[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest czw lis 23, 2017 0:47

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: śr sie 27, 2008 20:58 
Awatar użytkownika

• Podziel się:
  • Facebook
  • Wykop
  • Twitter
Melodia powstała wczesną wiosną 1966r.we Francji. Najpierw tekst w języku francuskim napisał Pierre Delanoe. Natomiast tekst, który wszyscy znają, Marek Gaszyński napisał bardzo szybko, aby Czesław mógł nagrać także wersję polską.

Kto wówczas przypuszczałby, że popularność tej piosenki przekroczy ramy hitu miesiąca .. ?

Dowiedziałem się, że z inicjatywy radnych PIS utwór "Sen o Warszawie" ma szansę zostać hymnem Warszawy.

Na specjalnej stronie zbierane są głosy poparcia dla tej inicjatywy...

Pomożemy ? :)

EDIT

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr sie 27, 2008 21:39 
Awatar użytkownika

Zgodnie z dzisiejszą informacją z Onetu:

"Komisja Kultury Rady Warszawy zwróciła się z wnioskiem o opinię prawną do rady w sprawie wykorzystania utworu Czesława Niemena "Sen o Warszawie" jako hymnu stolicy.
- "Sen o Warszawie" znają wszyscy. Ten utwór śpiewają i młodzi i starzy. Wierzymy, że wszyscy z radością przyjmą ten utwór jako hymn stolicy. W tej sprawie zwróciliśmy się także do gabinetu prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz - powiedział radny Stanisław Wojtera (PiS), jeden z inicjatorów przedsięwzięcia.

Jak dodał, na stronie internetowej - www.senowarszawie.pl - każdy może wyrazić swoje poparcie dla tej inicjatywy. Od wczoraj pojawiło się tam około 70 wpisów.

Radny podkreślił, że o możliwość wykorzystania utworu zwrócono się także do rodziny Czesława Niemena oraz autora słów - "Snu o Warszawie" Marka Gaszyńskiego. - Chcielibyśmy, aby uchwałą w tej sprawie po wakacjach zajęła się rada miasta - powiedział Wojtera."

Dodam, że głosów poparcia jest już ponad 600.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw sie 28, 2008 18:47 
Awatar użytkownika

W dzisiejszych "Faktach" też na ten temat mówiono. Większość wypowiadających się osób była za, tylko jeden pan uważał, że powinno się raczej wybrać piosenkę Fogga, który jest bardziej zasłużony dla Warszawy.

Ciekawa jestem, czy pani Małgorzata Niemen popiera tę inicjatywę, bo jak na razie wstrzymała się od komentarza.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw sie 28, 2008 20:01 
Awatar użytkownika

Kod:
Jednak kibice podchodzą do pomysłu radnego sceptycznie: - Każdy warszawiak zna ten utwór i to wystarczy.

Przeglądałem wpisy i znalazłem paru kibiców Legii. :)

Kod:
Bez sensu podnosić go do rangi hymnu. Mało tego, to może nawet zaszkodzić samej piosence - uważa Michał Wójcik, rzecznik Stowarzyszenia Kibiców Legii Warszawa.

Ciekawe w jaki sposób miałoby to zaszkodzić piosence? Nie podano żadnych argumentów, trudno komentować...

Poparłem inicjatywę moim głosem, choć po zastanowieniu, mam drobne wątpliwości. Mam wątpliwości, czy ta lekka piosenka Niemena, nadaje się na oficjalny hymn Warszawy? Na plus idzie jednak przykład podany przez Markovitza.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw sie 28, 2008 20:58 
Awatar użytkownika

"Sen o Warszawie" - hymnem miasta?
Hm?
A czemu by nie?
Byłoby to potwierdzeniem, że warszawscy radni są otwarci na "nowe myślenie" i... nie są gorsi od innych.
Przykłady już są i wcale nie musi być to pieśń kojarząca się z martyrologią Miasta-Symbolu.

Cytuj:
Suwalscy radni przyjęli za hymn Miasta Suwałk, utwór „Suwałki, moje miasto”, którego autorami są: Leszek Aleksander Moczulski - tekst oraz Jacek Zieliński – muzyka.

„Suwałki, moje miasto”

Sercem cię widzę moje miasto
Otwiera się zamknięty świat
Echa i cienie, ślady wieków
Tędy przebiegał dawny trakt.
Stanica tych co wędrowali
Co przemierzali długi trakt
Piękno przyrody ich tu przywiodło
I ukochali od jezior wiatr
Kraino w słońcu jezior
I puszczy i obłoków
Rodzinne moje miasto
Nad Czarnej Hańczy wodą.
Kraino w słońcu jezior
Dziś tęsknię ja za tobą
Suwałki, moje miasto
Nad Czarnej Hańczy wodą.
W zaułkach trochę dawnej ciszy
W parku znajomy wieczorny zmierzch
Płaszcz gwiazd nad miastem rozpostarty
Miasto – je widzę nawet w mym śnie.
Nim świt je zbudzi, nim księżyc zgaśnie
I nim zawładnie pospieszny dzień
Płyń Czarna Hańczo przez moje miasto
Zobaczyć ciebie, usłyszeć chcę.
Kraino w słońcu jezior
I puszczy i obłoków
Rodzinne moje miasto
Nad czarnej Hańczy wodą.
Kraino w słońcu jezior
Dziś tęsknię ja za tobą
Suwałki, moje miasto
Nad Czarnej Hańczy wodą.

Mamy wolny kraj i można chyba nieco spuścić z tonu nadętej powagi i patosu.
Patriotyzm można opiewać na różne sposoby - "Sen o Warszawie" - ma wszelkie walory pieśni mogącej doskonale spełnić rolę hymnu miasta.
Łatwa do zaśpiewania melodia, proste i "jasne" słowa, czytelny przekaz umiłowania miasta w czasach normalności.
Czego potrzeba więcej?
Czy muszą być sztandary, krew przelana za, wezwanie do obrony w obliczu groźnego wroga stojącego u bram i pokazanie, że mamy siłę, aby go bronić?

(*)

CN w rocznicę swoich 57. urodzin

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw sie 28, 2008 21:15 
Awatar użytkownika

Wiem, że wszyscy na forum znają tekst na pamięć i to jest też duży atut tego utworu.
To nie są słowa, które z trudem i z batem nad głową, wkuwać będą w szkołach jej przyśli wykonawcy.
Ale nie zaszkodzi je w tym miejscu zacytować po raz kolejny.
Marek Gaszyński chyba się nie przyczepi do praw autorskich (nawet jeśli ja je tu zacytuję), a o Panią Małgorzatę jestem spokojny.
Z pewnością pragnęłaby tej nobilitacji dla Czesława.

"SEN O WARSZAWIE"

Mam, tak samo jak ty, miasto moje, a w nim
najpiękniejszy mój świat, najpiękniejsze dni.
Zostawiłem tam kolorowe sny.
Kiedyś zatrzymam czas i na skrzydłach, jak ptak,
będę leciał co sił tam, gdzie moje sny
i warszawskie kolorowe dni.

Gdybyś ujrzeć chciał nadwiślański świt
już dziś wyruszaj ze mną tam.
Zobaczysz, jak przywita pięknie nas
warszawski dzień.

Mam, tak samo jak ty...

Gdybyś ujrzeć chciał nadwiślański świt
już dziś wyruszaj ze mną tam.
Zobaczysz, jak przywita pięknie nas
warszawski dzień.
Warszawski dzień, warszawski dzień.

(*)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt sie 29, 2008 7:57 
Awatar użytkownika

Procedowanie jest wszędzie podobne : po pozytywnym zaopiniowaniu projektu przez właściwą komisję podjęcie uchwały należy już do Rady Miasta. W ciągu siedmiu dni przewodniczący rady przesyła uchwałę Wojewodzie, a ten ma miesiąc na zbadanie zgodności uchwały z prawem, po czym (jeśli wszystko byłoby w porządku) dwa tygodnie po ogłoszeniu w dzienniku urzędowym "Sen o Warszawie" stałby się oficjalnym hymnem stolicy... 8)

Bądźmy realistami : pomyślny koniec tej inicjatywy jest jeszcze bardziej odległy niż pewna prestiżowa impreza sportowa przyznana niedawno Polsce.

O ile ścieżka proceduralna jest -jak to nakreśliłem - dość prosta, o tyle materialnoprawna strona zagadnienia jest skomplikowana.

Ta inicjatywa oprócz pokonania przeszkód w postaci stereotypów kulturowych i historycznych pociągałaby za sobą także konieczność uwzględnienia praw autorskich majątkowych.
I tu trzeba powiedzieć, że w większości hymnów wymienionych w dzisiejszym artykule w "Życiu Warszawy" mamy do czynienia z sytuacjami o wiele bardziej klarownymi, bowiem hymnami zostały utwory historyczne, do których prawa majątkowe już dawno wygasły, albo są to utwory napisane na specjalne zamówienie samorządów i prawa majątkowe zostały przeniesione na rzecz tych miast.

Wracając do dyskusji wokół tej inicjatywy - zapewne często jeszcze będziemy przecierać oczy czytając, jak niektórzy rodacy odbierają utwory Niemena :

– Przecież hymnem Warszawy, wprawdzie niepisanym, jest „Warszawianka”. Piosenki Niemena, dla mnie też wspaniałe, to takie bardziej uliczne szlagiery - powiedziała pewna radna. :twisted:

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt sie 29, 2008 8:12 
Awatar użytkownika

Cytuj:
to takie bardziej uliczne szlagiery - powiedziała pewna radna. :twisted:

Na szczęście "pewni radni" oraz inni "pewni", którym kaprysy historii dały możliwość podejmowania różnych, nierzadko kuriozalnych decyzji, przeminą bezpowrotnie, a muzyka Niemena oraz innych wielkich i tak zostanie :)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt sie 29, 2008 11:23 
Awatar użytkownika

Jestem za tym, aby "Sen o Warszawie" stał się hymnem stolicy. Byłaby to pewna analogia do piosenki "GEORGIA" w wyk. Ray'a Charles'a - jest ona hymnem stanu Georgia w USA

Jestem też za tym, aby jak najprędzej spełniły się słowa Andrzeja:"Na szczęście "pewni radni" oraz inni "pewni", którym kaprysy historii dały możliwość podejmowania różnych, nierzadko kuriozalnych decyzji, przeminą bezpowrotnie, a muzyka Niemena oraz innych wielkich i tak zostanie"

(moje)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt sie 29, 2008 12:23 
Awatar użytkownika

Markovitz pisze:
O ile ścieżka proceduralna jest -jak to nakreśliłem - dość prosta, o tyle materialnoprawna strona zagadnienia jest skomplikowana.
Ta inicjatywa oprócz pokonania przeszkód w postaci stereotypów kulturowych i historycznych, pociągałaby za sobą także konieczność uwzględnienia praw autorskich majątkowych.

Tutaj akurat nie widze zadnych problemow. Przeciez to oczywiste ze zarowno autor tekstu jak i spadkobiercy kompozytora odbiora ogloszenie piosenki hymnem Warszawy jako wielki honor i zrzekna sie wszelkich roszczen. Czy wyobrazacie sobie ze Czeslaw chcialby postapic inaczej?

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt sie 29, 2008 12:37 
Awatar użytkownika

angur pisze:
Markovitz pisze:
Ta inicjatywa oprócz pokonania przeszkód w postaci stereotypów kulturowych i historycznych, pociągałaby za sobą także konieczność uwzględnienia praw autorskich majątkowych.

Tutaj akurat nie widze zadnych problemow.

Ja również angurze .
Na razie są to nasze luźne uwagi i takie trochę... przysłowiowe dzielenie skóry na niedźwiedziu...
A wracjąc do kwestii postawy autorów i ich praw, na pytanie angura:

angur pisze:
Czy wyobrazacie sobie ze Czeslaw moglby postapic inaczej?

odpowiadam: nie, nie wyobrażam sobie innej postawy.

(*)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob sie 30, 2008 11:25 
Awatar użytkownika

Gratulacje, Ewo, z okazji ...1500 postow.
Formula moich audycji we wrzesniu jest taka, ze niestety nie jestem w stanie dedykowac piosenek...aktywnym (tez). :wink:
Po-zdrowie-nia :)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob wrz 06, 2008 11:00 
Awatar użytkownika

Akurat w tej sprawie uregulowanie praw autorskich- delikatnie mówiąc- nie rozpala mojej wyobraźni. Nie wywierałbym również żadnego nacisku, że Czesław postąpiłby w takiej sytuacji wielkodusznie, bo szczerze mówiąc - nie mam pojęcia jak by postąpił...

Pewne jest natomiast, że nagłe zainteresowanie mediów Niemenem nie zostało wykorzystane dla popularyzacji jego dorobku. Chyba wszystkie ogólnopolskie dzienniki zainteresowały się tą inicjatywą. Zebrano już ponad dwa tysiące głosów poparcia.

Jeśli ktoś przy takiej okazji potrafi z siebie wydusić tylko tyle, że nie jest przeciwny i trzeba rzecz zbadać pod kątem prawnym, to pomyślałbym raczej, że jest dyskretnym rzecznikiem jakiegoś urzędu ...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob wrz 06, 2008 11:53 
Awatar użytkownika

Markovitz pisze:
Jeśli ktoś przy takiej okazji potrafi z siebie wydusić tylko tyle, że nie jest przeciwny i trzeba rzecz zbadać pod kątem prawnym, to pomyślałbym raczej, że jest dyskretnym rzecznikiem jakiegoś urzędu ...

Myślę Markovotz, że to nie ten adres.
Tutaj głos jest jednobrzmiący, cokolwiek miałoby to znaczyć.

(*)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz wrz 07, 2008 10:20 
Awatar użytkownika

Adresatem moich postów jest społeczność forum Aerolit - to chyba oczywiste.
Nasze skromne poparcie dla tego pomysłu to kropla w morzu.

Inicjatywa radnych, a przede wszystkim towarzyszące jej zainteresowanie mediów to ogromna szansa promocji i nobilitacji twórczości Niemena i oczekiwałem, że odzew Pani Małgorzaty będzie nieco bardziej entuzjastyczny niż brak sprzeciwu (a sprzeciwy były dotąd normą) :?

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.