[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest sob wrz 21, 2019 20:15

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostZamieszczono: pn gru 03, 2007 12:56 
Awatar użytkownika

Tadeusz pisze:
Miałem okazję gościć niedawno w swoim domu Hindusa (na imię ma Monish), przyjaciela mojego syna, i nie omieszkałem zaprezentować mu dzieło Kulpowicza i Niemena. Stwierdził, że nie jest to muzyka hinduska, nawet jej nie przypomina- dodał.

Nikt, Tadeuszu nie twierdził, że jest prawdziwa muzyka hinduska, chodzi raczej o inspirację tą muzyką i przeniesienie pewnego klimatu.
Trudno, żeby nie-Hindus tworzył hinduską muzykę etniczną. :wink:

Kiedyś, zachęcona przez Ciebie, napisałam w Merlinie recenzję tej płyty, może ją tu przytoczę:
Cytuj:
Płyta "Samarpan" jest odbiciem fascynacji Kulpowicza muzyką i filozofią Wschodu. Na pozór dziwne połączenie jazzu i muzyki hinduskiej tworzy w sumie bardzo interesującą całość. Do ciekawych kompozycji Kulpowicza dodany został wokal Niemena, który świetnie wpisuje się w te hinduskie klimaty. To zupełnie inny Niemen, nie taki, jakim zna go szersza publiczność. Śpiewa lekko i delikatnie, nie używając ozdobników. Muzyka z tej płyty z pewnością zawiera dużo pozytywnych wibracji, bo po jej wysłuchaniu robi się tak jakoś cieplej i radośniej na duszy.

P.S.
Ciekawe, co by ten Twój Hindus powiedział na "Ciepłe słowa" i inne hinduskie pieśni Niemena z tekstami R. Tagore. :wink:

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pn gru 03, 2007 13:14 
Awatar użytkownika

Ewa napisała:
Cytuj:
Nikt, Tadeuszu nie twierdził, że jest prawdziwa muzyka hinduska..

Ależ ja nie pisałem, droga Ewo, z wyrzutem pod adresem Niemena i Kulpowicza, że nie stworzyli prawdziwej muzyki hinduskiej, ba- jeszcze jeden post wyżej napisałem, że mi się podoba. I podoba mi się nadal ! Przytoczyłem jedynie cenną opinię Hindusa, aby uzmysłowić jak duży wpływ na odbiór muzyki mają nasze korzenie. Słuchamy jednego utworu, a słyszymy kilka różnych – Hindus coś innego, Polak coś innego – i wszystkim się podoba. Hindusowi "Samarpan" przypadł do gustu.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pn gru 03, 2007 13:53 
Awatar użytkownika

Ewo, Tadeuszu i pozostali, którym "Samarpan" przypadł do gustu, oraz ci jak Hana, którzy trzymają ją pod ręką, jako remedium na każdą gorszą chwilę nastoju.
Przyłączam się do Tego grona, bo mnie ta płyta również bardzo przypadła do gustu.
Nie jest to płyta mająca na celu ukazanie muzyki etnicznej, wierne jej odtworzenie. Oddaje klimat tamtej muzyki, a niuanse i różnice melodyczne muszą być przez rodowitego Hindusa zauważone, tak jak my wychwycimy wpływy wschodnie np. Japończyków, grających Szopena, i nie daj Bóg Hindusa, starającego się napisać utwór na modłę muzyki góralskiej, kujawiaka, czy oberka.
Ja takie rzeczy słyszałem w wykonaniu Wietnamczyków i Chińczyków (takie odległe czasy PRL-u) i też się wówczas bardzo ubawiłem.
Zważmy, że było inne założenie leżące u podstaw komponowania tej muzyki i tak ją traktujmy. Myślę, że gdyby, była traktowana przez Kulpowicza i Niemena w podobny sposób, jak robili to wspomniani Azjaci, na cześć polskich oficjeli rządowych - zapewne raziłaby również, biorącego udział w nagraniu "Samarpan" - Muhammada Kamaluddina - grającego na tabli. Znalazł się tam nieprzypadkowo, właśnie po to, by tej śmieszności nie popełnić.
Komuś tyrzeba wierzyć. A komu jak nie tabliście rodem z Indii?
Ps. Tadeuszu, skoro masz tę muzykę oryginalną - hinduską, pokuś się może i skonwertuj ją oraz zamieść na Speedshare. Chętnie bym tego posłuchał (pewnie nie tylko ja), tak dla relaksu i poznania.
Da się coś z tym zrobić?

