[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest pt lis 24, 2017 19:24

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: ndz kwie 13, 2014 12:32 
Awatar użytkownika

Z radością pragnę powitać Cię, drogi 77cuts, na naszym forum! Cieszę się, że kolejny raz sięgnąłeś po dorobek Niemena w swoich kompilacjach.

Uporządkujmy zatem:

Obrazek
Fonoteka 3
pozycja 6., fragm. "Obok nas" (wersja z orkiestrą Z. Górnego)
pozycja 23., fragm. "Strange Is This World" i "Obok nas" (w wersji kanoniecznej 8) )

Obrazek
Fonoteka 5
pozycja 23. - "Inside I'm Dying"

Obrazek
Fonoteka 7
pozycja 19. - fragm. "Chwila ciszy"
pozycja 20. pt. "Gwiazda" - fragment wywiadu z radosnym Czesławem Niemenem :!:
pod koniec tej pozycji słychać fragment "Czornyje browi karyji oczi" i "Jednego serca" w niezwyczajnym wykonaniu ;-)
Czy ktoś potrafi mi podać autora i tytuł kompozycji, która wybrzmiewa po wywiadzie? Niesamowicie buja! Pierwsza myśl - Skaldowie w duchu SBB! :D

Obrazek
Fonoteka 8
pozycja 25. - "Starczą Słońca u boku" (fragm. utworu "Postscriptum")

Myślę, że skoro mamy możliwość zadania pytań osobie bezpośrednio odpowiedzialnej za kształt i repertuar kompilacji, trzeba to wykorzystać.

Nie ukrywam, że strona graficzna wydawnictw (jak rozumiem, tylko ostatnia "Fonoteka" jest dostępna także w wersji płyty w opakowaniu?) jest równie ciekawa, co ich zawartość. Skojarzenie ze znanym i lubianym GAD Records było jak najbardziej trafne; vide - odnośnik w stopce strony 77cuts.com. W każdym razie, charakterystyczny retro-styl strony internetowej i okładek przypadł mi do gustu - widzieliście rubrykę "NAWIĄŻĘ KORESPONDENCJĘ" czy "POSZUKUJĘ"? :wink:

Ciekaw jestem, jaki jest status prawny 77cuts.com i czy prezentowane kompilacje nie są tzw. samowolką, piratami - naturalnie, interesuje mnie kwestia licencji... ;-)

Co dotyczy treści - niektóre z przerywników lub wtrąceń na początku/końcu lub pomiędzy utworami mnie nie przekonują. Dotyczy to jednak znacznej mniejszości - "Fonotek" słucha się z przyjemnością! :) Jak wygląda wybór repertuaru? Jakie jest źródło materiałów - czy utwory są zgrywane z płyt winylowych (co słychać w przypadku "Inside I'm Dying")? Kim jest tajemniczy 77cuts, autor kompilacji? Gdzie szuka inspiracji, czego słucha prywatnie, co sądzi o muzyce spod znaku :N: ?

Serdeczności!

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw maja 08, 2014 10:11 
Awatar użytkownika

No i wystraszyłeś Dominie 77cutsa. Ciekawe tylko czym: wylewnym powitaniem czy pytaniem o status prawny ? ;)
Szkoda, niemniej na niektóre Twoje pytania potrafię odpowiedzieć i ja.

Na poprzednich fonotekach bardzo dużo fragmentów pochodzi ze starych płyt winylowych, to słychać.
Natomiast kompozycja wybrzmiewająca po wywiadzie, to fragment utworu "Aż do gwiazd"
muzyka Jacek Zieliński, słowa Ewa Lipska, który w całości znajdziesz na CD "Z biegiem lat" (2010 PRCD 1327).
Tak więc trafiłeś ze Skaldami bezbłędnie.
Niezwyczajne wykonanie "Jednego serca" to Czeszka Marie Rottrová i grupa Flamingo,
w czeskim oryginale - "Je ti to málo" wydane na LP w 1972 roku przez Supraphon.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr cze 11, 2014 17:23 
Awatar użytkownika

Witam serdecznie,

Fonoteka, czyli zabawy z taśmą magnetofonową, to autorskie the best of polska muzyka rozrywkowa, dość ambitnie podane, zakładam, że gustowne, choć wyznacznikiem jest tylko i wyłącznie mój prywatny gust. Chodziło o to, żeby stworzyć 9-odcinkowy serial o tym, co pozostało po polskiej muzyce dawnego ustroju, ale takiej muzyce, którą lubiła tamtejsza hipsterka, ludzie kultury i ... ludzie pojechani (czyli true „Art-pop”). No i też atmosfera płyt nie ma nawiązywać do ustroju politycznego (choć politycy się pojawiają, ale nie mówią o polityce), to trochę jakby … jak brzmiałaby Polska muzyka, gdyby w Polsce nigdy nie było komunizmu.

Co do ich powstawania … jest luka pomiędzy kompilacją, a samplowaniem – czyli jak nagrać płytę nie grając na niczym – zostaje technika filmowa: bardzo precyzyjny montaż. Składanie każdej z tych płyt trzyma się scenariusza, tworzę temat, który w mniej lub bardziej oczywisty sposób jest wodzirejem czy narratorem płyty i tnę, tnę, tnę, 77 razy i kleję, kleję ... aż scana ma sens i zamierzoną estetykę.

Co do samych nagrań … ustalam czy nagranie jest godne uwagi i wytrzymało próbę czasu, szukam też tego, co w nim nie pasuje, co go postarza i to usuwam, a zostawiam i zlepiam to co najlepsze, co przy okazji jest też swojego rodzaju faceliftingiem kompozycyjnym; czasami składam utwory całkowicie od nowa, jeżeli to oczywiście jest możliwe ... w wielu polskich nagraniach niestety bardzo często pojawia się słaby refren, kiedy da się go usunąć, utwór staje się klasykiem.

Co do fonotek jako płyt … mają płynąć, a jednocześnie zaskakiwać, mają pozwolić na pewnego rodzaju „full experience” z przeszłością dzięki montażowi, specyficznemu brzmieniu, okładce, … trochę jakby przeżyć jeden dzień z przeszłości (stąd podawanie godziny, daty, …). Wybór materiału to bardzo specyficzna selekcja – kryteria są różne, ale tym wiądącym jest spójność płyty, która ma być „concept” albumem o określonym klimacie i przemyślanych wachaniach nastrojów. To nie płyty typu 12 piosenek czy Golden Hits, to raczej audycje radiowe, sztuki teatralne … i mixtejpy. Fonoteka to taki „se7en” – dopiero po skończeniu całej serii nabierze mocy i wszystko się wyjaśni.

Co do inspiracji … główną inspiracja są oczywiście materiały, które wertuję szukając tych na płytę, wtenczas rodzi się temat i nastrój. Nie jestem wielkim fanem polskiej muzyki … i zdaję sobię sprawę jak absurdalnie to brzmi w kontekście fonotek, ale to prawda - patent na fonotekę to mieszanina rocka progresywnego, jazzu, rapu i berlińskiej szkoły elektronicznej … czyli robię wszystko, żeby polska muzyka brzmiała jak najmniej po polsku, choć polska jest w 100% - na fonotekach dokładnie każdy dźwięk i trzask jest z polskiego nagrania (lub nagrania z udziałem polskich muzyków, głównie ze Stanów).

Więc tyle generalnie o fonotece. Nie lubię odpowiadać na pytania - a co to za piosenka? - bo to obdzieranie tych płyt z tego co najlepsze ... tajemnicy. Nie zadawajcie skomplikowanych pytań ... bo musiałbym udzielać skomplikowanych odpowiedzi ;)

A Niemen? ... gwiazdorzy tylko początku, na fonotece 3, potem schodzi do podziemia i eksperymentuje ... no bo taka w sumie jest historia naszego najwybitniejszego muzyka.

Pozdrawiam serdecznie jeszcze raz,

Życzę dobrego odbioru,

77cuts

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw lis 24, 2016 10:21 
Awatar użytkownika

Z ogromnym żalem stwierdziłem, że 77cuts i jego (ich?) fonoteki zniknęły doszczętnie z internetu. Nie ma ani jednej oficjalnej strony twórcy (twórców?), słuch wszelki zaginął. To ogromna szkoda, gdyż był to ciekawy projekt.

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz.