[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest śr wrz 19, 2018 6:36

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Smutna rocznica
PostZamieszczono: pn sty 17, 2005 8:17 
Awatar użytkownika

Rano 18 stycznia ubiegłego roku, żona moja, która pierwsza dowiedziała się z mediów o śmierci Czesława, długo cedziła słowa zanim powiedziała mi o tym. Oboje czuliśmy, że odszedł ktoś bardzo nam bliski.
Odszedł ktoś duchowo bardzo bliski, lecz jednocześnie odszedł nieskończenie wielki twórca i artysta. Nieskończenie wielki, ponieważ Jego potencjał twórczy nie wyczerpał się wraz z upływem lat. To czas ograniczony dwiema datami radosną i najsmutniejszą przerwał stan nieustannego tworzenia.
Jego wkład w polską kulturę jest nieoceniony. Jego dorobek twórczy nadaje polskiej kulturze niezwykłego blasku. Na zawsze w niej pozostanie. Pozostanie też po wszystkie czasy w naszych polskich sercach.

Czesławie, za życia byłeś promieniem Światłości Wiekuistej i niech Światłość Wiekuista na zawsze... „na zawsze” będzie z Tobą.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pn sty 17, 2005 15:03 
Awatar użytkownika

W sobotę 17 stycznia byłem w szkole. Jednak zerwałem się później , nie wiedziałem, że to był ostatni dzień w Jego życiu. Wcześniej, w czwartek kupiłem "Sen o Warszawie" aby dać mu do podpisu na wiosnę. A tu nagle w niedzielę rano odbieram telefon "Niemen nie żyje....". TO BYŁ SZOK .

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pn sty 17, 2005 19:32 
Awatar użytkownika

17 stycznia 2004 roku o godz 22.50, na dziesięć minut przed radiowymi wiadomościami odebrałem od Darka Sieradzkiego SMS-a z treścią "Niemen nie żyje!!!".
Radio Lublin o północy nadało jako pierwsze dwugodziną audycję poświęconą Niemenowi, w której red. Janiszewski prezentował muzykę :N:-a i na gorąco telefonicznie rozmawiał z wieloma wybytnymi postaciami sceny muzycznej, prosząc ich o ustosunkowanie się do tej smutnej wiadomości. Jedną z tych osób był Janusz Popławski.
Nie spałem do dziewiątej rano.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pn sty 17, 2005 22:58 
Awatar użytkownika

A TVP podobno publiczna nadal milczy - tasmy leza sobie w archiwum - czasem jakis zagadany fragment - tak jak w Wideotece Dorosłego Człowieka w ub. piątek - smutne. Myślałem że chociaż w Swięta przypomną przepiękny program A MIŁOŚĆ NAJWIĘKSZYM JEST DAREM z kolędami i HYMNEM ŚW. PAWŁA. Nic - i tylko pan Gaszyński bardzo z siebie zadowolony puszcza w kółko 5 piosenek (z resztą coraz rzadziej). Słuchałem jego audycji w nocy z niedz/pon - nie wiem nie rozumiem jak można pisać książkę o Niemenie nie znając go prawie!!! Pan Gaszyński nie kojarzy wogóle utworów - jedna pani poprosiła o utwór ROZBROJENIE - wiadomo nie ma takiego utworu jest POKÓJ z POST SCRIPTUM - słuchaczka ma prawo nie wiedzieć ale on mając płytę pod ręką powiedział że tego nie ma. A Piotr Dziemski w/g pana Gaszyńskiego miał na imię Tomek. Mam wrażenie że MISTRZ na koncertach TERRA DEFLORATA mówiąc o ZMPO-owskich prezenterach którzy nie chcą odtwarzać jego wspólczesnych utworów miał na myśli min pana M.G. SMUTNO MI ŻE POZA PIOTREM KACZKOWSKIM nikt nawet nie próbuje się wysilić!!!!! :cry: :cry:

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: wt sty 17, 2006 8:03 
Awatar użytkownika

