[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest sob lis 28, 2020 3:48

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna

Czy jesteś zadowolony/-a z realizacji projektu "Od początku"?
Tak, w zupełności. 24%  24%  [ 8 ]
Tak, jednak z pewnymi zastrzeżeniami. 33%  33%  [ 11 ]
Nie, można było zrobić to lepiej. 33%  33%  [ 11 ]
Trudno powiedzieć, nie posiadam jeszcze. 9%  9%  [ 3 ]
Liczba głosów : 33
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: sob lis 03, 2007 2:15 
Awatar użytkownika

Zastanawiałem się długo, czy napisać to, co napiszę, czy nie... skoro to czytasz, to znaczy, że jednak się zdecydowałem.

Rozczarowuje mnie jakość brzmienia BOX'ów "Od początku". Wszystko pięknie wydane, wspaniałe wydawnictwo pod względem wizualnym, jednak od strony technicznej duży minus. Nie będę się rozwodził nad każdą kwestią, która mi nie pasuje, ale takie najważniejsze:

- kto mi wytłumaczy, co się dzieje z utworem "Płonąca stodoła" w 55 sekundzie? dźwięk jest jakby przytłumiony i czyste, wręcz krystalicznie czyste brzmienie z początku utworu przepada bezpowrotnie

- chórek w "Nie jesteś moja" brzmi, jakby jego bitrate wynosił 64kbit/s (!), a wokale Niemena z tej płyty są jakieś nienaturalne, jakby Niemen przy remasterze narzucił efekt je tłumiący!

- ...w ogóle wokale z obu albumów "Niemen Enigmatic" są takie "płaskie" i zdają się być odrębną strukturą od linii melodycznej (porównajcie chociażby "Aerumnarum plenus" z "Piosenką dla zmarłej)...

- "Bema pamięci żałobny rapsod" brzmi lepiej amatorsko zgrany z winyla niż na zremasterowanej płycie CD - dlaczego np. "Noc nad Norwidem" Budki Suflera '76 brzmi nieporównywalnie bardziej bogato w porównaniu z utworami Niemena, zaledwie kilka lat młodszymi?!

- na co zwróciłem uwagę już dawniej, w utworze "Moje zapatrzenie" słychać miejscami "pyknięcia" - wsłuchajcie się w 3:00 do 3:15, zwłaszcza w słowach "...nim chmura melancholii się rozpłynie, w końcu..." - zdecydowanie słychać jakieś przestery! Jak dla mnie jest to niedopuszczalne!

żeby nie było, że znajduję same minusy:

+ album "zerowy" mistrzostwo świata

+ świetna robota z płytami "Aerolit" i "Katharsis" - nie mogę im nic zarzucić, cudo!

+ mimo przesadzonego efektu "echa" (a może Niemen chciał w ten sposób uzyskać dźwięk stereo?) na płytach Idee Fixe (zwłaszcza "Larwa" i "Idącej kupić... - swoją drogą świetnych utworach ;)) Niemen zamieścił "Sieroctwo" i ocalił wspaniały materiał od zapomnienia!

Cóż, Niemen faktycznie odświeżył materiał, ale uczynił go niemiłym dla ucha i niestety, rozgoryczony, muszę ten fakt stwierdzić. Jest mi niezmiernie przykro, ale zawiodłem się na realizacji projektu "Od początku" - wydaje mi się, że osoba "z zewnątrz" zrobiłaby to lepiej niż sam Artysta. Zapraszam do polemiki.

edit:

Dziękuję za uczynienie z tego nowego tematu, szukałem już wcześniej odpowiedniego to mojego wywodu - teraz wszystko się wyklarowało
;)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob lis 03, 2007 16:11 
Awatar użytkownika

Jeżeli chodzi o mnie to żadnej polemiki w tym temacie nie będzie.
Domin189 napisał: Niemen ... uczynił go niemiłym dla ucha i niestety, rozgoryczony muszę ten fakt stwierdzic.

