[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest wt lip 23, 2019 19:10

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: wt mar 11, 2014 18:46 
Awatar użytkownika

Było i takie ( na zdjęciu ), ale to z końca lat 80 nie daje mi spokoju... prawdopodobnie PN, które wydawały wtedy płyty licencyjne... zrobiły też porządnie Niemena. Dojdę do tego :)

P.S. Sorry Marku za odejście od uwag na temat odsłuchu nowego wydania CD "Dziwny jest ten świat". Mój znajomy, który zajmuje się dźwiękiem twierdzi, że płyta jest w kilku miejscach w partiach wokalnych przesterowana.

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

Ostatnio zmieniony wt mar 11, 2014 18:51 przez Maciek, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt mar 11, 2014 22:14 
Awatar użytkownika

DJTS - wydania

Muza - XL 0411-LP-1967
Muza - SX 2547-LP-1986
Muza - PNCD 353-CD-1996
Polskie Radio - PRCD 332-CD-2002

O tylu wiem na pewno.

Można jeszcze do tego zaliczyć wydanie w boxie: Polskie Radio - PRCD-331-336-BOX 6CD-2002

Nie wymieniam tutaj wydań o wątpliwym statusie prawnym

moje

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt mar 11, 2014 22:23 
Awatar użytkownika

Tadeusz pisze:
Domin pisze:
Ostatnimi czasy iście fascynuje mnie temat wydań kolekcjonerskich różnych albumów - niektórzy artyści wręcz wyspecjalizowali się w tym zakresie

To jest sposób na odcinanie kuponów ( czyt. nic nierobiebie)
Nie kupiłem "Niemena w wannie", bo wszystkie nagrania tam zamieszczone już mam, więc po co mi w domu "druga wanna"

Odpowiedź na post Tadeusza, oraz refleksję nad słusznością określania "Spiżowego krzyku" mianem "wydania kolekcjonerskiego" zamieściłem w odpowiednim dziale - Spiżowy krzyk - nowa płyta Niemena.

Wracając do meritum - najnowsze wydanie płyty "Dziwny jest ten świat" gwarantuje nam naprawdę niezłe opracowanie graficzne, stosunkowo niezły tekst autorstwa Piotra Chlebowskiego i przyzwoite, choć nie bezbłędne, brzmienie. Ciekaw jestem Waszej oceny rysu historycznego zawartego w booklecie. Czy i Wy macie mieszane uczucia w związku z dopiskiem "Postscriptum" na ostatniej stronie książeczki? Podejrzewam, że miał wzbudzić zainteresowanie osób nieznających twórczości Niemena, lecz jak dla mnie - jest pomysłem chybionym. Wolałbym zwykłą, kronikarską relację, okraszoną fotosem z nagrania lub zdjęciem z tejże uroczystości.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr mar 12, 2014 14:32 
Awatar użytkownika

Maciek pisze:
ale to z końca lat 80 nie daje mi spokoju...

Mam też to wydanie i spróbuję wieczorem zrobić zdjęcia...

A właściwie już nie muszę: http://www.discogs.com/release/2341169

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr mar 12, 2014 14:53 
Awatar użytkownika

pkosela pisze:
Mam też to wydanie i spróbuję wieczorem zrobić zdjęcia...

A właściwie już nie muszę: http://www.discogs.com/release/2341169

Dzięki, czyli z moją pamięcią nie jest jeszcze tak źle :)

Pani grafik nowego wydania płyt CN dokładnie przeanalizowała serię w ramach, której ukazują się na licencji PN CD Skaldów :) Tak sobie myślę, że szkoda, że nie zwrócono się do żyjących muzyków o ewentualne pamiątki i kilka słów dot. powstania albumu. Niestety czas jest nieubłagany i za chwilę nikt już nie zbierze ich wspomnień.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr mar 12, 2014 17:21 
Awatar użytkownika

