[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest pt lis 24, 2017 19:14

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 86 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: czw sty 17, 2013 21:41 
Awatar użytkownika

moniae1987 pisze:
on nigdy nie umarł...

Tak, Elvis też żyje.... za Markovitzem proszę o sensowne wpisy - wpisanie sloganu naprawdę nic nie dają temu forum.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw sty 17, 2013 22:07 
Awatar użytkownika

Maćku, to nie są wpisy użytkowników, tylko rasowych spamerów - zwróć uwagę, że to już kolejna nowa osoba w ostatnich dniach na forum. Łączą ich wpisy bez żadnej treści plus linki w stopkach wiadomości.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw sty 17, 2013 22:47 
Site Admin
Awatar użytkownika

Przeczyściłem nieco forum ze spamerów.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn cze 01, 2015 21:07 
Awatar użytkownika

https://www.youtube.com/watch?v=sF3f9Ahhbkw#t=5m48s

;-)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt cze 05, 2015 8:55 
Awatar użytkownika

Witam wszystkich forumowiczów.

Odnośnie toczącej się tu dyskusji o popularności Niemena wśród ludzi młodych - mam nadzieję, że nie jestem wyjątkiem potwierdzającym regułę. Jestem osobą stosunkowo młodą i zainteresowałem się Niemenem niedawno, przy okazji reedycji z ubiegłego roku. Od tygodnia nie słucham niczego innego poza Enigmaticiem, który dla mnie jest jedną z najpiękniejszych płyt jakie w życiu słyszałem.
Jeśli chodzi o słaba promocję twórczości Niemena, to myślę że jest to szerszy problem. Polska kultura jest w ogóle bardzo słabo promowana. Media, prywatna oraz publiczne, wolą karmić nas poslednimi tworami z zachodu a gdy ktoś chciałby eksplorować polską muzykę (i nie tylko) to musi szukać na własną ręke.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz cze 07, 2015 19:25 
Awatar użytkownika

Cześć Danielu! Miło, że pojawiają się tutaj nowe twarze, a reedycja albumów Niemena nagranych dla Polskich Nagrań przyczyniła się do wzrostu jego popularności :-) Jak to się stało, że "Enigmatic" trafił w ogóle w Twoje ręce? Znałeś Niemena wcześniej? Jaki był jego obraz w Twojej głowie?

Pytam z czystej ciekawości, bo sam należę do pokolenia, które pokochało muzykę spod znaku :n: .AE po 17 stycznia 2004...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz cze 07, 2015 20:15 
Awatar użytkownika

Dziękuję za ciepłe przyjęcie :)
Niemena oczywiście znałem na tyle, na ile zna go przeciętny Polak. Dziwny jest ten świat, Sen o Warszawie... i to by było na tyle. A poza tym to wielkim artystą był. Nie do końca wiedziałem dlaczego, no ale był. Jest to dziwne, bo muzyki słucham bardzo dużo i każdego gatunku, tymczasem o Niemienie nie wiedziałem na dobrą sprawę nic.
Od ładnych paru lat kolekcjonuję płyty (i kasety też :) ). Od tamtego czasu zawsze chciałem zaznajomić się z twórczością Niemena tylko właśnie z dostępnością nagrań był problem. W sklepach nic nie było a płyty (kompakty - gramofonu jeszcze się nie dorobiłem, zresztą w akademiku czy na studenckich mieszkaniach długo by nie przetrwał) z drugiej ręki osiągały nieraz astronomiczne ceny.
No ale gdy dowiedziałem się o remasteracb z 2014 i dodatkowo zachęcony bardzo pozytywnymi opiniami m.in na High Fidelity postanowiłem wreszcie nadrobić zaległości. Na pierwszy ogień poszedł 'Dziwny..." Jakoś krótko po tym usłyszałem 'Jednego serca" no i z miejsca stałem się fanem Niemena :) Szybko zamówiłem płytę, która od dwóch tygodni nie opuszcza odtwarzacza.
Mam tylko nadzieję, że płyty Niemena nadal będą wznawiane pomimo sprzedaży Polskich Nagrań... Czekam właśnie na kasetę "Niemen Aerolit" i liczę, że niebawem wyjdzie na płycie w serii 'Remastered and restored edition'.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn cze 08, 2015 14:37 
Awatar użytkownika

Powtórzę - niezwykle miło czytać, że Niemen wciąż porusza :-) Zastanawia mnie jedynie ten przeskok z muzyki Niemen Enigmatic do Niemen Aerolit; pamiętaj, że po drodze były jeszcze Włochy, "Człowiek jam niewdzięczny", europejskie wojaże Grupy Niemen i epizod w Stanach Zjednoczonych...

Już jakiś czas pracuję nad "A Young Person's Guide To Niemen" - myślę, że może się przydać innym młodym ludziom, którzy chcieliby wiedzieć, czego mogą się spodziewać po muzyce :N: 8)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn cze 08, 2015 19:13 
Awatar użytkownika

Pomysł poradnika jest świetny!