Już dawno nie czytałem takich ... rewelacji :lol:

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob lis 03, 2007 16:27 
Awatar użytkownika

Stachu, szczerze, krzywię się słuchając "Czerwonego albumu" po remasterze. Brrr... Oj, przepraszam - jedyny utwór, który słucham z przyjemnością, to "Enigmatyczne impresje" - prawda, że brzmi lepiej od instrumentalnych partii "Człowieka niewdzięcznego"?

A, i jeszcze jedno

A co sądzicie o opakowaniach płyt? Moim zdaniem, poza użytkowaniem w domu, nie nadają się np. do samochodu, gdzie mogą się te okładeczki pozaginać lub poniszczyć... Łatwo chyba też je pobrudzić... Wolałbym opakowania plastikowe, chroniące wkładki.

Stachu - Twój post wniósł tyle do dyskusji, że nie wiem co jeszcze napisać :wink:

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Remaster
PostZamieszczono: sob lis 03, 2007 17:16 
Awatar użytkownika

Stach pisze:
Już dawno nie czytałem takich ..

..szczerych i ciekawych uwag o efektach autorskiego remasteringu nagrań , które znalazły się w 2 boxach CD "Niemen Od początku". :D

Jest o czym dyskutować. Remastering nagrań jest arcytrudną sztuką, wymagającą inwencji producenta i iście benedyktyńskiej cierpliwości.

Cz.Niemen był wspaniałym muzykiem, ale to jeszcze nie oznacza, że wyżyny kunsztu osiągnął także jako specjalista od renowacji nagrań. Kilkukrotnie przystępował do remasteringu archiwalnych nagrań i wiemy, że za każdym razem z efektów pracy nie był w pełni zadowolony.

Z wielu zagadnień poruszonych przez Domina chciałbym zwrócić uwagę na brzmienie płyt nagranych z zespołem Niemen Enigmatic. Zwracają uwagę zabiegi upiększające jak np. wycięcie szumu w partiach chóralnych "Bema pamięci..", czy przeniesienie na inny plan dźwiękowy nie do końca zestrojonego chórku Pań (na czerwonym albumie).

Czasem ingerencja sięgała chyba za daleko - bo tak odbieram skrócenie utworów "Enigmatyczne impresje" i "Wróć jeszcze dziś". A i do brzmienia wokali mam podobne zastrzeżenia, co Domin.

Z jakich powodów wybrzydzam na brzmienie płyt z boxów ?

Wynika to chyba z faktu, że wydanie boxów "Niemen. Od początku" zbiegło się w czasie z edycją płyty-składanki "Czas jak rzeka". Ponieważ nagrania pochodziły z różnych okresów twórczości trzeba było sprowadzić brzmienie do wspólnego mianownika : rozszerzyć i uprzestrzennić brzmienie, ściąć trochę górę, dodać basów. I tą metodę nasz Remaster przeniósł niestety do dalszych studyjnych realizacji.

Jeśli miałbym wyjaśnić to prościej, to powiedziałbym, że chodziło o to, aby brzmienie zespołu Niemen Enigmatic nie odbiegało zbytnio od brzmienia .. zespołu Akwarele.
Może Czesław Niemen liczył, że po łagodzącym brzmienie remasteringu utwory z okresu N. Enigmatic będą częściej niż dotąd prezentowane na radiowej antenie ..? Być może.
Ja jednak wolę sound pięciu płyt "Od początku" wydanych jeszcze przed edycją boxu.
Zwłaszcza jeśli słuchać mam czerwonego albumu - kultowej pozycji wśród miłośników nie tylko Niemena , ale i .. hard rocka 8)

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pn lis 05, 2007 20:07 
Awatar użytkownika

Rozumiem Stacha, bo ja sam jestem tak zapatrzony w :N:-na, że najchętniej nie widziałbym niczego, co może Jego osobie jakoś umniejszyć. Jednak oddajmy Niemenowi, co Jego, a Bogu, co boskie i nie bójmy się wskazać na pewne niedoskonałości naszego Mistrza.