Kolejna już druga rocznica i aż druga, choć serca nadal niepogodzone są z Twoim Czesławie odejściem. Ślady Twoje jak sam mówiłeś powoli zaczynają się zacierać. Niestety.
Powoli, powoli to się dzieje i być może tylko najzagorzalsi fani Twoi póki jeszcze żyją, będą
nosić Cię w swoich sercach. Będziesz wypełniał ich ciszę swoją muzyką.
Media jak zwykle spełnią swój obowiązek i wspomną o kolejnej rocznicy.
Ktoś sobie przypomni o Tobie.
I tylko te olbrzymie obszary Twojej twórczości, Twoja niekończąca się muzyka nadal będzie milczała, nadal będzie nieznana tym, którzy nie mieli tego szczęścia aby wyrosnąć i dojrzewać przy niej.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: wt sty 17, 2006 14:31 
Awatar użytkownika

Dwa lata temu? Druga klasa gimnazjum. Dziecko. Ówcześnie 14 i pół roku. Niemen? Muzyk. Wtedy nic więcej...?

Pamiętam, do pokoju zawołała mnie mama. W radiu powiedzieli, że Czesław Niemen nie żyje. Zmarł wieczorem, po długiej walce z nowotworem.

Zdziwienie, zasmucenie... Nie znałem tego człowieka.

I tego samego wieczoru zabrzmiał w moim pokoju z głośników "Dziwny jest ten świat". I od tego się zaczęło...

"...zostań jeszcze tak i nie podnoś powiek, nim chmura melancholii się rozpłynie w końcu..."

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: minęły 2lata
PostZamieszczono: wt sty 17, 2006 16:58 
Awatar użytkownika

Minęły juz dwa lata odkąd na scenie muzycznym zrobiło sie cicho i nikt nie moze tą cisze przerwać....
tak zapewnie bedzie juz na zawsze w naszym pokoleniu [*][*]

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: wt sty 17, 2006 18:35 
Awatar użytkownika

"Bardzo mnie zawsze boli, gdy umiera utalentowany człowiek, świat bowiem bardziej ludzi takich potrzebuje niż niebo." Georg Christoph Lichtenberg

pamiętam, Panie Czesławie...

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: wt sty 17, 2006 19:22 
Awatar użytkownika

"...muzyko moja tylko ty..."

zostala nam tylko i az - wspominajmy

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Smutna rocznica
PostZamieszczono: wt sty 17, 2006 22:34 
Awatar użytkownika

17 stycznia 2004 odszedł Ktoś, kto był swoją twórczością zawsze blisko ważnych spraw dziejących sie w moim sercu. Uświadomiłem sobie,że żarty sie skończły, że przeminął czas radosnego, spokojnego trwania w dni, kiedy czarne chmury trosk przysłaniały słońce. W takie dni Czesław dawał mi swoją muzyką, słowami i niepowtarzalnym głosem nadzieję, że ...nim przyjdzie wiosna....warto kochać..Odszedł... tak skromnie... z pokorą Wielkiego Człowieka.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: odchodzą
PostZamieszczono: śr sty 18, 2006 22:26 
Awatar użytkownika

Dzisiaj zmarł ksiądz Jan Twardowski. Wczoraj rocznica śmierci Niemena. Za chwile kolejne rocznice - śmierci Papieża, Czesława Miłosza...
Odchodzą wielcy Polacy. Jakoś... nie wiem, przecież oni zawsze byli, i byli wielcy. Odeszli, a są przecież, bo tyle po sobie zostawili. Zostawili siebie. Obyśmy wciąż otrzymywali takich rodaków.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw sty 19, 2006 16:17 
Awatar użytkownika

Znów odszedł Polak...Zarówno wielki poeta i jak wspaniały ksiądz... [*][*][*]

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: czw sty 19, 2006 19:26 
Awatar użytkownika

"abiit, non obiit"

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: ashes to ashes
PostZamieszczono: pt sty 20, 2006 15:54 
do ostatnich klepsydr dolacze nowa
wczoraj zmarl wilson pickett - wicked pickett
- w proch sie obrocisz -

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw sty 13, 2011 3:28 
Awatar użytkownika

Zbliża się siódma rocznica. O następnych już nie będę wspominał na Forum, gdzie ponoć tylko afisze...
O ile sobie przypominam, to :N: przywiązywał jakieś znaczenie do cykli siedmioletnich.
Może zatem pora, aby spojrzeć za siebie - na przebytą z muzyką Niemena drogę ..?

1962 - umowna data debiutu Cz.Wydrzyckiego; festiwale w Szczecinie i w Lublinie.
1969 - nagranie płyty z Rapsodem Norwida; wielce obiecująca wyprawa do Włoch
1976 - koniec współpracy z CBS; trasa koncertowa po ZSRR
1983 - powstają utwory do programu nazwanego Terra deflorata/ Sen końca i początku (koncerty 1984-1991)
1990 - wolny Artysta w wolnej Rzeczpospolitej i .. smuga cienia (odłożenie projektu płyty "Świat nie-odkryty", 1992)
1997 - Niemen bierze udział w sesji "8 błogosławieństw", w VII uczestniczy w koncertach na rzecz powodzian

W grudniu 2000r. z audycji D.Michalskiego (radio BIS) dowiaduję się o stronie w necie poświęconej Niemenowi.

Przełom stulecia na pozór jest łaskawy dla naszego Artysty - zwycięstwo w plebiscycie Polityki, Dwójki TVP i radiowej Trójki na najpopularniejszego Wykonawcę XX wieku. Niemen zgadza się na koncert w Trójce, a następnie bierze udział w wielkim koncercie milenijnym. W listopadzie 2001r. premiera autorskiego CD spodchmurykapelusza. W roku 2002 wychodzi pierwsza część boxu Niemen Od początku, a pod koniec 2003- część druga. Jednak dzieli te wydawnictwa długi okres rekonwalescencji po ciężkiej operacji (informuje o niej w MTV Classic Zb.Hołdys).

2003 XII 08 - w porannym programie TVP1 Niemen informuje o swojej pracy nad boxem Na pomieszane języki (to projekt przeniesienia na CD i wydania w kraju jego płyt wydanych zagranicą).

2004 17 I - w tę zimową noc nasz dziwny świat zachwiał się i zatrzymał...

2004 I - na łamach prasy R.J.Wydrzycki upomina się o pogrzeb stryjecznego brata (dochodzi do niego 30 I).

2004 VII/VIII - spotykamy się w Mierzwicach, gdzie zaprosił nas Ed, który wylicza na Forum, skąd przybyliśmy: Warszawa, Opole, Szczecin, Białystok, Katowice, Poznań, Biała Podlaska, Nowe Miasto Lubawskie, Gdańsk, Zielona Góra, Węgorzewo, Siedlce oraz Hamburg. Z autorami rozmawiamy o książkach, które właśnie powstają, o planowanych spotkaniach i koncertach oraz o pomyśle stowarzyszenia i możliwym ocaleniu śladów Artysty.

2004 VIII - na festiwalu w Sopocie koncert piosenek Niemena poprzedzonych wypowiedziami przyjaciół Niemena.

2004 X - premiera książki "Kiedy się dziwić przestanę" Romana Radoszewskiego
2004 XI - premiera książki "Niemen.Czas jak rzeka" Marka Gaszyńskiego
2005 I/II - ukazuje się książka "Niemen o sobie" Dariusza Michalskiego, który w 2009r. zaprezentuje obszerną opowieść p.t. Niemen czy go jeszcze pamiętasz ?

2004 -Jazz Forum i Teraz Rock poświęcają Niemenowi obszerne, wnikliwe artykuły (i wciąż o Nim pamiętają). Imieniem Czesława Niemena nazywane są szkoły i ulice. Na takie upamiętnienie w Warszawie przyjdzie czekać.

Na tym Forum- dyskusje m.in. o projekcie boxu Na pomieszane języki- koordynowanym przez panią Ginę Komasę. Adam, Art, Bitels, Bogdan, Darek (admin), Ed, Ewa, Andrzejowie, Alina, Jerzy, Waldorf, Maciek, Messer, Meseems, Matt, Needs, Piotr, Tadeusz, Wiktor, Zbyszek- to tylko niektórzy dyskutanci. Wkrótce dołączyli: Wireq, Gasket, Dasza, Kazimierz, Leszek, Szach'raj, Szymon, kilku Krzysztofów, Władek i nasza młodzież (m.in. Domin, Piekarz).

