[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest pn lis 11, 2019 21:36

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 76 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: pn lis 19, 2007 13:31 
Awatar użytkownika

Markovitz pisze:
Bogdan pisze:
wyrażam swoją RADOŚĆ i NASYCENIE z takiego obrotu sprawy do jakiego doszło

..że płyta przepadła ..? :o

Jak widzisz - rozmawiamy o niej - ba! Wzbudza w nas duże emocje.
Gdzie zatem przepadła? :D
To, że nie jest hitem komercyjnym nie znaczy, że została zapomniana, a o jej wartościach możemy jeszcze długo dyskutować.
Zobacz ile argumentów jast "za".
Dostrzegamy i optymizm z niej płynący i refleksje Niemena - te mniej budujące i nie w smak gatunkowi homo sapiens.
Ale jak w życiu - nabiera prawdziwego smaku poprzez słodko-gorzkie ingrediencje.
Wbrew uknutym sugestiom i opiniom (choćby w rodzaju tych, jakie zamieścił Tadeusz), z jaką płyta została przyjęta i z jakimi ty również całkowicie się nie zgadzasz.
I niech taki barwny wielogłos będzie miernikiem, tej trudnej do jednoznacznego zaszufladkowania, ciekawej i ważnej w dorobku Niemena płyty.

(.)

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pn lis 19, 2007 14:15 
Awatar użytkownika

Markovitz napisal:

Cytuj:
Ja oczekiwałem dobrej płyty spod znaku NAE, z niosącymi nadzieję tekstami a nie boczenia się nie wiadomo o co, dziwacznego tytułu, okładki "spode łba" i sknoconego singla jako promocji ...

Twoje oczekiwania się nie spełniły, ale nie ma w tym żadnej tragedii, bo moje i innych się spełniły. Po prostu miałeś pecha...
Powiedz wyraźnie, że płyta Ci się nie podoba, a nie, że jest kiepska !
Piszesz coś o tekstach... Przeanalizuj zatem tekst z czerwonego albumu "Człowiek jam niewdzięczny", a zobaczysz jaki jest infantylny(czytaj: napompowany domorosłą filozofią)
I co? I mieliśmy odrzucić te płytę i słuchać "Sing - Sing" ( to chyba refren?) albo coś w rodzaju Cindy Lauper (celowo ona, żeby argumenty wybić Ci z ręki)? Nie - wolałem "Czerwony", bo mi się podobał, podobnie jak podoba mi się " Spodchmurykapelusza", mimo że jest "ortograficznie inaczej " i teksty ma smętne, a muzyka jest zlepkiem powtórzeń i elektronicznego bulgotu. Nie wspomnę już o sępim wzroku spod ronda kapelusza. Kiepska, a świetna !

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn lis 19, 2007 14:23 
Awatar użytkownika

Tadeusz o recenzjach pisze:
Nie wiem tylko kogo mam słuchać, aby wiedzieć którą warto brać pod uwagę, a której- nie. :lol:

Oczywiście- każdy ma dziś w tym względzie swobodny wybór :)

Sam biorę pod uwagę opinię, której autor przesłuchał płytę i potrafi coś sensownego napisać o poszczególnych utworach. W omawianym wypadku przestraszony oburzeniem czytelników panicz Borys schował się za kolegów (w jego wcześniej opublikowanej recenzji była analogia do muzyki z filmu Seksmisja... Raczej mało przenikliwe spojrzenie, prawda ?)

Nie oburzałbym się tak na tych prześmiewców z Porcysa, gdyby zjadliwe ostrze ich satyry było wymierzone w kontrowersyjne wypowiedzi Niemena dla prasy, czy opinie z felietonów...

Bo w tym paszkwilu polecieli sobie po całości, a to miała być recenzja płyty !!!

Płyty- dodajmy - ocenionej (na zero) przez geniusia rocka, który sam nie dokonał jeszcze niczego i jak wskazują inne jego dzieła krytyczne w zasadzie na niczym dobrze się nie zna...

Nie chcę, aby na wzór wyroczni Porcysa to do mnie należało ostatnie słowo o Spodchmurykapelusza, która to płyta -jak się domyślacie- nie należy do moich ulubionych (a tych jest trochę : dwa tytuły N.Enigmatic, Strange is.., Marionetki, Aerolit, Katharsis, Idee fixe, Terra deflorata i .. Rusische Lieder).

Na koniec dziękuję Ewie, Bogdanowi i .. Stachowi za posty podejmujące merytoryczną polemikę. Tym, którzy merytorycznie nie zdążyli - też dziękuję :wink:

Tadeuszu- kiepska jako całość i jak na Niemena- czyż nie o to chodzi w mojej ocenie ?

W wypowiedzi Bogdana zdziwiłem się tylko owym strzępkom wypowiedzi Niemena o tej płycie, bo akurat na ten temat :N: mówił dość chętnie i nie unikając konkretów...

