[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest czw lis 23, 2017 0:52

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Jaki utwór pokazał największe możliwości wokalne Niemena
Dziwny jest ten świat 0%  0%  [ 0 ]
Bema pamięci żałobny rapsod 21%  21%  [ 3 ]
Człowiek jam niewdzięczny 0%  0%  [ 0 ]
The best man cried 7%  7%  [ 1 ]
I've been loving you too long 7%  7%  [ 1 ]
Little wing 0%  0%  [ 0 ]
High horse 0%  0%  [ 0 ]
inny 64%  64%  [ 9 ]
Liczba głosów : 14
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: wt kwie 02, 2013 21:20 
Awatar użytkownika

• Podziel się:
  • Facebook
  • Wykop
  • Twitter
Jaki utwór pokazał największe możliwości wokalne i interpretacyjne Niemena. Jeżeli ktoś wskaże opcję "inny", to prosiłbym o podanie tytułu.

(moje)

Ostatnio zmieniony śr kwie 03, 2013 15:28 przez Tadeusz, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt kwie 02, 2013 21:43 
Site Admin
Awatar użytkownika

Pielgrzym.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt kwie 02, 2013 22:06 
Awatar użytkownika

Proroctwo Wernyhory

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr kwie 03, 2013 10:24 
Awatar użytkownika

Tadeuszu, brakuje mi w Twoim zestawieniu "Pielgrzyma" i "Hymnu o miłości" a capella z Opola 1989.

Wybieram "Pielgrzyma" (z płyty Niemen Aerolit).

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr kwie 03, 2013 15:03 
Awatar użytkownika

Cytuj:
Tadeuszu, brakuje mi w Twoim zestawieniu...

Cóż, odbiór sztuki jest sprawą bardzo subiektywną i stąd moje propozycje...
Łatwo się domyślić na co ja postawiłem. W mojej ocenie nacisk kładłem przede wszystkim na umiejętności interpretacyjne, kładąc na drugi plan umiejętności wokalne. Ze słodziutkiej, ckliwej pioseneczki "The best man cried" zrobił pełną ekspresji piosenkę, co na pierwszy rzut oka było niezbyt możliwe, a i po skali sobie poszalał troszeczkę...
Natomiast uważam, że w "I'v been loving you too long'" zapędził się za daleko i "przefajnował" ( słyszałem kiedyś jak Niemen użył tego plastycznego słowa pod adresem Anthimosa Apostolisa - Wrocław, początek lat 70-tych).
Po jakimś czasie będzie można zrobić podsumowanie tej ankiety i opublikować ranking z małym komentarzem. Mam nadzieję, że "śpiochów" obudzi ta ankieta skoro nie uczyniła tego jeszcze "piękna" tegoroczna wiosna, i któryś z nich opracuje ranking wraz ze wspomnianym komentarzem, co byłoby dobrym pretekstem do ciekawej dyskusji.
Może okazać się bowiem, że moje propozycje są zupełnie nietrafione.

(moje)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr kwie 03, 2013 15:34 
Awatar użytkownika

Bezwzględnie "Pielgrzym".

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr kwie 03, 2013 20:12 
Awatar użytkownika

Tadeusz pisze:
Łatwo się domyślić na co ja postawiłem. W mojej ocenie nacisk kładłem przede wszystkim na umiejętności interpretacyjne, kładąc na drugi plan umiejętności wokalne

Od razu się domyśliłem, na co został położony nacisk, bo przecież mówi o tym tytuł ankiety... Ups :wink:

A poważnie- to jeśli mamy wypowiadać się o utworach, w których :N: pokazał największe możliwości wokalne (a także interpretacyjne), to raczej nie powinno wśród opcji zabraknąć "Pielgrzyma" i "Hymnu o miłości"...