2005
IV - Złota Płyta za box Od początku wręczony pani M.Niemen podczas corocznego festiwalu Nowa Tradycja
V - Festiwal Tańczące Eurydyki w Zielonej Górze poświęcony Niemenowi
VI - emisja reportażu w Magazynie Reporterów (TVP 2) nagłaśnia akcję ratowania domu rodziny Wydrzyckich w St.Wasiliszkach. Jednak spadkobierczynie Artysty są temu przeciwne.

VI - w Olsztynie charytatywny koncert Marka Bałaty p.t. WSPOMNIEMIE. Gość honorowy- pani M. Niemen. Są z nami: śp. K.Kołbasiuk i śp.St.Cejrowski. Na przyjęciu wydanym przez prezydenta Olsztyna zastanawiamy się wraz z Pawłem Brodowskim, Stanisławem Cejrowskim i Tadeuszem Sklińskim: co dalej ? Taki też tytuł ma topik na Forum. Jeszcze wtedy bywali tu niemal wszyscy zainteresowani tym TEMATEM...

VII - zlot w pięknym Łagowie, a w sierpniu już drugie spotkanie elitarne (na Podlasiu). Na tych spotkaniach u kolegi Janusza goszczą przyjaciele, muzycy, autorzy i ekipa TVP Białystok.

VII - Piszemy List otwarty i otrzymujemy zdawkową odpowiedź, ale dającą nadzieję - cytuję zakończenie:

zapewniam Panów, że nie " zatrzaskuję ", nie blokuję i dokładam wszelkich starań by bogata osobowość i mądrość Czesława Niemena była dostępna dla wszystkich.

2006 IV - pierwszy blok programów z Niemenem w TVP Kultura - to także nasz wielki Dzień.

IX - oficjalna premiera książki "NIEMEN. Dyskografia, fakty, twórczość" Tadeusza Sklińskiego
X - premiera reportażu z III spotkań w Budach w TVP 3 Białystok.
XI - w Słupsku odbywa się I.Festiwal Niemen Non Stop (na forum jest już Stach - pod coraz to innymi wersjami nicka :) )

2007 II i IV - Audycje z nagraniami radiowymi w warszawskim Radio Dla Ciebie
VI - Przybywa fanów na zlocie w Kołobrzegu, gdzie śpiewają nam W.Szypura i J.Królikowski.
VII - Album Polskiego Radia z dwoma nagraniami mistrza (Srebrne dzwony)
VIII - W Budach powstaje reportaż Moje akwarele z Tomaszem Jaśkiewiczem w roli głównej.
IX - Polskie Radio wydaje zapis koncertu z 1974r. (41 Potencjometrów Pana Jana)
IX - Imprezy związane z odsłonięciem pomnika w Opolu (sympozjum i wystawa na Uniwersytecie Opolskim; bez żony i córek Artysty).
X - z ekipą filmową E.Szpakowskiego u pana Franciszka Walickiego w Gdyni, a następnie na festiwalu w Słupsku, gdzie filmowane były wywiady z Pawłem Brodowskim i Helmutem Nadolskim. Ekipa odwiedza rodzinne strony Artysty i dociera nawet do USA (wywiady z J.Abercrombie i M.Radziejewskim, wątek współpracy z CBS).
XII - Polskie Radio wydało płytę zespołu wokalnego Pro Forma "Niemen a capella" (wpis na wniosek Ewy)

2008 - II telewizyjna premiera filmu dok. Czesław Niemen w reż.E.Szpakowskiego
17 II - Niedziela z .. (z Hołdysem i paniami Niemen) w TVP Kultura
III - pierwsze audycje Piotra z cyklu "NIEMEN znany czy nieznany?" (Radio Emaus)
25 IV - kolejny program z paniami Niemen, z którego (poza pretensjami) nic nie wynikło.

Od tego czasu projekt wydawnictwa z siedmioma płytami DVD kurczy się do dwóch, po czym.. słuch o nim ginie.

