[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest śr lis 22, 2017 6:42

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 86 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: pt paź 26, 2012 10:42 
Awatar użytkownika

puszek pisze:
lider narzuca ramy i konstrukcje utworów a tutaj było to trudne bo JS był niesforny.

Niektóre koncertu Grupy Niemen rozpoczynała rozbudowana wersja "Z pierwszych ważniejszych odkryć", wzbogacona o solówki Józka i Jurka Piotrowskiego oraz temat późniejszego "Figo-Fago". Całość przygotowana przez trio. Niemen wykonywał tylko partie wokalne i okazjonalnie... tańczył (vide nagranie z Monachium). To tyle w kwestii narzucania ram :)

puszek pisze:
W muzyce JS do dziś zawsze słychać CN, właściwie na każdej płycie a szczególnie na tych początkowych, jak chociażby 'WELCOME".

A tu bym prosił o jakieś konkretne przykłady. Płyty znam na pamięć i żadnego śladu Niemena tam nie słyszę. Szczególnie na takich wydawnictwach jak "Welcome". Może w nagraniach radiowych z lat 1973-74, jeśli by się uprzeć, ale to głównie wynikało z tego faktu, że Józek rozwijał koncepcje rozpoczęte w czasach "Ode to Venus" - w stronę, która Niemenowi zupełnie nie pasowała.

Do wpuszczania na minę i stosunku ilości solówek Józka do Niemena litościwie się nie będę odnosić. To jest muzyka, nie wyścigi.

A wracając do nazwy tematu - progresywne oblicze Niemena, podobnie zresztą jak SBB i wielu innych wykonawców jest pomijane przez szerokie grono odbiorców nie od dziś, od wczoraj czy od śmierci Niemena. Już w latach 80. było na uboczu, a królowała nowa fala polskiego rocka. Taka kolej rzeczy.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob paź 27, 2012 15:40 
Awatar użytkownika

Wypowiedź usera "arta" to jedno wielkie nieporozumienie. Niezgodne z faktami. To przecież Niemen z Nadolskim wyjęli tych trzech młodych z piwnicy na na Śląsku. To Niemen otworzył im okno na świat. Niemen dał im zatrudnienie i dał możliwości uczenia się. To grupa Niemen koncertowała w całej europie, gdzie mogli poznać niuanse show-biznesu i spotkać się muzyką najlepszych. Nabywali doświadczenia poprzez swojego mistrza. Twierdzę, że gdyby nie CN to do dzisiaj pichciliby progresywnego rocka w piwnicy gdzieś na śląsku. Z wypowiedzi "arta" wynika, że to jakieś trio skomponowało i zrobiło aranżację do takich utworów jak "Marionetki", "Piosenka dla zmarłej", "Com uczynił", "Sariusz" i wszystkie inne utwory GRUPY NIEMEN. Myślę, że tę źle ukierunkowaną dyskusję należy zakończyć słowami Józefa Skrzeka :"Czesław się na mnie zawiódł". Kropka.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob paź 27, 2012 17:15 
Awatar użytkownika

Po pierwsze - odwracasz moją wypowiedź do góry nogami i przeinaczasz, przy okazji zręcznie pomijając zadane Ci pytanie. Gdzie te wpływy Niemena na "Welcome" i innych płytach Józka bądź SBB? Tylko Twoja wypowiedź o tych wpływach sprowokowała mnie do zabrania głosu na tym forum - co zdarza mi się niezwykle rzadko, bo strach tutaj powiedzieć coś, z czego będzie wynikać, że nie wszystko w polskiej muzyce zawdzięczamy Niemenowi lub wspomnieć, że CN nagrał jakiś słaby bądź przeciętny album. M.in. Maciek coś o tym wie :)

Po drugie - nigdzie nie napisałem, że Niemen był dodatkiem do tria muzyków ówczesnego Silesian Blues Bandu (który de facto nie rozpadł się podczas pracy z Niemenem i regularnie koncertował na Śląsku w przerwach pomiędzy zobowiązaniami Grupy Niemen). Nie napisałem też, że Józek i reszta komponowali wszystkie utwory Grupy Niemen (choć mieli wpływ na ich aranżację). Podałem tylko jeden, konkretny przykład, który jasno pokazuje, że muzycy przemycali mnóstwo własnych koncepcji w ramach zespołu i ramy konstrukcyjne całości nie zawsze pochodziły od samego Niemena.