Początkowo miałam wątpliwości czy kupować kolejną wersję tej samej płyty, ale entuzjastyczne komentarze forumowiczów przekonały mnie, że jednak warto.
Generalnie jestem zadowolona zarówno z brzmienia, jak i z opracowania graficznego płyty. Fajnie, że są niepublikowane wcześniej zdjęcia (choć mogłoby być ich więcej :wink: ) oraz niepublikowany dotąd list Kaliny Jędrusik.
Tekst Piotra Chlebowskiego jest ciekawy i porusza najważniejsze aspekty powstania płyty.
Domin189 pisze:
Czy i Wy macie mieszane uczucia w związku z dopiskiem "Postscriptum" na ostatniej stronie książeczki? Wolałbym zwykłą, kronikarską relację, okraszoną fotosem z nagrania lub zdjęciem z tejże uroczystości.

Tekst Postscriptum mnie nie razi - jest zapowiedzią historii innej ważnej płyty w dorobku Niemena, więc szczegóły zapewne będą w kolejnym booklecie. Można jednak było zamieścić zdjęcie...

PS
Zerknęłam dziś na Allegro, a tam prawdziwy wysyp płyt DJTŚ. :) Najdroższa jest płyta Digitonu z 1991 (249 zł).

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr mar 12, 2014 19:46 
Awatar użytkownika

Ewa pisze:
Cytuj:
Najdroższa jest płyta Digitonu z 1991 (249 zł).

Czy jest na to jakieś logiczne uzasadnienie, czym kieruje się sprzedawca, na co liczy ?

moje

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr mar 12, 2014 20:47 
Awatar użytkownika

Według wielu fanów edycja Digitonu DIG 107 najlepiej brzmi i to winduje cenę.

Dokończmy wyliczankę edycji kompaktowych "DJTŚ":

1999 CD Andromeda CD - 327 PL - pod nazwą "Dziwny jest ten świat / Sukces" lub "Złote przeboje"
1999 CD Fraza Records F 002 PL - 2CD pod nazwą "Największe przeboje"
2000 CD Wilk Records WR 111 CD PL - pod nazwą "Czesław Niemen Gold Edition"

Wydanie Andromedy zachowało przynajmniej kolejność piosenek, pozostałe wydawnictwa przemieszały je jak groch z kapustą.
Wszystkie te edycje "wyprodukowano" digitalizując zgrywki z analogowego winyla,
a zrobiono to tak nonszalancko, że wszystkie grają cieniuuutko.
Niemniej na każdej jest kompletny materiał z oryginalnego winyla.
Okładki wzięto "z sufitu", nie mają one nic wspólnego z oryginałem.

No i, podobno jest jeszcze (wg "Dyskografii - Tadeusza Sklińskiego") wydanie
2004 PNCD 882 PL - remaster Marta Lizak i Karolina Glainert (wycofane z obiegu).

Ostatnio zmieniony śr mar 12, 2014 21:19 przez Veriton, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr mar 12, 2014 21:09 
Awatar użytkownika

Mam jeszcze płytę WR 101 CD z 1998 "Złote przeboje" Czesław Niemen, gdzie jest pełen zestaw utworów z płyty DJTŚ, 2 utwory z EP-ki ("Domek bez adresu" i "Jaki kolor wybrać chcesz"), a ponadto kilka nagrań z płyty "Sukces" i utwór "Jednego serca".

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr mar 12, 2014 21:17 
Awatar użytkownika

Niesamowite! pierwszy raz o takiej edycji słyszę, czy to też jest wydanie Wilk Records, i jaka jest jakość nagrań?

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr mar 12, 2014 21:53 
Awatar użytkownika

Veriton pisze:
Niesamowite! pierwszy raz o takiej edycji słyszę, czy to też jest wydanie Wilk Records, i jaka jest jakość nagrań?

Chyba Wilk Records, zresztą sam zobacz. Tadek Skliński wspomina o tej edycji w Dyskografii, stąd wzięłam rok, bo na płycie nie ma daty. Jakość raczej kiepska, jak w innych tego typu składankach.

Załącznik:
Niemen.JPG

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw mar 13, 2014 7:54 
Awatar użytkownika

Miałem kiedyś wydawnictwa CD „Andromedy”. Jaka była ich jakość ? - nie pamiętam.
Niemen miał obiekcje dotyczące legalności tych wydawnictw, a oprawę plastyczną tych płyt określił w jednym z wywiadów jako „ohydki”
Mimo podejrzanej legalności zakupiłem te płyty, bo w owym czasie było to chyba jedyne wydawnictwo kompletujące nagrania Niemena wydane wcześniej na płytach autorskich, no i moje winyle zawieruszyły się gdzieś podczas licznych „sesji muzycznych”, w jakich uczestniczyłem w czasie studiów. Jak widać powody zakupu nielegalnych produktów nie były takie prozaiczne :wink:

Kiedy już pojawiły się boxy, to pozbyłem się tych „ohydek”, podrzucając je jak kukułcze jajo jednemu z moich wrogów :twisted:

moje

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw mar 13, 2014 22:42 
Awatar użytkownika

Optycznie wygląda ten fioletowy Niemen całkiem przyzwoicie, dziękuję za fotki!
Gdybyś i Ty Ewo szukała wrogów, to ja się zgłaszam ;)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt mar 14, 2014 12:47 
Awatar użytkownika

Jeszcze jedno wydawnictwo, które leżało zapomniane gdzieś w kącie, po tym jak ukazały się boxy.
Porównywałem brzmienie Dziwnego... z boxu i tego, którego skan okładki prezentuję.
Box ma brzmienie bardziej dynamiczne i jest dosyć dobra równowaga między wokalem a bandem, natomiast tutaj band jest głębiej w tle - miejscami jakby za kurtyną.
Prawdę powiedziawszy, trzeba się jednak wsłuchać, aby wyłapać te niuanse.
Pisano kiedyś na tym forum, że z wiekiem odbierane słuchem pasmo staje się coraz węższe. Być może i mnie ta prawda dotyczy i dlatego te drobne różnice nie wprowadzają mnie w dyskomfort, ale chciałbym mieć płytę, co do brzmienia której wypowiedział się espert-akutyk i orzekł, że ma najlepsze brzmienie ze wszystkich dotychczas wydanych edycji (taki snobizm we mnie drzemie :wink:)

Odnosząc się do brzmień poszczególnych edycji, a w szczególności ich ocenie przez szanownych przedmówców, pozwolę sobie na posłużenie się analogią do obrazu fotograficznego poddawanego obróbce elektronicznej.
Bawiłem się trochę fotografią i jej obróbką, co daje mi pewne podstawy do oceny brzmień i ich różnorodności- wszak obraz jak i dźwięki odbieramy zmysłami, a na podstawie tego odbioru poddajemy ocenie. Obrabiając fotografie, można balansować proporcjami trzech barw podstawowych, kontrastem i ostrością, co daje w ostateczności różne obrazy przedstawiające ten sam motyw. Nie dzieje się nic szczególnego jeżeli różnice w obrazach mieszczą się w granicach powszechnej akceptowalności-gorzej, gdy z czerwonego tulipana zrobimy czarnego, co jest możliwe. Podobnie chyba jest z brzmieniem muzyki nagranej na płycie. Akustyk wg pewnych zasad i swojego gustu dawkuje odpowiednio głośność poszczególnych instrumentów, obcina tony- wysokie bądź niskie- i w ten sposób powstaje płyta, która może brzmieć roźnie- przez każdego słuchacza odbierana indywidualnie. Gorzej, gdy "wysmaży kaszanę”, np. z perkusją w roli głównej – co z pewnością byłoby przekroczeniem granic akceptowalności.
BRZMIENIE BOXÓW CAŁKOWICIE MNIE ZADAWALA

moje

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt mar 14, 2014 18:40 
Awatar użytkownika

Tak na marginesie. Chciałbym wszystkim zaangażowanym w wydanie reedycji albumu "Dziwny jest ten świat" zadedykować artykuł, który właśnie przed chwilą przeczytałem. Czytajcie i naśladujcie. Proszę :cry:

http://www.terazrock.pl/aktualnosci/czytaj/Klasyki-Led-Zeppelin-w-nowych_-bogatszych-wersjach-od-czerwca.html

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.