[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest czw lis 23, 2017 0:48

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Który utwór z płyty uważasz za najciekawszy? Uzasadnij (jeżeli chcesz)
1. Marionetki 33%  33%  [ 9 ]
2. Piosenka dla zmarłej 30%  30%  [ 8 ]
3. Z pierwszych ważniejszych odkryć 4%  4%  [ 1 ]
4. Ptaszek 4%  4%  [ 1 ]
5. Com uczynił 26%  26%  [ 7 ]
6. Requiem dla Van Gogha 4%  4%  [ 1 ]
7. Sariusz 0%  0%  [ 0 ]
9 Inicjały 0%  0%  [ 0 ]
Liczba głosów : 27
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: czw lis 08, 2007 22:15 
Awatar użytkownika

• Podziel się:
  • Facebook
  • Wykop
  • Twitter
MARIONETKI

...............................................................Obrazek

Dla przypomnieniaTEKSTY
Znowu się pochwalę. Ale dzięki rzeczowym rozmowom z fanami Niemena można ukształtować swoją opinię na temat poszczególnych płyt Niemena i przetransponować to na swoje recenzje. Ja to zrobiłem i miło mi poinformować, iż po raz drugi zostało to wyróżnione i nagrodzone w Merlinie. To chyba dobrze, że tak ceni się nasze Forumowe zdanie.
Robi to z sukcesami również Tadeusz – też kilkakrotnie nagradzany. Namawiam i innych, bo to i satysfakcja, i mała gratyfikacja, a przede wszystkim sukces całego Forum Niemena, że potrafimy przodować i w takiej konkurencji, jaką jest zabawa w mini recenzje płyt naszego Patrona. Temat jak najbardziej pasujący do Forum "MUZYKO MOJA" - bo to przecież NASZA MUZYKA i MY powinniśmy tam brylować.

http://merlin.pl/frontend/browse/specia ... views.html

"Marionetki" i "Requiem dla van Gogha" - niebanalny projekt Grupy Niemen!
Bogdan Ratajczak 2007-10-24

http://merlin.pl/frontend/browse/product/4,494304.html

Są płyty, obrastające z czasem w legendę. "Marionetki" należą do tych płyt, o których przez lata mówiło się, że są zbyt trudne, zbyt "ciężkostrawne", zwłaszcza, w formie dwupłytowego LP - vol.1 "Marionetki" i vol.2 "Requiem dla van Gogha". Szczególnie drugi LP, dzieło jazzmana - Helmuta Nadolskiego, który ze swym filozoficznym podejściem do muzyki, wywarł silne piętno na tym projekcie, stanowiącym dla wielu orzech nie do zgryzienia, budziła kontrowersje nawet pośród najwierniejszych fanów Niemena. "Requiem", ujęte w formie free-improvisation z niekonwencjonalną eksploracją brzmień kontrabasu, nadało rys niepowtarzalności kompozycji. Nie dość na tym! Niemen dobrał sobie drugiego jazzmana - o równie niekonwencjonalnym myśleniu - trębacza A. Przybielskiego. To w połączeniu z "młodymi gniewnymi": Skrzekiem, Piotrowskim i Apostolisem, stworzyło mieszankę wybuchową, która jako Grupa Niemen - eksplodowała i "zamieszała" nie tylko w Polsce. Także na Zachodzie, tam dla CBS nagrała wspaniałe LP "Strange Is This World" i "Ode To Venus". Muzyka ocierała się o awangardę, połączoną z elementami współczesnej muzyki poważnej. Taka pozycja lokowała ją w niszowym kręgu odbiorców i była najzwyczajniej... omijana. Teraz obie płyty zremasterowane przez Niemena zostały scalone na CD. Chciałoby się rzec - nareszcie! Fani kupując cyfrową wersję "Marionetek", niejako z "konieczności", zapoznają się z ekscytującą zawartością obu części. I okazuje się, że... nie taki diabeł straszny! Powiem wprost, to najwybitniejsze dzieło Niemena z jego awangardowego okresu, zauroczenia progresywnym rockiem i free-jazzowymi eksperymentami brzmieniowymi. Niemen był w szczytowej formie wokalnej, pełen sił twórczych i nadziei na uznanie w światowym show-biznesie. Niczego tu nie brak, ani pomysłów, ani potencjału kompozytorsko-wykonawczego. Pożeglował ku nowej "ziemi nieodkrytej" - do czego nas już przyzwyczaił. I... czym zaskarbił sobie powszechne uznanie i miano artysty, będącego wiecznie w podróży, ku nieznanemu. I wygrał! Odkrył dziewiczy ląd, dziewiczy dla siebie, dla konkurencji, dla fanów. Nieczęsto się zdarza, by w jednym czasie i miejscu spotkały się tak wyraziste indywidualności, zespolone jedną ideą w nierozerwalną całość. Album jest precyzyjnie przemyślany i ma swą, rzadko spotykaną w rocku, dramaturgię. Na pierwszy ogień utwór tytułowy do wiersza Norwida, zaraz potem poezja Iwaszkiewicz i "Piosenka dla zmarłej", wyróżnić należy "Com uczynił" według Leśmiana i "Z pierwszych ważniejszych odkryć" do słów L. A. Moczulskiego. Klamra spinająca - "Inicjały" - to kompozycja zespołowa, pozwalająca każdemu zaprezentować swe walory. To "strzał w dziesiątkę" i doskonałe zwieńczenie płyty. Tą przemyślaną propozycją Niemen wszedł do grona koryfeuszy rocka. Tych z "górnej półki" progresywnego nurtu. Czy dziś odbieramy tę muzykę jak relikt, z którym czas obszedł się okrutnie, a nagrania mają jedynie wartość stricte archiwalną? Nie! Nadal brzmią rewelacyjnie. Wielkiej ignorancji trzeba, aby dopatrzyć się w nich cienia skostniałej i archaicznej nuty. Ta muzyka nie pozwala pozostać obojętnym.

