[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest ndz kwie 21, 2019 19:14

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 192 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13  Następna
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: pt lis 21, 2008 18:14 
Site Admin
Awatar użytkownika

Geronimo pisze:
A jeżeli rodzina Niemena otrzymywałaby zapłatę tak jak pisałem od każdego sprzedanego przez Administratora forum krążka.

:o Jak to zwykle z handlem bywa potrzeba czegoś więcej niż "dogadania się" z rodziną Niemena. Potrzebna byłaby działalność gospodarcza (lub inna formalnie zarejestrowana struktura pozwalająca na działalność gospodarczą - np. fundacja), umowa z właścicielami praw, zaiksy, śmiksy itd. Zdecydowanie za dużo obowiązków i formalności jak na forum fanów :) nawet gdybyśmy na chwilę zapomnieli o (słusznych czy nie słusznych) animozjach pomiędzy forumowiczami a p. Małgorzatą :(

Już o tym pisałem, ale co szkodzi powtórzyć - najlepszym rozwiązaniem byłaby właśnie fundacja na wzór założonych przez Agatę Passent "Okularników". Idealne rozwiązanie żeby nie trzeba było "przepychać" Niemena na siłę do świata wielkich, nastawionych na mamonę wytwórni, gdzie już od dawna nie jest jego miejsce, ale zostawić trwały ślad po wielkiego formatu artyście, a nie tylko facecie od "Płonącej stodoły"...

Geronimo pisze:
Problemem było by pewnie jak traktować taką sytuację: ktoś nowy zapisuje się na forum,zgłasza się do Administratora z zamiarem zakupienia załóżmy 2 koncertów,kupuje,opłata idzie do p.Małgorzaty,czy córek.Ale ten nowy forumowicz załóżmy w swoim miejscu zamieszkania spotyka się z kolegami czy przyjaciółmi,którzy też lubią taką muzykę i ten nowy forumowicz za darmo im te koncerty przegrywa.

Taką sytuację (choć w bardzo koślawy sposób) wyjaśnia ustawa o prawie autorskim. W ramach ustawy funkcjonuje pojęcie dozwolonego użytku prywatnego, w ramach którego możesz nieodpłatnie rozpowszechniać chronione prawem autorskim dzieła wśród "osób pozostających w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego". Ten "stosunek towarzyski" jest niejasny, ale można domniemać, że przyjaciele się pod to załapują.

Zresztą, czy tu chodzi jedynie o pieniądze? Nie chce mi się w to wierzyć...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt lis 21, 2008 18:49 
Awatar użytkownika

Mi chodziło o to,że nagrania mogłyby wypłynąć na szeroką wodę,bo kolega skopiowałby innemu koledze,tamten grupie swoich przyjaciół,a potem każdy z tych przyjaciół jeszcze innym swoim znajomym.Zresztą to dotyczy prawie wszystkich artystów.I niby zasada zapisana w prawie zostaje zachowana,a płytę czy nagranie ma większość za darmo.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob lis 22, 2008 11:24 
Awatar użytkownika

Ależ i obecnie jest to możliwe...Tyle tylko, że zagrożenie interesu właścicieli autorskich praw majątkowych z naszej strony jest minimalne, bowiem zdecydowana większość znajomych z forum ma wręcz obsesyjną potrzebę posiadania oryginalnych nośników !

A więc kupujemy trzeci, czwarty i piąty raz te same tytuły, różniące się albo rodzajem nośnika, albo tylko numerem katalogowym...
Rzut oka na półkę: Niemen vol.1 i vol.2 (LP's), ten sam tytuł na kasetach (2MC) i CD Digitonu, później znów wydane na CD w serii "Od początku"- w boxie i luzem...

-Trzeba mieć nie po kolei poukładane w głowie, żeby to samo kupować pięć razy- słyszę głos z boku i nie sposób się z nim nie zgodzić... :wink:

Wobec krachu sprzedaży płyt CD wszyscy artyści lub ich spadkobiercy staną przed problemem wyboru sposobu udostępniania nagrań w internecie lub w jeszcze innej formie, jaka być może się pojawi.
Ale pomysł, że docelowymi beneficjentami nowego sposobu dystrybucji nagrań Niemena mieliby zostać akurat fani z Forum to dla Pań N. wizja rodem z jakiegoś koszmaru... :twisted:

Nierealne są prognozy, aby takie 'odkurzone' nagrania wypłynęły kiedyś na szerokie wody... W sytuacji zapaści na rynku muzycznym i przy obecnych trendach i przy tak konwencjonalnych sposobach promocji jak spotkania w Empikach i wizyty w radiowej Jedynce, bez posiadania portalu w necie- nie ma większych szans, aby mniej znane dokonania Niemena zdobyły znaczną grupę nowych odbiorców, którymi nie byliby wieloletni fani muzyki NAE 8)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob lis 22, 2008 14:30 
Awatar użytkownika

Markovitz napisał:
Cytuj:
-Trzeba mieć nie po kolei poukładane w głowie, żeby to samo kupować pięć razy- słyszę głos z boku i nie sposób się z nim nie zgodzić... :wink:

I...od razu może się wokół nas zrobić weselej. :D
Jak bardzo to dotyczy i mnie! :) :)
Wywołałeś szeroki (radosny!) uśmiech na mojej twarzy, Markovitzu. Dziękuję. :wink: :)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob lis 22, 2008 15:24 
Awatar użytkownika

Chciałem tylko potwierdzić słowa, które słyszy Markovitz - przekonałem się na własnej skórze, że tak jest... :D

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob lis 22, 2008 18:24 
Awatar użytkownika

No widzisz Markovitz,

a ja znam i obracam się często wśród takich ludzi,którzy zadowalają się kopiami na CDRach.Niektórych np. nie stać na kupowanie oryginalnych płyt,inni świadomie wybierają ten sposób zdobywania muzyki.Wielu z nich wymienia się tymi kopiami pozostając przy nich.
Ja sam też uważam,że jeśli chodzi o oryginalne wydawnictwa,to powinno się je kupować,a nie zbierać kopie.Nawet jeśli ktoś mi nagrywa jakąś muzykę po to abym ocenił,czy mi ona odpowiada,czy nie,to w przypadku,gdy trafia w mój gust zawsze w perspektywie mam zamiar w tym kierunku żeby kupić oryginał.Ja zbieram oryginały.

Mi chodziło raczej o jakieś nagrania,które normalnie nie byłby dostępne w sieciach sklepów w całej Polsce,tylko na zasadzie kopii z prywatnych zbiorów,przekazywanych naszemu forum z zachowaniem wspólnie opracowanych zasad m.in. odpłatności.Dobrze sobie zdaję sprawę,że nie ma szans na oficjalne wydawnictwa co do wielu( większości?) nagrań Niemena tych niepublikowanych.No ale skoro tak doskonale znacie sytuację,to nie widzę sensu żeby dalej o takiej formie przekazywania nagrań coś tu pisać.Zatem z mojej strony koniec pisania jeśli chodzi o taki pomysł.Ciekawi mnie jakie są Wasze pomysły żeby coś otrzymano,jakieś nagrania,choćby jakiś procent.Czy rzeczywiście użyto już wszelkich możliwości?Pomysły się wyczerpały?Czy poczyniono wszelkie możliwe kroki?

Co do muzyki Niemena tej mniej znanej o szczególnych walorach,to często wiele osób dojrzewa do odbioru właśnie takich artystycznych propozycji.Gust muzyczny-jeśli człowiek poszukuje jakiejś nowości dla niego w muzyce-może się krystalizować nawet przez wiele,wiele lat.Są rzeczywiście też ludzie,dla których wystarcza muzyka prezentowana przez komercyjne stacje radiowe.Niektórzy też się nią pasjonują,a niektórzy słuchają jej na zasadzie "aby tylko coś tam grało i zabawiało".Ci drudzy tak naprawdę bardzo często mają inne pasje,pozamuzyczne.