Dziwi mnie trochę obecność utworu "Człowiek jam niewdzięczny" (aczkolwiek został pięknie zaśpiewany), bo większym wyzwaniem dla wokalisty były kompozycje "Italiam, italiam" i "Jednego serca", a z nieco późniejszych "Inicjały" i pieśń końcowa z filmu "Wesele" .

Co do "I've been loving you too long" to rozumiem, że nie każdemu może się podobać intermezzo z popisem wokalnym Czesława, ale od strony wykonawczej - to majstersztyk. Poza tym ów dramatyczny, rozbijający linię melodyczną fragment miał wstrząsnąć słuchaczem a nie dostarczać porcji "fajnych" wrażeń - tak myślę.

Chętnie też zobaczyłbym wśród tytułów któryś z utworów chóralnych- szczególnie taki, w którym słyszalne są charakterystyczne dla Niemena niskie alikwoty - na przykład "Pieśń wojów" albo temat z filmu "Polonia Restituta".

Na koniec wybrałbym coś z ostatniego okresu twórczego - np. "Pojutrze szary pył". Szkoda, że obok naszego Artysty nie było wtedy nikogo mądrego, kto poprawiłby w książeczce z tekstami dołączonej do płyty pisownię sławetnego "wieszchołka", no ale trzeba przyznać, że wokalnie wyciągnął ten szczyt fenomenalnie 8)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr kwie 03, 2013 20:54 
Awatar użytkownika

Markovitz pisze:
Cytuj:
Na koniec wybrałbym coś z ostatniego okresu twórczego - np. "Pojutrze szary pył"

O ile pamiętam, ostania płyta Niemena nie cieszyła się popularnością wśród forumowiczów, pisano, pisał też mój przedmówca, że jest niezbyt udana i nie wnosi nic nowego. Cytat z Markovitza: "Poszedłem z ufnością za ulubionym Artystą do krainy Spodchmurykapelusza. Z uporem zgłębiałem wyśpiewane tam treści, wsłuchiwałem się w ten niepowtarzalny głos i kiedy wreszcie dotarło do mnie wraz z autorskimi komentarzami do albumu pełne żalu i obrzydzenia do historii ludzkości przesłanie albumu, to z przerażeniem uciekłem w siedmiomilowych butach do wcześniejszych etapów twórczości NAE w poszukiwaniu źródła tego niesłychanego rozgoryczenia ..." Zródło :http://niemen.aerolit.pl/forum/viewtopic.php?f=1&t=535&hilit=spodchmurykapelusza&start=30

Skąd zatem propozycja utworu "Pojutrze szary pył" ? Ale niech będzie, każda propozycja jest brana pod uwagę, stąd w ankiecie opcja "inny"

Markovitz przedstawił też kilka innych propozycji: "Hymn o miłości", "Pieśń wojów", "Inicjały"....
Wobec takiej ilości popisowych " kawałków", które tutaj nie zostały jeszcze wymienione, trudno się zdecydować na jeden typ, chciałoby się "dwa gołąbki", a tu nie jest tak łatwo... :wink:
To w końcu na co stawiasz spośród Twoich propozycji, Markovitzu.

Ankiety mają to do siebie, że ograniczają w sposób zasadniczy odpowiedź, a więc są wredne. Dlatego w wielu ankietach nie biorę udziału.

Markovitz pisze:
Cytuj:
Od razu się domyśliłem, na co został położony nacisk, bo przecież mówi o tym tytuł ankiety... Ups :wink:

Wyjątkowa intuicja, bo może też być tak, że oceniający przedkłada umiejętności wokalne nad interpretacyjne, a więc odwrotnie niż uczyniłem to w swojej ocenie i wówczas typ mógłby okazać się się zupełnie inny, ale przy dobrej intuicji wszystko jest do wyłapania... :wink:

(moje)

Ostatnio zmieniony śr kwie 03, 2013 21:40 przez Tadeusz, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr kwie 03, 2013 21:34 
Awatar użytkownika

Pogubiłeś się Tadeuszu- w tytule ankiety jest mowa o możliwościach WOKALNYCH (a nie o intuicji, czy innych kryteriach) i dlatego właśnie wyróżniłem "Pojutrze szary pył"... Ocena całego albumu "spodchmurykapelusza" nie ma tu nic do rzeczy.

Tadeusz pisze:
To w końcu na co stawiasz spośród Twoich propozycji, Markovitzu,

Gdybym miał przedstawić jedno tylko nagranie ukazujące możliwości wokalne Niemena - byłoby to niedawno przypomniane nagranie radiowe z 1973 r., znane niegdyś tylko wytrwałym poszukiwaczom pocztówek dźwiękowych...

You Tube

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr kwie 03, 2013 22:20 
Awatar użytkownika

Markovitz pisze:
Cytuj:
Pogubiłeś się Tadeuszu-

Nie sądzę, bo czyżby inne utwory z płyty nie pokazywały tych możliwości ? Na całej płycie śpiewa równo, a moim zdaniem " Pojutrze..." wcale się nie wyróżnia.
Na Forum płyta była krytykowana - ja byłem nielicznym wyjątkiem, który nie wyrażał się o niej negatywnie -i ani razu nie podniesiono wyjątkowości tego utworu. Gdyby był wyjątkowy wokalnie, to z pewnością padłoby zdanie typu: płyta niezbyt udana, ale wyróżnia się wokalnie " Pojutrze..." Byłaby to naturalna reakcja na wokalną wyjątkowość utworu. Nie napisano tak, bo nikogo on nie poraził, był równy jak pozostałe.

Pomału dochodzę do wniosku, że w oceny wkradają się sympatie do niektórych utworów, niekoniecznie spowodowane kryteriami zaproponowanymi w ankiecie - ta mi się podoba, więc pokazuje możliwości, ta mniej mi się podoba, więc nie pokazuje tych możliwości. Ale trudno się dziwić, sztuka to nie matematyka, w niej dwa razy dwa może równać się około czterech :wink: Np. nigdy nie pomyślałem o "Pielgrzymie", bo nie trawię muzyki orientalnej, choć wokalnie jest on godny uznania.
Ważne jest natomiast to, że koło tematu zrobił się nawet dosyć duży ruch, jakiego dawno tu nie odnotowano :)

(moje)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw kwie 04, 2013 6:39 
Awatar użytkownika

Jak jakoś nie mogę,oceniając jakiś utwór,oddzielić śpiew od całości.Zwłaszcza jeśli dotyczy to gatunku,którą określić można jako poezję śpiewaną.Nawet jeśli jakiś fan Niemena się teraz żachnie i zapyta-jakaż to poezja śpiewana?- to jednak gdy się bierze na warsztat wiersze Norwida to do czegoś to jednak zobowiązuje .W gruncie rzeczy dla mnie istotne jest,aby i muzyka i śpiew,szczególnie właśnie w tego typu utworach była podporządkowana słowu.Ma owo słowo podkreślić,uwypuklić i w gruncie rzeczy być trochę na jego usługach.Dlaczego ludzie lubią piosenki Kabaretu Starszych Panów czy też choćby piosenki Ewy Demarczyk?Przecież ona w niektórych kawałkach wręcz melodeklamuje i nie "popisuje "się ,nie stosuje jakiś fajerwerków.I czy w piosenkach duetu Wasowski-Przybora tam w ogóle takie pojęcie jak możliwości wokalne jest wysuwane na pierwszy plan?Walor tych piosenek polega na idealnym zespoleniu świetnych tekstów z takąż samą muzyką.Co do Niemena to chyba najbardziej lubię jego śpiew na płycie "Niemen Enigmatic".Tam czuje jest jakąś lekkość,zarówno jeśli chodzi o wokal Niemna jak i o całość,sekcję rytmiczną itd.Trudno to rozdzielić.Natomiast jakoś nie mogę zrozumieć fascynacji utworem "Pielgrzym".Dla mnie środki wyrazu użyte przez Niemena są zbyt wprost w stosunku do słowa.Trochę jakbym słyszał" Kaszmir"Led Zeppelin,bo tam też pojawiają się wiadome motywy.Tylko dla mnie brzmi to w sposób zbyt oczywisty,żeby nie powiedzieć "łopatologiczny".To tak jakby śpiewając o morzu czy też o ludziach morza używać jako tła szumu fal,a o kosmitach używać jakiś syntezatorów,jako synonimu pewnej pozaziemskiej inteligencji.Ja to tak czuję,ale to są tylko moje prywatne opinie i o gustach jest oczywiście trudno rozmawiać

