[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest wt paź 27, 2020 15:39

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Który z programów Niedzieli z Niemenem podobał Ci się najbardziej :
Koncert piosenek z Orkiestrą Zb.Górnego 0%  0%  [ 0 ]
Bankiet - widowisko Olsztyńskiej Pantomimy Głuchych 14%  14%  [ 3 ]
A miłość największym jest darem 19%  19%  [ 4 ]
Koncert Grupy Niemen z Helsinek 57%  57%  [ 12 ]
Niemen Enigmatic (3 utwory) 0%  0%  [ 0 ]
.. trudno powiedzieć :) 10%  10%  [ 2 ]
Liczba głosów : 21
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: ndz lut 17, 2008 16:48 
Awatar użytkownika

Z uwagi na fakt, iż podforum Cztery ściany świata ma charakter informacyjny, proponuję dyskusję o programach pokazanych w bloku Niedzieli z Niemenem (17 lutego 2008r. i programy z dnia 18 lutego) prowadzić tutaj. No chyba, że moderatorzy umieszczą ten temat w innym miejscu ...

Przypomnę dla porządku jeszcze inne tematy związane z tym wątkiem :
- tu o sprawach poprzedzających niedzielę :arrow: w TVP Kultura

- a tu o pierwszym Dniu z Niemenem w TVP Kultura (20 IV 2006r.) oraz programach nadawanych na ..

.. innych antenach należących do TVP

O filmie E.Szpakowskiego dla TVP Polonia dyskutujemy :arrow: tutaj

A oto programy z Niedzieli z Niemenem w TVP Kultura 17 II :

17.05 .. początek i spotkanie pierwsze, które poprowadzi .. znów Zbigniew Hołdys.

o 18.00 Koncert Niemena z Orkiestrą Zbigniewa Górnego (1980),

o 18.25 Spotkanie drugie

o 19.00 "BANKIET"- widowisko z udziałem Olsztyńskiej Pantomimy Głuchych (1983).

19.30 Spotkanie trzecie (mam nadzieję, że z Józefem Skrzekiem)

20.10 A miłość największym jest darem - widowisko z 1981r.

20.30 WESELE- film A. Wajdy

22.10 Koncert GRUPY NIEMEN z Helsinek (1973)

Zaproszeni goście to : Małgorzata i Eleonora Niemen , Marek Bałata, szef chóru Pro Forma - Marcin Wawruk oraz muzycy : Zbigniew Namysłowski i Józef Skrzek.
Proszę o śmiałe i szczere opinie :)

Ostatnio zmieniony ndz lut 17, 2008 17:44 przez Markovitz, łącznie zmieniany 2 razy

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz lut 17, 2008 17:43 
Awatar użytkownika

Jak na razie totalna TRAGEDIA. Hołdys w roli prowadzącego to nie jest totalne nieporozumienie - to jest absolutna ŻENADA. Minoderyjny, knajacki, bez żadnej wiedzy o temacie, pyta o jakieś głupstwa totalne, a przede wszystkim - jak zawsze LANSUJE SIEBIE, czyli rozsiewa popelinę. Czy taka jest cena kompromisu, że jeśli Niemen w TVP Kultura to z Hołdysem w roli - pożal się Boże - "przewodnika" od siedmiu boleści?!

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz lut 17, 2008 21:28 
Awatar użytkownika

Hołdys też mnie dziś nie zachwycił, za mało konkretów, za dużo wazeliny...
Podobała mi się szczera wypowiedź Skrzeka i z wielkim zainteresowaniem obejrzałam spektakl "Bankiet", który zrobił na mnie duże wrażenie.
Cały czas z niecierpliwością czekam na clou dzisiejszej Niedzieli z Niemenem. Zajawkę tego koncertu mogliśmy już zobaczyć w trakcie rozmowy z J.Skrzekiem. :)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz lut 17, 2008 22:59 
Awatar użytkownika

No i nie zawiodłam się. Ależ oni grali!!!
WSPANIAŁY, REWELACYNY KONCERT!!!!!
Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do jego emisji w TVP Kultura. :D

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn lut 18, 2008 9:24 
Awatar użytkownika

Mnie troszkę zawiódł koncert helsinski - za krótki. Brakowało mi także polskich akcentów, np. jakiejś polskiej wersji piosenki. Za mało było w tym "hałasie" (:D) Niemena! Acz wykonanie "I've been loving you too long" lepsze niż na płycie :) A czy to było cyt. "Of the first major discoveries"?!

Pozytywnie zaskoczył mnie "BANKIET", którego nie oglądałem co prawda do końca, ale jak tylko dostanę nagranie, to zajmę się jego analizą. Muzyka iście Niemenowa!

Co do Hołdysa... na pewno są do tego [prowadzenia programów o Niemenie] bardziej kompetentne osoby z większą wiedzą, ale goście wynagrodzili nieco swoimi opowieściami. Czy wersja historii rozpadu Grupy Niemen J. Skrzeka Was przekonała?

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn lut 18, 2008 9:58 
Awatar użytkownika

Bankiet, Helsinki' 73. Cóż znaczy upublicznienie dla sztuki.

Martwa, złożona w grobie zapomnienia, dzięki mediom, dzięki dobrym i dalekowzrocznym ludziom znów wróciła do życia.
Raz ożywiona dzięki nowoczesnej technice, która jest już w każdym niemalże domu rozpoczęła odtąd prawdziwe swoje artystyczne życie. Artysta tchnął w sztukę swoją duszę i chciał aby tę jej część, którą pozostawił w swojej sztuce poniosła ona (sztuka) do innych ludzi, aby i oni mogli dotknąć tych niedostępnych obszarów, których dotykał artysta. Odtąd muzyka ta będzie żyła swoim życiem, wydarta zapomnieniu, będzie żyła razem z nami i w nas. Będzie żyła tak długo póki żyć będą wrażliwi ludzie, póki świat będzie istniał w swojej naturalnej formie. Póki nikt nie powstrzyma naturalnego przekazu międzypokoleniowego.

Wielkie podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do tego wspaniałego programu.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn lut 18, 2008 10:10 
Awatar użytkownika

Podziękowania za emisję koncertu należą się przede wszystkim panu Witoldowi Górce z TVP Kultura 8)
Domin189 pisze:
A czy to było cyt. "Of the First Major Discoveries" ?

Układ tego koncertu przypomina setlistę wcześniejszego koncertu olimpijskiego z Monachium.

Po części improwizowanej z solem Jerzego Piotrowskiego Grupa poderwała się do bluesowo-rockowego lotu , w którym usłyszeć można było główny temat utworu "Figo-fago", nagranego w IV 1974r. na debiutanckiej płycie SBB.

Początkowo ów temat stanowił pierwszą część kompozycji Józefa Skrzeka "Z pierwszych ważniejszych odkryć". Niestety telewizja fińska z części śpiewanej pozostawiła tylko jakieś dwa wersy... Ale - moim zdaniem - dobrze się stało, że zachowano właśnie tą porywającą część instrumentalną.
Dominie - to nie jest tylko "hałas" ! :twisted:

Domin189 pisze:
Pozytywnie zaskoczył mnie "BANKIET", którego nie oglądałem co prawda do końca, ale jak tylko dostanę nagranie, to zajmę się jego analizą. Muzyka iście Niemenowa!

Muzyka skomponowana i wykonana na zamówienie prof. Głuszczaka nie jest w warstwie aranżacyjnej przekombinowana i chyba dlatego (mimo stosunkowo ograniczonego instrumentarium) nawet po latach się broni.
Proście więc na forum Kultury także o inne filmy z widowiskami Olsztyńskiej Pantomimy Głuchych - jak np. znakomity film "Rzeźbiarze powietrza".

Oglądalność niedzielnego programu (nasza zmora :roll:) była bardzo dobra, co niesie nadzieję na przyszłość...

Pozdrawiam
M.

P.S> Prowadzący program pomylił autora opowieści o Czesławie wspinającym się po linie. Był to oczywiście Jerzy Dziemski a nie Tomasz Jaśkiewicz .

Zauważcie jednak, że p.Hołdys wyłuskał przed programem z You Tube kawałek "Idącej kupić talerz Pani M." z gościnnym udziałem Zbigniewa Namysłowskiego 8)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn lut 18, 2008 13:13 
Awatar użytkownika

Myślę, że nie ma co narzekać, tylko cieszyć się, że taki program się pojawił (w dzisiejszych czasach 6 godzinne okienko w TV to nie przelewki nawet jeśli to jest tak zacna stacja jak TVP Kultura) i że był okazją do zaprezentowania premierowych bądź przynajmniej unikatowych materiałów.

Dobór gości w studio też był ciekawy i wypowiedzi bardzo interesujące (każde na swój sposób).

Najmocniejszy punkt programu to moim zdaniem koncert z Finlandii - ta muzyka w wykonaniu na żywo robi piorunujące wrażenie, dużo większe niż z płyt studyjnych.

