[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest czw gru 13, 2018 9:14

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 111 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Następna
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: czw maja 15, 2008 21:06 
Awatar użytkownika

Witam nową Twarz :)
Czarnobrewa pisze:
Zdecydowanie natomiast różnią się (różnili?) podejściem do tworzonych utworów, sposobem artystycznego wyrazu. Niewątpliwie wpływ na to miały ich osobiste przeżycia z czasów dzieciństwa – a te były najprawdopodobniej bardzo różne.

Przyznajmy, że dotąd aż tak nie analizowaliśmy tematu...
Czekamy na więcej także w innych wątkach !

A ja dziś trafiłem w radiowej Jedynce na zwierzenia Agaty Passent.
Wspominała dzieciństwo i wycieczkę saniami z zaprzęgiem konnym w Zakopanem.
Wtedy to miała powiedzieć matce, że wszystko bardzo jej się podobało- "tylko koni żal"...
A że tak czujnej poetce dwa razy tego nie trzeba było powtarzać, to wkrótce śpiewali te słowa Maryla Rodowicz i Stan Borys...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt sie 19, 2008 16:54 
Awatar użytkownika

http://www.youtube.com/watch?v=0IEmlT5jl4U

Zupełnie inna filozofia.
Przede wszystkim Stan Borys, jak zawsze, jest tutaj sobą. Śpiewa piosenkę Niemena, zupełnie nie sugerując się pierwowzorem. Śpiewa ją po swojemu, swoim wnętrzem. Wracam do mojego twierdzenia sprzed kilku miesięcy, że Stan Borys nigdy nie starał się naśladować Niemena, szedł swoją drogą z żelazną konsekwencją.
Które wykonanie ( Niemena czy Stana Borysa) niesie większy ładunek emocji? Myślę, że oba niosą tyle samo emocji, tylko każde z nich niesie je na "innych strunach"
Myślę też, że wykonanie to obala, łatwo wpadający w ucho i chętnie rozgłaszany wokoło, mit, iż Stan Borys był cieniem Niemena. Nie był!

(moje)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob sie 23, 2008 14:20 
Awatar użytkownika

Inspiracje Stana Borysa z lat 60-tych stylem ówczesnego Niemena są jednak aż nazbyt widoczne. Podobieństwa można zauważyć nawet w składzie towarzyszącego soliście zespołu. Bowiem tak jak Chochoły stały się zgodnie z życzeniem nowego lidera soulowymi Akwarelami, tak rock'n'rollowe Tajfuny przeszły analogiczne przepoczwarzenie i stały się soulowymi Bizonami 8)

Jedynym programem telewizyjnym, który konfrontował postawy obydwu opisywanych w w tym topiku artystów był już znacznie późniejszy, bo z 1974r. reportaż PLUS i MINUS.

Program zaczyna się sondą na temat: jak powstali* idole rozrywki młodzieżowej :?:

Ankietowani do wyboru mieli dwie opcje :

1 / Na skutek ujawnienia się rzeczywistych, oryginalnych talentów ? (+)

2/ Czy raczej jako efekt zapożyczonej mody ? (-)

Jakie były wyniki tej sondy oraz (co chyba ciekawsze) jak zaprezentowali się w tych krótkich wywiadach Czesław Niemen i Stan Borys - zobaczyć możecie 24 VIII o 18.20 w TVP Kultura (powt. 25 VIII o 14.25).

* Realizatorzy nie uniknęli błędu gramatycznego- w programie jest "powstały" :?

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz sie 31, 2008 22:02 
Awatar użytkownika

Oto te dwie wypowiedzi: Niemena i Borysa
Ja tu nie widzę ani krztyny podobieństwa. A jeśli powiesz, że choćby to nagranie świadczy o naśladownictwie Niemena przez Borysa, to będzie świadczyło, że nie masz pojęcia ani o jednym, ani o drugim. Piszesz tak, tylko po to, aby pisać. Dla zasady: bo tak.

Tutaj znajduje się oficjalny kanał Stana Borysa na YouTube. Podaję dla ewentualnych zainteresowanych.

A.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn wrz 01, 2008 7:45 
Awatar użytkownika

Pisałem o podobieństwach stylu zespołów Niemena i Stana Borysa z lat 60-tych.

Program "Plus i minus" był zrealizowany w roku 1974 i o podobieństwach muzycznych w tym okresie nie wspomniałem ani słowem.

Natomiast o podobieństwach (a takie są, choć nie przypuszczam, aby jeden artysta słuchał słów drugiego) w tych dwóch wypowiedziach nikt jeszcze nie napisał, więc może należałoby się do tych wywiadów jakoś odnieść... :)

P.S. A o tym i o tym nagraniu Stana Borysa i Akw.. wróć - Bizonów boję się pisać... :wink:

Na nieoficjalną NAETV też można rzucić okiem...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn wrz 01, 2008 17:08 
Awatar użytkownika

No ładnego guza dołożyłeś i Guzkowi i jego obrońcom .
Ale każdy wie swoje i będzie bronił swojej wiedzy do upadłego .
Uważajmy , bo Czeska juz nie ma a Stanislaw jeszcze jest . Niech śpiewa ile ma jeszcze sił .
Jeśli teraz Szachraja kopiują jak swoje to znaczy że to nic nowego . Kopiowano mniej lub więcej wielkich zawsze . Kopiowano malarzy , Rembrandta , a i Siudmaka teraz .Jest to kwestia uczciwości wewnętrznej każdego człowieka .
Ja zawsze miałem odczucie ze S.B. jest stworzony na obraz i podobieństwo C.N. :)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt wrz 02, 2008 7:47 
Awatar użytkownika

Guza sobie nie nabiłam. Ja też wolę się nie wypowiadać na temat tych akurat nagrań. Mam o nich swoje zdanie. Uważam, że Stan dobrze zrobił, że z Bizonów zrezygnował.
A na obraz i podobieństwo Niemena, to pan chciałby być stworzony, panie Wydrzycki, ale widać nie wyszło. Tak odczytuję każdą pana wypowiedź, z której zawsze sączy się jad.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt wrz 02, 2008 8:14 
Awatar użytkownika

No i zamiast dyskusji na temat Niemena i Stana Borysa* mamy utarczkę :(

Wróćmy zatem do tematu. I do nagrań z Bizonami...

Auri pisze:
Ja też wolę się nie wypowiadać na temat tych akurat nagrań. Mam o nich swoje zdanie.

Myślę, że większość z nas chciałaby jednak poznać te zdanie...Bo piosenki są niezłe 8)

Auri pisze:
Uważam, że Stan dobrze zrobił, że z Bizonów zrezygnował.
.. po tym, jak Niemen zrezygnował z Akwareli... :)

Co ciekawe z muzykami obu tych grup współpracę nawiązała wkrótce Zdzisława Sośnicka.
Czarnobrewa pisze:
Nie wydaje mi się, żeby słusznym było porównywanie Czesława Niemena ze Stanem Borysem.

Dlaczego, jak twierdził ktoś inny: nie można porównywać akurat tych dwóch artystów ?
Myliła Ich nawet część publiczności !

Podobieństwa były i to od spraw czysto zewnętrznych : fryzura, zarost, kolorowe ubrania, aż po artystyczne 'powinowactwo' : soulowy styl i skład zespołu towarzyszącego, interpretacje poezji, nonkonformistyczny stosunek do otaczającego świata...
Zauważyliście, jak obaj w wywiadach bronili się przed nazywaniem ich 'idolami' ?

A przecież nimi byli.

Czy wskaże ktoś artystę wolnego od zauważalnych inspiracji ?
Dlaczego akurat Stan Borys miałby tu być wyjątkiem ?
Nie odmawiam mu interesującego stylu, który zbudował filtrując inspiracje przez własną wrażliwość. To niepowtarzalny styl.
Ale pamiętaj Auri, że Stan nie funkcjonował w artystycznej próżni...

* Romualdzie- mam wrażenie, że Auri nie podobają się inicjały, jakimi posługujesz się pisząc o tym wybitnym artyście.
Stan Borys to w końcu nie jest długie nazwisko...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt wrz 02, 2008 10:21 
Awatar użytkownika

Wyjątkowo zgadzam się prawie z całym ostatnim postem Markovitza.
Drobne niuanse to efekt indywidualnego odbioru sztuki.
Natomiast na pytanie:
Markovitz pisze:
Czy wskaże ktoś artystę wolnego od zauważalnych inspiracji ?

odpowiem, że z łatwością, ale tu trzeba by zapewne sięgnąć po uznanych geniuszy-wizjonerów (nie tylko muzycznych), albo do korzeni, przedstawicieli sztuki archaicznej, jeszcze nieskażonej wpływami cywilizacji.
W muzyce byłaby to cała gama, jakże różniących się od siebie, endemicznych stylów etnicznych. Tylko to oddalenie kuturowe i mały przepływ informacji pomiędzy cywilizacjami pierwotnymi, pozwalało na tę odrębność. Na zachowanie czystości sztuki w obrębie danego regionu kulturowego.
Ileż z jej elementów w muzyce klasycznej? Ile zauroczeń najwybitniejszych mistrzów gatunku? Ile wspaniałych kompozycji?
A showbusiness (tu mamy miejsce dla Niemena i Borysa) potrafił i z tego korzystać pełnymi garściami - efektem nowy duch w szeroko rozumianej muzyce popularnej: jazzie, new age, muzyce pop.
W drugą stronę to nie działa, a jeżeli już, to jedynie po to, by poprzez cepelizację, unicestwić jedyne bastiony i ostoje tradycji sztuki ludowej.

(*)

CN w rocznicę swoich 57. urodzin

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt wrz 02, 2008 10:30 
Awatar użytkownika

Markovitz pisze:

Romualdzie- mam wrażenie, że Auri nie podobają się inicjały, jakimi posługujesz się pisząc o tym wybitnym artyście. Stan Borys to w końcu nie jest długie nazwisko...

Cenię Romualda m.in. właśnie za to, że mówi (pisze) to, co rzeczywiście myśli. Znamionuje to szczerość jego wypowiedzi.
Bogdan Loebl w tekście "Przed tobą mgła" napisał (cytat):

"...Ktoś do Ciebie prawicę wyciąga,
ale może w rękawie ma nóż..."

Romuald zdecydowanie nie chowa noża w rękawie :)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt wrz 02, 2008 11:07 
Awatar użytkownika

Sprowadzając dyskusję do meritum chyba nie zbłądzę, jeśli napiszę, że Stan Borys muzycznie jest i był znacznie ostrożniejszy niż Czesław Niemen, który jednak - jak mawiał Helmut Nadolski - wyprawiał się w ryzykowne "wycieczki muzyczne".
I za to ma duży PLUS - ode mnie 8)

Andrzej Kolendo pisze:
Cenię Romualda m.in. właśnie za to, że mówi (pisze) to, co rzeczywiście myśli.

Ja też cenię Romualda, ale akurat niekoniecznie za to, że uporczywie oznacza osobę Stana Borysa zdecydowanie źle się kojarzącymi inicjałami. Poza tym ta dyskusja nie jest ani o Romualdzie, ani o domniemanych intencjach innych userów...

Może więc tak więcej o postawie, twórczości i wypowiedziach samego Stana Borysa ..? :)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt wrz 02, 2008 12:48 
Awatar użytkownika

W istocie bardzo mi sie "podoba" ten symbol SB . Do tej pory czuje jego oddech /vide IPN/a i jad modliszek rowniez .
Na obraz i podobienstwo samego siebie jestem stworzony i nikogo wiecej i dobrze jest jak jest choc moglo byc lepiej .
Przeciez ten S.B. naprawde nie byl i nie jest zly . Dla mnie tez oczywiscie .
Ale wlasne zdanie podparte faktami chyba moge miec . :o

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob paź 04, 2008 10:38 
Awatar użytkownika

