych występów Cz.Niemena w Opolu cenisz najbardziej ?
Opole '64 (m.in.Czy mnie jeszcze..Pamiętam ten dzień) 0%  0%  [ 0 ]
Opole '65 (Wspomnienie, Baw się w ciuciubabkę) 0%  0%  [ 0 ]
Opole '67 (Dziwny jest ten świat ..Sen o Warszawie) 44%  44%  [ 7 ]
Opole '71 (Bema pamięci, Nie jesteś moja) 13%  13%  [ 2 ]
Opole '72 (Piosenka dla zmarłej) 19%  19%  [ 3 ]
Opole '74 (Kamyk) 6%  6%  [ 1 ]
Opole '75 (Co się stało Matko z moim snem..? Śpiew Ocalenia)) 6%  6%  [ 1 ]
Opole '79 (Dziwny..Pieśń Wojów) 6%  6%  [ 1 ]
Opole '89 (Dziwny..Hymn o Miłości) 6%  6%  [ 1 ]
Liczba głosów : 16
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: wt paź 09, 2018 12:16 
Awatar użytkownika

Tę nieścisłość, Dominie, mógłbym położyć na karb mijających zbyt szybko lat, ale prawda jest taka, że gdy byłem młodszy, to również zdarzało mi się mylić edycje festiwalu opolskiego z lat 1972-1976 oraz sopockiego: 1992 i 1997. Skoro Tadeusz Skliński w kalendarium albumu przyporządkował "Wspomnienie" z orkiestrą na rok 1974, to i trwające około półtorej minuty wykonanie "Dziwnego.." pochodzi z tej samej edycji OPOLA. Tak też podaje -> Wikipedia. Z retransmisji radiowej pamiętam, że oba utwory dzieliła tylko zwyczajowa porcja oklasków. Niestety parę lat później przez pomyłkę skasowałem ten domowo-nagraniowy rarytas.

A propos pomyłek w datowaniu nagrań: na płycie koncertowej z "Rock Old Meeting '86" jest nagrana zapowiedź Niemena, w której błędnie datuje radiową wersję "Pod Papugami" na rok 1962 zamiast na 1963. Kiedy kilka lat później przyjechał z koncertami na Mazury, to mnie poprawił, że ten jego radiowy debiut (wersja z Bossa Nova Combo) miał miejsce w studiu na ul. Myśliwieckiej w 1963 (rozmawialiśmy o wydanym na początku lat 90. winylu z tym nagraniem). Przypomniał wtedy sobie, że Mateusz Święcicki chciał, aby Czesław wykonał tę piosenkę w tym samym roku w Opolu. Na koniec swoich wspomnień dodał: odkąd nie jem mięsa, poprawiła mi się pamięć.

Może i ja powinienem zmienić dietę..? :)

Shuty pisze:
Nie widzę w ankiecie Opola '73 (...)
Niemen podczas koncertu "Musicorama", zamykającego KFPP Opole '73 wykonał: "Jakim cudnym jesteś stworzeniem", "Com uczynił", instrumentalny utwór "Inicjały" i "Odę do Wenus".

Przypomnijmy, że przełom czerwca i lipca 1973 to zakończenie pracy z muzykami pod wodzą Józefa Skrzeka i nawiązanie współpracy z muzykami grupy KRZAK. Opisany w "Dzienniku Bałtyckim" repertuar wskazywałby, że podczas tego koncertu Niemen wystąpił jeszcze z kolegami z SBB, ale pewności nie ma. Ciekaw jestem, czy Czesław zaśpiewał wówczas "What A Beautiful Woman You Are" po polsku- jak to czynił z deklamowanym fragmentem "Ody do Wenus"..?

PS W pierwszym liście wątku zamieściłem tyle festiwalowych występów Niemena-Wydrzyckiego, ile tylko pozwoliła mi opcja tworzenia ankiety.
Widoczny jest tu brak trzech występów, o których lakonicznie informowała prasa (że o radiu i TV nie wspomnę): OPOLA'63, OPOLA'73 i OPOLA'76.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr paź 10, 2018 8:58 
Awatar użytkownika

Odnalazłam w archiwum Dziennika Bałtyckiego tę opolska recenzję. Jak pisze autor S.Danielewicz, Niemen wystapił dwukrotnie w Opolu'73, najpierw w pokoncertowym recitalu. Autor nie podaje, jacy muzycy grali z Niemenem- wspomina tylko, że zespołowi Niemena towarzyszył skrzypek Adam Pilawa (autor błędnie napisał "Pielawa"). Muzyk ten grał w tym czasie w zespole 2+1.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz paź 14, 2018 10:41 
Awatar użytkownika

Moi drodzy, nad czym tu właściwie dyskutujemy...? Podczas festiwalu opolskiego w 1973 Niemen wystąpił wraz z Józefem Skrzekiem, Jerzym Piotrowskim i Antymosem Apostolisem - załączam jedno ze zdjęć, które w moim przekonaniu przesądza sprawę ;-)

Załącznik:
36601521_2087826388131276_4569293900941885440_n.jpg

Co mnie niezwykle ciekawi, to fakt, iż co najmniej na dwóch zdjęciach z tego festiwalu :N: gra na flecie! Jedno z nich zamieścił w swojej książce Marek Gaszyński ("Czas jak rzeka", s. 121). W tej samej książce, na stronie 150 jest jeszcze jedna fotografia z Opola '73...

Dla porządku, zamieszczam także wspomnianą przez użytkownika shuty, a zreferowaną przez Ewę relację z koncertu:

Załącznik:
opole1973dziennik_baltycki.jpg

...tutaj muszę zwrócić się do Maćka o kilka słów wyjaśnienia: czymże jest suita "Światło prawdy"? Pierwsze słyszę! :shock: Zważywszy na dobrą formę Skaldów w 1973, chciałbym posłuchać tej kompozycji :-)

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz paź 14, 2018 12:49 
Awatar użytkownika

Nie pamiętam tego wykonania, mogę się tylko domyślać, że ta „Suita prawdy” to w rzeczywistości „Stworzenia świta część druga”. Natomiast co do trącenia czy nie.. oraz gry Jana B. to dziennikarz tak to ocenił i jego prawo. Jeżeli nawet Skaldowie tego wieczoru wypadli słabiej to jakie to ma dziś znaczenie? Myślę, że i wtedy również nie miała żadnego znaczenia. Czas najlepiej ocenił nie tylko wspomnianą suitę, ale i cały dorobek Skaldów.

P.S. Jeżeli będę miał sposobność to spytam Skaldów o to wykonanie i może wtedy coś więcej napiszę. A swoją drogą kiedyś to były fajne festiwale :)

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5

Strefa czasowa UTC+1godz.