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw kwie 04, 2013 7:43 
Awatar użytkownika

dzek napisał:
Cytuj:
Natomiast jakoś nie mogę zrozumieć fascynacji utworem "Pielgrzym"....
Tylko dla mnie brzmi to w sposób zbyt oczywisty,żeby nie powiedzieć "łopatologiczny"..

Wcześniej napisałem, że nie trawię muzyki orientalnej i dlatego nie przyszedł mi do głowy "Pielgrzym", ale wcale nie jest wykluczone, że w podświadomości tkwiły też argumenty z cytatu dzeka.

Dzek napisał:
Cytuj:
Co do Niemena to chyba najbardziej lubię jego śpiew na płycie "Niemen Enigmatic".Tam czuje jest jakąś lekkość,zarówno jeśli chodzi o wokal Niemna jak i o całość,sekcję rytmiczną itd

Całkowicie zgadzam się z dzekiem, ale właśnie perfidia ankiety polega na ograniczonym wyborze i konieczności udzielenia zero-jedynkowej odpowiedzi. Można by dyskutować o zawartości ankiety, ale co autor, to inny zestaw - nawet na ten sam temat. Głosowanie i dyskusja o zestawie pozwala na przedstawienie swoich preferencji i pokazanie innych aspektów oceny, z pewnością poszerza też horyzonty jej uczestników.

"Śpiochy" do roboty!!!

(moje)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw kwie 04, 2013 7:55 
Awatar użytkownika

Nic tak nie poprawia humoru w kwietniowy, śnieżny poranek jak lektura dyskusji na Forum Niemena... :)

Dzek pisze:
nie mogę zrozumieć fascynacji utworem "Pielgrzym". Dla mnie środki wyrazu użyte przez Niemena są zbyt wprost w stosunku do słowa (...) dla mnie brzmi to w sposób zbyt oczywisty, żeby nie powiedzieć "łopatologiczny"

Nikt nie wymaga ekscytacji niemenowym "Pielgrzymem", ale ocena użytych w tym utworze środków wyrazu jako "łopatologicznych" zahacza o nonsens.... Rozumiem, że Grechuta skocznie wyśpiewując tekst z "Wesela" na ludową nutę już na tak srogą ocenę się nie naraził..? :wink:

Wyobraźmy sobie zgoła "niełopatologiczną", a więc wypraną z elementów orientalnych interpretację "Pielgrzyma" przez Magdę Umer - takie marudne poezjowanie- ziewanie przy kominku... Koszmar. Piszę o tym, bo jeszcze niedawno pani Magda w programie Archiwizja w TVP Kultura zarzucała słynnej niemenowskiej interpretacji "Bema pamięci..." swoisty brak wartości dodanej... Jej zdaniem interpretacja Niemena nie pomaga w zrozumieniu norwidowskiego "Rapsodu".

Na koniec powrócę do wyjątkowego "wierzchołka" wokalnego w kompozycji "Pojutrze szary pył". Otóż w żadnym innym utworze na ostatnim autorskim albumie nasz Wokalista nie sięga takiej góry wokalnej. I znów nie ma racji Tadeusz pisząc, że nikt prócz niego nie zauważył wokalnych walorów na płycie "spodchmurykapelusza".