(.)

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: wt sty 08, 2008 12:49 
Awatar użytkownika

Przeczytałam dziś smutną informację o bardzo złym stanie zdrowia Sławomira Kulpowicza. Jeśli ktoś chce wesprzeć finansowo leczenie chorego muzyka, może wpłacić pieniądze na numer konta, który jest podany Tutaj.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob kwie 26, 2008 15:28 
Awatar użytkownika

Radiowa DWÓJKA nas rozpieszcza.
Tym razem nie będzie chyba "zbitki" z audycją Piotra :)
Ostatni wywiad ze Sławkiem Kulpowiczem, zarejestrowany przez redaktora Piotra Matwiejczuka.
A do tego fragmenty nagrania "live" z Filharmonii Warszawskiej.

Polecać? Chyba nie trzeba.

Cztery struny świata
Niedziela - 04.05.2008 23:05

W czerwcu 2006 roku Sławomir Kulpowicz i Shujaat Khan, wraz z Arunangshu Chaudhurym (tabla) i Krzysztofem Ścierańskim (gitara basowa), spotkali się w Polsce, by odbyć wspólne tournée koncertowe. Dwaj wybitni muzycy, jeden z najlepszych na świecie sitarzystów i wybitny pianista-jazzman, zaprzyjaźnili się i rozpoczęli współpracę jeszcze w latach 70. Khan – od dawna mieszkający na Zachodzie, kultywujący rodzime tradycje muzyczne, ale też otwarty na muzykę europejską. Kulpowicz – jeden z pierwszych zachodnich muzyków jazzowych, którzy pojawili się w Indiach na Jazz Yatra Festival i, zafascynowani tamtejszą kulturą, inspirowali się nią w swojej twórczości.

Przed koncertem w Filharmonii Narodowej Sławomir Kulpowicz był gościem sobotniego Poranka Dwójki. Kilka dni później rozmawiałem z oboma muzykami podczas próby. Umówiłem się z Kulpowiczem na dłuższą rozmowę, zapraszając go do jednego z Nokturnów. Pech chciał, że pianiście nie udało się wówczas przyjść do radia. Nasze spotkanie na antenie Programu Drugiego już nigdy nie doszło do skutku. Nie sądziłem, że ta kilkuminutowa rozmowa nagrana w Filharmonii Narodowej będzie rozmową ostatnią. Przedstawię ją w audycji Cztery struny świata. Posłuchamy też nagrania warszawskiego koncertu.
Piotr Matwiejczuk
* * *
Shujaat Khan/Sławomir Kulpowicz Live At Warsaw Philharmonic Hall, rozmowa ze Sławomirem Kulpowiczem (2006).

(.)

CN w rocznicę swoich 57. urodzin

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt maja 27, 2014 7:42 
Awatar użytkownika

Przypadkiem znalazłem tę witrynę. Fajnie, że taka jest :)
Mam tez pewną uwagę co do albumu "Samarpan" Kulpowicza i Niemena: otóż (o ile dobrze sobie przypominam) jak podali autorzy (niestety - obydwu już dawno nie ma wśród nas), a właściwie - to S. Kulpowicz zadeklarował, że inspiracją do powstania tego albumu była muzyka INDONEZJI.
Pozdrowienia dla miłośników Mistrza Czesława.

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz.