[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest sob gru 07, 2019 13:14

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 107 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna

Jak obecnie odbierasz utwór "Dialog"
To szczery głos Niemena za przyjaźnią polsko-rosyjską i pragnieniem pokoju. 55%  55%  [ 6 ]
To utwór skomponowany z pobudek oportunistycznych na doraźne zamówienie. 45%  45%  [ 5 ]
To pastisz złożony z tekstów poetów-desperatów 0%  0%  [ 0 ]
Nie mam zdania. 0%  0%  [ 0 ]
Liczba głosów : 11
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: śr sie 11, 2010 21:19 
Awatar użytkownika

Markovitz pisze:
Co do DIALOGU to problem polega na tym, że od trzech dekad uważam go za wypadek przy pracy, więc gdybym pod wpływem szanownych przedmówców, czy nawet współpracowników Czesława zerwał kotwicę i odpłynął w kierunku Słupska głosząc, że jest to arcydzieło, które młodzież powinna śpiewać, to byłoby trochę dziwne, prawda ..? :)

Czyli, mówiąc kolokwialnie, knot!!! - nazywając to po imieniu i wprost

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr sie 11, 2010 21:44 
Awatar użytkownika

Tadeusz pisze:
knot!!!

"...ucałować każdą okrwawioną cegłę Warszawy..."

Tadeuszu, jak dla mnie było wówczas heroizmem umieszczenie...przemycenie tego zdania w tym utworze. Chyba tak się zasłuchali, że tego nawet nie zauważyli...

skryłeś w Czesławie Niemenie...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr sie 11, 2010 22:16 
Awatar użytkownika

GraCja pisze:
Tadeuszu, jak dla mnie było wówczas heroizmem umieszczenie...przemycenie tego zdania w tym utworze. Chyba tak się zasłuchali, że tego nawet nie zauważyli...

Ja patrzę na to ze współczesnej perspektywy, bo w nią się wtapiam, a nie w mroki historii...

GraCja pisze:
Tadeusz pisze:
knot!!!

"...ucałować każdą okrwawioną cegłę Warszawy..."

GraCjo, to jest zwykła egzaltacja i drapanie zaschniętych strupów ( przepraszam za kolokwializm)
Napadnięto na Polskę, zburzono doszczętnie Warszawę, okupowano pięć lat Polskę, wymordowano w sumie ponad dwadzieścia milionów ludzi ( Stalin wymordował drugie tyle)- dla moich dzieci to "bitwa pod Grunwaldem"

Trzeba z żywymi naprzód iść,
Po życie sięgać nowe,
A nie w uwiędłych laurów liść
Z uporem stroić głowę

Wy nie cofniecie życia fal!
Nic skargi nie pomogą:
Bezsilne gniewy, próżny żal!
Świat pójdzie swoją drogą!

Adam Asnyk

PS Mam wielu przyjaciół Niemców, i nigdy nie mówimy o "okrwawionych cegłach Warszawy" i gwałtach na niemieckich kobietach , dokonywanych w 1945 roku przez krasnoarmiejców i ich koalicjantów z orzełkami bez korony na furażerkach, bo Oni też znają ten wiersz Asnyka

Ostatnio zmieniony śr sie 11, 2010 22:50 przez Tadeusz, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr sie 11, 2010 22:27 
Awatar użytkownika

Tadeuszu...Czyżby najlepszą formą samoobrony, była ucieczka?

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr sie 11, 2010 22:45 
Awatar użytkownika

GraCja pisze:
Tadeuszu...Czyżby najlepszą formą samoobrony, była ucieczka?

Tak, dla zdrowia psychicznego należy uciekać od koszmarów. Powie Ci to każdy psycholog, a jak nie potrafisz tego zrobić, to on po to jest aby Ci pomóc.
Natomiast, jeżeli chcesz rozpamiętywać koszmary, bo przynosi Ci to ulgę, to ja nie mam nic przeciwko temu i nawet nie odważyłbym się Cię od tego odwodzić, byle byś nie zachęcała do tego innych . :|

PS I tak oto dyskusja o "Dialogu" skierowała się na zupełnie inny tor. Ani się obejrzymy, jak zostaniemy skarceni za rozminięcie się z tematem :twisted:

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr sie 11, 2010 22:52 
Awatar użytkownika

Tadeusz pisze:
Ja patrzę na to ze współczesnej perspektywy, bo nią się wtapiam, a nie w mroki historii...

Ja natomiast nigdy nie ogladam się do tyłu w naszą przeszłość.
Ja zawsze patrzę do przodu. Patrzę w przód z perspektywy naszej ponad tysiącletniej historii, którą szanuję jak każdą chwilę dnia dzisiejszego. Jest ona obecna w mojej codzienności i pozwala mi nie gubić się w gmatwającym się mroku nowych niepewnych czasów.

Narody które nie potrafiły wyciągnąć wniosków z własnej historii będą musiały jeszcze raz przeżyć jej lekcje.

Współczesność jest zbyt ciasna aby móc stworzyć jakąkolwiek perspektywę.
To co nie jest ukorzenione w przeszłości, w pełnym dorobku cywilizacyjno - kulturowym narodu jest jedynie ułudą.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr sie 11, 2010 22:52 
Awatar użytkownika

Wyobraźmy sobie, że fragmenty poezji Broniewskiego wykorzystane w Dialogu są dziełem innego poety, nie spętanego ideologicznie. Lub idąc dalej wyobraźmy sobie, że nie przeżyliśmy jako naród i jako państwo zalewu turańsko – bolszewickiego barbarzyństwa, a Broniewski jest autorem tych słów.

Śpiewam radość człowieczej mocy
Kiedy tworzy, kiedy wyzwala,
Kiedy dumnie światu wśród nocy
Prometejskie ognie zapala.

Nasz obowiązek - orać ziemię,
wydrzeć to, co w jej wnętrzu drzemie,
nasz obowiązek - o nią bić się,
ta ziemia to nasze życie.
Bić się będziemy w imię człowieka,
w imię ziemi. Przyszłość czeka.

O pieśni gniewna! -, tyś nadzieją!
przelatuj, wiej nad moim krajem,
rozkwitaj mi zielonym majem,
obłokiem płyń nad drogą polną,
gdzie sercu - śmiało, oczom - wolno,
zbożowym łanem, borem, Wisłą,
nad ornym polem błyśnij iskrą.

Rosjo, Polsko,
Ucałować każdą okrwawioną cegłę Warszawy!
Kochać ludzi!
Piękna jest kula ziemska.
Dla nikogo nie cudzoziemska,
chwała jej.
Pokój zwycięży wojnę,
gdy wszyscy staniemy do dzieła.
oto głos ludzi wolnych,
ich wola i ich nadzieja.

Znajdujemy w tych kilku wierszach parę fraz ideologicznych, tylko kilka, ale jakże pięknie oddają te wiersze to, co dzisiaj ni stąd ni zowąd, stało się dla niektórych z nas wstydliwe i wolimy o tym milczeć.
Jak silne i pozytywne emocje wobec Ojczyzny targają autorem i... jak cudownie te emocje oddał Niemen w swoim wykonaniu tych wierszy. Dialog co by o nim nie powiedzieć, jest perełką najwyższego lotu.
Teksty w nim wykorzystane są o wiele bardziej wartościowe niż te które dzisiaj można znaleźć w przestrzeni publicznej, w masowej kulturze.
Broniewski też tworzył masową kulturę. Widzimy tę różnicę?
Jak bardzo schamieliśmy, jako twórcy i jako odbiorcy twórczości od czasów Broniewskiego. A przecież „ta ziemia to nasze życie”.

...przelatuj, wiej nad moim krajem,
rozkwitaj mi zielonym majem,
obłokiem płyń nad drogą polną,
gdzie sercu - śmiało, oczom - wolno,
zbożowym łanem, borem, Wisłą,
nad ornym polem błyśnij iskrą.

Słyszę w tych słowach Polskę Kazimierza Wielkiego, Zygmunta III, Jana Sobieskiego.
Słyszę Polskę Pawła Włodkowica i Stanisława ze Skarbimierza.

Może i Niemen też to słyszał, może nawet starał się w ten sposób coś nam przekazać.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr sie 11, 2010 23:15 
Awatar użytkownika

Andrzeju, ja dostrzegam w Dialogu właśnie przesłanie przyszłości.

Zdejmijcie ślepcy okulary
Wy, co pod nogi wciąż patrzycie,
świat przemierzając łokciem miary,
a wszechmiar życia wnet ujrzycie.

Zdejmijcie czapki z głów za ciasne,
pochylcie czoło przed prorokiem,
a wszystko wyda Wam się jasne,
a wszystko ogarniecie okiem...

Ostatnio zmieniony czw sie 12, 2010 12:08 przez GraCja, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr sie 11, 2010 23:26 
Awatar użytkownika

Im więcej poznaję Czesława, tym bardziej... mnie fascynuje.
Qurde, pamiętam, jak prawie wszystkie nastolatki swoimi czasy podkochiwały się w Czesławie :lol:
ale teraz na stare lata...? :oops:

to zasługa tego forum...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw sie 12, 2010 8:38 
Awatar użytkownika

Przyjrzyjmy się teraz drugiej części Dialogu napisanej przez Majakowskiego.
Czy możemy w tych słowach odnaleźć nawiązanie do własnej kultury, do własnej przeszłości Rosji? Czy może są to jedynie mantry i slogany bolszewickie zwane rewolucyjnymi hasłami?
Wykorzystane przez Niemena cytaty z poezji Majakowskiego tworzą wyraźny dysonans z cytatami z poezji Broniewskiego. Widać wyraźnie że są i jedne i drugie starannie dobrane.
O tekstach Broniewskiego już było, zajrzyjmy teraz w użyte w kompozycji wiersze Majakowskiego:

Jestem z tymi,
którzy wyszli
budować
i pomścić
w powszechnej
gorączce
będąc.
Ojczyznę
sławię,
która jest
ale po trzykroć -
która będzie.
Ja
planów naszych
lubię nagromadzenie,
rozmachu
kroki sążniste
Cieszę się
marszem,
którym idziemy
do pracy
i w bój.

Posłuchajcie!
Przecież, jeżeli zapalają gwiazdy -
A więc – komuś jest to potrzebne?
A więc – jest niezbędne,
aby co wieczór
nad dachami
zapalała się chociaż jedna gwiazda?!

Nam,
Mieszkańcom Ziemi,
każdy Ziemi Mieszkaniec bliski.
My wszyscy
na ziemi
żołnierze jednej,
życie kształtującej drużyny.
Biegi planet,
możny byt
podległe naszej woli.
Nasza ziemia.
Powietrze – nasze.
Nasze gwiazd diamentowe kopalnie.
I my nigdy,
nigdy!
nikomu,
nikomu nie pozwolimy!
ziemi naszej jądrami rozrywać,
powietrza naszego rozdzierać ostrymi
kopiami.

W tych wierszach pobrzmiewa jedynie szaleństwo chwili i ... konsekwentnie gloryfikowany czy to w Rosji carskiej, czy w Rosji sowieckiej duch absolutyzmu i imperializmu.
Jakże istotnie kontrastują ze sobą te dwa duchy. Ten wyłuskany z poezji Broniewskiego, charakterystyczny dla polskiej kultury dla jej przesłania wyrastającego z cywilizacji łacińskiej.
Ducha który jak cała cywilizacja łacińska szanuje i chroni każdą formę życia, ceni wolne słowo, wolność osobistą, sprawiedliwość, jest lojalna, ceniąca ofiarność, poświęcenie i szanująca zamieszkiwaną przestrzeń, nasze codzienne zajęcia, naszą wytężoną pracę.

