[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest sob lip 20, 2019 16:40

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Którą z solowych płyt Niemena cenisz najbardziej ?
Russische Lieder 7%  7%  [ 2 ]
Katharsis 19%  19%  [ 5 ]
Post scriptum 7%  7%  [ 2 ]
Hymn do Matki Ziemi 7%  7%  [ 2 ]
Old Rock Meeting- Niemen na płycie live 4%  4%  [ 1 ]
Terra deflorata 30%  30%  [ 8 ]
Spodchmurykapelusza 11%  11%  [ 3 ]
Sen końca i początku - projekt niewydany 11%  11%  [ 3 ]
Świat nieodkryty - projekt niewydany 4%  4%  [ 1 ]
Liczba głosów : 27
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: wt wrz 14, 2010 20:45 
Awatar użytkownika

A ktoś wie przynajmniej jak to brzmiało? Coś melodycznie bliskiego "Terra Defloracie"? Czytałem gdzieś, że :N: planował wydać płytę pt. "Sen końca i początku" w 1991 roku. I tylko tyle wiem o tym tytule.

— Zbigniew Herbert

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt wrz 14, 2010 21:40 
Awatar użytkownika

Słyszałem kilka wykonań tej pieśni. Zaczynała się wibrującym dźwiękiem lotu (z sequencera) 8)
Następnie elektroniczna perkusja i wokal. W kulminacji tło wokalne tworzył niemenowski chór.

"SEN KOŃCA l POCZĄTKU"

Nie pobił mnie nigdy nikt
a byłem pobity
nie zranił mnie nigdy nikt
a byłem zraniony
nie zdradził mnie nigdy nikt
a byłem zdradzony
nie więził mnie nigdy nikt
a byłem więziony
Wyklęcia tajemniczy znak
przyczynę zła
aliści
poznałem wówczas
gdy już było brak
przyjaciół od korzyści
Zawlokłem więc przed piekieł właz
i w czeluść pchnąłem ciało
złym czartom
których tylko raz spotkałem
i nie uszedłem cało...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz gru 12, 2010 0:52 
Awatar użytkownika

Album Terra deflorata-koncert przynosi muzykę tworzoną w ramach dwóch powiązanych ze sobą projektów: Terra deflorata oraz Sen końca i początku. Aranżacje noszą wyraźne piętno czasu, w jakim powstały.

Pamiętam ówczesne audycje trójkowe i pojawiające się w nich utwory Pink Floyd i Rogera Watersa (solo). Pojawiały się w nich różne "efekty dźwiękowe", a szczególnie zapadł mi w pamięć odgłos nadlatującego helikoptera. W sobotnich audycjach "Zapraszamy do Trójki" Piotra Kaczkowskiego emitowano nawet odgłos śmigłowca jako hasło wywoławcze kącika z muzyką niezależną.
Programowaną perkusję i urokliwe samplowane brzmienia można znaleźć w produkcjach modnej w tym czasie wytwórni 4 AD. Urokliwe impresje współpracujących z tą wytwórnią artystów, wśród których były Elisabeth Fraser i Lisa Gerrard, prezentował w swej audycji także Jerzy Kordowicz, dla którego w dzisiejszej Trójce ponoć nie ma miejsca...

Piszę o tym dlatego, że odgłosy lotu helikoptera, pracy maszyny parowej i "wibrujących wniebogłosów" robiły na publiczności w połowie lat 80. duże wrażenie i cieszę się, że wreszcie wszyscy możemy usłyszeć je na płycie- począwszy od "Klaustrofobii" i "Spojrzenia za siebie", po "Sen końca i początku". Pamiętam, że gdy pierwszy raz w 1989r. usłyszałem studyjne wersje utworów z płyty "Terra deflorata" (a było to w trójkowym "Studio nagrań" Kordowicza) to byłem bardzo zawiedziony brakiem znanych mi efektów brzmieniowych.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt cze 17, 2011 8:20 
Awatar użytkownika

Ja zagłosowałem na Spodchmurykapelusza, lecz kliknąłem wyślij, zanim zauwaźyłem napis "można 2 odpowiedzi". Zagłosowałbym również na Terra Defloratę, gdyż uważam, że były to najlepsze moim zdaniem solowe albumy.

padam"

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw kwie 11, 2013 12:46 
Awatar użytkownika

Minimoog pisze:
Zagłosowałbym również na Terra Defloratę...

W ankiecie z solowymi albumami jest możliwość zmiany oddanego głosu (ankieta wciąż trwa), albowiem bywa i tak, że po kilku latach słuchania dokonujemy przewartościowań...

Jeśli o moje gusta chodzi - np. zestaw CBS-u z repertuarem rosyjskich pieśni ludowych podoba mi się niezmiennie (nie dotyczy to edycji GTR). Od strony repertuaru wciąż fascynuje mnie projekt "Sen końca i początku". Z kolei z zamieszczeniem w ankiecie projektu "Hymn do Matki Z." - to Bogdan miał rację, bo ten utwór mimo upływu lat nadal się broni i wart jest wydania.

Natomiast nagrania z "Terra deflorata" (tak zresztą jak "Katharsis") powinny przed ewentualnym wznowieniem przejść remastering (i to solidny!). Tylko, czy wznowienia za kilka lat znajdą jeszcze nabywców..?

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz.