[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest sob paź 19, 2019 11:28

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 115 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostZamieszczono: ndz lis 05, 2006 11:39 
Awatar użytkownika

Tadeusz pisze:
"I've Been Loving You Too Long" - no własnie, moim zdaniem przefajnował i piosenka staciła swój klimat.

Gdy ktos spiewa piosenki innych to czy mozna to nazwac inspiracja? Moim zdaniem nie.

Tadeusz napisal ze :N: "przefajnowal" i nie ma klimatu. I to wlasnie jest najwieksze niebezpieczenstwo przy spiewaniu cudzych piosenek. Ludzie porownuja je do oryginalow. (Moze wlasnie dlatego nie moge strawic nikogo kto wykonuje piosenki :n:.)
Jednak jesli chodzi wlasnie o Niemena, to cenie w nim co innego (chociaz rozumiem punkt widzenia Tadeusza). Wykonujac utwory kogos innego, rzadko probowal je wykonac w taki sam sposob jak oryginal. "little wing", "I've been loving you...", "obluda" co tworzylo niejako nowa wartosc, nowe spojrzenie na ten utwor (nie zawsze podobajace sie tak jak oryginal), ale nie bylo to meczenie sie z proba odtworzenia mozliwie zblizonego pierwotnego wykonania. Jednoczesnie musze przyznac ze nie dane mi bylo uslyszec wykonan :N:-na piosenek innych artystow w poczatkach jego kariery. Moze wtedy wygladalo to inaczej niz to bylo w pozniejszym okresie?

Wracajac jeszcze do inspiracji (moim zdaniem smierc kogos to raczej bodziec tak jak mowi Tadeusz, ale mozna to nazwac "inspiracja do napisania" :wink: ), to one na pewno byly. A w przypadku tak ewoluujacej drogi muzycznej to raczej oczywiste ze jest ich duzo: od muzyki ludowej, folku przez artystow (ogolnie mowiac) masowych az po egzotyczne zakatki swiata jak np. Bali.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz gru 31, 2006 23:24 
Awatar użytkownika

Posłuchajcie, proszę, utworu Jamesa Browna pt. "It's a Man's Man's Man's World'' z albumu o tym samym tytule (1966) i utworu Czesława Niemena pt. ''Dziwny jest ten świat'' z albumu o tym samym tytule (1967)...

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: a propos...
PostZamieszczono: pn sty 01, 2007 15:12 
Awatar użytkownika

"Na pierwszy rzut oka utwór("It's a Man's...") szowinistyczny,podkreślający absolutną hegemonię mężczyzn.(...)Do tego znawcy biografii Jamesa Browna potwierdzają jego niekoniecznie bałwochwalczy stosunek do własnej małżonki,którą bijał,a nawet ,jak mówią niektóre żródła,do której strzelał z broni palnej,za co zresztą skazano go na odsiadkę.I tu niespodzianka...-powyższy tekst napisała kobieta! I bądż tu mądry."-,,,, Wojciech Mann,26 sty.2004r.czy to chciałeś wiedzieć? :wink:

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt sty 02, 2007 17:28 
Awatar użytkownika

Nie uważasz, że te utwory pod względem podkładów i głosów artystów są zbyt nieprawdopodobnie podobne, aby nie było to ogromne zapożyczenie Niemena lub po prostu plagiat? :] Chyba, że to "hołd złożony Brownowi"... :] Dwie inne osoby, które usłyszały "It's A Man's Man's Man's World'' bez żadnych moich sugestii potwierdziły tę tezę. Dziękuję :]

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: wt sty 02, 2007 19:07 
Awatar użytkownika

Temat rzekomego plagiatu już był podejmowany na tym forum:
http://www.venco.com.pl/~dsier/Niemen/f ... .php?t=715

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: wt sty 02, 2007 22:36 
Awatar użytkownika

Napisaliśmy ponad 6660 postów, poruszyliśmy w nich chyba wszystkie związki Niemena z czym tylko się dało - i rozumiem młodych że tych postów nie da się od razu przeczytać ale jest wyszukiwarka - może ona pomoże przy szukaniu rozwiązania następnych dylematów, które będą się powtarzać??? ;)
Chyba że ktoś spróbuje przeprowadzić swój własny dowód choćby w temacie Man's World, bo też i o to chodzi w naszej zabawie forumowej ;)

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: śr sty 03, 2007 15:19 
Ed pisze:
Chyba że ktoś spróbuje przeprowadzić swój własny dowód choćby w temacie Man's World, bo też i o to chodzi w naszej zabawie forumowej ;)
Mnie zadnego dowodu nie potrzeba - bo mam uszy do sluchania!!!

Witam po Swietach... Brak czasu uniemozliwia mi pisanie - ale akurat mam chwilke wolna.

Dla mnie podobienstwo nie ulega watpliwosci. Inni watpia doszukujac sie niepodobienstw.

Przyznam, ze po raz pierwszy z zaprzeczeniem tego podobienstwa spotkalem sie na tym wlasnie forum. Co jest oczywiscie oczywiste. Mylono jednak wtedy w dyskusji Browna z Reddingiem i odnioslem wrazenie, ze malo kto sluchal oryginalu It's a man's world... Zwlaszcza w latach 70...
stan.i.slaw N.AE. pisze:
"Na pierwszy rzut oka utwór("It's a Man's...") szowinistyczny,podkreślający absolutną hegemonię mężczyzn."-,,,, Wojciech Mann,26 sty.2004r.
No to niezle bzdury Mann wypisuje w tym wyrwanym cytacie... Czy ktos slyszal kiedys "Man's world"? No co jak co ale szowinistyczny to on zdecydowanie nie jest (nie, nie, NIEEEEEE!!! - chcialoby sie krzyknac za Niemenem). Chcialoby sie tez tak krzyknac na wiesc o smierci samego Jamesa Browna...

I chcialoby sie tak krzyknac w odpowiedzi Edowi na jego:
Ed pisze:
Napisaliśmy ponad 6660 postów, poruszyliśmy w nich chyba wszystkie związki Niemena z czym tylko się dało
Gdyby nie brak czasu, jak i swoiste zaskorupienie pogladow, udaloby nam sie odkryc o wiele wiecej!

W miare mozliwosci bede odkrywal co tylko bede mogl!!!

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: śr sty 03, 2007 15:47 
Awatar użytkownika

Gasket napisał:Gdyby nie brak czasu, jak i swoiste zaskorupienie pogladow, udaloby nam sie odkryc o wiele wiecej!

Na niżej przywołanej stronie napisałem dawno temu: Małe sprostowanie. IT’S MAN’S MAN’S WORLD wyśpiewał JAMES BROWN (mistrz rytmu) a nie , jak pisze Darek, OTIS REDDING.
Jest bardzo duże podobieństwo w pierwszych akordach i klimacie. Czy był to plagiat, czy przypadkowe podobieństwo ? Trudno dzisiaj to rozstrzygnąć. Znawcy kompozycji mają sprzeczne zdania, a co dopiero my. Miałem zamiar zapytać o zdanie na ten temat Tomka Jaśkiewicza podczas zlotu w Łagowie, ale jakoś wyleciało mi to z głowy.
Pozdrawiam wszystkich miłośników Niemena. To oni tworzą męski świat

http://www.venco.com.pl/~dsier/Niemen/f ... .php?t=715

Jak widzisz Gaskecie drogi, nie ma tu mowy o "swoistym zaskorupieniu" poglądów.
Jeżeli masz możliwość „rozebrać” na części zapis nutowy obu kawałków i zaprezentować tę analizę na forum to zrób to. Może wówczas rozwieją się wątpliwości niektórych forumowiczów?

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: śr sty 03, 2007 16:42 
Kto ma uszy - ten sluszy!

