[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest pt lis 24, 2017 19:22

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: pt lis 28, 2008 10:20 
Awatar użytkownika

Lau pisze:
Jakkolwiek uwielbiam ten numer, nie wydaje się Wam, że płyta słuchana bez Sieroctwa ma nieco inny wydźwięk niż z Sieroctwem na początku?

Z całą pewnością ten utwór nadaje inny kształt całości. Ja również wolałbym go usłyszeć w zwieńczeniu pierwszej części albumu niż na wstępie, ale o ile sobie przypominam wywiady zapowiadające album o roboczym tytule "Desperatio et Credo", to już wtedy Cz.Niemen sygnalizował zamiar, aby zacząć właśnie od "Sieroctwa"...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob lis 29, 2008 0:41 
Awatar użytkownika

Markovitz pisze:
...o ile sobie przypominam wywiady zapowiadające album o roboczym tytule "Desperatio et Credo", to już wtedy Cz.Niemen sygnalizował zamiar, aby zacząć właśnie od "Sieroctwa"...

Planował zacząć płytę "Sygnałami QSS", ale zaraz po nich miało być "Sieroctwo" (tak mówił D.Michalskiemu w wywiadzie dla "Interradia").

W późniejszej rozmowie, kiedy była mowa o różnicach między repertuarem planowanym a ostateczną wersją płyty powiedział:
"Rzeczywiście miało być "Sieroctwo", miała być "Moja ojczyzna", ale znalazłem dla nich inną formę, bo szkoda te wiersze zaprezentować w takiej formie, w jakiej je początkowo nagrałem."
Jednak bardziej szkoda, że nie znalazły się na tej płycie, zwłaszcza "Sieroctwo", które też jest moim nr 1.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz lis 30, 2008 18:05 
Awatar użytkownika

Ewa pisze:
:N: : "Rzeczywiście miało być "Sieroctwo", miała być "Moja ojczyzna", ale znalazłem dla nich inną formę, bo szkoda te wiersze zaprezentować w takiej formie, w jakiej je początkowo nagrałem."

Jednak bardziej szkoda, że nie znalazły się na tej płycie, zwłaszcza "Sieroctwo", które też jest moim nr 1.

A to jest już zastanawiające - niemal wszystkim biorącym udział w tej dyskusji najbardziej podoba się "Sieroctwo"- pominięte w pierwotnej wersji albumu !
Czy nie było w pobliżu nikogo, kto namówiłby Czesława, aby pozostawić ten utwór..?

Czytałem gdzieś, że muzycy tego zespołu nie byli entuzjastami sięgania po poezję...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz gru 07, 2008 11:03 
Awatar użytkownika

Markovitz pisze:
A to jest już zastanawiające - niemal wszystkim biorącym udział w tej dyskusji najbardziej podoba się "Sieroctwo"- pominięte w pierwotnej wersji albumu !
Czy nie było w pobliżu nikogo, kto namówiłby Czesława, aby pozostawić ten utwór..?

Skoro nie był z niego zadowolony i uważał, że można to zrobić lepiej, to chyba trudno byłoby go przekonać i pewnie nawet nikt nie próbował.

Znalazłam jeszcze jedną wypowiedź na temat płyty "Idee fixe", udzieloną Jerzemu Kordowiczowi w listopadzie 1991r.:
Cytuj:
Cała płyta jest norwidowska, tyle, że dość dużo jest instrumentalnej muzyki jednocześnie. Całość ubrałem w jakiś taki fabularny temat. Miało być jeszcze kilka wiersza Norwida, np. "Sieroctwo", "Moja ojczyzna", ale się nie znalazły ostatecznie, ponieważ nie dokończyłem ich.
I tyle.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz gru 07, 2008 13:54 
Awatar użytkownika

Ewa pisze:
Znalazłam jeszcze jedną wypowiedź na temat płyty "Idee fixe", udzieloną Jerzemu Kordowiczowi w listopadzie 1991r.:

:N: : Cała płyta jest norwidowska, tyle, że dość dużo jest instrumentalnej muzyki jednocześnie. Całość ubrałem w jakiś taki fabularny temat. Miało być jeszcze kilka wiersza Norwida, np. "Sieroctwo", "Moja ojczyzna", ale się nie znalazły ostatecznie, ponieważ nie dokończyłem ich.

I tyle.

Nie odniosłem wrażenia, aby wersja "Sieroctwa" zamieszczona w boxie "Od początku" cz.II była niedokończona, albo dograno jakieś partie instrumentalne. Mówiąc w 1991r., że "nie dokończył" :N: miał chyba na myśli, że nie nagrał na nowo- już solo. To pasowałoby do wypowiedzi wcześniej cytowanej (właśnie przez Ewę).

