[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest sob lis 28, 2020 3:51

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 195 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 13  Następna
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: ndz lis 16, 2008 18:10 
Awatar użytkownika

myślę,że powinno się okazywać zrozumienie dla rodziny Czesława Niemena-dla żony-pani Małgorzaty i córek,ale też pozostałych bliskich.Dla nich Czesław Niemen był przede wszystkim człowiekiem przez nich kochanym,dopiero potem artystą.W tym tkwi problem,żeby to rozumieć-ból po odejściu wielkiego człowieka.Rozumiem w pełni pewne zdziwienia i pewną ostrożność w zaufaniu,które okazywała pani Małgorzata ludziom,którzy nagle po śmierci p Czesława okazywali swoje zainteresowanie,uznanie dla artysty.Prawda była taka,że Niemen był często za życia traktowany "z lekkim przymrużeniem oka",czy nawet z ironią i mogę śmiało tu napisać-na pewno nie było pełnej,życzliwej akceptacji Niemena jako artysty-kilka razy sam się o tym przekonałem.

Także proszę-nie dziwmy się słowom pani Małgorzaty i rodzinie.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn lis 17, 2008 23:41 
Awatar użytkownika

Markovitz,

Czy nikt z Was rzeczywiście nie rozumie żony Czesława Niemena-ona miała pełną świadomość,że dane jej było żyć ze wspaniałym człowiekiem.Przecież i dziś gdy wsłuchuje się w materiały męża,aby podjąć trud doporwadzenia do wydania pewnych materiałów,to mówi wyraźnie,że "gula jej staje w gardle gdy słyszy głos Czesława".Po prostu bardzo głęboko dotyka ją ten fakt,że nie spotka już męża w tym życiu.Że to czas
rozłąki,trudny czas..

Wreszcie: a może trzeba było podejść do p.Małgorzaty z życzliwością,zrozumieniem
i spokojnie,bez emocji,a już tym bardziej bez ataku zapytać,a nie od razu wchodząc z butami w jej życie ze słowami,"że jak to tak,że te nagrania się nam należą bośmy fani i tyle".Nawet gdyby była odmowa w pierwszym momencie,to wyrazić nadzieję i uśmiechnąć się do żony Czesława Niemena.I może wtedy pojawiła by się refleksja ze strony p.Małgorzaty i możliwe że sprawa ruszyłaby wcześniej.A poza tym świat w którym poruszała się Małgorzata Niemen był inny i myślę,że trzeba rozumieć to,że
kwestie praw autorskich,jak wydawać,do kogo się zwrócić to mogło rodzić problemy.Czesław Niemen był przede wszystkim dla niej kochanym i kochającym człowiekiem-jak już pisałem.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt lis 18, 2008 9:04 
Awatar użytkownika

Wreszcie: a może trzeba było podejść do p.Małgorzaty z życzliwością,zrozumieniem
i spokojnie,bez emocji,a już tym bardziej bez ataku zapytać,a nie od razu wchodząc z butami w jej życie ze słowami,"że jak to tak,że te nagrania się nam należą bośmy fani i tyle".Nawet gdyby była odmowa w pierwszym momencie,to wyrazić nadzieję i uśmiechnąć się do żony Czesława Niemena.napisał Geronimo

To nie jest takie proste. Dziś ,już po przeprowadzeniu rewizji mojej postawy " a jestem kolekcjonerem doświadczeń", mam zdrowy, tak mi się wydaje,dystans do spraw Niemena i Jego bliskich. A no właśnie zbyt blisko podchodząc lub zagłębiając się w sprawy ,które łączyły jak i dzieliły obu małżonków ,chcąc nie chcąc ..opowiadamy się po stronie jednej lub drugiej a to już ,budzi lub może budzic np. utratę właściwych relacji, że zbyt wiele sobie pozwalamy i ,że dokładamy komus pracy,a tego nikt nie lubi.Przyczym jasno napiszę ,że idzie mi o oficjalne wypowiedzi Czesława Niemena i jego żony.Ja np. pisałem i mówiłem,że chcę aby było tak jak Niemen...PRZYKAZAŁ- mówił i pisał. Sprawy czysto osobiste mnie nie obchodzą ...bo tak chciał NIEMEN.Ja doskonale rozumiem ,że te sprawy osobiste są delikatne i można obudzic sie z ręką w ....Zalecam dalekoidącą ostrożnośc w poruszaniu tego typu spraw. Piszę to do Geronima zwłaszcza.
Co dalej? ... mam coś co mi nikt i nigdy nie zabierze, paletę dzwięków , publikacje w pantheonie ( Tylko/Teraz Rock) , ...wiernośc Niemenowi ,bo to ON MÓWIŁ , ŚPIEWAŁ, PISAŁ TO ... o czym ja myślałem , co mnie bolało.
Jestem dumny ,że przyszło mi życ w "EPOCE NIEMENA" a NIEMENOWI DZIĘKUJE ZA TO, ŻE... BYŁ, JEGO MATCE ANNIE,ŻE URODZIŁA CZESŁAWA.O Antonim również pamiętam.

Ostatnio zmieniony śr lis 19, 2008 10:33 przez Stach, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt lis 18, 2008 16:53 
Awatar użytkownika

Wiesz Stachu,

ja się spotkałem z róznymi wypowiedziami Czesława Niemena, co do własnej filozofii życiowej,twórczości i szczerze przyznam,że w wielu punktach się z nim nie zgadzam.Sprawę filozofii życiowej pominę,bo nie dalo by radę wszystkiego przytoczyć
Przykłady z twórczości-konkretne utwory na przykład :

utwór "Sariusz"-Niemen uważał,że to fatalne nagranie-ja uważam,że jedno z najlepszych jakie znam z tamtych czasów.Dla mnie rewelacja.

utwór "Białe góry" z "Idee Fixe".Niemen mówił,że wersja na krążku jest niedobra.Ja uważam,że to utwór znakomity.

Co do tego,co miało miejsce już na płycie "Terra Deflorata":Niemen-jak i zapewne wielu z Was-uważał ten album za bardzo ważny w swojej całej twórczości.Ja uważam,że ten album jest słaby.

Wreszcie kim Ty Stachu chcesz być: sobą w całej pełni swojego człowieczeństwa,czy chcesz być Niemenem?Przy postawie szacunku,życzliwości,zrozumienia wobec jakiegokolwiek lubianego,czy uwielbianego artysty każdy człowiek powinien uznać wartość własnego życia jako niepowtarzalne i że ma do spełnienia tą jedyną misję tu na ziemi, jemu tylko właściwą.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt lis 18, 2008 17:03 
Awatar użytkownika

Geronimo - mam dla Ciebie taką nieśmiałą propozycję...

Przy jakiejś mniej oficjalnej części empikowego spotkania z Panią Niemen - grzecznie się przedstaw, pochwal się, że jesteś z tego forum i najłagodniej, jak tylko potrafisz, zapytaj o jakąś możliwie najmniej kontrowersyjną kwestię związaną z twórczością Czesława Niemena...

Radziłbym tylko wcześniej wytyczyć sobie najlepszą drogę ucieczki
:wink:

Geronimo pisze:
... a nie od razu wchodząc z butami w jej życie ze słowami,"że jak to tak, że te nagrania się nam należą bośmy fani i tyle".

Skąd biorą się pomysły na cytaty, które cytatami nie są..?

A jednak list otwarty odniósł pewien pozytywny skutek. W wywiadach radiowych Pani M. pojawiły się sugestie, że tylko te nagrania Jej męża, które od strony technicznej nie sprostają wymogom stawianym przez nią i córkę - nie mają szans na ukazanie się...

Angur i Andrzej we wcześniejszych wypowiedziach postulowali, aby nawet niedoskonałe technicznie nagrania typu live miały szansę na publikację, choćby w ograniczonym nakładzie, bo cały dorobek artystyczny Niemena zasługuje Ich zdaniem na poznanie.

Z kolei Darek przybliżył tu stosowany przez pokaźną grupę artystów sposób udostępniania nagrań w sieci, w jakości znacznie lepszej niż tak krytykowany format mp3.

A jeśli ktoś chce widzieć Niemena .. w niszy ..?

- Ma do tego prawo.

Oby tylko nie była to nisza zapomnienia.

Kiedy udaję się do sklepu z płytami (są takie dwa w promieniu 100 km) i oglądam, co też nowego przybyło na półkach, to w nieustanny podziw wprowadzają mnie dziesiątki tytułów zespołu na literę "S". Około pół setki płyt i zapowiadane są następne 8)

Pozdrawiam Nieprzekonanych

Ostatnio zmieniony śr lis 19, 2008 21:30 przez Markovitz, łącznie zmieniany 2 razy

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt lis 18, 2008 17:53 
Awatar użytkownika

