[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest pn paź 14, 2019 0:53

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Czy cenisz pierwszy album Budki Suflera ?
Bardzo, zwłaszcza suitę 'Szalony koń' . 47%  47%  [ 7 ]
Bardzo, ale głównie ze względu na inne kompozycje z tej płyty. 33%  33%  [ 5 ]
Tak sobie. Wolałem jednak debiut SBB ;) 13%  13%  [ 2 ]
Nie wiedziałem/am , że w Lublinie grali wtedy rocka :O 7%  7%  [ 1 ]
Liczba głosów : 15
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: czw lis 17, 2011 15:14 
Awatar użytkownika

W wywiadzie przed trójkowym koncertem członkowie Budki wspominali też Niemena. Były plany, żeby Niemen wystapił na ich jubileuszu, a także na płycie "Jest"...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob sty 28, 2012 0:31 
Awatar użytkownika

Budka Suflera ze specjalną edycją 2 CD "Cień wielkiej góry" zagości w Trójkowym Wehikule Czasu 28 I o 18.05.

Słuchając muzyki dowiemy się, czemu remastering archiwalnych nagrań powierzyli specjalistom z zagranicy...

Pewnie nie zabraknie też pytania o udział Czesława Niemena w nagraniu ich pierwszej płyty.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw maja 24, 2012 11:44 
Awatar użytkownika

Na pewno ktoś z Was wie, a bardzo mnie to ciekawi. Proszę o informację jaka była przyczyna wyproszenia ze studia nagrań Czesława Niemena przez realizatora w latach 70-tych kiedy to nagrywał dla Budki Suflera. Wysłałem e-maila do menagera Budki Suflera (perkusisty Tomasza Z.?) i niestety brak odpowiedzi. Czy to jakaś tajemnica?

Cyt. "W sesji nagraniowej wziął udział Czesław Niemen, który zagrał partie Mooga, jednak przed zakończeniem nagrań został wyproszony ze studia przez realizatora [1]."

http://pl.wikipedia.org/wiki/Szalony_ko%C5%84

Niestety nie mam dostępu do źródła informacji: [1] Jerzy Janiszewski. Budka Suflera Story, odc. 10.. „Kurier Lubelski”, 27 kwietnia 1984 (pol.).

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw maja 24, 2012 13:50 
Awatar użytkownika

Z tego co wiem, Czesław nie był gościem spodziewanym przez producenta debiutanckiego albumu Budki. Młodzi "Suflerzy" nie wiedzieli, że w państwowej firmie udział gościa sesji trzeba uzgodnić.
I stąd niezbyt miła reakcja reżysera nagrania (już wówczas starszego pana):

-O, jeszcze Niemen- tylko pana tu brakowało :twisted:

Ale to chyba nazbyt szczegółowa kwestia by poświęcić jej oddzielny temat.
Do tej pory wątki związane z albumem "Cień wielkiej góry" omawialiśmy w innym temacie tego podforum- tutaj.
Tam też jest link do strony Polskiego Radia ze wspomnieniami muzyków dot. tej sesji nagraniowej.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt maja 25, 2012 5:13 
Awatar użytkownika

Dziękuję za cenną dla mnie informację.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw kwie 17, 2014 20:54 
Awatar użytkownika

Markovitz pisze:
(...)właśnie do Niemena zwrócili się muzycy Budki i Jerzy Janiszewski w 1975r., aby zagrał na debiutanckim albumie p.t. "Cień wielkiej góry".
Z pewnością pomogły przyjąć zaproszenie namowy menagera Jerzego Bogdanowicza , ale wysoce prawdopodobne jest , że Czesław już wtedy znał zespół z nagrań prezentowanych w Rozgłośni Harcerskiej ('RH') i spodobało Mu się zarówno rockowe brzmienie Budki, jak i śpiew wokalisty...

Co do samego udziału Niemena w tym nagraniu, to polegał on na zagraniu kilku partii na minimoogu (wstępu do suity "Szalony koń", zaimprowizowanego sola i czegoś jeszcze :) (...)

Zastanawiam się, w kontekście tego "czegoś jeszcze", co miał na myśli Krzysztof Cugowski
mówiąc w wywiadzie sprzed kilku dni:

T.K. Jak udało się wam na początku kariery nawiązać współpracę z Czesławem Niemenem?

K.C.: - To był cały rząd przypadków. Do nagrania pierwszej płyty potrzebowaliśmy organów Hammonda i Mooga.
To były instrumenty, które w Polsce miał wtedy tylko Czesław.
W związku z tym, że naszym menedżerem był człowiek, który dbał też o interesy Niemena, udało się nam dogadać.
Czesław pomógł nam nie tylko sprzętowo, ale stanął przed mikrofonem i nagrał kilka fraz.
Dla nas, jako debiutantów, była to wielka rzecz, zwłaszcza że on z reguły nie robił takich rzeczy.

Cały tekst

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz.