[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest ndz paź 13, 2019 23:22

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 115 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: pt lis 09, 2012 15:57 
Awatar użytkownika

Jurek pisze:
Inspiracje , 11.1974 Czesław Niemen jest na koncercie Pink Floyd, wspaniale.
W 1975 Pink Floyd , jest płyta Wish you were here.
Kto się kim inspirował , moje zdanie kompozycja Dziwny jest ten świat , z Akwarelami jest równo podstawą do fragmentu płyty Pink Floyd Wish you were here. Zagrywki, wydłużenia, spowolnienia, wstawki, zastosowane instrumenty, nawet szum wiatru , ja wskazuję na taką zależność . Ale to ulotna sprawa, moje wrażenie, dzielę się na forum Czesława Niemena o takim spostrzeżeniu.
Pozdrawiam
Jurek

Tak, ponoć nie tylko oni zwalali z Niemena... King Crimson, Yes, ELP, a nawet sam Jimi czekali tylko, by Czesław wydał płytę i już leciały: Jaszczurka, Oceany, Chirurgia Mózgu i Electric Ladyland :)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt lis 09, 2012 17:43 
Awatar użytkownika

Kto kogo inspirował, kto dokonał plagiatu ?
Już kiedyś podawałem ten link na Forum.

Nie było, niestety, nikogo chętnego do wypowiedzi, a tylu muzyko-znawców wypowiada się na tym Forum, a każdy lepszy, a każdy mądrzejszy... Nikt pary z ust na ten temat nie puścił. Czyżby ze strachu, lub z obawy o utratę własnego ( ego) autorytetu?
Milczenie znawców przesądza w moim odczuciu odpowiedź. To nie Locomotiv GT ... ( aż się boję dokończyć zdania )
Może teraz któryś ze znawców zabierze głos ?
http://www.youtube.com/watch?v=Sp2B33G2sag&feature=fvst
http://www.youtube.com/watch?v=h-8wU420W_0

Maciek Napisał:
Cytuj:
Tak, ponoć nie tylko oni zwalali z Niemena... King Crimson, Yes, ELP, a nawet sam Jimi czekali tylko, by Czesław wydał płytę i już leciały: Jaszczurka, Oceany, Chirurgia Mózgu i Electric Ladyland :)

I ma rację. Nobilituje coś, co pochodzi z Zachodu ( tam naśladowali Niemena, huraaa , jest o czym pisać !!!), a nie jest warte stuknięcia palcem o klawiaturę, gdy pochodzi to z DEMOLUDÓW ( nie jest możliwe, aby Niemen coś kopiował, a już na pewno nie od Locomotiv GT !!!)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt lis 09, 2012 19:06 
Awatar użytkownika

Według Wikipedii płyta "Ringasd el magad" z piosenką "Megvárlak ma délben" była wydana w 1972 roku, a więc rok później niż płyta (LP XL/SXL 0711) z piosenką "Sprzedaj mnie wiatrowi"
A nagranie Locomotivu bardzo dobre :)

http://en.wikipedia.org/wiki/Ringasd_el_magad

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt lis 09, 2012 19:49 
Awatar użytkownika

1966 - It's a Man's Man's Man's World
1967 - Dziwny jest ten świat

Możemy się przebijać datami... :)
Niemen nigdy nie krył, że wielkie wrażenie na nim wywarła muzyka Pink Floyd.

Niestety polscy ( i pewnie nie tylko oni :) ) wykonawcy mają troszkę grzeszków na swoim koncie. Z drugiej strony trudno do końca jest stwierdzić, czy zapożyczenia było świadome. W Polsce w latach 60. dostęp do światowej muzyki była bardzo ograniczony i dlatego wyjazdy naszych wykonawców na Zachód ( Niemen, Niebiesko-Czarni, Breakout, a później Skaldowie ) dawały im możliwości zapoznania się z nią i to musiało w jakiś sposób ( często zbyt świadomy :) ) przelożyć się na ich własną twórczość. Myśle, że nasi artyści często sądzili, że przez fakt odcięcia Polski od świata, owe " zapożyczenia " nie będą tak oczywiste. Wracając do Węgrów i Niemena... to Ci pierwsi w początkowym okresie uczyli się od nas, ale dość szybko nas przeskoczyli ( np. zachodnia kariera Omegi ) i najlepiej świadczy o tym ich fonografia. W Polsce najwięcej tytułów" rockowych " wydano w roku 1970 i było ich... 10 :) Dlatego nie dziwota, że wtedy płyty sprzedawały w nakładach 500 tys. - nie świadczyło to jednak o popularności danego wykonawcy, a jedynie o slabości naszego rynku muzycznego! Marzyłem wtedy, by polskie płyty były wydawane przynajmniej na poziomie Pepity lub Supraphonu. Ich LP miały brzeg ( starzy wiedzą o czym piszę :) ), połyskliwe okładki oraz papierową kopertę na płytę, a my.... szkoda pisać!