Markovitz,

wcale mi nie zależy na jakiejś konieczności pytania p.Małgorzaty o Niemena.Tu chodzi o to,żeby być sobą,być wiernym swoim poglądom,które zbliżają nas do prawdy o nas samych i świecie, na którym żyjemy.Czasami też jest tak,że czyjaś postawa zastanowi nas i w zasłuchaniu, otwartości korygujemy swoje poglądy.Oczywiście bzdurą jest myślenie,że przy każdej tylko okazji sytuacji,która nas spotyka należy już korygować nasze poglądy.Ja dobrze zdaję sobie sprawę,że w wielu sprawach moje przekonania co do Niemena są inne niż p.Małgorzaty i do stwierdzenia tego faktu wcale nie potrzeba mi jakiejś konfronatacji z jej osobą.Ale do człowieka zawsze należy podchodzić z szacunkiem bo jego życie jest warte tyle co nasze.Także poglądy powinno się uszanować.Nikt z nas nie jest Bogiem,żeby poprawiać na swój sposób drugiego przez narzucanie własnego zdania,czy obrażanie się tylko dlatego,że ktoś myśli i działa inaczej.

Moja wypowiedź co do tonu listu,który został przedstawiony p.Małgorzacie:
nigdzie nie napisałem,że cytuję jakiś jego fragment.Ja tylko odniosłem się co do tonu Waszego listu.To nie był żaden cytat.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr lis 19, 2008 11:50 
Awatar użytkownika

Wreszcie kim Ty Stachu chcesz być: sobą w całej pełni swojego człowieczeństwa,czy chcesz być Niemenem?- napisał Geronimo
Jest to nadinterpretacja mojej wypowiedzi.Jestem i będę " sobą w całej pełni swojego człowieczeństwa". Każdy ma swój wzór, który służy do ... rozwiązań ... Ja oprócz niepodważalnych autorytetów - rodzice ,wybrałem sobie "pryzmat" Niemena ,przez który patrzę na świat ludzi.I absolutnie nie znaczy to ,że" wchodzę w jego buty, lub z ..butami".

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr lis 19, 2008 17:24 
Awatar użytkownika

Nie,Stachu ja w żadnym wypadku nie chciałem jakoś zniekształcić Twojej wypowiedzi.To raczej moje pytanie o wolność.Tak,każdy z nas może wzrastać, wybierając to co czyni go wolnym.Autorytety są bardzo ważne,ale przychodzi taki czas na drodze człowieka,gdzie okazuje się,że autorytet milczy,gdy zadajesz sobie ważne pytania co do własnego życia.Po prostu jest Ci życzliwy i bardzo Cię kocha,ale przychodzi moment,gdy w kwestii osobistych trudności musisz zwrócić się do Stwórcy.Poszukiwać jego głosu,co on ma Ci do powiedzenia.Może nawet trzeba będzie zupełnie wszystko przewartościować co do swoich przekonań.Masz jednak wolną wolę.I tak było,jest i będzie z każdym.Także z tymi,którzy dla nas są Mistrzami lub Autorytetami.Kto ich takimi uczynił?

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw lis 20, 2008 8:36 
Awatar użytkownika

Oczywiście bzdurą jest myślenie,że przy każdej tylko okazji sytuacji,która nas spotyka należy już korygować nasze poglądy ...
Może nawet trzeba będzie zupełnie wszystko przewartościować co do swoich przekonań.-pisał Geronimo

Zastanawiam się jak połączyc Twoje wypowiedzi.Gdzie tu jest wypadkowa ..rozważań?
Powiem szczerze nieco się różnimy w "pojmowniu pewnych spraw" ale to nic nie szkodzi wręcz przeciwnie ... w różnicy widzę piękno .

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw lis 20, 2008 13:04 
Awatar użytkownika

Próby poprawienia Stacha poprzez kontaktowanie go na forum niemenowskim ze Stwórcą warte są mniej więcej tyle, co osąd, że wysyłając list otwarty dopuściliśmy się obrazy..

Geronimo pisze:
..wchodząc z butami w jej życie ze słowami, "że jak to tak, że te nagrania się nam należą bośmy fani i tyle"

Autorzy tekstu z lipca 2006r. zwrócili się do Pani Niemen w formie przyjętej w naszym kręgu kulturowym - listu otwartego. Nie ma tam żadnych obraźliwych odniesień.

"Zmowa milczenia" była opisem stanu nie przypisanym tylko braku aktywności adresatki, ale sytuacji, w której o roli i dorobku twórczym zmarłego w styczniu 2004r. artysty szybko zapomniano w mediach...
Spotkała nas nieadekwatna do sytuacji reakcja, mimo iż powodzenie pierwszego Dnia Niemena w TVP Kultura i pierwszego Dnia Niemena w Radio Dla Ciebie nastąpiło właśnie dzięki współpracy fanów z ludźmi mediów.