No właśnie, jak się mają wydania zagraniczne płyt Niemena? Czy należy je traktować jako pełnoprawne albumy studyjne w dyskografii Niemena? Czy zawierają one premierowy materiał czy raczej zagraniczne wersje już znanych utworów, a może jedno i drugie? Na ile trzymają one poziom płyt wydawanych w kraju? Z tego co wiem to te zagraniczne płyty nigdy nie zostały oficjalnie wydane na kompakcie i póki co nie ma planów na ich wznowienie?

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt cze 09, 2015 20:46 
Awatar użytkownika

Próbowałem zwięźle, lecz treściwie odpowiedzieć na Twoje pytanie - cóż, to pierwsze z pewnością się nie udało ;-)

Rozwieję na wstępie Twoje wątpliwości - zagraniczne albumy Niemena są pełnoprawnymi składnikami jego dyskografii. Nagrywane były w bardzo dobrych studiach, z wykorzystaniem pełni ich możliwości. Szkoda, że do tej pory nie zostały porządnie wznowione.

Longplaye "Strange Is This World" (1972) i "Ode To Venus" (1973) zawierają generalnie progresywne utwory, które w pewnej mierze istniały także w polskiej wersji językowej. Nie ma pomiędzy nimi znaczących różnic w warstwie muzycznej, jak np. "A Song For The Deceased" i "Piosenka dla zmarłej" czy "From The First Major Discoveries" i "Z pierwszych ważniejszych odkryć". Nieco bardziej różnią się od siebie np. "Puppets" i "Marionetki" czy "What Have I Done" i "Com uczynił" - przeważnie na korzyść piosenek śpiewanych w rodzimym języku Niemena. Wyjątkiem jest tu tytułowe "Strange Is This World", gdyż pod każdym względem przebija oryginalną wersję dobrze znanego protest-songu! :o

"Russische Lieder" (1973) to solowy album Niemena, na którym znajdują się piękne piosenki i ballady śpiewane w języku rosyjskim. Mnie osobiście było najtrudniej przekonać się do tej płyty. Podobnie jak muzykom z ówczesnego zespołu Niemena, nie pasował mi on do tego, co w tamtym czasie prezentował na europejskich scenach. Ostatecznie ten swoisty folklor dotknął mej duszy - zrozumiałem, że nagranie tych utworów wynikało z wewnętrznej potrzeby artysty. Kilka z tych utworów, choć w innych aranżacjach, częściowo w języku polskim, Niemen wykonywał już wcześniej.

Na wydanej m.in. w Stanach Zjednoczonych płycie "Mourner's Rhapsody" (1974) znajduje się "Bema pamięci żałobny rapsod" w lirycznej interpretacji Normana Simona, a także piosenka "I Search For Love", której muzyka została także zaadaptowana do tekstu "Smutny Ktoś i biedny Nikt" Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Reszta to absolutnie premierowy - choć niemalże popowy! - materiał.

W przypadku wszystkich omawianych tu płyt, na rynku dostępne są niemieckie reedycje o wątpliwym statusie prawnym. Mankamentem tych wydań jest jakość - materiał został przetransferowany bezpośrednio z LP do formy cyfrowej... Inna sprawa, że te LP generalnie nie były jakoś cudownie zmiksowane.
Dodać warto, że album "Mourner's Rhapsody" ukazał się na CD już w 1993 roku - całkowicie legalnie! Szkoda, że praktycznie niemożliwym jest jego zdobycie. Tym bardziej, że brzmi naprawdę solidnie.
Mnie nie przeszkadzają dyskusyjne umiejętności językowe Niemena - może i śpiewa na nieco ściśniętym gardle i czuć w głosie niepewność, ale to w obliczu całokształtu sprawa drugorzędna.

Na zachętę trzy linki:

"Figo Fago" (fragment koncertu)
- tak brzmiała Grupa Niemen w '72, podbijająca europejskie sceny :D

"Lilacs And Champagne"
- wykonanie z Sopotu '74

"Ty takajasz prastaja"
- tego utworu nie znajdziesz na wydanym cztery lata wcześniej "Russische Lieder" ;-)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob cze 13, 2015 12:18 
Awatar użytkownika

Dzięki Domin189 za odpowiedź :) Oglądając i słuchając tych występów żałuję tylko, że urodziłem się za późno by móc na żywo posłuchać Niemena jak i jego grupy.
A jak Niemen radził sobie za granicą? Kilka płyt wydał, do tego trasy koncertowe więc chyba całkiem dobrze. Chociaż z drugiej strony, we wkładce do Enigmatica jest informacja, że włoskie radio bojkotowało włoską wersje 'Dziwnego..." i gdzieś jeszcze czytałem, że Niemen ogólnie miał problemy by przebić się za granicą? Co mogło być tego przyczyną?

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 86 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6

Strefa czasowa UTC+1godz.