2008 V - Polskie Nagrania wydają składankę wg pomysłu M.Niemen (Spiżowy krzyk).
VI/VII - seria audycji w Polskim Radio (Jedynka) oraz spotkań Pani M.Niemen z publicznością (w empikach). Po wizycie w Poznaniu Dasza zdaje na forum relację: dowiedzieliśmy się o postępujących pracach dotyczących wydania płyt, dzienników i felietonów, wierszy i grafik.

Ogrom został fanom przedstawiony, ale dzienniki, poezje i grafiki nie zostały wydane.

VII Panie Niemen na festiwalu w Słupsku i koncert Kayah.
VII - Kolejny zlot w Kołobrzegu
XI - Kompilacja 2 CD Niemen o sobie w serii "Miło wspomnieć".

2009 16 II- na koncert do Poznania na zaproszenie K.Wodniczaka i stowarzyszenia BRZMIENIA przybywa Farida. Wykonuje piosenkę z własnym tekstem i muzyką Niemena p.t. Musica magica. Sądowy spór toczy się do dziś.
II - Podwójny album PR z koncertów na JJ- Kattorna/Pamflet na ludzkość
II - Niemenowe skarby- wywiad z Darkiem w Gazecie Stołecznej (wnioski wciąż aktualne!)
III - premiera albumu Niemen Improwizacje Artura Dutkiewicza
31 III - 2 CD Nasz Niemen po plebiscycie, którego dokładnych rezultatów jednak nie poznaliśmy.
IV - Sen o Warszawie - oficjalnym muzycznym symbolem stolicy
IV- Koncert "SBB Niemenowi" w Świebodzinie
VI - odsłonięcie niemenowskiego pomnika-ławeczki w Świebodzinie
VI - emisja monet z Niemenem i koncert pod patronatem Prezesa NBP śp.Sławomira Skrzypka
VIII- Dzień Niemena w Olsztynie oraz wielki koncert (TVN) podczas festiwalu w Sopocie
IX - ukazuje się album Opowieść Niemenem Janusza Radka
X - Festiwal Niemen Non Stop z udziałem m.in.U.Dudziak i zespołu KLAN
X - "Pejzaż bez Ciebie" - Edycja festiwalu w Bydgoszczy poświęcona Niemenowi (wpis na wniosek Daszy)
X - Konferencja Unisono na pomieszane języki (udokumentowana zbiorem wydanym przez GAD Records)
XI - po uroczystościach w gimnazjum nr 3 (nadanie sztandaru)- spotkanie pani Małgorzaty Niemen ze Stowarzyszeniem Pamięci Czesława Niemena w Świebodzinie

2010 V- pogadanki Pani M. w szkołach i bibliotekach na Pomorzu
VIII- Koncert Braci (Cugowskich), Lory Szafran i Kasi Wilk w Olsztynie
VIII- Wieczór z twórczością Niemena na festiwalu "DACH" w Mińsku (Białoruś)
IX - Stowarzyszenie NIEMEN wygrywa w Białymstoku batalię o sądową rejestrację
X - 5.edycja festiwalu w Słupsku (gość- pani Jadwiga, siostra Artysty, kier.programowy- Roman)
X- ukazuje się książka "Czesław Niemen w Świebodzinie" Jana Edwarda Czachora
X - panel zorganizowany przez stow. Nota Anamnesis p.t. Norwid – kolebka pieśni: od poezji do rocka w Słupsku
X - II konferencja w Tułowicach pod hasłem : Niemen w kręgu nazw
XI - Firma OSKAR wydaje 2CD "Terra deflorata- Koncert" z kolekcji nagrań RJW.
XI - Darek reaktywuje Forum internetowe Niemen Aerolit po krótkiej przerwie
XI - Do sprzedaży trafia album Dziwny jest...G.Łobaszewskiej & Ajagore
XII - 40 lat od nagrania czerwonego albumu => LIZARD
XII - w "Na żywo" ktoś się chwali, że ma przydomek pani ze szlabanem...

A przecież - jak widać - byłoby się czym pochwalić. I to mimo szlabanów.

2011 - ?

Oczywiście to kalendarium jest niedoskonałe i subiektywne, ale.. jest moje. M-Z

Ostatnio zmieniony pn sty 17, 2011 0:03 przez Markovitz, łącznie zmieniany 3 razy

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.