Nie zgadzam się również z tym, że gdyby nie Niemen, to z SBB nic by nie było. W ten czy inny sposób muzycy doszliby do tego, co udało im się osiągnąć - może trochę później, może nieco wcześniej, gdyby współpraca z Walickim ruszyła np. w 1973 roku (przy założeniu, że Grupy Niemen nigdy nie było i zarówno Niemen, jak i Józek rozwijają swoją działalność zupełnie oddzielnie).

Oczywiście przyznaję Ci całkowitą rację, że współpraca dała im bardzo wiele - zarówno od strony muzycznej (na tym zresztą skorzystał też Niemen), jak i biznesowej (to, co wspominałeś - koncerty, funkcjonowanie rynku etc.). Nie można zapominać, że w wypadku Józka trzeba jeszcze doliczyć wcześniej pracę z Tadeuszem Nalepą w Breakout - to było tak samo ważne, Niemen nie był pierwszy.

Jeśli jednak spojrzeć na historię SBB, to tego, co najcenniejsze mogła im praca z Niemenem dać, zupełnie nie wykorzystali. Mówię o zaoferowanym SBB w 1974 roku kontrakcie z CBS (gdyby nie sprawdzili się na zachodnich płytach Grupy Niemen, to wątpię, żeby rozmowy Walickiego z wytwórnią szły tak dobrze). Musieli czekać kolejne trzy lata, żeby pojawiła się agencja Aries i zachodnia kariera grupy ruszyła we właściwą stronę. Tyle, że z punktu widzenia ówczesnej kondycji progresywnego rocka i sytuacji na światowym rynku nieco za późno.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt lis 06, 2012 12:24 
Awatar użytkownika

puszek pisze:
.... dyskusję należy zakończyć słowami Józefa Skrzeka :"Czesław się na mnie zawiódł". Kropka.

Józef Skrzek w odróżnieniu od Niemena nie powoływał się całe życie na wartości humanistyczne, ale w przeciwieństwie do niego potrafił przyznać się, że nie wszystko z jego strony było OK! Potrafił z perspektywy czasu odnieść się krytycznie do swoich słów i decyzji, i to jest piękne. Natomiast Niemen do końca nie wybaczył ( nie pierwsza to niekonsekwencja słów i czynów Mistrza :) ) i wylewał swoje żale, i obarczał innych za swoje niepowodzenia. Moim zdanie J. Skrzek & Co. zrobili dobrze odchodząc od Niemena... będąc zdolnym i pracowitym muzykiem nie można całe życie pracować na chwałę innego. Powtarzam to po raz kolejny, że bardzo dobrze się stało, że drogi ich się rozeszły... polska muzyka tylko zyskała! Niestety większość fanów Niemena ma klapki na oczach i wpisy typu " SBB do dziś grałoby w piwnicy " ( może mało dokładny cytat ) nie mają potwierdzenia w żadnych faktach! Niestety, ale z wiekiem jestem coraz bardziej krytyczny i np. ostatnio posłuchałem " Postscriptum " ( 80 ) i moim zdaniem to słaby album :( Podobnie koncerty Niemena grane z playbacku - czym się tu zachwycać? To, że Niemen od niechcenia jedną ręką zamarkował grę na moogu? A może, że dośpiewał na tle 567 śladu? Jaka sztuką jest taki występ z playbacku? Dla mnie żadną! Nie piszę tego, by umniejszać dokonania Niemena, ale naprawdę trochę więcej obiektywizmu! Bardzo cenię C.N. i uważam go za największą indywidualność polskiej muzyki, któremu na większości swoich płyt udało się osiągnął poziom b. wysoki! Jednak umniejszanie muzyki SBB uważam za głupotę... czemu ma służyć? W muzyce SBB słuchać konsekwencję i geniusz Skrzeka, a nie Niemena!
Dlatego obiema rękami podpisuję się pod wpisem Arta :)

P.S. Płyty Niemen vol.1 i vol.2 uważam za najlepsze polskie płyty C.N.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt lis 06, 2012 13:16 
Awatar użytkownika

Maciek napisał:
Cytuj:
Niestety większość fanów Niemena ma klapki na oczach i wpisy typu " SBB do dziś grałoby w piwnicy " nie mają potwierdzenia ...

..Maćku, tak twierdzą przepowiadacze przeszłości :D , a więc ludzie pozbawieni zdolności oceny rzezywistości. Niestety, jest ich trochę.

(moje)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt lis 06, 2012 13:16 
Awatar użytkownika

Maciek napisał:
Cytuj:
Niestety większość fanów Niemena ma klapki na oczach i wpisy typu " SBB do dziś grałoby w piwnicy " nie mają potwierdzenia ...

Maćku, tak twierdzą przepowiadacze przeszłości :D , a więc ludzie skłóceni z rzeczywistością. Niestety, jest ich trochę...

(moje)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt lis 06, 2012 14:08 
Awatar użytkownika

Zgadzam się z tym co napisał Maciek. Zabrzmi to jak wywyższanie się, ale myślę, że większość fanów musi przejść przez okres zaślepienia, gubiąc się w swoim uwielbieniu Niemena. Mój ulubiony muzyk był równocześnie bardzo interesującym, wartościowym i pięknym człowiekiem i jest moim wzorem. Pamiętajmy jednak, że był przecież tylko człowiekiem i miał kilka niechlubnych cech i był jak my wszyscy grzesznikiem. Niech nasza pamięć o Niemenie będzie żywa i nie zaklinajmy rzeczywistości. :)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr lis 07, 2012 7:03 
Awatar użytkownika

Maciek pisze:
P.S. Płyty Niemen vol.1 i vol.2 uważam za najlepsze polskie płyty C.N.

Uważam podobnie. Do tego dorzuciłbym "Aerolit", ale "Marionetki" to mój nr 1.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr lis 07, 2012 18:48 
Awatar użytkownika

kangie pisze:
"Marionetki" to mój nr 1.

Mój również. :)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw lis 08, 2012 11:22 
Awatar użytkownika

Mój też. :)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw lis 08, 2012 11:34 
Awatar użytkownika

A moje to: "Bema.." i "Czerwony"

(moje)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw lis 08, 2012 21:35 
Awatar użytkownika

Marionetki i Strange is this world zagrywki Helmuta N. :N:

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt lis 09, 2012 11:45 
Awatar użytkownika

Nasza pamięć jest żywa dlatego do twojego zestawu "waldek" dorzuciłbym cały album "Wiersze" / najlepsza płyta polskiej pop-kultury XX wieku /, utwór muzyczny "Katharsis" / rewelacyjna improwizacja, płacz i rozpacz duszy, jak się tego słucha to aż jęczą kości /, niedoceniana "Piosenka dla zmarłej", dalej klasyka "Moja piosnka", prosta i wymowna "Larwa", śliczne i mało zauważane "Dobranoc", "Pielgrzym" wersja AEROLIT, i na razie tyle.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz lis 18, 2012 0:07 
Awatar użytkownika

Ostatnio w dużej mierze Wasza dyskusja dotyczyła Grupy Niemen. Proponuję jednak powrócić do głównego tematu i próby zobrazowania, jakie miejsce zajmuje obecnie sztuka Niemena..? Czy aby na pewno obumiera..?
Do trzeźwego spojrzenia na to zagadnienie skłonił mnie jakiś czas temu wpis Tadeusza :

Cytuj:
Nie zaklinajmy rzeczywistości, spójrzmy na półki sklepów muzycznych, otwórzmy stronę "Merlin", otwórzmy stronę "Allegro", a wówczas zobaczymy czy "umiera"....

Idąc tym tropem, zgodnie z sugestią zerknąłem na sklepowe półki, otworzyłem internetowe serwisy, a nawet zajrzałem w statystyki odtworzeń radiowych. Nasunęły mi się następujące spostrzeżenia :

- Tak w Merlinie jak i w Empiku znaleźć można aż trzy albumy wydane (post mortem) przez Agencję Fonograficzną Polskiego Radia oraz składankę CZAS JAK RZEKA Pomatonu (natrafić już można na wydanie z okładką w odcieniu sepii).

Z katalogowych albumów starej serii "Od początku" (wydanej jeszcze przed boxami) dostępny jest CD SUKCES; jednakże przykuwa uwagę marny druk okładki tej płyty. Empikowy egzemplarz (zafoliowany i z hologramem) ma ciemniejszy odcień i niewyraźne liternictwo. Wizualnie nie wytrzymuje porównania z posiadanym przeze mnie egzemplarzem sprzed lat, choć na tym nowo zakupionym także widnieje rok 1996 jako data wydania...