Ostatnio rozmawiałem ze znajomym muzykiem, który zwrócił mi uwagę, że jesteśmy narodem mało muzykalnym i najlepiej o tym świadczy ilość naszych kompozytorów muzyki klasycznej. Jeden Fryderyk nie ratuje naszego honoru i dlatego: Niemcy, Węgrzy, Czesi, czy nawet Skandynawowie biją nas tu na głowę. Niestety coś w tym jest :(

P.S. Jestem ciekawy, czy Tadeusz zakupił najnowszy Klan? I nie chodzi mi tu o " znakomity " serial TVP :)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt gru 07, 2012 15:36 
Awatar użytkownika

W tym temacie "inspiracje" chodzi właśnie o inspiracje , o przenikanie myśli kompozytorów , o zbliżonym wyniku odczuwania świata , trochę możliwie o podobieństwa , które można wskazać . Maćku , jest rok 1970, Niemen publikuje "Bema pamięci rapsod żałobny" , Omega publikuje "Dziewczynę o perłowych włosach". Słucham tych dwóch kompozycji , nie jest " kubek w kubek" porównanie tych kompozycji, ale pewne wysublimowane skojarzenia dżwiękowe , styl grania i śpiewania tych kompozycji .
Skojarzenia; - organy , sposób grania,
- krzyk wokalisty,
- sposób śpiewania,
- rytmika kompozycji,
Tematyka: - zdecydowana różnica,
Medialność , ile osób na świecie słyszało : - piosenka Omegi przetłumaczona na 50. języków,
Czas publikacji; - w roku 1970 Omega i Niemen,
Pozycja wykonawców w swoich krajach ; podobnie " najsłynniejsi".
Autorytaryzm piszącego : zacytuję Majakowskiego "samiśmy twórcy".
W tym samym czasie pojawiają się te dwie publikacje i porównywanie tych kompozycji narzuciło się samo przez się , dlatego wspominam ten rok 1970.
Pozdrawiam
Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt gru 07, 2012 18:40 
Awatar użytkownika

Trochę Jurku zapędziłeś się w swoich kombinacyjnych skojarzeniach. Poniosło cię w bardzo szeroką rzekę inspiracji. A odmienność tych utworów jest dla mnie wyjątkowo odmienna . Ale przynajmniej widać, że forum nadal żyje. To cieszy.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt gru 07, 2012 19:19 
Awatar użytkownika

Nie sposób zgodzić się z przedmówcą, że nasz forumowy Jurek nieco przesadza w doszukiwaniu się inspiracji Niemenem - podobnie zresztą w temacie o utworze "Dziwny jest ten świat" ;-)

Organy Hammonda były na przełomie lat '60 i '70 bardzo popularnym instrumentem. Niemen nie był pierwszym i nie ostatnim, który się nimi posługiwał. Sposobów grania na nich było bez liku, bo praktycznie każdy instrumentalista posiada własny styl - można zatem mówić o podobieństwach, ale żeby od razu o inspiracji Niemenem? Chyba istnieli jednak znamienitsi klawiszowcy, na których można było się wzorować.

W kwestii krzyku i sposobu śpiewania - przed Niemenem także krzyczano... że w Polsce był poniekąd prekursorem tego stylu, nie można zaprzeczyć. Ale nie każdy, kto po nim krzyknął, musiał być przez niego natchniony ;-)

Dążąc do meritum sprawy - nie wykluczam dyskusji o podobieństwach brzmieniowych, skojarzeniach dźwiękowych. Daleki byłbym jednak od wyrokowania lub choćby śmiałego wskazywania "co z czego wynikło"...