O stronie wokalnej albumu z uwzględnieniem wokalnego "wierzchołka" rozpisywał się - na => pierwszej stronie tematu założonego przez Tadeusza - imć Gasket...

Gasket pisze:
.. Niemen śpiewa tu przez całą płytę! A co najważniejsze - jak śpiewa? Śpiewa z cala swoja super-charakterystyczna manierą! Mamy tu esencję niemenowego śpiewu! (...) To co jeszcze budował na tych swoich najważniejszych płytach (np Aerolit) - tutaj udało mu się doprowadzić, praktycznie rzecz biorąc - do perfekcji (...)

Jeszcze raz zacznę: nawet gdyby poprawiono podkład instrumentalny, dominującym elementem płyty pozostanie głos Niemena. Właśnie taki jaki jest - dominujący. (Pamiętacie "Wierzchołek góry"? Akompaniament już się dawno skończył, a nadrzędny głos Niemena ciągle jeszcze pozostaje, bez najmniejszego względu na akompaniament)...

Do wokalistyki Niemena na tym albumie najmniejszych zastrzeżeń nie zgłaszali recenzenci. Do aranżacji i tekstów - już tak. Ale my dyskutujemy tu przecież o możliwościach wokalnych i utworach, w których zostały one ujawnione...

Ostatnio zmieniony czw kwie 04, 2013 9:11 przez Markovitz, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw kwie 04, 2013 9:11 
Awatar użytkownika

Nigdy nie wygłaszałem na tym forum peanów na cześć Magdy Umer,więc nie wiem skąd te uwagi.Owszem,zdarzało jej się zaśpiewać udane piosenki,ale generalnie irytuje mnie w jej wykonaniach taka egzaltacja i swego rodzaju "rozanielenie".A co do tego śpiewania przy kominku.Pamiętajmy ,że całe pokolenie,powiedzmy Agnieszki Osieckiej było wychowane na piosenkach Bułata Okudżawy,który też doskonale nadawałby się do takiego śpiewania .Czy to ma być zarzut?To jest po prostu inna estetyka i pozwólmy ludziom mieć prawo do swoich poglądów i sympatii.Ja teraz odkrywam bliżej twórczość Jaromira Nohavica,którego też trudno nazwać zbuntowanym rockmanem.Jego walory są trochę innego rodzaju.Ale znowu.Nie chciałbym,aby zabrzmiało to tak,iż skoro przywołuje nazwisko tego czeskiego barda ,to uważam,że jest on lepszy od Niemena czy też stawiam go w kontrze do Czesława.Nie,on jest po prostu inny.Co do" Pielgrzyma" to ja w ogóle nie przepadam za tamtym Niemenem,z czasu płyty" Aerolit".Z różnych powodów.
P.S.Piosenki "Wesele"też nie uważam za szczytowe osiągnięcie Grechuty .Nigdy zresztą nie uważałem i w ogóle staram się o Grechucie już na tym forum raczej nie pisać.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw kwie 04, 2013 9:24 
Awatar użytkownika

Dzek pisze:
nie wygłaszałem na tym forum peanów na cześć Magdy Umer, więc nie wiem skąd te uwagi

Dokładnie napisałem - skąd..? Wystarczy przeczytać mój post, żeby się dowiedzieć... :)

Natomiast Ciebie, Dzeku, dotyczył zarzut nieadekwatnej łatki "łopatologicznej" w odniesieniu do środków wyrazu użytych przez Niemena w "Pielgrzymie"... Finezyjne środki zyskały wyjątkowo buracki epitet - nie sądzisz..?

Wciąż nie wiemy, jaki utwór wybrałeś w ankiecie..? Niemena- nie Starszych Panów, czy Okudżawy...

P.S. Równie "finezyjne" ujęcie tematu jako: "Grechuta czy Niemen?- który lepszy?" dawno zostało Ci wybaczone 8)

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.