Podsumowując - chyba znowu zacznę płacić abonament RTV :wink:

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn lut 18, 2008 13:19 
Awatar użytkownika

cocomo pisze:
Podsumowując - chyba znowu zacznę płacić abonament RTV :wink:

Ja nawet na chwilę nie przestałem płacić abonamentu.
O ile to ode mnie zależy, to reaguję tylko na pozytywne dla naszego kraju rządowe polecenia, czy decyzje.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn lut 18, 2008 21:38 
Awatar użytkownika

Znowu w wypowiedziach p.Małgorzaty i Eleonory wysłyszałem obietnice- prośba o cierp-liwość :wink: , może jednak TO ktoś chce wydawać? Eleonora cały czas pracuje nad dorobkiem Taty.
Koncert z Helsinek 1973:
- gdy poznałem NIEMENa, "...niechże nie uczą mnie, że ... " BORYS jest lepszy, gdy widziałem koncert z Monachium 1972, to...już chyba żaden nie będzie się mi bardziej podobać..., gdybym jednak tamtego nie widział, to tym byłbym zachwycony. Ot, przyzwyczajenie ludzkie.Wybaczcie.
Oczywiście należą się ogromne podziękowania tym, którzy cokolwiek do tego programu załatwili, ale również paniom (szczególnie żonie :N: ), że spędziły z nami (mile :wink: ) czas niedzielny.

Ostatnio zmieniony sob lut 23, 2008 10:38 przez Piotr Starzyński, łącznie zmieniany 2 razy

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn lut 18, 2008 21:54 
Awatar użytkownika

Zacząłem się zastanawiać nad datowaniem helsińskiego koncertu, który nam wczoraj TVP Kultura zaprezentowała.

Repertuar koncertu był niemal analogiczny jak repertuar koncertu monachijskiego z 1972 r., a przecież już w marcu 1973 r.Niemen nagrał Odę do Venus. Tymczasem promował w trakcie występu swoją pierwszą płytę Strange is this world. Rok czasu w karierze Niemena w tamtych latach to niemal nieskończone bogactwo twórcze, a tu niby lipiec 1973 r. i repertuar ten sam co w sierpniu 1972 r.

Co o tym myślicie?

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn lut 18, 2008 22:20 
Awatar użytkownika

Do tego :N: z koncertu z Helsinek miał tę samą koszulkę co na tych skromnych skrawkach koncertu z Monachium, które udało mi się znaleźć na YouTube. Też mnie to zastanowiło, że te koncerty są do siebie podobne.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt lut 19, 2008 11:28 
Awatar użytkownika

Markovitz pisze:
Początkowo ów temat stanowił pierwszą część kompozycji Józefa Skrzeka "Z pierwszych ważniejszych odkryć". Niestety telewizja fińska z części śpiewanej pozostawiła tylko jakieś dwa wersy... Ale - moim zdaniem - dobrze się stało, że zachowano właśnie tą porywającą część instrumentalną.

Ów temat stanowił OSTATNIĄ część "Z pierwszych ważniejszych odkryć". Utwór zaczynali tak jak na płycie, grali go w całości (dłużej niż na LP), później było solo basu, improwizacja, solo perkusji i pierwowzór "Figo-Fago" zwieńczone powtórką tematu z "Z pierwszych...".

I tego jestem pewien ;)

Całość zaczynała się tak:

http://rapidshare.com/files/93104229/01 ... 1.mp3.html

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt lut 19, 2008 14:11 
Site Admin
Awatar użytkownika

A właściwie to gdzie w końcu odbył się ten fiński koncert i z jakiej okazji? W jednym miejscu wymieniane są Helsinki, w innym Pori Jazz Festival, jeszcze w innych zupełnie bez sensu "Helsinki Pori Jazz Festival" (z Pori do Helsinek jest prawie 300 kilometrów)...

Bardzo szczegółowa strona dot. historii fetiwalu w Pori nie wymienia Niemena ani Grupy Niemen wśród artystów którzy tam wystąpili, więc to niemal na pewno nie to. Pozostają Helsinki i bardzo podejrzany rok...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt lut 19, 2008 14:22 
Awatar użytkownika

Ciekawa sprawa. Pytałem Lakisa chwilę temu - mówi, że grali na Pori Jazz Fest (może jakaś impreza towarzysząca?), mówi że pamięta jakiś festiwal gdzie Nucleus grał - koncertów w Finlandii było ponoć kilka. Ten z Helsinek nie jest wykluczone, że był w jakimś klubie większym.

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.