Jeśli chodzi o kupowanie płyt: no cóż,kupowanie kilku wydań tej samej płyty,żeby mieć wszystkie możliwe jej wydania( łącznie z wydaniami winylowymi np.)nie jest mi obce.Jest to jednak już kolekcjonerstwo,skupiające się na posiadaniu przedmiotów,często białych kruków.W pełni to rozumiem.
Ja jednak kupuję jedynie jedno wydanie i staram słuchać muzyki,nie koncentrując się na srebrnym krążku jako przedmiocie.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob lis 22, 2008 18:46 
Awatar użytkownika

Geronimo,

ostatnią rzeczą, jakiej bym pragnął, to abyś przestał pisać na temat rozpowszechniania nieznanych nagrań. Z wielką uwagą czytam Twoje posty i pomysły dotyczące rozwiązania tej sprawy, między innymi dlatego, że sam chciałem już o tym napisać.

Nie znamy realiów, ale każdy z nas domyśla się, że Niemen posiada w swoich zbiorach (w tej magicznej "szufladzie" - prawda, Piotrze? ;) ) sporo nagrań z koncertów, studyjne wersje robocze różnych utworów, demo-recordingi, muzykę skomponowaną na potrzeby teatru i telewizji.

Markovitz przytoczył słowa p. Małgorzaty, jakoby artysta pragnął pozostać w niszy. Nie do końca się z tym zgodzę. Chyba nikt nie wie, co tak naprawdę myślał Czesław. Zdaje mi się, że wyciągnąłby dłoń ku swoim wiernym fanom - tak jak uczynił to z płytą "Sen o Warszawie".

Pytanie do fanów starszych stażem - czy kiedykolwiek, rozmawiając z samym :N:, wspominaliście, że jesteście w posiadaniu nagrań z Jego koncertów? Niemen był zbyt krytyczny co do jakości tych nagrań - ale wierzę, że udałoby się Go przekonać do rozpowszechnienia ich; zawsze szedł do przodu, chciał wydać płytę z materiałami Audio/DVD, dlatego uważam, że po odpowiednim opracowaniu archiwaliów, nadaniu im formy, zgodziłby się na kolportaż drogą odpłatnych MP3!

Pozostaje nam prosić Spadkobierczynie, aby się nad tym pomysłem zastanowiły. Ale nie na zasadzie natarczywych ataków w empikach, lecz przez podjęcie dialogu - może na zlocie? Nie dysponuję jeszcze tak wielką wiedzą jak kolekcjonerzy i znawcy, ale na pewno mam dar przekonywania i chętnie wziąłbym udział w mediacjach. Bo podstawą jest słuchanie, a nie narzucanie swojej woli 8)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob lis 22, 2008 19:05 
Awatar użytkownika

Domin189 pisze:
:N: zawsze szedł do przodu, chciał wydać płytę z materiałami Audio/DVD, dlatego uważam, że po odpowiednim opracowaniu archiwaliów, nadaniu im formy, zgodziłby się na kolportaż drogą odpłatnych MP3!