Nie bede przeprowadzal dowodu. Czekam na reakcje tych, ktorym dwie ww. piosenki wydaja sie niepodobne. Bo jak to mozliwe, ze komus wydaja sie niepodobne???

Zawsze dobrze poznac czyjes niekonwencjonalne i nieszablonowe poglady!

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: śr sty 03, 2007 18:41 
Awatar użytkownika

Namawiam Cię jednak ,Gaskecie, na taką analizę, bo są tacy co mają uszy a nie słyszą, bo są to tzw. "drewniane ucha" :wink:
Niech wreszcie profesjonalista wypowie na ten temat ostateczne zdanie. Ci, którzy widzą podobieństwo, oceniają to na słuch, a nuty mogą mówić zupełnie coś innego. Przykładem może by piosenka Anny German, ze zwrotem „człowieczy los” i piosenka Andrzeja Dąbrowskiego ze zwrotem „zielono mi”. Pierwsze dźwięki są bardzo podobne, a nuty „ wyglądają” zupełnie inaczej.
Daj się skusić

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Dziwny
PostZamieszczono: śr sty 03, 2007 21:46 
Awatar użytkownika

Inna melodia, inne tempo. Dwie różne piosenki o podobnym wstępie.

P.S. Ja ,Tadeuszu, zapytałem o "Dziwny.." akwarelowych Muzyków. Jest trochę o tym w osobnym wątku.
P.Brodowski i T.Jaskiewicz mówili też o tej piosence przy okazji Rozmów w studio Kultury, w Dniu Niemena. Szkoda, że nie zaprezentowano wówczas wersji "Dziwnego" z filmu "Schluessel" -tam już podobieństw nie słychać żadnych.
Nawet dla drewnianych uszu :wink:

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: a propos...
PostZamieszczono: czw sty 04, 2007 10:50 
Awatar użytkownika

gas.ket napisał:"Kto ma uszy-ten słyszy"Jest to teza z gruntu fałszywa,ostrożność nie zawadzi przy tego typu wypowiedziach-patrz wypowiedzi NIEMENA. Posiadanie jeszcze nic nie znaczy.Ktoś kto ma głos a nie umie go wykorzystać-klapa,że ktoś kupi sobie instrument za100mln$ i ze złota, będzie grał lepiej od tego co kupi sobie za100 mln PLN-no chyba nie!.to,że ktoś jest wykształcony, absolutnie nie znaczy,że będzie mądry ,prawda?Była tu również dyskusja o słuchu absolutnym u NIEMENA ,rozmawiałem z muzykami ,było wiele śmiechu(śmiech dot. ...dyskutujących) co to za temat? i prześmiewczo prześcigali się w ustalaniu tonacji np. skrzypiących drzwi lub pracy silnika auta-ot i taki to sens.Co do wypowiedzi W.Manna (nie są to bzdury, jak chciałby gas...)w "dużym formacie",to potraktowałem jako odpowiedz-żart wobec"jamesabrowna"-usera.Nie będę przecież udowadniał wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Świętami Wielkanocnymi !!!-to oczywiste.NIEMEN już w minionym systemie podawany był wielu analizom wykonywanych przez "profesjonalistów-krytykantów" i to oni ponieśli fiasko."Chcieć i umieć to nie to samo"-powiedział NIEMEN ,który nadal jest genialny!!!

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: a propos...
PostZamieszczono: czw sty 04, 2007 16:17 
Awatar użytkownika

stan.i.slaw N.AE. pisze:
powiedział NIEMEN ,który nadal jest genialny!!!

I co z tego, że CN był genialny? Za dwa lata C. Niemena będzie pamiętać już tylko garstka emerytów i innych głupków ! Na to zapomnienie skazała
Go najbliższa rodzina, ale przecież ma do tego prawo! Jednak trudno się z tym pogodzić !

