[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest wt lip 23, 2019 17:41

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 147 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: pn maja 16, 2005 11:33 
Awatar użytkownika

To temat wiecznie zielony-dla Młodzieży młodszej i Tej starszej :mrgreen: Każdy ma przecież jakąś ulubioną piosenkę :n: IEMENA, która kojarzy się nam z różnymi życiowymi zdarzeniami . Tu jest miejsce, aby podzielić się swoimi przeżyciami i uzasadnić swój wybór.
Ulubionych piosenek może być więcej ! Im więcej tym lepiej- Admin się z pewnością ... :lol:

Wypadałoby zacząć od konkretnego tytułu- będzie to piosenka z ostatniej płyty, którą po raz pierwszy usłyszałem zza kulis, na koncercie (wtedy jeszcze w wersji instrumentalnej).

A było tak: w odpowiedzi na okrzyki :"Czesiek graj!"
:N: rzekł : "Dobra, zaraz Wam przy... :twisted:

Więc jak się nazywa ta piosenka i jaki kiedyś miała tytuł :?: *

Piszcie śmiało o swoich ulubionych piosenkach, pieśniach i przeżyciach z nimi związanych.

PS Zaszalałem ! [/b]13 razy zmieniałem swój post (chciałem reaktywować ankietę, ale byłem na to za słaby i mnie trochę poniosło... :wink: ).

Ostatnio zmieniony pn cze 06, 2005 13:08 przez Markovitz, łącznie zmieniany 13 razy

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pn maja 16, 2005 14:12 
Awatar użytkownika

Wspaniały pomysł młody Markovitzu - idę na pierwszy ogień - mój typ to: "... dla ciebie znajdę ciszę w środku burzy..."
A było tak: Bardo Śląskie, kolonia dla polonusów z całego świata, rok 1970, potworna ulewa (tzw. oberwanie chmury). W ośrodku tylko ona i ja, a na całą kolonię z wewnętrznego radiowęła uruchomionego przeze mnie płynie ten właśnie utwór :N: -a. Poraziła mnie wtedy potęga jego głosu i natura.

Jej imienia nie pamiętam, choć wiem, że wołali na nią Ćwiara. Może ktoś z okolic Wrocławia o niej kiedyś słyszał...?
Ach te czasy...

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pn maja 16, 2005 14:20 
Awatar użytkownika

Na razie odpowiedź na zagadkę: to "Nic nowego" - początkowo tylko instrumental (po raz pierwszy słyszałem go na próbie przed koncertem w "Stodole" w grudniu '85), później, już z tekstem, i ostatecznie na "Spodchmury..." jako "Doloniedola".

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn maja 16, 2005 15:20 
Awatar użytkownika

Ciekawie kombinujesz, Romanie... 8)

A, kto zna prawidłową odpowiedź ?

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pn maja 16, 2005 15:27 
Awatar użytkownika

Moja odpowiedź spełnia warunki pytania... Reszta to zgaduj-zgadula w której pada typ: "Jagody szaleju"!

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn maja 16, 2005 15:34 
Awatar użytkownika

Roman pisze:
odpowiedź spełnia warunki pytania... Reszta to zgaduj-zgadula w której pada typ: "Jagody szaleju"! "

"Jagody szaleju" nie do końca pasują,bo niby jaki byłby ten pierwotny tytuł :?:
Oczywiście -Romku- chodziło o "Doloniedolę", ale do tego opisu mógłby pasować także "Antropocosmicus blues", przezywany przez roadiego trasy"Andropo-cosmicus" (od nazwiska genseka, który ponoć serio chciał III-ej wojny światowej). Instrumentalnego "Antropocosmicusa" miałem sposobność usłyszeć przy okazji wokalnej niedyspozycji :n: w 1987r. "Doloniedola"- to powinien być hit !

Chciałbym jeszcze wspomnieć piosenkę :"Zjawa i poeta".

Taka rozmowa z Duszą z zaświatów...

Dziś mija 3 m-ce od dnia, w którym pojawiłem się na Tym Forum.
Myślę jak bym tę obecność tutaj wyjaśnił swojemu dawno śp. - Dziadkowi ?

"-Wiesz Dziadku, wysyłam po kablach listy o Muzyku, który już nie żyje i coraz mniej ludzi obchodzi".

"-Marek, a po co to robisz wnuczku ? Na co to ludziom potrzebne ?".

-Nie mam pojęcia ...