- Na Allegro i w innych serwisach aukcyjnych zaopatrzyć się można niemal we wszystkie wydane albumy CD. Nabywców znajduje nie tylko przekrojowa kompilacja CZAS JAK RZEKA, ale także – co znamienne – albumy z późniejszych niż lata 60-te okresów artystycznych Niemena, a więc: MARIONETKI, IDEE FIXE i od kilku lat chyba najwyżej ceniony (dosłownie- w PLN) Czerwony album – zwłaszcza w kompaktowych wydaniach Digitonu.

Na temat niedawnej edycji albumów zagranicznych na winylach nie chcę się wypowiadać... Odkładanie i w efekcie zaniechanie edycji tych tytułów w Polsce w kontekście tego, co dzieje się z albumami klasyki rocka na świecie, jest zwyczajnie nie do zaakceptowania. Chyba nie ma już co wypatrywać oficjalnej edycji.

- Na radiowych playlistach w okresie od 01 11.11 do 31 10. 12 kilka utworów pojawiało się częściej niż rok temu. Ta wzrostowa tendencja dotyczy np. słynnego nagrania „Snu o Warszawie" z orkiestrą Colombiera (zakazanego na stadionie Legii). Najczęściej nadawany w rozgłośniach jest „Dziwny jest ten świat" (w wersji z płyty pod tym samym tytułem). Nieco zyskały na popularności: „Płonąca stodoła” i „Klęcząc przed Tobą – a więc SUKCES odnosi NASZ NIEMEN...

- "Na wizji" panuje stagnacja. W komercyjnych telewizjach od festiwalu w Sopocie w 2009r. NIEMENA nie ma.

W telewizji publicznej- a ściślej w trzech kanałach z KULTURĄ na czele- emitowane są archiwalne programy (które kiedyś odnalazł z archiwum wg dostarczonych przeze mnie wskazówek sekretarz tej stacji) oraz film dokumentalny o Niemenie z 2007r.. Jednak radość z tych emisji nie przesłania smutku spowodowanego brakiem płyt DVD z muzyką Niemena... On tak bardzo pragnął płyty wizyjnej!

Podsumowując - w przestrzeni publicznej sztuka Niemena nie zginęła, tyle że istnieje w dość wąskim wymiarze.

Wielu słuchaczy zna NIEMENA przede wszystkim jako wykonawcę nadawanych w radio piosenek: Dziwny jest ten świat, Sen o Warszawie, Wspomnienie, Pod papugami Czy mnie jeszcze pamiętasz, Obok nas, Czas jak rzeka, Płonąca stodoła, Jodełki sosenki, Zabawa w ciuciubabkę i Klęcząc przed Tobą oraz okazjonalnie prezentowanego Bema pamięci żałobnego rapsodu.

Mimo wydania kompilacji SPIŻOWY KRZYK i PAMIĘTAM TEN DZIEŃ nie zaznaczyły mocniej obecności na falach eteru takie utwory jak: Marionetki i Śnieżna elegia (S.K.) oraz Nim przyjdzie wiosna i Pielgrzym (P.T.Dz.). Troszkę częściej odtwarzany bywa Ptaszek, który to utwór trafił do repertuaru kilku znanych wykonawców. Nadal do pierwszej setki trójkowego POLSKIEGO TOP-u wszech czasów nie może się przebić nagranie Jednego serca z albumu NIEMEN ENIGMATIC.

Na szczęście Niemen wciąż jest obecny na = > You Tube

Procesy sądowe na długie lata zatamowały możliwość publicznego odtwarzania z płyt przez radio i tv takich utworów jak Pieśń Wojów, Sen końca i początku oraz Musica magica. A przecież najlepsze lata płyty CD i DVD mają już za sobą, więc nie zostało wiele czasu na promocję tych pieśni...

I na tej refleksji - pozwólcie- swój udział w tej dyskusji zakończę.

Ps. Należałoby wspomnieć jeszcze o interpretatorach i naśladowcach, ale była już dyskusja na ten => temat.

edit /// 22 XI

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw sty 17, 2013 21:13 
on nigdy nie umarł...

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 86 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.