Tych ścieżek wcześniej nikt nawet nie próbował wydeptać...

List miał być impulsem do przezwyciężenia tego stanu rzeczy. Nie przypisuję mu jakiegoś nadmiernego znaczenia, ale miał chyba sens, skoro jego echa pojawiają się w wielu wypowiedziach Pani Niemen, a po roku został wydana premierowa płyta !
I okazało się, że za sprawą płyty koncertowej z suitą "41 Potencjometrów Pana Jana..." nie stwierdzono uszczerbku na wizerunku artystycznym Niemena !
A były takie obawy.

Myślę, że większość "fanatyków" mimo tych wszystkich przykrości jednak się cieszy z kolejnych zapowiedzi płyt i innych przedsięwzięć inicjowanych przez żonę i córki artysty.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw lis 20, 2008 17:18 
Awatar użytkownika

Stachu,

nie przytaczaj proszę wyrywków zdań,które umieściłem w dwóch różnych postach.
Powiem Ci prosto w oczy.Że mimo,że kończysz swój post,cytuję:

"Powiem szczerze nieco się różnimy w "pojmowniu pewnych spraw" ale to nic nie szkodzi wręcz przeciwnie ... w różnicy widzę piękno ."

To tak naprawdę chodzi Ci tylko o to,żeby wykazać moją głupotę.Niech tak będzie Stachu,niech pozostanę dla Ciebie idiotą.Tylko proszę Ciebie, nie kryj się z tym.Bądź szczery.Ja Ciebie próbować zmieniać w jakikolwiek sposób nie zamierzam.
Podstępem próbujesz mnie wziąć cytując dwa moje zdania,które wg Ciebie są sprzeczne.No i co?Głupi Geronimo sam nie wie co pisze.-tak pisz proszę,a wszystko będzie jasne i proste,ok Stachu?
Wreszcie jedno zdanie drugiego nie wyklucza.To,że nie powinniśmy pod wpływem każdych sytuacji zmieniać od razu poglądów,wcale nie wyklucza,że w naszym życiu może pojawić się taka sytuacja czy sutuacje,że sami w prawdzie stając uznajemy,że nasza postawa powinna zostać skorygowana.Nie widzę tu sprzeczności.

A znów Markovitz odpowiem Tobie,

wcale nie mam zdania,że dopuściliście się obrazy,ale wcale się nie dziwię odpowiedzi jaką uzyskaliście od Małgorzaty Niemen.Proponuję przeczytać jeszcze raz Wasz list, w którym określacie jasno, jak powinno być i jak Wy widzicie-w jedynie słuszny sposób-sprawę niewydawanej muzyki Niemena.Powiem jasno: jakoś tak w Waszym liście brakuje serca-to jedynie chłodny intelektualnie list.Nawet w świetle pewnych małych zawartych w nich życzliwości,to z całym szacunkiem:czytając resztę wydaje się mało szczere.Dlatego wcale nie dziwię się słowom jakie padły w odpowiedzi.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw lis 20, 2008 21:46 
Awatar użytkownika

Geronimo

Serca - powiadasz - brak... No tak.. Można było lukrem polać, albo rozczulić się .. i byłoby "pięknie". Ale czy szczerze ? Zresztą i wierszami również pisano... Na nic.

List w imieniu mniejszej,czy większej społeczności to nie jest jednak list prywatny. Oficjalny acz grzeczny styl wpisany jest w zasady tego rodzaju piśmiennictwa.
Nawet przyjmując zarzut, że wyszło to nieco oschle, nie mogę się zgodzić, że "czytając resztę wydaje się mało szczere" :shock:

Pisaliśmy o realizacji zamiarów, które nas naprawdę interesowały !
Chcieliśmy przekazać swoją wiedzę o projektach, o których bezpośrednio i w wywiadach dla prasy i radia mówił sam Czesław Niemen.
Oczekiwałem nie 'kuchennych' składanek, ale realizacji projektów zapowiadanych przez samego artystę- jak np. ten "Na pomieszane języki".

Podpisałem się pod listem nie z przemożnej "chęci obcowania" z utworami programu "Świat nie-odkryty", bo je dawno odkryłem...
Pragnąłem, aby płytę z takimi nagraniami mogli nabyć wszyscy zainteresowani. Starzy i młodzi. Aby odnotowano istnienie mniej znanych projektów Niemena w książkach, aby program nagrany w 1992r. z adaptacją "Księgi Krzysztofa Kolumba" pokazano w telewizji.
Bo jest tego wart !

