[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest pn gru 10, 2018 9:37

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: sob maja 14, 2011 17:44 
Awatar użytkownika

Co do nowych wydawnictw to mam poważne wątpliwości! Pani Małgorzata zajęta jest wyłącznie procesami!!!! :evil:

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw paź 13, 2011 22:29 
Awatar użytkownika

Pora na ostatnie już uzupełnienie kalendarium, bo zbliża się kolejna rocznica ...

Najpierw tytułem przypomnienia :

II 2004- W informacji agencyjnej PAP na portalu Onet mogliśmy przeczytać, iż pani "Gina Komasa zapowiedziała prace nad kolejnymi albumami (...) Kolejne płyty z muzyką Niemena mają zawierać m.in. jego twórczość obcojęzyczną oraz muzykę teatralną i filmową."

Niestety nic z tego wtedy nie wyszło, ale po latach historia zatoczyła koło...

IV/V 2011- ukazuje się ogłoszenie Agencji Fonograficznej Polskiego Radia o poszukiwaniu muzyków biorących udział w radiowych nagraniach Niemena (wykaz 22 tytułów z błędami w tytułach, nazwach zespołów i z pomylonymi datami) w związku z prowadzoną działalnością fonograficzną,

05 VII 2011- Sąd Rejonowy dla m.stołecznego Warszawy rejestruje Fundację Imienia Czesława Niemena,

08 IX 2011- przed Sądem Okręgowym w Poznaniu w sprawie praw do utworu "Musica Magica" zeznaje jako świadek autor książkowej Dyskografii. Relację z tego posiedzenia zdaje => Gazeta Wyborcza

20 X 2011 - termin pierwszej rozprawy w procesie cywilnym wytoczonym w następstwie wydania albumu 2 CD "Terra deflorata- Koncert",

07 XI 2011- data rozpoczęcia sprzedaży przez sieć Empik albumu 2 CD "Pamiętam ten dzień" (Polskie Radio, Warner Bros.) z nagraniami radiowymi ,*

20-22 X 2011- VI. edycja NIEMEN NON STOP => strona festiwalu

10 XI 2011- kolejna rozprawa w procesie p-ko Stowarzyszeniu BRZMIENIA i jego Prezesowi o prawa do "Musica Magica" .

Wladek w maju pisał, że ma wątpliwości co do nowych wydawnictw, bo Pani M. zajęta jest procesami.

Niepotrzebnie się Władek martwił (a my z nim). Nie tylko z Wielkopolski dochodzi głos o sprawach.

Termin goni termin. I znajdź tu czas człowieku na opis płyt, spraw, fundacji, muzeum... na forum.

Nie było łatwo, a tu jeszcze fanatyzm (choć tam gdzie go nie ma strony w necie nie ma od pół roku).

Jak sobie daję radę? Ano wcześnie wstaję i późno spać chodzę. Pomaga też pływanie :)

Ale coraz bardziej niechętnie odnotowuję wydarzenia tej historii...

* Poprawilem datę na wniosek kolegi. Wladku, pilnuj premiery (gdyby coś się jeszcze zmieniło) 8)

Ostatnio zmieniony pn paź 17, 2011 14:08 przez Markovitz, łącznie zmieniany 4 razy

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt paź 14, 2011 21:57 
Awatar użytkownika

nowy termin 07-11-2011 :wink:

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz paź 23, 2011 9:58 
Awatar użytkownika

Czyżby jeszcze "nowszy" termin ??! Jest coś o czym nie wiem?