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: wt sty 09, 2007 15:02 
Tadeusz pisze:
Namawiam Cię jednak ,Gaskecie, na taką analizę, bo są tacy co mają uszy a nie słyszą, bo są to tzw. "drewniane ucha" :wink:
Dziekuje Tadeuszu za zachete... Nut i akordow porownywal jednak nie bede. Przeczytaj uwaznie, co napisal uzytkownik o wdziecznej ksywce jamesbrown. Pisze, ze "te utwory pod względem podkładów i głosów artystów są zbyt nieprawdopodobnie podobne".

Pisze tez Markovitz: "Inna melodia, inne tempo. Dwie różne piosenki o podobnym wstępie." Hmmm, czyli jednak cos jest - podobne... Nie bede wchodzil w szczegoly czy tempo jest inne, czy moze zblizone...

Najwazniejsze, ze odkrylismy juz trzy podobne elementy: wstep, glosy artystow (uscislilbym to raczej do - maniera) i podklady.

Od siebie dodalbym jeszcze (co juz kiedys wspominalem) podobienstwo textualne:
- dziwny swiat - meski swiat (co mozna rowniez tlumaczyc jako ludzki swiat, swiat ludzkich spraw)
- przeciwstawienie glownej tezie antytezy w czesci refrenowej (lecz... ten swiat nie zgine nigdy / but it (meski swiat) would be nothing)
- okrzyki (wrzaski?) potwierdzajace antyteze (nie!, NIEEEE!!! / nothing!, NOTHIIIIIING!!!) - ale to juz zahacza o maniere spiewania

Moznaby tez dodac - akordy: mimo ze rozne, zmieniaja sie w tych samych momentach, co jest istotne (zwlaszcza w pierwszych dwoch taktach!).

Oczywiscie dodane przeze mnie podobienstwa sa tylko malenkim dodatkiem do trzech pierwszych. Bo to one sa najwazniejsze w porownaniu tych dwoch konkretnych wersji "swiatow" - tych dwoch konkretnych a nie jakichs innych z koncertow, filmow czy robotestrowych.

Co do teorii o koniecznosci posiadania ksztalconego sluchu do wyslyszenia podobienstw, lub ich braku, miedzy dwoma piosenkami, to - bzdura. Co jest natomiast konieczne, to przede wszystkim znajomosc tych piosenek. Dobra znajomosc jednej piosenki, wystarczy do stwierdzenia jej ewentualnego podobienstwa do innej, wlasnie sluchanej.

Jesli ktos dobrze zna oryginalna plytowa wersje "Dziwnego swiata", to nie powiniem miec zadnych watpliwosci co do podobienstwa. Trzeba tylko siegnac po oryginalna wersje piosenki James Browna! A nie powtarzac glodne kawalki o geniuszu albo co mowili Akwarele.

Na koniec - zwrocmy uwage, ze nikt nie czepia sie "Papug" i innych piosenek, ze do czegos tam podobne. Tylko akurat wszyscy sie uwzieli na "Dziwny swiat" i przyrownuja go - akurat - do Man's world... To chyba tez o czyms swiadczy...

A co do genialnosci i ponoszacych fiasko krytykach, zwlaszcza w kontexcie niemenowego "Dziwnego swiata", to zastanowimy sie nad tym w osobnym temacie...

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pt sty 12, 2007 19:34 
Awatar użytkownika

W trakcie jednej z dyskusji z Ewą zanegowałem jej twierdzenie, że „Sukces” przypomina Otisa Reddinga. Myliłem się wtedy. Dzisiaj słuchałem pierwszych trzech płyt Niemena, a więc i „Sukcesu” Towarzyszyło mi w tym” pięciu dyrektorów” naszego browaru - Browaru Piastowskiego. :lol: Efekt jest taki, że choć po czasie, to zgadzam się z Ewą: „Sukces” przypomina Reddinga- instrumentacja ( instrumenty dęte), synkopowanie, rytmika. Ewo miałaś rację, to ja miałem „drewniane ucho”!!!!!

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 115 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.