Zdaję sobie sprawę, że nie jest to wyczerpująca analiza zawartości muzycznej i tekstowej, ale wymogi regulaminowe konkursu są jednoznaczne (3000 znaków) i konwencja nieco inna (lakoniczna i w miarę możliwości atrakcyjna reklama, będąca zachętą do kupna płyty) niż ta, jakiej wymaga się od zawodowego recenzenta-muzykologa przy dogłębnej analizie muzyczno-programowej, konkretnego dzieła artystycznego. To co wyżej napisałem może być jednak, kanwą, bazą wyjściową do rozmowy o tej konkretnie płycie.
Jak wy oceniacie tę płytę? Czy macie podobne zdanie do tego, które starałem się przekazać ludziom nie znającym lub uprzedzonym do tej płyty?
Czym was uwiodła ta muzyka, a może co stanowiło o tym, że ją odrzuciliście? W co już nie bardzi wierzę.

(.)

Ostatnio zmieniony pt lis 09, 2007 13:05 przez ratajczak bogdan, łącznie zmieniany 4 razy

Odpowiedz z cytatem  
     Tytuł:
    PostZamieszczono: pt lis 09, 2007 8:02 
    Awatar użytkownika

Gratuluję konkurencji :)

Recenzja jest profesjonalna. Tak trzymać !

PS I pomyśleć, że przez pewien czas dzieliliśmy z Bogdanem los banity, włócząc się po lesie Sherwood. Jaka to byłaby strata gdyby nas nie zrehabilitowano, a zrobiono to wbrew woli wielu... . Niektórzy z nich od tamtej pory zamilkli w akcie oburzenia, a szkoda ! :lol:

(moje)

Odpowiedz z cytatem  
     Tytuł:
    PostZamieszczono: pt lis 09, 2007 9:13 
    Awatar użytkownika

Dziękuję Tadeuszu za miłe słowa. Coś czuję, że "Com uczynił" - uzyska przewagę (Ewa też zapewne na to zagłosuje). Ty Tadeuszu również ją umieściłeś na pozycji # 1? Dlaczego?
    Kobiety - rozumiem - bo to wspaniały utwór i do tego ten niesamowity Leśmian. Gdy do tego dojdzie "migaweczka", przewaga zrobi się już druzgocąca? :wink:

Odpowiedz z cytatem  
     Tytuł:
    PostZamieszczono: pt lis 09, 2007 10:01 
    Awatar użytkownika

Miałeś rację, Bogdanie, zagłosowałam na "Com uczynił", choć wcale nie myślę, że ten utwór podoba się głównie kobietom. :wink:
    Wszystko w tym utworze jest poruszające, i słowa Leśmiana, wspaniale zinterpretowane przez Niemena, i muzyka, świetnie współgrająca z tekstem, który momentami zupełnie wtapia się w tę muzykę, i ten niesamowity klimat całości. Dla mnie to jeden z najwspanialszych utworów Niemena w ogóle.

Odpowiedz z cytatem  
     Tytuł:
    PostZamieszczono: pt lis 09, 2007 11:54 
    Awatar użytkownika

Gratuluję Bogdanie drugiej udanej i nagrodzonej recencji.
    Zachęcam Ciebie i Tadeusza do napisania następnych.
    Tyle jeszcze płyt Niemena czeka w Merlinie na swoją pierwszą recenzję
    np.Aerolit, Katharsis, Idee Fixe ,Człowiek jam niewdzięczny.

Ankiety na forum mają jedną wadę. Można głosować tylko raz.
    Jak tu wybrać , jeśli na każdej płycie Niemena przynajmniej dwa lub
    trzy utwory są tymi ulubionymi ?
    Podobnie było z wyborem tej jednej jedynej wokalistki w innej ankiecie.

