[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest sob lis 25, 2017 8:42

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 66 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Jaki zespół Niemena uważasz za najlepszy ?
Niemen i Akwarele 4%  4%  [ 2 ]
Niemen Enigmatic '69-70 (z Namysłowskim) 13%  13%  [ 6 ]
Niemen Enigmatic '71 (z okresu Czerwonego albumu) 4%  4%  [ 2 ]
Grupa Niemen 38%  38%  [ 18 ]
Niemen Aerolit (z Błędowskim, z okresu 41 Potencjometrów Pana Jana) 2%  2%  [ 1 ]
Niemen Aerolit ( z okresu albumu Niemen Aerolit) 25%  25%  [ 12 ]
Mourner's Rhapsody (Abercrombie, Laird, Hammer) 0%  0%  [ 0 ]
Niemen AE. z okresu Idee fixe (Radziejewski,.J.Dziemski, Kasprzyk) 8%  8%  [ 4 ]
Niemen z okresu przed LP Postscriptum (Czaj-dr,.J.Dziemski, Radziejewski) 0%  0%  [ 0 ]
Niemen z Robotestrą :) 6%  6%  [ 3 ]
Liczba głosów : 48
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: czw lis 27, 2008 9:26 
Awatar użytkownika

Akurat muzykom Grupy Niemen po zakończeniu współpracy z liderem prócz doświadczeń pozostało niewiele...

Zespół z okresu Idee fixe i późniejsza mutacja tego składu (z innym perkusistą) nie był w najgorszej sytuacji, bo zapraszano ich z Czesławem na dość lukratywne (jak na warunki w tej części Europy) trasy koncertowe po ZSRR, gdzie np.SBB nie zapraszano.

Ale nie o interesach mieliśmy tu pisać tylko o zespołach Niemena :P

Ten skład z Maćkiem Radziejewskim, Jurkiem Dziemskim i najpierw Stanisławem Kasprzykiem, a później z innymi perkusistami był dla Niemena w tym czasie bardzo dobry, pozwalał na osiągnięcie rozpoznawalnego, jazz-rockowego brzmienia i tylko szkoda,że nie pozostało po nim wiele materiałów telewizyjnych...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw lis 27, 2008 15:28 
Awatar użytkownika

Podczas koncertu kapeli KRZAK uciąłem sobie krótką pogawędkę z nieco starszym ode mnie słuchaczem rocka i ten oświadczył mi, że muzyka, jaką grał Niemen ze swoimi zespołami mu nie odpowiada. Wspomniał, że zna cały Enigmatic na pamięć i nie rozumie fascynacji ludzi Niemenem. Spytałem: "A co z płytą Aerolit? Najbardziej oryginalne brzmienie swego czasu w Polsce?" - pokiwał z politowaniem głową i odrzekł, że Niemen jest świetnym wokalistą, ale muzyka, jaką się otaczał, stanowiła jedynie blade tło i... nie porywa(/-ła).

Strrrasznie się z tym nie zgadzałem :]

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw lis 27, 2008 18:59 
Awatar użytkownika

Markovitz,

pisałem o tym,że Niemenowi i jego zespołowi niewielu pomogło.Pisał artysta wyraźnie o krytyce muzyki grupy Niemen już we wkładce do "Aerolitu".We wkładce do "Katharsis" też dowiadujemy się o kłopotach jakie dotknęły sam zespół,jak i reakcji publiczności (podobne reakcje niestety, słyszałem na własne uszy na koncercie Niemena na którym byłem w 1993r.).SBB miało liczne trasy w kierunku Zachodu,ale zauważ,że sprytnie wobec takiego faktu do ich muzyki podłączone zostały hasła buntu wobec wrogiego narzuconego nam systemu,że ich muzyka to rewolucja w muzyce,to poderwanie do wolności( jest to napisane nie słowo w słowo tak samo-jednak sens jest właśnie taki we wkładce do jednej z płyt z lat 70-tych).Zauważ,że w momencie gdyby w tamtych czasach SBB pojechało by na występy do ZSRR,to niestety takie słowa nigdy nie mogłyby być użyte.
Jeśli chodzi o krytykę,to w przypadku SBB właściwie nie było głosów negatywnych.Muzycy po zawieszeniu działalności jako SBB mieli zapewnione miejsce w interesie muzycznym tak, że zachowali pozycje i własne poczucie stabilności i bezpieczeństwa na tym gruncie.
A muzycy grupy Niemena-tak jak napisałeś-po rozwiązaniu zespołu właściwie rozjechali się do domów.

Słuchając Niemena z lat 70-tych narzuca mi się stwierdzenie,że jego śpiewanie i muzyka była bardziej słowiańska,mocno zakorzeniona w tradycji polskości.Dlatego właśnie ta słowiańskość była do zaakceptowania w pewnym momencie przez zaproszenie go do ZSRR.SBB nie przenosiło w takim stopniu(właściwie nawet był to śladowy ułamek)wartości przywiązania do kultury słowian ani w tekstach,ani w muzyce.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw lis 27, 2008 19:50 
Awatar użytkownika

Chciałbym poświęcić jeszcze kilka zdań ostatniemu zespołowi Niemena- temu, który koncertował z nim w 1979r. w Niemczech i z którym zdobył nagrodę na festiwalu w Sopocie.
Otóż bardzo żałuję (a nie jestem w tym zdaniu odosobniony), że Czesław nie dokonał z tym właśnie składem (z Maciejem Czajem na perkusji) nagrań płytowych.

Nie piszę : dlaczego nie nagrał z muzykami LP "Post scriptum", bo wg historyjki opisanej w "Od początku"- repertuar tej płyty został uzgodniony w większym stopniu przez Polskie Nagrania niż przez samego Niemena- ale dlaczego nie przystąpił do nagrania albumu z zespołem ? Nawet jeśli miałby to być zbiór piosenek...
Np. utwór "Nim przyjdzie wiosna" brzmiał o wiele lepiej z zespołem, niż w wersji solowej.

Ten skład mógłby ciekawie zabrzmieć, gdyby dotrwał do renesansu rocka z początku lat 80-tych. Niestety muzycy Ci nie doczekali się wiadomości o kolejnej trasie, bądź sesji nagraniowej. Ani też wyjaśnienia : dlaczego Czesław z takiej współpracy zrezygnował ..?

P.S. Na analizę p.t. Niemen a SBB jest na forum oddzielny wątek :arrow: tutaj.

W tym topiku skoncentrujmy się na zespołach Niemena, a więc - Akwarelach, Niemen Enigmatic, Niemen Aerolit, Grupie Niemen i ..no właśnie..
Ostatni skład najczęściej nazywano Niemen Aerolit, a pod koniec istnienia zespołu- po prostu NIEMEN...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw lis 27, 2008 21:15 
Awatar użytkownika

Domin189 pisze:
pokiwał z politowaniem głową i odrzekł, że Niemen jest świetnym wokalistą, ale muzyka, jaką się otaczał, stanowiła jedynie blade tło i... nie porywa(/-ła).

Strrrasznie się z tym nie zgadzałem :]

Ja też się z tym nie zgadzam, Dominie :).
Poza tym, uważam, że gdyby muzyka była marna, to nawet Niemen nie uratowałby jej swoim wokalem :).
Jestem bardzo daleka od twierdzenia, że jedynym atutem zespołów Niemena był sam Niemen i jego wokal.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt lis 28, 2008 9:40 
Awatar użytkownika

Maciej Czaj, o którym zaledwie wspomniałem należy po Jerzym Piotrowskim i Piotrze Dziemskim do moich ulubionych perkusistów. Jeszcze po wielu latach z zachwytem wspominał jego grę Wojtek Hoffman, z którym miałem okazję porozmawiać po koncercie opolskim.
Maciek Czaj zdawał się wyznawać perkusyjne prawidło "Bonza"- nadmiar jest lepszy 8)

Lau pisze:
Jestem bardzo daleka od twierdzenia, że jedynym atutem zespołów Niemena był sam Niemen i jego wokal.

A ja niedawno od osłuchanego, inteligentnego człowieka usłyszałem, że Czesław Niemen miał szczęście, że na swojej drodze spotkał tak utalentowanych instrumentalistów, bo on sam nie był zbyt dobrym muzykiem...

Niestety byłem już mocno zmęczony i nie podjąłem rzuconej rękawicy... :wink:

Zastanawiające jest jednak to, że szkielet najbardziej cenionych zespołów Niemena był ukształtowany jeszcze nim doszło do współpracy z Czesławem. Przykładem niech będą : Akwarele powstałe z Chochołów, Grupa Niemen z muzykami Silesian Blues Bandu, czy zespół Niemen Aerolit powstały na bazie KRZAKa...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt lis 28, 2008 16:47 
Awatar użytkownika

Markovitz pisze:
Lau pisze:
A ja niedawno od osłuchanego, inteligentnego człowieka usłyszałem, że Czesław Niemen miał szczęście, że na swojej drodze spotkał tak utalentowanych instrumentalistów, bo on sam nie był zbyt dobrym muzykiem...
Eee tam :P, tak jakby od bycia dobrym instrumentalistą zależała jakość muzyki jako całości... Nie uważam Niemena za instrumentalistę-wirtuoza. Uważam go jednak za muzycznego wizjonera, a jego solówki na moogu są niepowtarzalne. Niemniej nawet wizjoner, w mojej opinii, potrzebuje grupy wsparcia :). Potrzebuje ludzi, którzy będą potrafili wyczuć lidera, ale i nie będą się bali dodać do kipiącego tygla muzycznego swoich trzech groszy. Jestem wyznawczynią idei zespołu muzycznego. Niezależnie od tego jak silną osobowością muzyczną jest lider/solista i niezależnie od tego, czy jest wirtuozem czy nie...
Nie wyobrażam sobie Jima Morrisona bez pozostałej trójki The Doors, Freddie'ego Mercury'ego bez Queen, Jona Andersona bez Yes... Dwaj ostatni działali solowo, ale jednak w zespołach osiągnęli najwięcej. Nie dlatego, że byli słabymi muzykami... tylko - co dwie głowy, to nie jedna :). Takie jest moje zdanie.
Markovitz pisze:
Zastanawiające jest jednak to, że szkielet najbardziej cenionych zespołów Niemena był ukształtowany jeszcze nim doszło do współpracy z Czesławem. Przykładem niech będą : Akwarele powstałe z Chochołów, Grupa Niemen z muzykami Silesian Blues Bandu, czy zespół Niemen Aerolit powstały na bazie KRZAKa...
Myślę, że samotnik Niemen, szukając dla siebie praktycznie pełnego zespołu, siłą rzeczy trafiał na zgrane wcześniej składy i takie najbardziej mu się podobały. Proces "docierania się" muzyków kosztuje sporo czasu, poza tym składy "niedotarte" gorzej wypadają na przesłuchaniach - zazwyczaj lepiej brzmi jak perkusista z basistą grają choćby nierówno, ale razem, niż jak perkusista gra równo, a basista nie :). Tak to widzę.

Z tego wszystkiego przypomniało mi się, że Domin usilnie mnie nakłaniał do wypowiedzi w temacie o Hammondzie, co być może niebawem zrobię...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt lis 28, 2008 16:55 
Awatar użytkownika

Jednak zdecydował się na ...ROBOTESTRĘ i dobrze.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt lis 28, 2008 17:25 
Awatar użytkownika

Lau pisze:
Jestem wyznawczynią idei zespołu muzycznego. Niezależnie od tego jak silną osobowością muzyczną jest lider/solista i niezależnie od tego, czy jest wirtuozem czy nie...

Ze mną jest podobnie, choć cenię także płyty solowe.

To- że Niemen w pierwszej połowie lat 80-tych złożył sobie komputerowy zestaw i dzięki MIDI mógł sam tworzyć muzykę - było OK.
Ale przynajmniej ze dwa razy jeszcze :N: powracał do idei grania zespołowego i nic z tego nie wyszło.
Czegoś zabrakło... Konsekwencji, chęci, bo chyba nie muzyków..? !

Optymalnym wykorzystaniem potencjału Niemena byłoby nagrywanie płyt solowych oraz albumów z zespołem (nie mówiąc już o koncertach).
Kilku artystów taki model kariery potrafiło wdrożyć w życie.
Niemen - pozbawiony wsparcia organizacyjnego - nie dał rady.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz lis 30, 2008 5:45 
Awatar użytkownika

"Opisując Robotestrę w Kłodzku 1986 roku Niemen m.in. powiedział :
" Ja, jako samotny malarz, poszukuję różnych źródeł dźwięku (...) "

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re
PostZamieszczono: ndz lis 30, 2008 9:32 
Awatar użytkownika

Zauważyłem,że na tej stronie jednym z głównych tematów jest konfilkt czy też przyczyny rozejścia się dróg Niemena z grupą SBB.I co by było gdyby?I dlaczego?Cóż,tego rodzaju dywagacje okazują się o tyle jalowe,że tak naprawdę nic już nie zmienią.Połaczenie ciekawych pomysłów Skrzeka i jego kolegów ze wspaniałym wokalem Niemena było rzeczywiście strzałem w 10.Natomiast mówiac ogólnie najlepsze płyty Niemena powstały wtedy,i tu muszę się znowu powtórzyć,gdy otaczał się on najlepszymi muzykami.Płyta Grupy Niemen jest na tym forum być może najbardziej hołubiona gdyż brzmi najbardziej awangardowo,choć ja nie uważam za gorszej plyty "Niemen Enigmatic",która jest,o ile tak można napisać,bardziej slowiańska.W kązdym razie czuć w niej tę specyficzną polską nutę.Sam Niemen nie był niestety wirtozem instrumentalnym.Wystarczy porównać np jego muzykę filmową z "Rodziny Leśniewskich"z muzyką filmową jednego z jego wspólpracowników A.Kurylewicza.Dla mnie to roznica kilku klas.Ja,jako fan M.Grechuty też ubolewam,że sklad ,ktory nagrała plytę "Korowód"tak szybko się rozpadł.Nagrać coś tak unikalnego i oryginalnego ,a zarazem jak dla mnie ponadczasowego i odejść w niebyt to przecież zaprzecza zdrowemu rozsądkowi i zakrawa na absurd i ironię losu,Ale cóż?Marek też póżniej zawierzył zbytnio swemu talentowi,że wszystko może,że jest nieomylny,gdy sam zaczał pisać nie tylko muzykę ,ale tez,nie zawsze najwyzszej klasy "poezję".Nie wyszło mu to ,niestety,na dobrę,choć w jego przypadku,jak sądze ,swoje zrobiła jego choroba.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz lis 30, 2008 11:42 
Awatar użytkownika

Lau wcześniej napisała : Nie uważam Niemena za instrumentalistę-wirtuoza. Uważam go jednak za muzycznego wizjonera, a jego solówki na moogu są niepowtarzalne.

Dzek pisze:
Sam Niemen nie był niestety wirtuozem instrumentalnym.
Widzisz Dzek- czasem trudno docenić wirtuozów klawiatury... :wink:

Muzyka do filmów*, a szczególnie piosenki dla dzieci - sprawdziły się.

Jednak główny problem, o jakim piszemy w tym wątku to zespoły Niemena i tylko przy okazji pojawiła się kwestia rezygnacji ze współpracy z innymi muzykami.

Jeśli chodzi o zespół N.Enigmatic - to zgadzam się, że od były to dwa znakomite składy. Ale też śledząc losy tego zespołu myślę, że w 1971r. Czesław mógł pójść z Andrzejem Tylcem i Tomaszem Jaśkiewiczem w stronę hard rocka, albo .. stworzyć nowy zespół i włączyć się do poszukiwań w obrębie tego, co nazywamy dziś rockiem progresywnym.

Wybrał to drugie rozwiązanie i podjął chyba słuszną decyzję. Trudno było grać czysty hard rock z chórkiem dziewczyn, a i ciągoty soulowo-countrowo były raczej balastem niż trampoliną...

Dzek pisze:
Zauważyłem,że na tej stronie jednym z głównych tematów jest konflikt, czy też przyczyny rozejścia się dróg Niemena z grupą SBB

Tą kwestię maglujemy :arrow: tutaj. Są tam b.ciekawe posty - zapraszam do dyskusji. :)

* Niemen stworzył też ilustrację do filmu "Polonia Restituta" o większym ciężarze gatunkowym i jednak wyszedł z tego zadania obronną ręką

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn gru 01, 2008 9:49 
Awatar użytkownika

Ankieta ciągle trwa, ale ponieważ wypowiedziało się już wielu (22) - oto próba podsumowania :

Niewątpliwie obecnie Grupa Niemen wśród użytkowników Forum cieszy się najlepszą opinią. Nieco mniej głosów oddano na Niemen Aerolit z Piotrem Dziemskim (ale bez Jana Błędowskiego). No i trzecie miejsce dzierży faworyt opinii publicznej spoza forum- zespół Niemen Enigmatic ze Zb.Namysłowskim, Czesławem Bartkowskim, Januszem Zielińskim i Tomaszem Jaśkiewiczem (ale jeszcze bez Jacka Mikuły).

Wciąż niedocenione pozostają : drugi skład zespołu N.Enigmatic (z Andrzejem Tylcem i Jackiem Mikułą), a także zespół wirtuozów towarzyszących Niemenowi na płycie "Mourner's Rhapsody" (J.Abercrombie, Michał Urbaniak, Rick Laird, Jan Hammer) oraz..
..zespół z Maciejem Radziejewskim, Jurkiem Dziemskim i Maciejem Czajem, z którym Niemen zdobył wszystkie możliwe nagrody na festiwalu SOPOT '79... Dlaczego tak ..?

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn gru 01, 2008 14:42 
Awatar użytkownika

Markovitz pisze:
Dlaczego tak ..?

Może trochę dlatego, że można było wybrać tylko jedną grupę, a tych świetnych składów było więcej? :wink:
Wydaje mi się, że wygrali muzycy, który potrafili najwięcej od siebie wnieść do muzycznych koncepcji Niemena i w największym stopniu naznaczyli je swoją indywidualnością. Mówię tu o wszystkich trzech zwycięskich zespołach, z naciskiem na Grupę Niemen, której skład uważam za najbardziej twórczy.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn gru 01, 2008 14:57 
Awatar użytkownika

Nie pamiętam, na jaki zespół oddałem głos, ale dzisiaj z pewnością nie oddałbym go na Grupę Niemen - musiałbym decydowac się na jeden z Aerolit-ów dwóch :)

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 66 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.