Info ze strony amazonka .pl

Pamiętam ten dzień
Wykonawca: Czesław Niemen
Nośnik: 2 CD
Cena rynkowa: 51 zł
Twoja cena: 47,50 zł
Oszczędzasz: 3,50 zł
W sprzedaży od 9 stycznia

http://www.amazonka.pl/pamietam-ten-dzi ... 6738.bhtml

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz paź 23, 2011 18:31 
Awatar użytkownika

wciąż 07/11/2011 patrz empik

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn sty 16, 2012 17:05 
Awatar użytkownika

W listopadzie 2011 ukazał się wreszcie album "Pamiętam ten dzień" z nagraniami radiowymi, zdobywając po miesiącu miano Złotej płyty (wg kryteriów ZPAV), a po dwóch miesiącach niemrawej promocji ów zestaw (z błędami w opisie*) jest ciągle wśród najlepiej sprzedawanych w Polsce płyt. Natomiast zaskoczyła mnie - "in minus" - postawa mediów publicznych (na rozgłośnie komercyjne w tym względzie od dawna nie ma co liczyć). Ale czy to aż tak dziwne wobec dziwnej atmosfery wokół spuścizny Artysty..?

Kilkanaście lat temu Piotr Kaczkowski narzekał w swej audycji na promocję wznowionych wówczas płyt Niemena, bo nie przygotowano o nim właściwej informacji na targi MIDEM. Problem wziął się stąd, iż znajomy prezentera Minimaxu, francuski dziennikarz, po wysłuchaniu prezentowanej na targach płyty "Dziwny jest ten świat" rzekł, że jest ona jakby nie na czasie... Podzielił się tą opinią z prezenterem Trójki i dopiero od niego dowiedział się, że to album nagrany w 1967r., że polski artysta zafascynowany soulem po powrocie z Paryża założył małą orkiestrę i nazwał ją Akwarele, że jeszcze wcześniej był we Francji z zespołem i występował w "Olympii"... Po tej opowieści francuski mistrz mikrofonu rzekł: teraz kiedy o tym wiem, to zupełnie inaczej słucham płyty i ciekawiej mogę ją zaprezentować słuchaczom 8)

Przekładając tę historię na TU i TERAZ i na naszych prezenterów radiowych - czy ktoś im opowiedział, ile lat szukano Malaguenii oraz kto i jak ją odnalazł ?, dlaczego Niemen w Polsce nagrywał ludowe piosenki rosyjskie ?, dlaczego żądał, aby realizator odsunął się od konsolety podczas koncertu w Opolu..?, wreszcie czemu sięgnął po norwidowskiego Pielgrzyma, a parę lat później nagrał wiązankę starych przebojów z orkiestrą ?

Może komuś się wydaje, że to zbędna "otoczka", że muzyka "obroni się sama", albo że nasi wspaniali prezenterzy to wszystko wiedzą..? "Samo się nie zrobi". Czesław Niemen nie zasłynął jako malarz, czy fotografik, którego dzieło można raz na jakiś czas odkurzyć, wyjąć z archiwum i opublikować, po czym zamilknąć i czekać na następną okazję.

Popularyzacja tego rodzaju muzyki wymaga jednak czegoś więcej ...

edit 21 I 21:11

* Przed laty bywało znacznie gorzej, wspomnijmy choćby pełen braków w opisie 2 CD "Niemen o sobie"...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz sty 19, 2014 0:10 
Awatar użytkownika

W dniu dziesiątej rocznicy nie chciałem uzupełniać => Kalendarium o wyliczankę sporów z kolejnych dwóch lat...

W mojej opinii najważniejsze tegoroczne wydarzenia to msza św. za duszę Czesława Niemena- Wydrzyckiego w kościele p.w. apostołów Piotra i Pawła w Starych Wasiliszkach oraz spotkania i projekcje filmów na Grodzieńszczyźnie i w Warszawie*.

Z innych wydarzeń warto odnotować twórcze spotkania przygotowane przez Fundację Im.Czesława Niemena:

- X-XI 2013 inauguracja cyklu "Niemen Mniej Znany" zainicjowanego przez Natalię Niemen, która pod tym hasłem wykonuje z zespołem na koncertach kompozycje z ostatnich albumów studyjnych swego Ojca (plus znane utwory).

Uzupełnię tę adnotację linkami do krytycznych wypowiedzi Natalii Niemen, które mnie zafrapowały, choć ja praw do nazwiska po Niemenie- Wydrzyckim nie kwestionowałem. Pamiętajmy, że media przez lata wciskały nam, że "Niemen" to tylko pseudonim i trudno jest niezorientowanym wytłumaczyć, że to także człon nazwiska, które zgodnie z prawem mogły przyjąć żona i córki. Być może nieporozumienia wzięły się też stąd, że przez pewien czas p. Natalia udzielała wywiadów używając nazwiska swego męża, a z kolei jej mama w korespondencji używała nazwiska Wydrzycka..?

Warto się przyjrzeć, w jaki sposób prezentowane jest w mediach nazwisko Niemen przy takich okazjach jak rocznica.

Przeanalizujmy słowa Marka Sierockiego, jakie padły w Teleexpressie z dnia 17.01.2014 :

"Czesław Niemen czyli naprawdę Czesław Juliusz Wydrzycki urodził się...". Koniec cytatu.

- Co tu oznacza owo "naprawdę"?

Gdyby powiedział: "urodził się jako Czesław Juliusz Wydrzycki"- byłoby to bliższe prawdy, bo Czesław naprawdę żył przez ponad 30 lat z nazwiskiem Niemen- Wydrzycki.

Audycji traktujących o smutnej rocznicy było w tym roku wiele i niemała w tym zasługa Spadkobierczyń. Trzeba odnotować cykl "Bez tajemnic" (w radiowej Jedynce) oraz program "Świat się kręci" pokazany w TVP1 i zakończony wykonaniem utworu "Ja jednak" (ten utwór usłyszałem już w 2009 na koncercie z okazji wydania monet z :N:-em).

Na koniec proponuję wysłuchać opowieści o niemiłych śpiewach publiczności na koncertach i na stadionie w wywiadzie p. Marty Kawczyńskiej z p.Natalią Niemen w TVP Info oraz rozmowy z TVP 2 o współuczestnictwie w tworzeniu z Pytania na śniadanie. I jeszcze krótki felieton filmowy M.Gwóźdź o kontynuacji drogi twórczej na stronie => Onet_pl.

P.S. W materiale Onetu użyteczne okazały się przebitki z filmu dokumentalnego, w którego produkcję zaangażowanych było przynajmniej trzech z przywoływanych w różnych wywiadach "pięciu panów". To miłe, że ktoś choć w taki sposób docenił ten film dokumentalny wyprodukowany w 2007r. przez TVP Białystok dla TVP Polonia i zrealizowany przy znaczącym udziale jeszcze jednego uczestnika tego Forum 8)

* W dzień po 10.rocznicy w kinie na Ursynowie odbył się pokaz tego filmu oraz dwóch reportaży => Passa_waw_pl.

~ MZ

edit 24_01_2014

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt sty 24, 2014 23:55 
Awatar użytkownika

Chciałabym w tym temacie wkleić jeszcze nekrolog, zamieszczony w Gazecie Wyborczej w tę smutną, 10 rocznicę przez naszą koleżankę, Ankę z Warszawy.

Załącznik:
Nekrolog.PNG

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob sty 25, 2014 11:17 
Awatar użytkownika

To bardzo przykre, wypada się jedynie podpisać pod tym nekrologiem - wspomnieniem. Nawiasem mówiąc myślę, że prędzej doczekamy się płyty NN z jej interpretacjami późniejszych utworów Niemena niż ich oryginalnych wznowień. Raz jeszcze powiem - przykro.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt sty 28, 2014 20:54 
Awatar użytkownika

O swoiste podsumowanie 10 rocznicy śmierci Niemena pokusił się też Bartek Chaciński z "Polityki".

Przytoczę dwa najistotniejsze fragmenty tego artykułu, które doskonale odzwierciedlają to, o czym wielokrotnie pisaliśmy na naszym forum:
Cytuj:
Dostęp do muzyki Niemena jest najgorszy w ostatnim dwudziestoleciu. Najłatwiej – paradoksalnie – kupić wznowione niedawno najstarsze utwory z najmniej ciekawego okresu działań. Jego późna twórczość z czasów kontrowersyjnie przyjmowanych, choć ambitnych solowych nagrań elektronicznych, nie została przejrzana i zanalizowana. Utwory te możemy teraz usłyszeć w postaci interpretacji Natalii Niemen, córki wokalisty i kompozytora. Rodzina na różnych polach dość twardo broni pamięci zmarłego – czasem trudno powiedzieć przed czym. Profanacją? Komercjalizacją? A może w ogóle przed jakąkolwiek próbą interpretacji?
(...)
Nie ma ani porządnej analizy twórczości Niemena (ze wszelkimi odniesieniami), ani sensownie konstruowanych projektów, które mogłyby przybliżyć jego repertuar młodszej publiczności. Nie widać programu specjalnego na dziesięciolecie – poza trasą wspomnianej Natalii Niemen i jej dość głośno komentowanym, ekspresyjnym występem na zeszłorocznym festiwalu opolskim. A zamiast całego cyklu dobrze opisanych reedycji zachęcających do wizyty w sklepie 17 stycznia mamy doniesienia o procesach cywilnych wytaczanych, jak donosi prasa, choćby i za kubki z podobizną artysty.

Klimat tych dziesięciu lat wyznaczyła z pewnością żałoba i niechęć Małgorzaty Niemen, wdowy po kompozytorze, do show biznesu, którą widać było już w 2003 roku, gdy męża uhonorowano Złotym Fryderykiem za całokształt twórczości. Dominował potem po obu stronach klimat zgorzknienia – nieobcy też i piosenkom Niemena – który jednak warto po takim czasie (i po każdej ze stron) zdusić w sobie.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt lut 21, 2014 10:40 
Awatar użytkownika

Polskie Nagrania w 75 rocznicę urodzin Czesława Niemena (16 lutego) zainaugurują wydanie serii zremasterowanych i odrestaurowanych albumów Czesława Niemena.
Jako pierwsza ukaże się płyta " Dziwny jest ten świat”. Ten wielki hit to perła ze skarbca polskiej muzyki rozrywkowej i pierwszy w historii polskiej fonografii album uhonorowany złotą płytą w 1968 roku.
Płyta w efekcie ukaże się zarówno w wersji CD jak i winylowej (marzec). Wydawnictwo na CD zachowa oryginalną szatę graficzną winyla, będzie opatrzone bogatą książeczką z tekstem Piotra Chlebowskiego, tłumaczoną na język angielski.

Album przygotowywany jest we współpracy z Fundacją im. Czesława Niemena.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt lut 21, 2014 12:56 
Awatar użytkownika

To dobra informacja, bo brakuje mi oryginalnej płyty "Terra deflorata"
A "Przeprowadzka" - wydanie kasetowe - też doczeka się wersji płytowej? Masz może Maćku informację na ten temat?

(moje)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt lut 21, 2014 18:40 
Awatar użytkownika

Tadeusz pisze:
To dobra informacja, bo brakuje mi oryginalnej płyty "Terra deflorata"

Tadeuszu, obyś nie cieszył się przedwcześnie, bo póki co nikt jeszcze nie obiecał, że ta płyta znajdzie się w zestawie.
W zeszłym miesiącu w artykule z "Głosu Wielkopolskiego" czytałam wypowiedź pani wicedyrektor Polskich Nagrań, że będą to jedynie płyty z katalogu Polskich Nagrań. Ani "Terra Deflorata" ani "Przeprowadzka" nie należą niestety do tego katalogu...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn lut 24, 2014 12:15 
Awatar użytkownika

Album ,,Dziwny jest ten świat,,jest reedytowany przez Polskie Nagrania,nie tylko we współpracy z Fundacją im.Czesława ,Niemena,ale ze wszystkimi spadkobiercami.Proszę zwrócić uwagę,że Fundacja ta reprezentuje tylko trzech uprawnionych i działa tylko w ich interesie.Niekoniecznie natomiast w interesie dorobku Czesława Niemena.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn lut 24, 2014 12:28 
Awatar użytkownika

Niekoniecznie.

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.