Słuchając "Sieroctwa" z 2CD "Idee fixe" myślę, że dobrze się stało, iż nie nagrał w latach 70-tych tego utworu solo. Obawiam się, że efekt byłby podobny do solowej "Fermaty"- słabszej niż nagrana z zespołem...

Mój nr 2 na "Idee fixe"to "Laur dojrzały"- dostępny także na CD "Spiżowy krzyk".

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr kwie 01, 2009 12:47 
Awatar użytkownika

Moi drodzy,

czy z okresu Idee Fixe zachowały się jakieś koncerty w formie DVD? Właściwie bardzo chętnie obejrzałbym wykonanie programu "Zwątpienie i wiara", a jedyne, co do tej pory poznałem, to "Idącej kupic talerz Pani M." i fragment "Pieśni Wernyhory" z dokumentu o nagraniu płyty. Czy estońska telewizja nie nagrywała przypadkiem koncertu podczas trasy po ZSSR?

Istnieje dużo dobrej jakości nagrań audio - począwszy od Jazz Jamobree '75, skończywszy na koncercie z 1979 dla niemieckiego radia (m.in. z "Moją ojczyzną", "Moją piosnką" - jeszcze z zespołem)...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr kwie 01, 2009 14:22 
Site Admin
Awatar użytkownika

Domin189 pisze:
czy z okresu Idee Fixe zachowały się jakieś koncerty w formie DVD?

W czasie trasy po ZSRR obszerne fragmenty koncertów były kręcone na 16mm taśmie przez zespoły tamtejszej "kroniki filmowej".

Nawet jakiś czas temu kontaktował się ze mną pewien Rosjanin, który twierdził, że od 1961 roku pracował dla "Lieningradskaja kronika" i rzekomo ma taśmy pasujące do tego popularnego bootlegowego koncertu. Niestety chciał za nie całkiem pokaźną sumkę (przy której 999 PLN za które ostatnio poszło na allegro promocyjne tłoczenie "Ode to Venus" to betka) i z tego powodu sprawa się rozmyła :(

DS

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr kwie 01, 2009 15:27 
Awatar użytkownika

Domin189 pisze:
Czy estońska telewizja nie nagrywała przypadkiem koncertu podczas trasy po ZSSR?

Darek Sieradzki pisze:
W czasie trasy po ZSRR obszerne fragmenty koncertów były kręcone na 16mm taśmie przez zespoły tamtejszej "kroniki filmowej".

Niemen mówił kiedyś Michalskiemu, że telewizja estońska w Tallinie nagrywała cały koncert, ale wykorzystała tylko część nagrania. Być może właśnie do kroniki...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr kwie 01, 2009 15:45 
Awatar użytkownika

A ktoś próbował sprawdzać archiwa estońskiej TV?

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr kwie 01, 2009 23:19 
Site Admin
Awatar użytkownika

Żeby nie było wątpliwości - mój list jest całkowicie wyssany z palca w ramach primaaprilisowego niemogęsiępowstrzymania ;) Wszelkie podobieństwa do prawdziwych wydarzeń są zupełnie przypadkowe, ale miło słyszeć, że gdzieś, może taki dokument istenieje....

DS

Edit: Acha, oczywiście informacja o promocyjnym wydaniu Ody na Allegro jest prawdziwa.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw kwie 02, 2009 9:00 
Awatar użytkownika

Darek Sieradzki pisze:
Acha, oczywiście informacja o promocyjnym wydaniu Ody na Allegro jest prawdziwa.

Gratuluję szczęśliwemu nabywcy.:)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw kwie 02, 2009 13:59 
Awatar użytkownika

Darek Sieradzki pisze:
Żeby nie było wątpliwości - mój list jest całkowicie wyssany z palca w ramach primaaprilisowego niemogęsiępowstrzymania ;) Wszelkie podobieństwa do prawdziwych wydarzeń są zupełnie przypadkowe, ale miło słyszeć, że gdzieś, może taki dokument istenieje....

A ja w pierwszej chwili uwierzyłem :D Tyle, że po Węgrach próbujących sprzedawać nagrania Niemena za kilkaset dolarów, takie rzeczy po prostu specjalnie mnie nie dziwią ;)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn kwie 13, 2009 0:30 
Awatar użytkownika

W odpowiedzi na mój własny post - nagranie video z czasów ogrywania "Idee fixe" na koncertach:

"Twarzą do Słońca"

...genialne! :D

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn kwie 13, 2009 9:21 
Awatar użytkownika

Hmmm... Skąd to jest, "Camerata" jakaś?

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn kwie 13, 2009 12:16 
Awatar użytkownika

Domin, jak to można obejrzeć - dostaję komunikat, że "to jest film prywatny" ?

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.