To prawda, że Niemen zawsze szedł do przodu, ale przywiązywał też ogromną wagę do jakości nagrań, więc z pewnością nie zgodziłby się na żadne odpłatne mp3. Przecież on w ogóle nie uznawał słuchania mp3.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob lis 22, 2008 19:23 
Awatar użytkownika

Domin189,

ja w tej chwili nie mam żadnego innego pomysłu.Ale jeśli chodzi o spotkanie z p.Małgorzatą,to powinno się w tych sprawach odbyć poza spotkaniami promocyjnymi w Empikach.Masz rację.Dokładnie tak samo pomyślałem.
Co do samego Czesława Niemena,to też myślę,że przy odpowiednich rozmowach,poważnym potraktowaniu artysty zgodziłby się na wydanie-choćby w formie na CDRach(znam takie wydawnictwa,które oferują znane sklepy internetowe zagraniczne)w niewielkim nakładzie.Z wielu relacji,czy tekstów wiem,że Czesław Niemen nie był stale tylko poważny-miał też dobre poczucie humoru.Na tej płaszczyźnie też mogła rodzić się pewna zgoda.No ale niestety,to są tylko dywagacje,rozmyślania,bo przecież Niemena już dawno z nami nie ma.

Co do MP3-ja nie akceptuję nagrań w takim formacie-w ogóle w jakiejkolwiek kompresji stratnej.Dla mnie tylko audio.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob lis 22, 2008 20:55 
Awatar użytkownika

Domin pisze:
Mark. przytoczył słowa pani Małgorzaty, jakoby artysta pragnął pozostać w niszy.
Nie do końca się z tym zgodzę.

Dominie- nasz ulubiony Muzyk był początkującym internautą i jak wielu ze starszego pokolenia po zainstalowaniu przeglądarki był zdumiony wielką ilością obciachowych stron i serwisów z plikami funkcjonującymi w oczywistym konflikcie z prawem autorskim.
Pamiętajmy, że był dopiero początek XXI wieku : jeszcze nie ściągano muzyki na telefon, odtwarzacze płyt CD nie były przystosowane do odczytu mp3, a i mało kto słyszał o bezstratnych formatach kompresji plików dźwiękowych.
You Tube miał zostać otwarty dopiero rok po śmierci Niemena.

Dziś po kilku latach burzliwego rozwoju internetu znajdujemy aż nadto przykładów ze smakiem zrealizowanych stron najznakomitszych artystów. Znajdujemy portale, na których legalnie udostępniane są nagrania w różnych formatach i sklepy internetowe.

I albo artysta (lub następcy artysty) znajdują jakiś 'modus vivendi' ze społecznością internautów, albo po prostu nie funkcjonują w głównym obiegu .

Pierwszy przykład : w tym miesiącu fanów the Beatles zdumiał apel Ringo Starra, aby nie przesyłano listów na jego adres e-mail, ponieważ .. ma z tym kłopot :o
Artysta zawiódł się na fanach.. To przykład muzyka, który z panteonu sławy chce wejść do niszy...

Przykład drugi, to również ex-Beatles- Paul McCartney, który ma niezłą, często aktualizowaną stronę oficjalną. Stworzył również profile w portalach społecznościowych (You Tube, Myspace).
Na profilu w myspace możemy posłuchać nagrań z projektu Fireman, który firmuje ze zdolnym producentem Youthem. Zagorzali fani, kolekcjonerzy i audiofile, których nie zadowoli jakość dźwięku - i tak na pewno kupią płytę.

McCa napisał mało komercyjne oratorium na orkiestrę i chór. Stać go także na miłe gesty- czasem sam odpisuje na maile fanów, odbył niedawno serię koncertów bez reklamy w klubach i sklepach płytowych.

Ostatnio zmieniony sob lis 22, 2008 22:00 przez Markovitz, łącznie zmieniany 2 razy

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob lis 22, 2008 21:49 
Awatar użytkownika

Żeby nie edytować swej wcześniejszej wypowiedzi (nie lubię tego podpisu pod postami "edytowano: 1 razy...") sprostuję tylko fakt, że nie zarzucam nikomu z forum atakowania p. Małgorzaty podczas spotkań w empikach. Była to przenośnia, żeby, tak jak napisał Geronimo, podczas takich akcji promocyjnych nie zawracać tą kwestią głowy.

Co zaś się tyczy formy i samego faktu udostępniania zarejestrowanych materiałów koncertowych, proponuję pozostać na etapie gdybania. Za jakieś 2-3 lata, kiedy zrealizowane zostaną projekty priorytetowe/zamierzone:

- BOX "Na pomieszane języki" (który będzie zawierał cztery LP wydane dla CBS - a być może także utwory z epki francuskiej i płytek włoskich?)
- reedycja płyty "Terra deflorata"
- album z serii Archiwum Polskiego Radia połączony z koncertami Jazz Jamboree
- płyty DVD z zasobów Telewizji Polskiej
- książka-album z wierszami i felietonami oraz grafikami
- druga część składanki "Spiżowy Krzyk" (być może ta, z nagraniami dla fanów?)

...tak, tak - powtarzam to, co napisał Bogdan. Ale czynię to celowo, żeby w niektórych podtrzymać iskierkę nadziei :)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz lis 23, 2008 1:22 
Awatar użytkownika

No Domin189,

widzę,że zastosowałeś taktykę zdecydowanego odwrotu od wcześniejszego postu,gdzie wyrażasz sporo nadziei.Tym razem zaproponowałeś pozostać na etapie "gdybania"w obliczu argumentów jakie przedstawił Markovitz.

Ja napisałem o pomyśle,który przyszedł mi do głowy właśnie z rozpowszechnianiem dla swoich fanów pewnych limitowanych wydawnictw w formie specjalnych CDRów.Wybito mi to z głowy,naświetlając jak ma się sytuacja.
Ale zapytałem:czy zrobiono już w tej sprawie wszystko, co można było zrobić?Padają jakieś stwierdzenia,że może będzie jakaś rozmowa pewnej wpływowej osoby z tego środowiska z p.Małgorzatą-ten człowiek ma z nią dobre kontakty.To ja się pytam,dlaczego do tej pory tej rozmowy nie było?Są sami sceptycy,ale i jest możliwość i nie ma działania.Dlaczego?Dlaczego choćby w tych dniach ta osoba nie mogłaby umówić się na pewne spotkania?Na co czekamy skoro oczekiwania są ogromne?

Z tego co Dominie189 wymieniłeś,co miało by się ukazać w ciągu 2-3 lat,to są to cenne rzeczy,ale dla mnie to za mało.Szczerze przyznam,że jeżeli to by miało być tylko to i już nigdy więcej cokolwiek nadto byłbym szczerze zawiedziony.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz lis 23, 2008 10:36 
Awatar użytkownika

Geronimo pisze:
czy zrobiono już w tej sprawie wszystko, co można było zrobić ?
Zrobiono nawet więcej i stąd problemy..
Stąd m.in. wzięły się zarzuty Pań Niemen o tym, że niektórzy chcą wejść w kapcie po Niemenie... :shock:
Zdecydowana większość sympatyków muzyki nie ma takich ambicji.

Geronimo pisze:
Padają jakieś stwierdzenia, że może będzie jakaś rozmowa pewnej wpływowej osoby z tego środowiska z p.Małgorzatą-ten człowiek ma z nią dobre kontakty.

Jeśli dojdzie do spotkania, to odbędzie się ono na przyjaznym gruncie.

Formuła wykluczająca przedstawicieli Forum byłaby nie do przyjęcia.

Długa jest historia tych kontaktów, jak i w ogóle inicjatyw popularyzatorskich - jak strona Darka (widziałeś wiki ?) i inicjatywa festiwalu w Słupsku (Stach) oraz inicjatywy 'zespołowe' jak: zloty, audycje, programy tv, film dokumentalny- to tylko niektóre przedsięwzięcia zrealizowane dzięki naszej pomocy.

Echa tych zdarzeń można znaleźć w Czterech ścianach świata i innych podforach.