Tutaj, chociaż bardzo podoba mi się" Com uczynił" i bardzo cenię "Marionetki"
    zagłosowałam na "Piosenkę dla zmarłej". To ona porusza mnie najbardziej.

Odpowiedz z cytatem  
     Tytuł:
    PostZamieszczono: pt lis 09, 2007 12:20 
    Awatar użytkownika

Dokładnie te same dylematy przeżywa każdy z nas dokonując swego wyboru. Ja wybrałem "Marionetki". Za... wszystko... i za sentyment do ważnego epizodu w mym życiu, gdy tekst ten pomagał mi zmagać się z walką wewnętrzną i widocznym wówczas brakiem sensu jakiegokolwiek działania, za doskonały dobór środków przekazu : muzycznego i interpretacyjnego, za głębię myśli i całą otoczkę filozoficzną... można by mnożyć, ale także uwielbiam pozostałe nagrania i każde Wasze zdanie opowiadąjce się za jakimkolwiek utworem, przyjmuję, jako wyraz Waszej wrażliwości na to co Piękne i Mądre.

Ps. Dziękuję Daszo za miłe słowa, ale ja odbiję piłeczkę i będę nadal namawiał wszystkich, również Ciebie, do tej zabawy w mini recenzje.
    Niech będą naszą wizytówką.

(.)

Odpowiedz z cytatem  
     Tytuł:
    PostZamieszczono: pt lis 09, 2007 16:26 
    Awatar użytkownika

:?: :?:
    cala płyta jest fajna i ciekawa jako całość! :!:
    najbardziej ulubione fragmenty to solo lakisa w odkryciach , dialog skrzeka z niemenem w odkryciach i solo trąbki w Com Uczyni i troche wcześniej
    ulubiony muzyk to Piotrowski , bo gra najdojrzalej ze wszystkich

Najciekawszej piosenki nie da sie wybrać , to głupie pytanie i cala ankieta! :evil:

Odpowiedz z cytatem  
     Tytuł:
    PostZamieszczono: pt lis 09, 2007 16:37 
    Awatar użytkownika

"Piosenka dla zmarłej"... ;)

...chociaż zastanawiałem się nad "Z pierwszych ważniejszych odkryć" - jest bardziej hard-rockowa ;]

Odpowiedz z cytatem  
     Tytuł:
    PostZamieszczono: pt lis 09, 2007 17:00 
    Awatar użytkownika

Bogdan napisał:

Cytuj:
    Ty Tadeuszu również ją umieściłeś na pozycji # 1? Dlaczego?

Pamiętasz moje wspomnienia koncertu promocyjnego tej płytyy w klubie studenckim "Pałacyk"? Nawet coś Ci podpowiedziałem wówczas do Twojej "Mapy". Na tymże koncercie "Com uczynił" poszło jako pierwsze. Tego się nie zapomina i... dlatego tak właśnie głosowałem

(moje)

Odpowiedz z cytatem  
     Tytuł: Marionetki...
    PostZamieszczono: pt lis 09, 2007 18:02 
    Awatar użytkownika

Zagłosowałem na "Marionetki", ale...są jeszcze co najmniej 2 przepiękne utwory na tej płycie- "Piosenka dla zmarłej"- pamiętam emocje, jakie na koncertach wywoływało we mnie potężne uderzenie Helmuta N. w "talerze" po słowach"...która leżysz w trumnie... 8) pomiędzy kwiatami..."
    No i ...oczywiście niesamowity nastrój wiersza- piosenki "Com uczynił" m.in. w telewizyjnym teledysku z lat 70-tych, który pamiętamy z Markovitzem (kto go jeszcze pamięta? :) )
    Po-zdrowie-nia

Odpowiedz z cytatem  
     Tytuł:
    PostZamieszczono: sob lis 10, 2007 15:22 
    Awatar użytkownika

Napisałem recenzję płyty Aerolit, jak tylko ukaże się na stronie, zaprezentuje ją Wam... ;) Wydaje mi się, że podołałem - w końcu za kilka miesięcy matura, a jestem w klasie humanistycznej :D

Odpowiedz z cytatem  
    PostZamieszczono: pn lip 21, 2008 11:25 
    Awatar użytkownika

Ważność tych płyt podkreśla także zamieszczenie dwóch wybranych z nich utworów: "Marionetki" oraz "Ptaszek" na pierwszą, pośmiertną kompilację nagrań Niemena - kompakt "Spiżowy krzyk".

(*)

CN w rocznicę swoich 57. urodzin

Odpowiedz z cytatem  
    PostZamieszczono: pn lip 21, 2008 11:58 
    Awatar użytkownika

ratajczak bogdan pisze:
    Ważność tych płyt podkreśla także zamieszczenie dwóch wybranych z nich utworów: "Marionetki" oraz "Ptaszek" na pierwszą, pośmiertną kompilację nagrań Niemena - kompakt "Spiżowy krzyk".