Bardzo ciekawie zapowiada się "Muzykomania" (program Pierwszy PR) w przyszłym tygodniu.
Od pniedziałku (6 października w godzinach od 14 do 17) o sobie, swym życiu i fascynacjach, a także o swoich ulubionych wykonawcach będzie rozmawiał na antenie STAN BORYS.
Usłyszymy zapewne wiele jego znanych, sztandarowych nagrań z przeszłości, ale i tych znanych może nieco mniej oraz o planowanych, nowych projektach i wydawnictwach.
Zapowiada się ciekawy tydzień z ciekawym atystą i niebanalnym człowiekiem.
Zwolenników utwierdzi w tym, jak ważną rolę odegrał w naszym życiu muzycznym, ale jest szansa, że, być może
(w końcu) przekona do siebie całą rzeszę tych, jeszcze nieprzekonanych do wartości jego sztuki.

(*)

CN w rocznicę swoich 57. urodzin

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz sty 24, 2010 23:48 
Awatar użytkownika

Wróciłam właśnie z koncertu Stana Borysa w Krzywym Domku w Sopocie i muszę przyznać, że bardzo mi się podobało. Wokalista był w świetnej formie i oprócz kilku mniej znanych utworów z płyty "Niczyj" zaśpiewał mój ulubiony "Wiatr od Klimczoka", "Annę", "Spacer dziką plażą", "Jaskółkę uwięzioną", "Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma" (poprzedzony historią snu Agnieszki Osieckiej) oraz "Na wierchach wieje wiatr", który poświęcił Markowi Perepeczce.
Stanowi towarzyszyły dwie panie, Magda Kuś i Małgosia Markiewicz, znana z "Szansy na sukces". Koncert prowadzili Marek Gaszyński i Krzysztof Skiba, którzy w przedmowie wspominali wielu polskich artystów i ich przeboje, także Czesława Niemena.
Po koncercie była część poświęcona poezji Stana Borysa i miejsce na pytania, korzystając z okazji zapytałam więc Stana Borysa o jego stosunek o Czesława Niemena i do porównań dotyczących obydwu artystów. Odpowiedź była raczej wymijająca, bo Stan Borys powiedział, że jego stosunek do Niemena był taki sam, jak do innych ludzi z branży, a ci, co zarzucali im podobieństwo, widocznie nie mieli słuchu...

Załącznik:
Stan.JPG

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt kwie 13, 2010 23:21 
Awatar użytkownika

U podstaw tej dyskusji leży poważny błąd,
Popełniony przez fanów Czeslawa.

Traktując Czeslawa jak pospolitego wokalistę i zachwycając sie
śpiewanymi przez niego piosenkami z wczesnego okresu jego kariery
sami prowokujecie porównania z wszelkiej maści śpiewakami
Których w Polsce nigdy nie brakowało. Następnym krokiem będzie
Porównywanie Czeslawa z Połomskim.

Jako fani Czeslawa powinniście dyskutować o Jego
ORYGINALNEJ TWÓRCZOŚĆI ponieważ tylko ona będzie słuchana za 100 lat.

I nie bieżcie za dobra monetę wysiłków redaktorów
radiowych/prasowych którzy od wielu wielu lat próbują wpasować
Czeslawa miedzy Santor a Wawele a na dowód przytaczają
'Dziwny jest ten świat'

Od momentu rozpoczęcia twórczości samodzielnej
Która jest sednem twórczości Czeslawa media straciły
zainteresowanie publikowaniem Jego wydawnictw.
( Przed Czeslawem doświadczyli tego Van Gogh , Norwid , i kilku innych.)
A wywiady zwykle dotyczyły ‘’A kiedy usłyszymy Pod papugami’’

Jeśli czujecie się fanami Czeslawa i macie odwagę odkrywać
To co chciał wam pokazać słuchajcie jego ORYGINALNEJ TWÓRCZOŚCI
ona jest w stanie wiele razy was zadziwić i pokazać inne Światy.

Powodzenia
Jozef B. Nowakowski

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 111 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.