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re:
PostZamieszczono: pt gru 07, 2012 22:14 
Awatar użytkownika

szach' raj pisze:
W takim razie jeszcze eksperyment oparty na pomyśle użycia kilku odbiorników radiowych jednocześnie. U The Beatles to utwór "Rewolution no 9", u Niemena "Unisono na pomieszane języki". Z tym, że u Lennona i Ono przyjęło to formę bardziej bezpośrednią, natomiast Niemen potraktował to jedynie jako podstawę wyjściową całej kompozycji.
Jednak czy rzeczywiście "Mój pejzaż" i "Unisono..." zostały napisane pod wpływem Beatlesów można tylko mniemać 8) .

A propos "Unisono..." to w 1991r. w pismie "Rock'n'roll" Jan Skaradziński zapytał Niemena:

JS -Czy "unisono na pomieszane języki" to świadome dotknięcie stylistyki Laurie Anderson?
CN - Nie, wtedy ledwie słyszałem o Laurie Anderson. Jeśli już można mówić o jakichś wpływach na ostateczny kształt całej "Terry", to należy wspomnieć o Peterze Gabrielu i Kate Bush, u której gagi aranżacyjne są kontynuacją muzycznego myślenia Franka Zappy.
JS - Trzeba jednak przyznać, że nie robi Pan wrażenia artysty podpatrującego innych. Wydaje się, że Niemen spogląda głównie w odmęty duszy własnej...
CN - Tak chyba jest rzeczywiście. Rzadko słucham innych. Robię swoje. Ale nie da się ukryć, że ciąży nade mną miejsce urodzenia na pograniczu ścierania się różnych kultur muzycznych. I ja to wszystko-czasem świadomie, czasem nie (bo bywam zaskakiwany samym sobą) - przetwarzam. Na "T d" również.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn gru 10, 2012 20:22 
Awatar użytkownika

Mija właśnie 45 lat od dnia, w którym w wypadku lotniczym nad jeziorem w stanie Wisconsin zginął Otis Redding- wielka gwiazda muzyki SOUL. Spośród wszystkich wokalistów muzyki duszy, ani James Brown, ani Wilson Pickett, ani nawet sam mistrz Ray Charles - nie wywarli takiego wpływu na Czesława Niemena jak właśnie Otis Redding.

Niemen po odejściu z Niebiesko-Czarnych chętnie słuchał nagrań wytwórni Stax. Od czasu, gdy Roman Waschko sprezentował mu kilka soulowych płyt, Czesław zaczął kolekcjonować nagrania wybranych wykonawców z kręgu czarnej muzyki - w tym Otisa. Sound orkiestry The Bar-Kays stał się punktem odniesienia dla brzmienia zespołu Akwarele.

W 1969r. covery z repertuaru Reddinga Niemen wykonywał z zespołem w rzymskim klubie TYTAN. Przeciwko odgrywaniu soulowych riffów buntował się we Włoszech "kierownik muzyczny"- znany jazzman... Waschko w audycji D.Michalskiego twierdził, że Namysłowski improwizując uniemożliwiał taniec, ale przypomnę, że w tych pionierskich dla dyskotek czasach tańczono nawet do muzyki Hendrixa i Led Zeppelin! Kilka lat później wielką popularność zdobyła w Italii psychodeliczna muzyka Pink Floyd. Chyba nie w improwizacji tkwił problem... Trzeba się zastanowić, czy Włosi aby na pewno chcieli poznawać amerykańską muzykę soul poprzez covery polskiego artysty..?

Niemen wkrótce zerwał soulowe cumy i popłynął w stronę rocka z domieszką jazzu i aleatoryki. Nagrana w 1972r. dla CBS-u pieśń "I've been loving you too long" nawiązywała do oryginału, ale nie była już naznaczona naśladownictwem jak wcześniejsze jego interpretacje "Hard to handle", czy "Amen"...

Zwróćcie uwagę na liternictwo płyty Otisa.. Wraz z Reddingiem zginęło czterech muzyków jego zespołu [****] :cry:

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz gru 23, 2012 20:43 
Awatar użytkownika

W skojarzeniu Omegi z Niemenem istotne jest , wykonawcy mieli okazję zmierzyć się na estradzie , grali tournee w Polsce, chodzi mi o tak zwany najlepszy numer w wykonaniu formacji Niemena i Omegi.
Pozdrawiam
Jurek

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 115 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8

Strefa czasowa UTC+1godz.