Rozumiem, że spadkobierczynie mają prawo do własnych planów i poglądów, ale skąd wrażenie, że nasze intencje były "mało szczere" ?

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw lis 20, 2008 23:39 
Awatar użytkownika

No dobrze,

a powiedzcie, czy nie można było w tej przecież ważnej sprawie-ja też bym się cieszył,gdyby te wszystkie materiały zebrane zaczęły się wcześniej ukazywać-doprowadzić do spotkania,jakichś przedstawicieli z forum z panią Małgorzatą?Wzajemnie spróbować podjąć temat.Albo jeśli nie z panią Małgorzatą,to może z jedną z córek.Myślę,że efekt mógłby być zupełnie inny.Zbyt-tak myślę-poważny to temat-żeby próbować coś zdziałać przez sieć,czy w formie pisemnej.

Może pojawiłaby się możliwość udostępnienia pewnych nagrań w ramach członkostwa na forum.Załóżmy,że administrator dostaje jakąś taką limitowaną serię i za pewną opłatą każdy może otrzymać konkretny tytuł,który go interesuje.Rodzina w ramach opłat otrzymywałaby zapłatę.

Są takie zespoły,które specjalnie dla swoich fanklubów wydają jakieś niskonakładowe nagrania, do rozpowszechniania w fanklubie.

Ja Markovitz dokładnie-słowo po słowie-przeczytałem cały Wasz list i to wiele razy.
I napiszę to jeszcze raz: nie zdziwiła mnie odpowiedź p.Małgorzaty.Nic już więcej nie napiszę w sprawie tego listu.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt lis 21, 2008 8:36 
Awatar użytkownika

OK. Skoro ustaliliśmy, że chodziło bardziej o odczucia czytelnika niż o treść, to zostawmy ten list i zgodnie z tematem spróbujmy odpowiedzieć na pytanie : Co dalej ?

Geronimo proponuje doprowadzić do spotkania przedstawicieli forum z panią Małgorzatą.

Było już kilka spotkań użytkowników forum z Panią Niemen, choćby przy okazji promocji płyty "Spiżowy krzyk"*. Co prawda spotykaliśmy się jako Piotr, Domin, Ewa, czy ja, a nie jako reprezentacja forum, ale byliśmy rozpoznawani właśnie jako ludzie z 'tego forum'.

Niektórym udzielono posłuchania, niektórym nie...
Jak mówił sam :N: - lubimy posłusznych, swoich poddanych 8)

W moim odczuciu nie byliśmy dla Pani M. partnerami do rozmowy z różnych zresztą powodów. Jeden z nich to właśnie samo istnienie Forum, gdzie bywa, że zamieszczane są czasem opinie, z którymi trudno się pogodzić...

Geronimo -nie można poważnie rozważać propozycji udostępniania akurat forumowiczom mniej znanych nagrań... Już widzę uśmiech na twarzach znanych bywalców forum... :)

Niestety mrzonką zdają się być również propozycje,aby Pani Małgorzata Niemen (która reprezentuje pozostałe spadkobierczynie) otworzyła oficjalną stronę artysty i serwis, w którym każdy zainteresowany mógłby odsłuchiwać niewydane na płytach nagrania.

Dlaczego ? Bo wolą artysty było ponoć pozostanie w niszy...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt lis 21, 2008 17:33 
Awatar użytkownika

A jeżeli rodzina Niemena otrzymywałaby zapłatę tak jak pisałem od każdego sprzedanego przez Administratora forum krążka.Nie chodzi mi o bezpłatne przekazywanie nagrań-takie możliwości rzadko się pojawiają także jeśli chodzi o innych artystów.
Problemem było by pewnie jak traktować taką sytuację: ktoś nowy zapisuje się na forum,zgłasza się do Administratora z zamiarem zakupienia załóżmy 2 koncertów,kupuje,opłata idzie do p.Małgorzaty,czy córek.Ale ten nowy forumowicz załóżmy w swoim miejscu zamieszkania spotyka się z kolegami czy przyjaciółmi,którzy też lubią taką muzykę i ten nowy forumowicz za darmo im te koncerty przegrywa.Na to nikt z forum nie miałby wpływu i bardzo szybko nagrania mogłyby się pojawiać w różnych środowiskach,a p.Małgorzata czy pani Natalia lub Maria w sumie by niewiele otrzymały z opłat forumowych.

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 195 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 13  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.