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: wt maja 17, 2005 0:45 
Awatar użytkownika

"Jagody szaleju" - tekst dopasowany został do nieznacznie zmienionego, istniejacego wcześniej utworu instrumentalnego którego tytułu nie znam, a który później, dla własnej klasyfikacji nazwałem "Jagody".
Cytuj:
Moja odpowiedź spełnia warunki pytania... Reszta to zgaduj-zgadula w której pada typ: "Jagody szaleju"! .

Skoro postawiłeś Romanie na "Jagody szaleju", to czy znasz ten tytuł ? - nagranie studyjne, czas 4'47. Zakładam, że gdzieś na koncercie :N: musiał ten temat przedstawić.
I tym sposobem "Jagody szaleju" spełniają Markovitzu młody Twoje warunki.

Ale tutaj mieliśmy mówić o swoich wspaniałych chwilach zwiazanych z muzyką Niemena...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt maja 17, 2005 9:26 
Awatar użytkownika

Mam wiele ulubionych piosenek :N: -a, ale pierwszą,która przyszła mi na myśl jest "Wiem,że nie wrócisz".
Kojarzy mi się ona z moim pierwszym zawodem miłosnym. Miałam 15 lat,zostawił mnie chłopak, a ja w kółko puszczałam tę piosenkę,wzruszając się do łez początkowo nad sobą,a potem nad Niemenem,bo wydawało mi się, że ktoś, kto śpiewa tak dramatycznie i z takim przejęciem musiał przeżyć jeszcze gorszy zawód miłosny ode mnie.
O chłopaku jakoś szybko zapomniałam,ale ta piosenka na zawsze została ze mną i do dziś bardzo lubię jej słuchać. 8)

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: śr maja 18, 2005 19:03 
Awatar użytkownika

Głosować - głosowałem już nie raz. Ale to i tak mało...Co do ulubionej piosenki to mam kilka typów ale wybiorę jeden - "Bema pamięci żałobny-rapsod". Piosenka ta a właściwie utwór ma niesamowity klimat !

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: sob maja 21, 2005 21:23 
Awatar użytkownika

Witam!
Moze tu nie chodzi o moja ulubiona piosenke, lecz o wydarzenie zwiazane wlasnie z ta wlasnie piosenka.
Pieknie zabrzmialo wyznanie wspanialego chlopaka, przy piosence
'Kleczac przed Toba'.

...i kleczac przed Toba wyznaje te slowa...wyznaje :))

Mam bardzo wiele wspomnien, ktore lacza sie z utworami Cz.Niemena...

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: ndz maja 22, 2005 10:25 
Awatar użytkownika

Dlaczego Rapsod ? Z wielu względów: podoba mi się ten utwór ze względu na budowę, aranżację, klimat - słowem za wszystko. Poza tym "Enigmatic" to z całą pewnością longplay na światowym poziomie. I nie ma tu żadnej przesady ani zbyt subiektywnej oceny.
Nowoczesne brzmienie, Hammond, dzowny, chór, wstęp, improwizacje - tego przed tem nie było w polskiej muzyce. Reszta utwórów też jest b. dobra. "Kwiaty ojczyste" wprawiają w wspaniały nastrój :D
Na mnie to nawet po latach robi wrażenie. Enigmatic jako zespół to strzał w 10. Nam wtedy brakowało właśnie takich zespołów co by grały nieco ciężej, ostrzej. Rapsod nie jest ostry ale cięższy w odbiorze, zwłaszcza dla ludzi, którzy głównie się papugują :)
Ale już czerwony Enigmatic ma ostrzejsze momenty - w końcu to czas hard rocka. Rynek przesycony prostymi beatowymi piosenkami potrzebował czegoś takiego. Podobnie Trzy Korony Klenczona - więcej rocka, nieco ostrzej.
Wymieniam jednym tchem "Eigmatic" i "Trzy Korony" jakie 2 super polskie płyty z tamtych lat - obie mają wspaniałe brzmienie (ten sam reżyser nagrania).
Norwida w szkole przerabiałem ale nikt ani słowa nie wspomniał o tym, że Niemen w ogóle cokolwiek śpiewa z polskiej poezji. Trochę to smutne, bo wiem, że starsi fani mieli własnie polski z Rapsodem Niemena. A ja już nie....Szkoda.
Co do wersji - wiadomo, że pierwsza jest najlepsza choć angielska też ma swój urok, jest ciut mniej ekspresyjna ale to nie jest wada. Podobają mi się obie.

Ostatnio zmieniony ndz maja 22, 2005 19:45 przez bitels, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: ndz maja 22, 2005 12:55 
Awatar użytkownika

Ja również bardzo lubię Rapsod, to wspaniały utwór, zupełnie niepowtarzalny w swoim klimacie. Do dziś słuchając tego narastającego napięcia i potem tego wspaniałego głosu wołającego: "Czemu ,Cieniu odjeżdżasz..."przechodzą mnie dreszcze. O dziwo wersja angielska już tak na mnie nie działa.
Podobnie jak Markowitz i pewnie wielu innych forumowiczów słuchałam tego utworu na lekcji polskiego. Moja płyta zresztą przeszła przez lekcje w kilku klasach i wróciła do mnie trochę bardziej trzeszcząca, ale czego się nie robi dla dobra sprawy.
Boli mnie tylko fakt, że mój własny, rodzony syn woli Rapsod w wersji Maleńczuka, ale tak to chyba jest, że młodzi chcą mieć swoich własnych idoli i nie lubią, jak im się coś narzuca.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: ndz maja 22, 2005 17:31 
Awatar użytkownika

Na zakonczenie juz...
Bylo to pewnie w maturalnej klasie,kiedy omawialismy tworczosc Norwida...nasza polonistka postanowila,ze powinnismy znac na pamiec 'Bema pamieci żałobny-rapsod".
Ktos dal znak...i polowa klasy zaczela glosno recytowac:
Czemu cieniu odjezdzasz...
To bylo niesamowite,nasza pani oslupiala,doslownie...usiadla ,oparla twarz na 'rozwartej' dloni i patrzyla na nas jak na zjawy jakies...Kiedy skonczylismy,machnela reka i wyszla z klasy....
Moze tylko nie zauwazyla,ze ta recytacja ma jakis dziwny 'zaspiew' Niemena....
:)))

to jest cytat mojej wypowiedzi w dniu 9.01.05 r.
a oto odpowiedz :

Ale kiedy napisałaś o Niemenie śpiewającym Norwida, moją pierwszą myślą było "Czemu cieniu odjeżdżasz..." Coś w tym jest, że w tej interpretacji ta poezja była - bardziej zrozumiała. Bez rozspacjowanych liter i nagromadzeń myślników. Gubiła publicystykę, pozostawała poezją.

A ten wiersz - o świetle - bardzo dobry.

Rozszalały się cztery wiatry... Szum i świst przeszywa całe mieszkanie...

Na wielu forach sie dyskutuje o tworczosci Norwda i to juz norma, ze samorzutnie dyskusja przechodzi na teksty wykonywane tak pieknie przez
Cz. Niemena .

PS. Odnosnie 'Kleczac przed Toba' ... to inny region kraju - Mazury ...
No, chyba ze jakis pomost wirtualny ???

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pn maja 23, 2005 12:02 
Awatar użytkownika

"spokojnym krokiem
szedłem
nie oglądając się za siebie
siedmiomilowe buty
niosły mnie
przez zamęt burz
po niebie
za mną
w tasaki uzbrojone
i kłonice
dziwaczne widma
ciskały błyskawice
a ja spokojnym krokiem
siedmiomilowe kusy
wykonując
człapałem dalej
jak gdyby
niec nie ryzykując
gdy widma
dawno się rozmyły
w krzywiźnie
horyzontu
mijałem właśnie
siódmą górę
i
siódmą z rzek
lecz oto usłyszałem
już przed sobą
oddalający się
ich zgiełk
i skrzek
czy to mozliwe
że wróciłem?
że zatoczyłem
pełne koło?
więc po co była
ta wędrówka..?

tu uniosła
Opatrzności Dłoń
i odpukała w moje
niemalowane czoło"

Ostatnio to jest moja ulubiona piosenka. Cała płyta "spodchmurykapelusza" jest rewelacyjna. Piękne teksty, wspaniała muzyka. Słucham tej płyty non stop. Piękny tekst "Spodchmurykapelusza" dla Jego przyjaciół - Czesławy i Franciszka Walickich. :N: opowiadał, że ta piosenka miała być zapowiedzią kiedtunku Jego dalszej twórczości - refleksji nad magią wzruszenia. Szkoda, że już nie będzie nam dane poznać efektów Jego twórczości. szkoda też, że nie usłyszymy piosenki, którą :N: zapowiadał przez kilka ostatnich lat - "Piękny jest ten świat":

"Nie ma rzeczy martwych
Ani ożywionych
Wszystko jest Cudem
Nieustannym ruchem
Każda cząstka mknie
po wyznaczonej z Góry orbicie
W przestrzeni..."

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pn maja 23, 2005 23:13 
Awatar użytkownika

Witam milo :D

Jesli Ktos ma pod reka text 'Nim przyjdzie wiosna' , prosze go tu wrzucic.
Umknela mi z pamieci ostatnia zwrotka, niestety...

Pozdrawiam. Hana

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 147 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.