[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest sob lip 20, 2019 16:40

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Czy cenisz pierwszy album Budki Suflera ?
Bardzo, zwłaszcza suitę 'Szalony koń' . 47%  47%  [ 7 ]
Bardzo, ale głównie ze względu na inne kompozycje z tej płyty. 33%  33%  [ 5 ]
Tak sobie. Wolałem jednak debiut SBB ;) 13%  13%  [ 2 ]
Nie wiedziałem/am , że w Lublinie grali wtedy rocka :O 7%  7%  [ 1 ]
Liczba głosów : 15
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: pt mar 17, 2006 20:58 
Awatar użytkownika

Krzysztof Cugowski w XIV części Leksykonu Budki Suflera pisze:
... to był już 1967rok, kiedy :N: zaśpiewał "Dziwny jest ten świat" w Opolu.
To był poważny szok.
Ja pomijam wygląd Czesława, ogólnie odbiegający od standardu PRL-owskiego, to jeszcze muzyka i tekst do tego. (...)
Pamiętam, jak go w telewizji zobaczyłem , to byłem wstrząśnięty.
W połowie lat 60. tylko Polanie i Niemen liczyli się na rynku.

Po takim wyznaniu nie powinno dziwić już nikogo, że właśnie do Niemena zwrócili się muzycy Budki i Jerzy Janiszewski w 1975r., aby zagrał na debiutanckim albumie p.t. "Cień wielkiej góry".
Z pewnością pomogły przyjąć zaproszenie namowy menagera Jerzego Bogdanowicza , ale wysoce prawdopodobne jest , że Czesław już wtedy znał zespół z nagrań prezentowanych w Rozgłośni Harcerskiej ('RH') i spodobało Mu się zarówno rockowe brzmienie Budki, jak i śpiew wokalisty...

Co do samego udziału Niemena w tym nagraniu, to polegał on na zagraniu kilku partii na minimoogu (wstępu do suity "Szalony koń", zaimprowizowanego sola i czegoś jeszcze..).

W innych utworach Marek Stefankiewicz zagrał na instrumencie pożyczonym od Niemena.
Ot taka przysługa starszego Kolegi...

W plebiscycie 'RH' Budka została Zespołem Roku 1975, a w rankingu czasopisma"NON STOP" K.Cugowski zadebiutował od razu na trzeciej pozycji wśród wokalistów (chyba nie muszę pisać, kto wygrywał tam aż do 1980r.) ,podobnie jak Budka wśród zespołów (na drugim 2+1, a na pierwszym SBB ).
Z tych rankingów wynika jak znakomicie Budka "wstrzeliła się" na mapie polskiego rocka.

Co o sądzicie o Budce Suflera i jej Leksykonie ?

P.S. Pytania ankiety nie dają zbyt dużo miejsca antagonistom Budki.:wink:

Jednak znalazło się miejsce na opcję uwzględniającą - jak sądzę - poglądy pewnego Kolegi ...
:)

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: sob mar 18, 2006 20:03 
Awatar użytkownika

Zawsze bardzo lubiłam Budkę Suflera i do dziś ich lubię. Mam wiele ulubionych utworów z różnych okresów ich działalności, choć zdecydowanie wolę te starsze, bardziej rockowe nagrania.
Ich pierwsza płyta była muzyczną rewelacją, to było coś nowego i świeżego w polskim rocku. Do dziś fajnie się tego słucha, choć wolę inne kompozycje z tej płyty od nieco przydługiej i trochę mało spójnej, jak dla mnie, suity, mimo niezłych improwizacji Niemena.
Leksykon kupuję, jest bardzo ładnie wydany, można poczytać trochę o historii zespołu, są teksty utworów, dużo zdjęć, są też różne anegdoty i wywiady.
Szkoda tylko, że prezentowane w poszczególnych częściach Leksykonu utwory nie są ułożone chronologicznie, nie ma też przy nich żadnych dat ani tytułów płyt z których pochodzą. Myślę, że przydałaby się taka informacja.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob mar 18, 2006 22:55 
Awatar użytkownika

Ewa pisze:
... Do dziś fajnie się tego słucha, choć wolę inne kompozycje z tej płyty od nieco przydługiej i trochę mało spójnej, jak dla mnie, suity, mimo niezłych improwizacji Niemena.
Leksykon kupuję, jest bardzo ładnie wydany, można poczytać trochę o historii zespołu, są teksty utworów, dużo zdjęć, są też różne anegdoty i wywiady...

Domyślam się Ewo, którą opcję zaznaczyłaś w ankiecie. Ja jednak zaznaczę ..sąsiednią :wink:
Zapewne i Ciebie ucieszyłaby podobna seria z płytami :N:-a, ale cóż .. na razie (niestety) na nic podobnego się nie zanosi .
W tym miejscu ciekawostka : fotografia tria tworzącego dziś trzon Budki z banerów promujących w całym kraju te wydawnictwo to dzieło.. Mateusza Otremby.
A i sam Niemen przewija się w Leksykonie, choćby we wspomnieniach muzyków i gości zespołu, w tym m.in. ... redaktora Piotra Metza.
Może zdziwi niektórych Kolegów, jak godnie opisał on pewien moment z sesji płyty "Jest".

Piotr Metz w cz.4 Leksykonu Budki Suflera pisze:
To było w Los Angeles podczas sesji z Lukatherem, Markusem Millerem i Sheilą E.
Rozmawialiśmy, jak zwykle o Zeppelinach, Claptonie i naszym (B.S.-przyp.M-tz) fantastycznym producencie G. Philinganesie.
Telefon z Polski. Niemen nie żyje. Cisza. Długa cisza. Potem telefony od natarczywych dziennikarzy. Miał być gościem na tym albumie.

A trochę dalej o koncercie :N:-a na festiwalu w Jarocinie, w 1987r. :

Piotr Metz w cz.4 Leksykonu Budki Suflera pisze:
Organizatorzy zapraszają Niemena , choć wszyscy się trochę boją konfrontacji Mistrza i jego legendy z punkowym tłumem.
Niemen znów przyjeżdża SAM (..) Potem po koncercie sam wszystko spakuje i odjedzie do domu. Ale wcześniej, po zaledwie kilku minutach Jarocin był jego.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: ndz mar 19, 2006 12:32 
Awatar użytkownika

Budka Suflera to dobrzy rzemieślnicy i nic więcej ! Dla mnie istnieje tylko ich pierwsza płyta. Nigdy później nie nagrali płyty, której da się wysłuchać od początku do końca. Zresztą i pierwszy ich LP posiada oznaki, że pomysły przerosły ich umiejętności. A już z pamięcią senatora Cugowskiego bywa jeszcze gorzej :) Oto na str.6 części 15 " Sen o dolinie " Leksykonu czytamy ( mowa tu o czeskich zespołach, które koncertowały w Polsce w latach 70-tych ) " Nazwy drugiego nie pamiętam, ale z nimi Niemen nagrał płytę Bema pamięci żałobny rapsod, ... " ( ????????????????? ) Kpiny jakieś, czy skleroza ? :)

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: ndz mar 19, 2006 13:21 
Awatar użytkownika

Maćku: w pełni solidaryzuję się z Twoją opinią. A co do dziwnej amnezji pana Cugowskiego - bądź wyrozumiały, wszak artysta czynnie zaangażował się w budowę IV RP, gdzie nieważne fakty, ale TKM - bis.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz mar 19, 2006 15:25 
Awatar użytkownika

Maciek pisze:
A już z pamięcią senatora Cugowskiego bywa jeszcze gorzej
Oto na str.6 części 15 " Sen o dolinie " Leksykonu czytamy ( mowa tu o czeskich zespołach, które koncertowały w Polsce w latach 70-tych ) " Nazwy drugiego nie pamiętam, ale z nimi Niemen nagrał płytę Bema pamięci żałobny rapsod, ... "
Kpiny jakieś, czy skleroza ? :)

Chyba nie nie ma potrzeby nakręcać spirali niechęci z powodu niedoróbki redakcyjnej (edit 20 III).

Wokalista Budki na pewno doskonale wie z kim Niemen nagrał tą najlepszą płytę ..
Nie raz widział Enigmatic w filmie J.Rzeszewskiego, a i zapewne był na koncercie.
Zamiast "nagrał" powinno być " z nimi koncertował, kiedy nagrał".