Bogdanie, rozumując w ten sposób, może się okazać, że najważniejszą płytą Niemena jest "Sukces", bo aż 3 utwory z tej płyty znalazły się na składance "Spiżowy krzyk".

Odpowiedz z cytatem  
    PostZamieszczono: pn lip 21, 2008 12:55 
    Awatar użytkownika

Ewa pisze:
    Bogdanie, rozumując w ten sposób, może się okazać, że najważniejszą płytą Niemena jest "Sukces", bo aż 3 utwory z tej płyty znalazły się na składance "Spiżowy krzyk".

Nie Ewo, rozumując w ten sposób, dostrzegam jedynie i w ramach topiku: "MARIONETKI - nasze recenzje ulubionych płyt Niemena", staram się jedynie uwypuklić wagę albumu "Marionetki" (nota bene nigdzie nie twierdziłem, co chyba starasz się mi pośrednio zasugerować, że "Marionetki" są najważniejszą płytą w dorobku Niemena. ku jasności jednak dodam, iż cenię ją sobie bardzo wysoko), jaką Czesław Niemen nagrał w ramach GRUPY NIEMEN.
    A płytę "Sukces" też lubię, tylko nie ma wyodrębnionego topiku, by tam wspomnieć o tym, o czym piszesz. I z całą pewnością nie byłaby to także płyta # 1 w moim rankingu płyt najważniejszych.
    Tym samym chcę rozwiać wszelkie Twoje wątpliwości i powiem jasno, ilość nagrań z poszczególnych płyt :N: , jakie Pani Małgorzata Niemen-Wydrzycka wybrała na "Spiżowy krzyk", nie mają się w żaden sposób do mojego prywatnego rankingu ulubionych przeze mnie płyt Niemena.
    Bo idąc Twoim rozumowaniem, musiałbym przyznać, że za najmniej ważną (jeśli przy płytach Niemena w ogóle mogę mówić o nich w takich kategoriach, gdyż każda jest dla mnie równie ważna) uważam płyty: "Człowiek jam niewdzięczny" (1), "Terra Deflorata" (1), "spodchmurykapelusza" (1), "Katharsis" (1).
    A tak w istocie nie jest.
    Nie są to płyty, które stawiam w jednym rzędzie pod tym względem, gdyż każda jest jakimś etapem rozwoju myślenia i stylu muzycznego Niemena i tylko w takich kategoriach, mogę je klasyfikować. Ważne, ale różne.
    Bliższe mi lub nieco mniej przekonujące, bo odbiegające od mojego gustu.

Jeszcze skromna uwaga - ale znamienna w Twych ustach - wymieniasz płytę "Sukces" (3), którą powinienem, według Ciebie, uznać za najważniejszą, a pomijasz inną - "IDEE FIXE" (też 3 utwory).
    Jak mam to odczytać?
    Jako zwykłą pomyłkę, niedopatrzenie, czy może świadome i pokrętne postawienie tezy:
    "Nie lubię "słabych" nagrań z płyty "Sukces", a aż 3 z niej zostało umieszczonych przez Panią Małgorzatę na "jej" kompilacji, którą otwarcie kontestuję, a tymczasem Bogdan jeszcze to popiera"?

No tak, jak ja śmię myśleć inaczej?
    Pozdrawiam :D

(*)

CN w rocznicę swoich 57. urodzin

Ostatnio zmieniony pn lip 21, 2008 13:10 przez ratajczak bogdan, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
    PostZamieszczono: pn lip 21, 2008 13:09 
    Awatar użytkownika

ratajczak bogdan pisze:
    Tym samym chcę rozwiać wszelkie Twoje wątpliwości i powiem jasno, ilość nagrań z poszczególnych płyt :N: , jakie Pani Małgorzata Niemen-Wydrzycka wybrała na "Spiżowy krzyk", nie mają się w żaden sposób do mojego prywatnego rankingu ulubionych przeze mnie płyt Niemena.

Skoro tak jest, to czemu piszesz, że ważność "Marionetek" podkreśla fakt wybrania przez panią Niemen dwóch utworów z tej płyty na składankę "Spiżowy krzyk"?
    Wiesz równie dobrze jak ja, czym kierowała się pani Niemen przy doborze utworów - na pewno nie hierarchią ważności poszczególnych płyt ani też oceną fanów czy krytyków. Dla mnie ten składankowy wybór bardziej podkreśla ważność płyty "Sukces" (3 utwory + tytuł płyty).
    Świadomie więc wymieniłam akurat płytę "Sukces", którą znacznie mniej sobie cenię niż "Marionetki" i "Idee fixe".

Odpowiedz z cytatem  
    Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.