(oby to, co napisałem na górze nie wzbudziło kontrowersji, bo mnie kochani Userzy przeklną jak Gasketa! ;))

Jak widzę, są osoby, które nie są zadowolone z realizacji projektu "Od początku" (co nie znaczy, że nie doceniają wkładu pracy i... samego projektu ;)), dlatego proszę je o zabranie głosu... Ale czym byłaby dyskusja, bez głosów "z drugiej strony" - zatem zapraszam ;]

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Które"lepsze"?
PostZamieszczono: pn lis 12, 2007 22:08 
Awatar użytkownika

Markovitz napisał:
Cytuj:
Ja jednak wolę sound pięciu płyt "Od początku" wydanych jeszcze przed edycją boxu.

Czy wspomniane przez Ciebie, Markovitzu brzmienie na tych CD jest lepsze technicznie od brzmienia CD wydanych wcześniej przez DIGITON?
Pytam, bo chciałbym prezentować w Radiu najlepszą jakość, a i samemu takowej słuchać. :wink: :)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn lis 12, 2007 22:29 
Awatar użytkownika

Piotr Starzyński pisze:
Markovitzu brzmienie na tych CD jest lepsze technicznie od brzmienia CD wydanych wcześniej przez DIGITON ?

Moim zdaniem- znacznie lepsze. Nagrania zyskały na dynamice i nie mają obciętej "góry" jak płyty z boxu. Wystarczy porównać np. z płyty "Dziwny jest ten świat" nagranie "Jaki kolor wybrać chcesz?". Na płycie z pudełka usłyszysz taki pływający dźwięk talerzy. A na tych z pierwszej serii Od początku tego nie ma... "Czerwonego albumu" też słucham tylko z takiej płyty, no i z winyla. One też są legalne 8)

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: wt lis 13, 2007 15:52 
Awatar użytkownika

...czyli znowu muszę kupować płyty, mimo wydatku rzędu blisko 280zł?! :cry:

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt lis 13, 2007 16:24 
Awatar użytkownika

Markovitz pisze:
... na tych z pierwszej serii Od początku tego nie ma... "Czerwonego albumu" też słucham tylko z takiej płyty, no i z winyla. One też są legalne 8)

Chodzi o wydanie ( a ) Digitonu, czy pierwsze Polskich Nagrań ?

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Egzegeza :)
PostZamieszczono: wt lis 13, 2007 17:35 
Awatar użytkownika

Moja ocena tych serii wydawniczych miała charakter generalny, ale pytanie Maćka zmusza mnie do korekty i pogłębienia tematu... :)

Maciek pisze:
Chodzi o wydanie (a) Digitonu, czy pierwsze Polskich Nagrań ?

Biorąc pod uwagę omawiane tytuły akceptuję brzmienie następujących wydań (kolorem brązowym zaznaczyłem te szczególnie ulubione ) :

Dziwny jest ten świat, Sukces - DIGITON, 1992,
Dziwny jest ten świat, Sukces - Polskie Nagrania Niemen seria Od początku, Pol.Nagrania 1996,

Niemen Enigmatic - Polskie Nagrania 1996

Człowiek jam niewdzięczny DIGITON 1992,
Człowiek jam niewdzięczny DIGITON, seria Retrospekcja, 1995

Pozostałych płyt słucham z boxu Od początku lub z winyli.

Co do pytania Domina ...

Cytuj:
czyli znowu muszę kupować płyty, mimo wydatku rzędu blisko 280zł?!

Nie widzę takiej konieczności, żeby mieć wszystko. Sam niektóre płyty, których brzmienie mi nie odpowiadało oddałem w dobre ręce 8)

Audiofilem można zostać na starość. Wtedy tylko słuchać i zrzędzić...
:twisted:

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: wt lis 13, 2007 17:49 
Awatar użytkownika

...swoją drogą, zobaczcie, do jak ciekawych szczególików docieramy ;)

A czy brzmienie "Niemen Enigmatic", "Aerolitu" i "Marionetek" wydawnictwa DIGITON dużo się różni od tego z XXI wieku?

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pn gru 10, 2007 23:38 
Awatar użytkownika

Dziękuję za odpowiedź, drodzy Forumowicze.

Żeby nie było, że rzucam bezpodstawne oskarżenia, przyjrzyjcie się (a raczej: "wsłuchajcie") w te oto krótkie fragmenty, które specjalnie wyciąłem, byście mogli je porównać...