Majakowski przemawia do nas językiem ideologii, która mimo „nowych" porewolucyjnych czasów nadal osadzona jest w duchu cywilizacji turańsko – bizntyńskiej. Ta cywilizacja jest jakże odmienna od naszej łacińskiej. Ona jest zdominowana układami różnych sitw, korporacji, nie doba o wolność, o pamięć historyczną, o dobro wspólne.
Niemen dość przemyślnie dobrał te teksty, dość przemyślnie je sobie przeciwstawił i opatrzył odpowiednią muzyką i odpowiednią interpretacją. Czasy były wiadomo jakie, więc nie mógł tego uczynić bardziej czytelnie, ale... uczynił i nie dość, że zakpił ze swoich zleceniodawców, to pozostawił po sobie własne przesłanie w którym przystawił do siebie naszą polską cywilizację i cywilizację sowiecką. Sprytnie posługując się wybranymi tekstami komunistycznych piewców porównał je. Trudne to było zadanie ale jak widać możliwe do wykonania.
Co więc słyszymy w poezji Majakowskiego? Majaki i dyrdymały napuszonej ideologii, która w owym czasie bazując na stosunkach społecznych poprzedniego systemu tworzyła swój system „świetalanej przyszłości”.

Czyż nie jest ten utwór wspaniałym muzycznym pomnikiem różnic cywilizacyjnych miedzy Polską, a Rosją? Pomnikiem w którym piewcy bolszewickich absurdów z obu stron polskiej i rosyjskiej, zasiewając ziarno ideologiczne „nowych czasów” nie byli w stanie wyzwolić się od ducha przeszłości, od swoich cywilizacyjnych korzeni. I to nam Niemen w „Dialogu” ukazał.
Można przekreślić swoją przeszłość, można nazwać ją koszmarem, od którego pragnie się uciec, ale ta przeszłość jest o wiele większa i potężniejsza od naszej „dzisiejszości”, i bez niej, bez szacunku dla niej nie można żyć tu i teraz pełnią człowieczeństwa.
Nie urwaliśmy się z choinki.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw sie 12, 2010 13:25 
Awatar użytkownika

Jak dla mnie przeszłość to ta, która jest, która była, która pieczęcią odcisnęła to, co można dotknąć, odczytać , przeanalizować, zapytać i odpowiedzi poszukać.
Przeszłość to życia elaboraty łącząca przeszłości i przyszłości światy. Jak sen proroczy, co śni się przed burzą, aby człowiek mógł sięgnąć w zaświaty. To co było, jest i będzie, jakby na półkach poukładane, gdzie sięgnąć ręką tam wszędzie może być rozpoznawane.
Pierwszy przykład z teraźniejszości, mając takie ogromne doświadczenie po powodzi z 1997roku, Niemcy wykorzystali wszystkie dostępne środki, aby zmniejszyć popowodziowe skutki. Tam strażnik interesów społeczeństwa jest ponad podziałami partyjnymi i rządowymi, a kto się z nich wyłamuje, z rządów wylatuje. My swojego ducha zakuliśmy w kajdany, utopiliśmy w rozpaczy, oddaliśmy w obce ręce. Z prawej mamy razy, a z lewej prikazy. Żadnych wniosków, żadnego samostanowienia.
Jeśli nie oglądamy przeszłości, nie ujrzymy przyszłości. Duch totalitaryzmu nie daje za wygraną, przenosi sprytnie swój środek ciężkości, aby w dogodnej chwili uderzyć i pogruchotać znów nasze kości. Dzisiaj my piszemy historię. Ona zawsze jest pewna. Przyszłość nie istnieje. To tylko czyjeś pobożne życzenia, które realizują się w zależności od mądrości zaciągniętej z przeszłości. Cóż mają w rękach nasze pokolenia? Gdzież jest przyszłość tych, którzy całowali cegły okrwawionej Warszawy? Gdzież jest przyszłość tych, którzy w kibitkach na wschód wyjeżdżali, którzy w łagrach na powrót czekali. Gdzież jest przyszłość tych, którzy o prawdę walczyli, resztkami sił groby Katyńskie dźwigali. Gdzież przyszłość tych, których w CYKLONIE B "skąpali". Gdzie przyszłość tych, którzy Hiroszimę nagle pożegnali. Cały świat w ogniu jak Moskwa płonie i płonie. Może coś w końcu zrozumie.

Siła przyszłości tkwi w zamyśle szaleńców, uzurpatorów nadludzkiej władzy.
A ci zwykli mali ludzie, Oni mogą sobie zaśpiewać

…:nikomu nie pozwolimy!
ziemi naszej jądrami rozrywać,
powietrza naszego rozdzierać ostrymi
kopiami.”

Ale demon iluzji ma czas, każdego dnia skrzętnie swe plany układa. Człowiekowi śpiewać nie broni, przyszłość świetlaną zakładać.
Tak! Młodym ludziom tak! Im wizji przyszłości potrzeba.

Ja
lubię ogrom,
naszych planów,
rozmach,
kroki sążniste
Cieszę się
marszem,
którym idziemy
do pracy...

ale starszyzna, co jednym krokiem w przeszłości a drugim teraźniejszością zdolną jeszcze władać,
IM STAĆ NA STRAŻY TRZEBA CAŁY DZIEŃ I NOC CAŁĄ.
i biada temu, kto mądrość lekceważy, inteligencją jedynie włada.

Zejdźmy z władzy na rolę.
Tam człowiek sieje, zbiera, ojczyznę żywi. Po zmroku do domu powraca i pyta, czy dostanie chleba!
A kiedy zasiew w błoto się obraca, spyta, na cóż mu taka praca i już nie pyta skąd weżnie kromkę chleba. Bo któż przyjdzie i mu poda? Zasiał, wyrosło i popłynęło. To już przeszłość. To teraźniejszość! Gdzież jego przyszłość?
On chciałby po kolacji z dziećmi pogadać, żonę przytulić, z sennym okiem posłuchać, co mu tam będzie Niemen opowiadał...
Terra deflorata…Serce po prostu rozdziera.
Dotyka jego przeszłości, rujnuje teraźniejszość i przyszłość ze złudzeń obdziera.

Kładzie się na mokrym łóżku, ale sen nic nie zmienia. On budzi się jak wiele na świecie ludzi…
Bez złudzeń, tu i teraz.

Ostatnio zmieniony czw sie 12, 2010 13:52 przez GraCja, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw sie 12, 2010 13:29 
Awatar użytkownika

GraCjo, egzaltacja wyrwała się spod kontroli... :roll:

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw sie 12, 2010 13:31 
Awatar użytkownika

Tadeusz pisze:
GraCjo, egzaltacja wyrwała się spod kontroli... :roll:

Dusze ludzkie nie mieszczą się w klatkach teraźniejszości.
W nich mieszczą się jedynie nasze umysły.
Ale któż umysłem zrozumie duszę?????

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw sie 12, 2010 15:15 
Awatar użytkownika

Andrzej Mróz pisze:
Dusze ludzkie nie mieszczą się w klatkach teraźniejszości.
W nich mieszczą się jedynie nasze umysły.
Ale któż umysłem zrozumie duszę?????

To trochę taki norwidowski romantyzm...
Ale dobrze, że ludzie są różni.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw sie 12, 2010 15:21 
Awatar użytkownika

Tadeusz pisze:
To trochę taki norwidowski romantyzm...
Ale dobrze, że ludzie są różni.

Jednak szkoda, że aż tak się różnią.

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 107 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.