Cug pojechał skrótem a redaktor nie wyłapał :roll:

Nasz obowiązek wyjaśniać takie nieścisłości, bo to jest już nasza specjalność ;)

A więc zapytam, czy wiecie o jaki znany czeski zespół chodziło w tym zdaniu ?

Z tego, że znany i lubiany artysta poszedł do polityki nie czyniłbym zarzutu.
To inteligentny facet i na pewno wie, że nie przyniesie Mu to większej popularności jak śpiewanie.
Może wpłynąć na politykę kulturalną państwa, więc próbuje to robić .

Niedawno na forum roztrząsaliśmy problem nauki muzyki w szkole- to temat akurat dla senatora K.Cugowskiego :idea: .

Ostatnio zmieniony pn cze 12, 2006 23:00 przez Markovitz, łącznie zmieniany 6 razy

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: ndz mar 19, 2006 15:41 
Awatar użytkownika

W świetle dotychczasowych wypowiedzi na forum cokolwiek niedorobiony jawi mi się ten budkowy (k)leksykon. Nie kupowałem go, więc trudno mi się odnieść do innych wpisów. Jeśli jednak w wątkach niemenowskich zawiera wskazane już na naszym forum dwie piramidalne bzdury, to interesująca mogłaby być analiza innych informacji zawartych w tym wydawnictwie ...
Markovitz napisał:
Cytuj:
Na marginesie : z tego, że znany i lubiany artysta poszedł do polityki nie czyniłbym zarzutu

Pozostanę przy zdaniu odrębnym - dla artysty rockowego "pójście w politykę" jest śmiercią kliniczną. Ale nie musimy zgadzać się we wszystkim :D

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz mar 19, 2006 15:51 
Awatar użytkownika

Markovitz pisze:

czy wiecie o jaki znany czeski zespół chodziło w tym zdaniu ?

Chodziło pewnie o zespół Flamengo, z którym Niemen występował podczas trasy koncertowej Niemen Enigmatic.

Ostatnio zmieniony ndz mar 19, 2006 16:05 przez Ewa, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Jak dożyję...
PostZamieszczono: ndz mar 19, 2006 16:00 
Awatar użytkownika

wireq pisze:
Jeśli jednak w wątkach niemenowskich zawiera wskazane już na naszym forum dwie piramidalne bzdury, to interesująca mogłaby być analiza innych informacji zawartych w tym wydawnictwie ...

Bądźmy sprawiedliwi Wirqu : powtórzenie przez redaktora jednej bzdury (Radomsko) i śmieszny błąd redakcyjny (chodziło o zespół Flamengo- brawo Ewo 8) ).

Co do innych fragmentów, to jest i taki, na który chyba nikt nie powinien się oburzać :

O planach nagraniowych w trakcie sesji płyty Jest- redaktor 15 części Leksykonu Budki Suflera pisze:
Na wspomnianej płycie jest utwór p.t."Spóźniamy się", z tekstem Marka Dutkiewicza. Śpiewać go mieli Krzysztof Cugowski i Czesław Niemen, a solo na skrzypcach miał wykonać Nigel Kennedy. Stało się jednak inaczej. Wielki polski artysta odszedł od nas i zostawił pustkę w naszych sercach.

W grudniu 2003r. Czesław Niemen przyjął propozycję Krzysztofa Cugowskiego dodając "..jak dożyję..."

Autor gotowej już do druku książki o Niemenie rozmawiał na "okołobudkowe" tematy także ze znawcą zespołu - Danielem Wolakiem, więc być może poszerzymy naszą wiedzę o te zagadnienia.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz mar 19, 2006 16:34 
Awatar użytkownika

Markovitz pisze:
... rozmawiał na "okołobudkowe" tematy także ze znawcą zespołu - Danielem Wolakiem, więc być może poszerzymy wkrótce naszą wiedzę i o te zagadnienia.
Bye.

Mam nadzieję, że DW jest lepszym znawcą BS niż płyt, które opisał w swoim katalogu ( niestety błędów w nim sporo ! ).

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr kwie 08, 2009 19:47 
Awatar użytkownika

Po latach zajrzałem do Leksykonu Budki i muszę przyznać, że dziś znacznie bliżej mi do stanowiska, jakie zaprezentowali w tej dyskusji Ewa, Maciek i Wireq. A to dlatego, że gdy poszukiwałem informacji o zespole, to wiedza zgromadzona w tych zeszytach okazała się niewystarczająca...

Wywiady z muzykami BS - zbyt naskórkowe. Może i ciekawy jest zamieszczony tam wywiad ze sławnym skrzypkiem, który miał z zespołem zagrać, ale.. przecież nie zagrał. Artykuł o Beatlesach jest OK, ale te wypowiedzi piosenkarek... :roll:

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr lut 10, 2010 23:00 
Awatar użytkownika

Może i coś jest w wypowiedzi Maćka, ja jednak uważam, że Budka była wielka w latach 70 i to ich bez wątpienia najlepszy czas. Czas kształtowania przez nich czegoś nowego i świeżego w polskiej muzyce.
Dla mnie kanonem są ich dwie pierwsze płyty i nagrania radiowe. Uważam, że to jednak wtedy byli wybitni muzycy, a że Lipko stawiał im wysokie wymagania kompozytorskie, to chyba dobrze. Może umiejętności ich nie przerosły a nie pasowała im do końca ta progresywna stylistyka narzucona potem przez kompozytora? Przecież wybitny, zapomniany gitarzysta tej grupy Andrzej Ziółkowski wspaniale grał blues-rocka, a zespół początkowo ciągnął w soulowo-bluesowe rejony. Moim zdaniem wtedy zespół się bronił najbardziej i wolę ich dokonania z lat 70, także z Wenglorzem i Czystawem, niż "Mrowisko" Klanu, chociaż tę grupę też bardzo cenię, to jakoś nie ciągnie mnie do niej, aż tak bardzo. Budka z pierwszych płyt była moim buntem przeciwko światu. Pamiętam jak podkręcałem gramofon na full, żeby wszyscy słyszeli!:) Tak te numery i teksty Adama Sikorskiego to była najprawdziwsza kontestacja!;)
Faktem jest, że wtedy Budka była jeszcze zespołem pół-amatorskim, wychodziła z klubów studenckich itd. lecz jest w tej muzyce jakaś siła i coś co mnie do tej grupy przyciągnęło. Broń Boże nie mam nic do Klanu, ale widzę tutaj jakieś purystyczne nastawienie, które mi się nie podoba. Każdy ma prawo mieć swoje zdanie na dany temat, jak wiadomo.

Ostatnio zmieniony czw lut 11, 2010 21:34 przez slawkomuzykant1980, łącznie zmieniany 3 razy

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw lut 11, 2010 10:32 
Awatar użytkownika

Sławkomuzykant klarownie wyłożył nam swoje zdanie o Budce w wielu miejscach mogę się z nim zgodzić.
Są jednak na forum ludzie, którzy mają zdecydowanie inne zdanie, zwłaszcza na temat Klanu.

(**)

CN w rocznicę swoich 57. urodzin

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn lis 07, 2011 18:45 
Awatar użytkownika

Anteny programowe Polskiego Radia jednak potrafią promować płyty polskich wykonawców. Właśnie czytam na stronie Trójki informację o planowanej na koniec listopada 2011 reedycji albumu "Cień wielkiej góry" (z suitą Szalony koń). Wydawnictwo zawierać ma 2 płyty CD, ten sam materiał na winylu, do tego dodatki, a wszystko w gustownym pudełku. Gratka dla kolekcjonerów płyt Budki Suflera (Niemena- także).

Tylko cena trochę mnie zafrapowała... :roll:

Patrz=> strona Trójki

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw lis 10, 2011 14:22 
Awatar użytkownika

No, może z tym Węglorzowo-Czystawowym okresem to przesadziłem powyżej;) ale tak to wtedy odbierałem.

A co do Budki i odświeżonego "Cienia Wielkiej Góry" to:
http://moje.radio.lublin.pl/budka-sufle ... atach.html

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.