Stosowałem system wersja wcześniejsza/późniejsza, w ten oto sposób mamy rozłożony na czynniki pierwsze (zawarłem ich tylko kilka, tych najistotniejszych) utwór "Bema pamięci żałobny rapsod", przedstawiony w dwu reedycjach: Niemena z 2003 roku (z BOX'ów "Od początku) i najprawdopodobniej (pobrałem z internetu) DIGITONU z 1992. Fragmenty są zapisane w 128kbit/s, jest to najgorsza z akceptowalnych przeze mnie jakości odtwarzania, nie szkodzi oryginałom na tyle, by się czepiać. Dopiero "schodząc" poniżej tej granicy (np. 96kbit/s czy... 40kbit/s!) słychać jakościową klapę - niestety, zaznaczam to, gdyż dużo userów psuje jakość nagrań przy ich publikacji, by te lepsze zachować dla siebie. Wnioski potem (...chociaż nasuwają się same).

http://www.speedyshare.com/316452379.html

Miłego słuchania i słyszenia różnic.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: wt gru 11, 2007 0:00 
Awatar użytkownika

Kolejna produkcja, którą wziąłem na tapetę (z powodu braku innych) to Aerolit. Porównywane wersje to oczywiście remaster z BOX'ów "Od początku" (2003) i, tym razem na pewno, DIGITON (1994).

http://www.speedyshare.com/142788938.html

Proszę Państwa, rewolucja! Zabieram się za poprawianie brzmienia wersji zremasterowanej DIGITON. Dlaczego? Ponieważ chcę wszystkim udowodnić, że cała inżynieria dźwięku to tylko trudno brzmiące hasło. Zobaczymy, co jestem w stanie zdziałać za pomocą kilku prostych programów, które nielegalnie może ściągnąć każdy. Nie uważam się za specjalistę w tych programach, jednakże posiadam doświadczenie, które nabyłem z muzyką hip-hopową i obróbce własnych nagrań. Fakt, nie jestem w posiadaniu pierwotnych ścieżek owych utworów (konkretniej: "Daj mi wstążkę błękitną"), ale czy piraci z Andromedy je posiadają? Moje dość śmiałe posunięcie zostało sprowokowane brakiem ogólnego zainteresowania poruszoną przeze mnie kwestią brzmienia zremasterowanych płyt Niemena. Efekt moich starań będzie do posłuchania już wkrótce. A w moich górnolotnych celach znajduje się remaster "Rapsodu..." i to taki, do którego nie będzie można mieć zastrzeżeń.

Wiem, zabrzmiała ta wypowiedź dość samozwańczo (takie są moje działania ;)), ale proszę o wsparcie, tj. odsłuchiwanie i komentowanie moich poczynań. Dziękuję za uwagę, odbiór. 8)

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: No proszę!
PostZamieszczono: wt gru 11, 2007 10:21 
Awatar użytkownika

No,no Dominie 189!
Porywasz się na dużą pracę ( a może w mojej indolencji tak mi się tylko wydaje? :wink: )
Niemniej życzę Ci po-wodzenia po tych obszarach wydobywania dźwięku, z tego, co już Cz.Niemen nam zostawił.
Mam nadzieję być Twoich poczynań słuchaczem. :)
Gratuluję też zapału w naszym tu pisaniu.
Wybieraj utwory do "Lp", bym mógł...któryś z nich wybrać dla Ciebie.
Po-zdrowie-nia :wink:

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: czw gru 13, 2007 2:55 
Awatar użytkownika

Dominie 189,
poświęciłem dzisiejszą noc na zaległości czytania postów.
Wysłuchałem Twoje zremasterowane wersje i zastanawiam się, czy nie powierzyć Ci moich bootlegów do obróbki.
Efekt naprawdę imponujacy! :)
A możesz zdradzić jakich programów użyłeś?
Skoro to takie łatwe jak twierdzisz, sam chętnie popróbuję zabawić się w inżyniera dźwięku, może to coś dla mnie?

(.)

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.