O ile pamiętam to na płytę Sonancja miały się składać :

-znane już utwory w wersjach koncertowych z Trójki (stare przeboje, a także Na cześć Mateo i Spod chmury kapelusza ?),

-dwie piosenki z tekstami Agnieszki Osieckiej (Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma... i Płaczmy razem wrogu mój) ,

- kompozycje z Snu końca i początku i inne utwory wykonywane na koncertach jak - Co po nas ?

P>S> Tadeuszu - "Człowiek jam niewdzięczny" - to świetny i pozbawiony infantylizmu tekst. Nie czytaj porcysiów ! 8)

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pn lis 19, 2007 15:00 
Awatar użytkownika

Markovitz napisał:

Cytuj:
Tadeuszu - "Człowiek jam niewdzięczny" - to świetny i pozbawiony infantylizmu tekst. Nie czytaj porcysiów !

Twierdzenie śmiałe i z pewnością nieomylne- jak zwykle.

Czy strofy mówiące o tym, że u kresu groby nas zrównają, niosą jakieś wyjątkowe odkrycie? Wszak to rzecz wiadoma, tyle, że tutaj ubrana we frazy muzyczne i strofy poetyckie
Czy refren, mówiący o chęci uszanowania Nieba i skłonienia czoła Ziemi, oraz o istotnej w tym przeszkodzie w postaci niedoskonałości ludzkiej, nie jest banałem, głoszonym tysiące razy z trybun zajmowanych przez różnych artystów i filozofów ? Jest!
Podobnie jest ze śmiechem dinozaura, emigrantem na Manhattanie, z "podchmurzonym" kapeluszem. Tylko na Boga, Markovitzu! Mierz jedną miarką cała twórczość Niemena! Nie oczekuj w niej filozofii filmowego horroru, polegającej na tym, że na początku jest wielkie trzęsienie ziemi, wybuchy, tsunami- a potem napięcie rośnie do granic wytrzymałości psychiki ludzkiej.
Nie, tak nie jest w prawdziwej twórczości artystycznej. W niej jest inaczej. A jak? Pokazują nam to, między innymi, płyty Niemena. Bywa, że jest wesoło, bywa, że jest filozoficznie, a bywa, że jest nostalgicznie .
Dobrze się stało, ze wyrzekłeś się ostatniego zdania tej dyskusji i miło z Twojej strony, ze podziękowałeś uczestnikom dyskusji za merytoryczne podejście do niej.

PS. Dzięki za radę. Ja też mam dla Ciebie radę! Nie narzucaj za wszelką cenę innym swojego zdania! Staraj się przekonywać do swoich pogladów używając racjonalnych i merytorycznych argumentów.

Ostatnio zmieniony pn lis 19, 2007 16:25 przez Tadeusz, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pn lis 19, 2007 15:55 
Awatar użytkownika

mi też się nie podoba :( bo taka jest o niczym. Nie to co MArionetki! tam było granie!!

Ale piszecie postasy wielgusy! nie idzie tego czytać‡!!
:shock:

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pn lis 19, 2007 16:07 
Awatar użytkownika

rutek66 napisał:

Cytuj:
mi też się nie podoba bo taka jest o niczym. Nie to co MArionetki! tam było granie!!

Ale piszecie postasy wielgusy! nie idzie tego czytać‡!!

Żebyś Ty( jak by tu Cię określić, żeby się nie powtarzać ?) wiedział , jaki ważny post napisałeś. Niestety, obawiam się, że nie dana Ci jest łaska zrozumienia wagi własnego wkładu w tę dyskusję.

Ostatnio zmieniony pn lis 19, 2007 18:11 przez Tadeusz, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn lis 19, 2007 17:40 
Awatar użytkownika

Po takim wejściu smoka ta dyskusja pewnie wygaśnie (tak jak inne merytoryczne spory), bo tak umyślił sobie Pan Tadeusz, który ceni tylko dyskusje toczone pod swoje dyktando.
Więc przyjrzyjmy się może kierunkowi wyznaczonemu w zagajeniu...

Tadeusz w pierwszym poście tego wątku pisze:
Aby zrozumieć i polubić tę płytę, należy włożyć trochę wysiłku w kilkukrotne jej wysłuchanie i zapoznanie się z tekstami. Po każdym przesłuchaniu staje się ona „strawniejsza”, aż w końcu zaczyna się podobać.

Wygląda na to, że nie zmieściłem się w tak zakreślonych ramach i stąd ta wybuchowa nerwowość z powodu niepozornej uwagi petitem :?

Miała się płyta podobać coraz bardziej, a podobała się jeszcze mniej niż wtedy, gdy pierwszy raz z nadzieją włożyłem ją do odtwarzacza...

Ale zgodnie z obietnicą nie będę narzucał TU swego zdania i z uwagi na chęć uniknięcia pyskówek, z jakich słynęło już te forum pod wodzą wolnomyślicieli w ściśle zakreślonych granicach usuwam się w cień. 8)

Bogdan pisze:
"Nie wszyscy rodacy
są jacy tacy(...)

No właśnie... nie wszyscy... i to jest optymizm Niemena, którego nie widzisz!

To rzeczywiście wielki optymizm :roll:

Nie wszyscy są tacy i nie wszystkie dyskusje tak się kończą...

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pn lis 19, 2007 18:15 
Awatar użytkownika

No i Markovitz się odgryzł i, mimo że zapowiedział zaprzestanie dyskusji, to dyskutuje. Nie mieści się w ramy wyznaczone przez Tadeusza a dyskutuje. Usuwa się w cień i nagle się pojawia i dyskutuje i tak w koło. Bo jakże tu odmówić sobie ostatniego zdania ... wejście smoka...

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pn lis 19, 2007 19:06 
Awatar użytkownika

Mam nadzieję, że ta dyskusja jednak nie zakończy się wzajemnym dogadywaniem i licytacją, do kogo ma należeć ostatnie zdanie. :wink:

Markovitz ma prawo nie lubić tej płyty i jeśli komuś jeszcze się ona nie podoba, niech pisze śmiało, tylko może uzasadniając to trochę szerzej, niż zrobił to rutek66.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: wt lis 20, 2007 12:37 
Awatar użytkownika

Nie, do końca dyskusji daleko. Proszę Markovitza o wyjaśnienie tego, co napisał:
Cytuj:

:N: : "Moja młodsza córka Eleonora, wspierała mnie duchowo (ma dobry gust)".

De gustibus non disputandum .

Naturalnie na podstawie dotychczasowych wypowiedzi domyślam się w jakim kontekście zabrzmiała ta wypowiedź.
Moim zdaniem bijesz na oślep kogo i gdzie popadnie (...).
Przypomnę- dyskutujemy o utworach z płyty SPODCHMURYKAPELUSZA

Ostatnio zmieniony sob lis 24, 2007 11:45 przez Stach, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: śr lis 21, 2007 17:34 
Awatar użytkownika

Dziękuję Stachu!
Ewa pisze:
Mam nadzieję, że ta dyskusja jednak nie zakończy się wzajemnym dogadywaniem i licytacją, do kogo ma należeć ostatnie zdanie. :wink:

Markovitz ma prawo nie lubić tej płyty i jeśli komuś jeszcze się ona nie podoba, niech pisze śmiało, tylko może uzasadniając to trochę szerzej, niż zrobił to rutek66.
co uzasadniać szerzej? :?: melodii ani rytmu za grosz! nie brzmi i jest bez wykopu :cry: Jeszcze te teksty są bardzo nieciekawe , bardzo!! nudzi mnie i nie rusza. tak piszę bo tak czuję. :idea:

ty sie dzadku-tadku nie przyczepiaj! bo ci tak samo odpowiem! (to za choptysia 8)
;)

Dziękuję Stachu!

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: czw lis 22, 2007 18:08 
Awatar użytkownika

rutek66 pisze:
Dziękuję Stachu!
co uzasadniać szerzej? :?: melodii ani rytmu za grosz! nie brzmi i jest bez wykopu :cry: Jeszcze te teksty są bardzo nieciekawe , bardzo!! nudzi mnie i nie rusza. tak piszę bo tak czuję. :idea:
Dziękuję Stachu!

Stachu!
A ty nie grzmisz?
Wystarczą Ci podziękowania "rutka66" i już jesteś w zgodzie z tymi poglądami?
To ja też dziękuję! :)

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pt lis 23, 2007 10:58 
Awatar użytkownika

:n: :"Dziwny jest ten świat" i "Spodchmurykapelusza" należą do tej samej , mentorsko-pouczającej kategorii . Smutne, ale napisałem o tym ku przestrodze, choc wiem, że sześciomiliardowej zgrai hominidów nic już nie zawróci z drogi szaleństw, megalomanii i zbrodni. Dlatego weselic się nie potrafię. :cry:
Niemen: ... jestem niedoskonały, że wszyscy jesteśmy niedoskonali, ale nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę.
:idea:

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pt lis 23, 2007 15:14 
Awatar użytkownika

Stach pisze:
Niemen: ... jestem niedoskonały, że wszyscy jesteśmy niedoskonali, ale nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę.
:idea:

Stachu brawo. Dobra to myśl.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn maja 26, 2008 10:58 
Awatar użytkownika

tak, to był wielki Artysta, na drugiego Niemena trzeba będzie czekać wiele lat, a i to nie wiadomo czy kiedykolwiek ktoś taki się pojawi ...

ja w muzyce Niemena zakochałem się gdy usłyszałem utwór "Wspomnienie", słuchałem wtedy tego utworu wielokrotnie, od tamtej pory Niemen stał się moim idolem, słuchałem jego muzyki na okrągło, kupowałem jego płyty, z tym że wolałem jednak Niemena z tego średniego okresu jego działalności, począwszy od płyty z utworem "Bema pamięci żałobny rapsod", a więc ten okres kiedy Niemen działał wraz z zespołami Enigmatic i Aerolit.

pozdr.

p.s. sorry, tyle tu wątków, że nie wiem gdzie pisać na jakikolwiek temat, a tworzyć nowe wątki, to będzie jeszcze większe zamieszanie ...

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 76 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.