[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest śr paź 16, 2019 12:41

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 97 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: ndz maja 01, 2005 16:46 
Awatar użytkownika

Witam

Sorki Romanie, ale jaki temat wzięlibyśmy na tapetę, to wychodzi w końcu, że ten dziwny świat schodzi na psy, a my razem z nim i swoją pasją. Dziś w promocji płyty najważniejszą rolę pełni klip lub nawet obraz filmowy - czy to się nam podoba, czy nie.

Muzykę z LP "Katharsis" promowały: " Epitafium pamięci Piotra" z filmu "Zofia" (utwór w całości!) oraz zapomniany film "Rzeźbiarze powietrza" z fragmentami muzyki, które znalazły się na płycie, jak i tymi dla których miejsca na "Katharsis zabrakło.

Płytom "Terra.." i "Spodchmury.." zabrakło promocji w formie klipów, choć Niemen w co drugim wywiadzie anonsował, że coś robi w tej dziedzinie. Eeech- kończę, bo zacznę p.. biadolić :!: :mrgreen:

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz maja 01, 2005 19:32 
Awatar użytkownika

Markovitz pisze:
Płytom "Terra.." i "Spodchmury.." zabrakło promocji w formie klipów, choć Niemen w co drugim wywiadzie anonsował, że coś robi w tej dziedzinie.

Nie wiem, ile CN zrobił klipów do ww. płyt, ale przynajmniej dwa widziałem w TVP

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: ndz maja 01, 2005 19:53 
Awatar użytkownika

Spróbujmy uporządkować. Muzyka z "Katharsis" pochodzi w znacznej mierze z ilustracji do spektaklu "Mindowe" Słowackiego, reżyserowanego przez Bernarda Hanaokę (premiera w marcu 1975 r.). Część z niej in extenso, a część po przearanżowaniu i uzupełnieniu oraz "spleceniu" parafabularnym została umieszczona na LP. Poza JEDNĄ kompozycją "odpryskową" ("Dorożką na Księżyc"), dodaną przez Niemena dopiero na wznowieniu kompaktowym w drugim boxie CD. W kilka miesięcy po premierze płyty TVP1 jedyny raz nadała "clip" (cudzysłów niezbędny!) z tym właśnie utworem, a ściślej - muzyka ta posłużyła za akompaniament do oryginalnego filmiku Lumierre'a pod tym samym tytułem, który stanowił bezpośrednią inspirację dla kompozytora. Razem wypadło to bardzo ciekawie! Co więcej - w roku bodajże 1978 miała miejsce premiera telewizyjna "Mindowe" w reż. Hanaoki do której Niemen dodał nowe "ślady" dźwiękowe w porównaniu z ilustracją teatralną, m.in. był tam "rodnik" późniejszego tematu "Twarzą do słońca" z "Idee Fixe". W filmie "Zofia" jest całe "Epitafium" jako tło dla alegorycznej sceny z udziałem samego Niemena, który "gra siebie". O "Rzeźbiarzach powietrza" tylko słyszałem, pamiętam natomiast, że tematy z "Katharsis" i ich przetworzenia znalazły się w muzyce do spektaklu "Galatea" olsztyńskiej Pantomimy Głuchych Głuszczaka, która również miała swą wersję telewizyjną... Tyle z głowy, czyli z niczego!

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz maja 01, 2005 21:44 
Awatar użytkownika

Maciek pisze:
Nie wiem, ile CN zrobił klipów do ww. płyt, ale przynajmniej dwa widziałem w TVP

Maćku, a ile ja widziałem klipów CN ( najczęściej między 3 a 4 nad ranem :wink: ).
A tak już poważnie - mogłeś zobaczyć w wersji roboczej "Spodchmury.." (teledysk ten prezentowany był na wręczeniu Fryderyków '01 w 2002r.), a w 1997 "Doloniedola" z trasy z Animalsami.
Z płyty "Terra deflorata" w telewizji były nagrania z koncertów: W Operze Leśnej (25 08 1990r.) i w tym samym roku 1990 z koncertu w w-skim teatrze.

W latach 90-tych pokazywano kilkakrotnie klip p.Waldemara Strońskiego do "Mojej piosnki" zrealizowany w Krasnymstawie oraz "Dziwny..." z różnych koncertów.

Romanie - dużo ciekawych rzeczy wrzucasz o płycie "Katharsis",ale zlituj się i ostrożniej dawkuj naukowe słownictwo*, bo młodzi boją się pisać , gdyż tu cięgiem in extenso uczeni dysputanci . Ci młodzi chcą czasem wyrazić, "iż podoba im się płyta"- stąd uważajmy aby nie onieśmielać :idea:

Ad rem :wink: : inscenizacja "Mindowe" w teatrze tv z udziałem Niemena w roli Zwiastuna pochodzi bodaj z 1976r. (nie pamiętam daty). Natomiast fragmenty "Galatei" były właśnie w "Rzeźbiarzach powietrza" :!:

Ale nasza opowieść o "Katharsis" powinna się chyba zacząć tak: " 4 grudnia 1975r. o godz.12.00 w Studio Polskich Nagrań :N: rozpoczął nagrywanie nowej płyty..."

*i ja mam do czynienia z pewną Łacinniczką-mawia czasem "ieb se ipsum"- co to może znaczyć :mrgreen: :?:

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pn maja 02, 2005 9:25 
Awatar użytkownika

Kiedyś w Telexpresie był fragment clipu "Spodchmurykapelusza".

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pn maja 02, 2005 17:55 
Awatar użytkownika

Disce puer latina

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn maja 02, 2005 20:23 
Awatar użytkownika

roman pisze:
Disce puer latina

Roman - repetitio est mater studiorum :idea: należało napisać Disce puer,latine, ego faciam Moscipanie :twisted:
W ramach treningu :pytanie nr1 -Komu przypisuje się te słowa :?:
A, od siebie dodam: "Disce ,sed a doctis" czyli "ucz się, ale u uczonych"-ja miałem w LO tylko 4 z łaciny,ale dziś to byłaby to (po namyśle dnia następnego) magisterka(edit) :mrgreen:

Pytałem kiedyś :N: dlaczego z łacińska tytułuje swoje płyty: Postscriptum, Terra deflorata? No, akurat "katharsis" pochodzi z greki. W odpowiedzi nabazgrał coś na kartce, mówiąc "to jest tajemnica jak ten znak".
To zagadka nr 2-jestem pewien, że dla Ciebie Roman za łatwa -niech Ktoś inny zgadnie, jakie literki :N: mi napisał :?:

Ostatnio zmieniony wt maja 03, 2005 8:37 przez Markovitz, łącznie zmieniany 2 razy

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pn maja 02, 2005 20:33 
Awatar użytkownika

To chyba Batory powiedział...
Te literki to może N.AE - Nota aenigma ?

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn maja 02, 2005 20:51 
Awatar użytkownika

Zdolną mamy młodzież na "Forum Niemenum",prawda Romanie :?:
No, Bitels -sztuczna szczęka spadła mi na podłogę :o Przyznam, że ja miałbym kłopot z odpowiedzią na pyt.nr 1, ale pewna Osoba przypomniała mi tę sentencję niedawno.
A, tu taki refleks...
Chyba :n: i the Beatles pobiliby się o Takiego Fana :!:

P.S.(edit) Przypomnę, że Niemen :N: i Beatlesi to laureaci konkursu "Polityki"na wykonawców XX wieku, a jeśli chodzi o plebiscyt 80/80 (patrz linki z tematuDziwnyi), niestety : :N: przegra pewnikiem i to z kretesikiem .. z fan-clubem Maryli Rodowicz .

O tempora, o mores , o Małgośka !

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: wt maja 03, 2005 10:28 
Awatar użytkownika

Dzięki za uznanie :D No cóż co do :N: i Beatlesów to 2 potęgi z tamtych lat jak dla mnie. Czesław mógłby zrobić naprawdę wielką karierę na Zachodzie ale wyszło inaczej...A Plebiscyt 80/80 to już inna bajka.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: czw maja 05, 2005 10:31 
Awatar użytkownika

Chodzi mi po głowie jedno pytanie dotyczące tej płyty. Dlaczego :N: nie umieścił na niej tekstu fabuły?

Ostatnio zmieniony wt lis 20, 2007 23:09 przez Ed, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: czw maja 05, 2005 11:48 
Awatar użytkownika

Zapewne z powodu niewydolnosci naszej poligrafii. I tak jestem pelen podziwu dla CN, ktory potrafil zawsze przeforsowac swoj projekt oraz go zrealizowac. Jak sie dobrze zastanowic... to tylko on mial wkladke z tekstami do plyty oraz czasami zrobiony jej brzeg. Pamietam... ile bylo zachodu, by wydac plyte podwojna. Prawde mowiac oprocz LPs Niemena nie pamietam innych podwojnych albumow Polskich Nagran.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: czw maja 05, 2005 17:10 
Awatar użytkownika

z jednej strony pewnie Maciek ma racje z ta fabula ale z drugiej strony :N:, gdyby chcial na pewno bez problemów mogłby ja umiescic w wydaniu CD w II boxie

Maciek pisze:
Wracajac jeszcze do Katharsis to przeciez Roman wykorzystal zdjecie Niemena z wkladki tej plyty na obwolucie swojej ksiazki.

mam jedno wydanie LP i tam jest inne zdjecie. podobne ale na pewno nie to samo.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pt maja 06, 2005 12:28 
Awatar użytkownika

matt pisze:
z jednej strony pewnie Maciek ma racje z ta fabula ale z drugiej strony :N:, gdyby chcial na pewno bez problemów mogłby ja umiescic w wydaniu CD w II boxie.

O właśnie, fabuła podawana na koncertach była bardzo ciekawa w połączeniu z muzyką teatralną, stanowiącą zwartą całość programu KATHARSIS.

Ostatnio zmieniony wt lis 20, 2007 23:10 przez Ed, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: sob maja 07, 2005 8:05 
Awatar użytkownika

Ed! Widze, ze zmieniles troche swoja wypowiedz :) Ja jednak bardziej przychylam sie do jej pierwszej wersji.

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 97 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.