A propos praw- realizacja pomysłu nowego kolegi z rozpowszechnianiem nagrań bez zgody właścicielek praw majątkowych do utworów to wręcz modelowa sytuacja przewidziana w art.116 ustawy o prawie autorskim i pr. pokrewnych :!:

To w konsekwencji 3 lata wyjęte z życiorysu, jeśli proceder odbywałby się za odpłatnością i "tylko" dwa gdy nieodpłatnie...

Natomiast sensowny jest postulat Darka, aby za zgodą Pań utworzyć fundację podobną do "Okularników". To inicjatywa warta realizacji, nawet gdyby celem było tylko popularyzowanie tej części twórczości Niemena, która jest bez szans na wydanie...

Obecnie koncepcja ta jest nierealna z uwagi na samowystarczalność Pani Niemen w formule popularyzacji, którą przez ostatnie lata z uporem próbuje realizować.

edit

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz lis 23, 2008 20:32 
Awatar użytkownika

Markovitz,

napisałeś:

A propos - realizacja pomysłu nowego kolegi z rozpowszechnianiem nagrań bez zgody Pań N. to wręcz modelowa sytuacja przewidziana w art.116 ustawy o prawie autorskim i pr. pokrewnych.
To w konsekwencji 3 lata wyjęte z życiorysu, jeśli proceder odbywałby się za odpłatnością, i "tylko" dwa - gdy nieodpłatnie...

Czy Ty uważnie czytałeś to co pisałem o tym pomyśle,czy chcesz sprowokować jakąś konfrontację intelektualną?
Jeśli to drugie, to zważ,że wykazujesz złą wolę.Ja z nikim nie zamierzam się kłócić,a jedynie dzielić się swoimi refleksjami.

Pisałem wyraźnie:

przekazywanie nagrań przez p.Niemen do sprzedaży na forum w formie limitowanej specjalnych CDRów na zasadach ustalonych wspólnie z p.spadkobierczyniami.Opłaty byłyby przekazywane p.Małgorzacie i córkom.Wszystko zatem w zgodzie z literą prawa

I proszę Markovitz,nie rób niepotrzebnego zamętu a właściwie fermentu pisząc nieprawdę o moim pomyśle.

Idąc dalej:

Na początku tego roku p.Małgorzata po raz pierwszy pojawiła się w telewizji dokładnie w programie TVP Kultura.
Rozmowy m.in. z p.Małgorzatą i córką,ale też muzykami współpracującymi kiedyś z Niemenem prowadził Zbigniew Hołdys.Pani Małgorzata była bardzo otwarta na pytania pana Zbigniewa,na koniec padło stwierdzenie,że Czesław Niemen bardzo cenił to co tworzył pan Zbigniew Hołdys.Na końcu zresztą p.Małgorzata zaproponowała bardzo sponatanicznie,aby p.Zbigniew nie zwracał się do niej już tak bardzo oficjalnie.
Może od tej strony: nawiązać jakiś kontakt z panem Zbigniewem Hołdysem i zdać się na jego pomysłowość i zaufanie jakim obdarza go p.Małgorzata?W naszym imieniu mógłby poruszyć tę kwestię-kwestię wielu nieznanych nagrań-w rozmowie z p.Małgorzatą.Nawet może lepiej by się stało gdyby przy tym nie było nikogo z forum.
Może najpierw nawiązać kontakt z ludźmi z otoczenia pana Zbigniewa,jeśli z nim samym tak od razu nie było by można?

Tyle mojej refleksji.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz lis 23, 2008 21:09 
Awatar użytkownika

Po 1. marne szanse "przy użyciu Zb.H." do "załatwienia" jakichkolwiek nagrań.
To tyle bez podawania szczegółów.
Po 2. :shock: kiedy czytam,że "lepiej by się stało gdyby przy tym nie było nikogo z forum" :idea:
Przepraszam to jakieś nieporozumienie!
Osobiście nie widzę TU żadnych userów, którzy mieliby niecne zamiary.

Ostatnio zmieniony śr lis 26, 2008 17:17 przez Stach, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 192 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.